+1 oy
593 göst.
Aile kategorisinde (2,117 puan) tarafından

Bende tek çocuk dusunenlerdendim fakat bir yakınımızın pişmanlığını görene kadar. Yakınımın kızı vefat etti, şimdi kırklı yaşlardalar ve çocuk düşünüyorlar. Once garipsedim bu durumu kaybettikleri evladinin yerini bir başkası tutar miydi diye. Ama yakınım ben onu bu acıda tutunacak bir dal olarak istiyorum dedi :'( Bu durumdan cok etkilendim. Benim gibi kesin düşünen arkadaşlar var ise yinede bir düşünün derim . Tabi maddi manevi gücünüz varsa...

27 Cevaplar

+4 oy
(4,371 puan) tarafından

Valla tek cocuk dusunuyorum + si - sisini ölçup biçip  tartiyorum tek cocuk yeter diyorum sonra  ama yanina arkadas olsun destek ciksinlar birbirlerine diyorum 

Sonra bir donup dunyaya bakiyorum kardes kardesle kanli bicakli rezil bir dunya  sonra diyorum gunumuz sartlari bellli ona bari iyi bir yasam sarti sunalim vel hasil kelam tek cocukta karar kiliyorum:ermm:

(2,117 puan) tarafından
Bende öyleyim aynı dusuncelere sahibim ama hayat bu illa kötüyü düşünmemek kesin konusmamak lazım. Hakkimizda hayirli olan olsun
(729 puan) tarafından
Çok haklısın canım bende senin gibi düşünüyorum bir oğlum var diyorum kızm olursa olsun erkek olunca eltiler yüzünden kanlı bıçaklı oluyorlar , bezen ölürsem oğlum napar düşüncesi var mesela yapmak istemiyorum
(4,371 puan) tarafından
Aynen bircok akrabamdan paybiciyorum evlendikten sonra küsüp birbirinin yuzune bakmayan kardesler sonra diyorum biz ölunce napar cocugum esimde tek cocuk heryere kendi kosusturuyor ama
(729 puan) tarafından
Öyle ama bence tek çocuk yine de
-Reklam-
+3 oy
(163 puan) tarafından
biri ölürse diğeri yedek gibi fikri çok saçma geldi bana. ben sadece kardeşi olsun yalnızlık çekmesin diye 2.yi isterim. kardeşi olan çocuklar psikolojik olarak da daha dirençli ve sorumluluk sahibi oluyo aynı zamanda 
(2,117 puan) tarafından
Bende ilk soylediklerinde oyle algıladım ama degil tam olarak demek istedikleri bir yavrum daha var ona sarılayım onun için ayakta durmaya çalışayım diyorlar
(2,117 puan) tarafından
Tabiyki kimse kimsenin yerini dolduramaz Allah sabırlar versin
(163 puan) tarafından
anladım canım illa onlar için demedim, yani bu mantıkla hareket edip 2.yi yapanlar için dedim Allah kimseye evlat acısı göstermesin, ne niyetle yaparsan başına gelir Allah korusun tabi ki hepsinin yeri ayrı
(2,117 puan) tarafından
Haklisiniz oda işin ayrı bir boyutu
+1 oy
(1,840 puan) tarafından
Allah sabır versin evlat acısı çok zor gerçekten. Maddi manevi her açıdan tek çocuk düşündüm bir bebeğim var Allah ona uzun ömürler versin yeterli geliyor kaybını düşünemiyorum bile.
(2,117 puan) tarafından
Bende öyle, sanki ikinci cocugum olsa bakamam psikolojim kaldiramaz gibi. Gerci zaten kizim daha 20 aylık
(1,840 puan) tarafından
Benim kızım da 8 aylık canım daha küçük ileride ne olur bilmem asla büyük konuşmam rabbim hayırlısını versin
0 oy
(11,084 puan) tarafından
Evet bunu kaynanam da söyledi bi kadın varmış tek çocuklu çocuğu ölmüş kalmış yanlız başına onu öyle görünce k.pederim de 2. Yi öyle yapmış yoksa o da tek yeter diye düşünüyormuşmus
(2,117 puan) tarafından
Bende hep öyle düşündüm çünkü maddi manevi bir yeter zannediyordum ama fikrim değişmeye başladı. Hala hazır degilim bu fikre ama yıllar sonra Allah imkan versin diye dua ediyorum şimdi
(11,084 puan) tarafından
Şuan ben de dusunuyorummaddiyattan ifade manevi olarak ortam kötü eğitim gidiyor din gidiyor korkuyorum çocuğumun yanlış kişilerle tanismasindan yanlış insan olmasindan
0 oy
(1,047 puan) tarafından
Şükür iki evladım var

Rabbim nasip ederse bi tane daha düşünüyorum

Geleck zamanda inş 
(2,117 puan) tarafından
Inşallah canim Allah sagliklarini versin, mutluluklarini gostersin size
(1,047 puan) tarafından
Amin inşallah ♥️
0 oy
tarafından
Allah sabır versin çok zor Allahim tekrardan nasip etsin inşallah ☹ bende tek çocuktan yanayım he maddi manevi yeterim Allaha binlerce kez şükürler olsun ama dünyanın hali durumu ortada bunları düşündükçe hiç 2. Çocuk için sıcak bakmıyorum malesef eşime kalsa olsun ama ben istemiyorum sanırım bilmiyorum ileride ne olur Allah bilir büyük konuşmayayim da 
(2,117 puan) tarafından
Ayni düşünüyorum rahat bir insanda degilim. Allah hakkimizda hayirli olani yaptirsin
0 oy
(3,489 puan) tarafından
İkinci çocuk evlat acısını dindirmez hafifletmez de diye düşünüyorum Allah çocuklarımıza hayırlı güzel sağlıklı bir ömür versin acılarını gostermesin inşallah 
(2,117 puan) tarafından
Tabiyki hafifletmez ama evde tek başınalar kimseleri yok belki bir nefes istediler. Bilemiyorum ki onlarin psikolojisini. Belki bu fikre tutunmak istiyorlar
(5,151 puan) tarafından
Evlât acısını hiçbirşey dindirmez ama oda sabır oluyor insana
Ablamın oğlu vefat etti kazada 3 yıl sonra kendi isteğiyle hamile kaldı 2 ay önce doğum yaptı
Normalde hep üzgün ve gülmezdi ama son 2 aydır sesi o kadar iyi geliyor ki
Evet 6 yaşındaki evladın yerini tutmaz ama kokusunu içine çekince yine evlat kokusunu alıyor insan
0 oy
(352 puan) tarafından
neden kaybettiler ki canim
(2,117 puan) tarafından
Depremde vefat etti canim
(352 puan) tarafından
Rabbim kimseyi ewlatla sinamasin
0 oy
tarafından
Tek çocuk düşünüyorum. Ve bu durumu pek birşeyin değiştireceğini düşmüyorum. Zaman eski zaman değil herşey gün geçtikçe pahalılaşıyor. Ona güzel bir hayat sunamadıktan sonra onlarca çocuk olmuş ne farkeder. Önemli olan bakabilmek ihtiyaçlarını karşılayabilmek. 
(2,117 puan) tarafından
Doğru söylüyorsunuz. Zaten daha ikinci çocuk fikri banada mantıklı gelmiyor ama şunu anladim kesin düşünmeyeceğim
tarafından
Şükür bitane kızım var kendime kanka yetiştiriyorum işte :) Allah isteyenlere nasip etsin. Hee ola ki bir çocuğum da daha oldu tabi ki başım gözüm üstüne ama isteyerek çok zor.
0 oy
(9,247 puan) tarafından
Bizim oralarda tek cocuk hiç cocuk derler y giderse derler ne sacma derdim suan anladım ne demek istediklerini... Aslında dediğin mantıklı ama mental olarak 1 cocuk cokerttı 2. Yi istiyordum ama psikolojik destek almam lazım sanırım
(2,117 puan) tarafından
Aynen ve psikolojik olarak hazir olmazsam bu çocuklarım içinde benim icinde iyi olmaz. Bakalım zaman neyi gösterir. Hayırlısı olsun
0 oy
tarafından
Ben 2 çocuk istiyordum hala daha istiyorum ama galiba tek çocuktan yana kalacam tabi öncelik nasip de varsa o olur ama benim kronik hastalığım var hamileliğim çok zor geçti şuan 2 buçuk aylık kızım ama ona bakmakta zorlaniyorum hatta tek kızıma değil kendime bakmakta zorlaniyorum annem sağ olsun yardım ediyor ama ilerde ne olur bilemem şimdilik tek çocuk 
(2,117 puan) tarafından
Tabiyki herkes kendi durumunu daha iyi bilir. Sadece kesin konuşmamak lazim insanin ne dusenecegi, ne yapacağı belli olmuyor. Saglikla büyütün yavrunuzu
0 oy
(2,369 puan) tarafından
İstiyordum hatta post bile açmıştım tüm kalbimle ama artık nasip diyorum oğlum beni çok tüketiyor sürekli ağlıyor kucaktan inmiyor 
(2,117 puan) tarafından
Belki daha zamana ihtiyacınız vardir
(2,369 puan) tarafından
Evet var hemde çok tükeniyorum artık yetişemiyorum
0 oy
(5,134 puan) tarafından
Bana kalsa tek çocuk ama bi kardeşi olsun istiyorum biz dünya da göçüp gidince bi kan bagı olsun istiyorum 
(2,117 puan) tarafından
Onu bende isterim ama hazır hissetmiyorum iki cocuk bakabilecegime. Allah hakkımızda hayırlısı nasip etsin
0 oy
tarafından
İmkan yok. Olsa bile ben istemem. Böyle bir dünyaya bir yavru zaten getirdiğim içn bazen kızıyorum kendime. Hele son olaylardan sonra çok üzülüyorum. Hadi bizden geçti de bu ne olacak diyorum. İsyan gibi asla değil Allahım eksikliğini göstermesin. Rabbim biliyor içimi. 2. Bir çocuk yok düsünemiyorum. Rabbim vermedikçe ben istemiyorum. 
(2,117 puan) tarafından
En dogal hakkınız tabiyki. Allah guzel günler göstersin. Tekrar bahar gelsin gönlümüze
0 oy
(1,601 puan) tarafından
Devir çok kötü vallahi 

Bende kardeşsiz olmaz diyorum eşimde istiyor istiyorum da istemiyorum da kararsızım tabi Rabbim ne isterse o olur gerisi bizi aşar!!! 
(2,117 puan) tarafından
Aynen öyle canim hayırlısı olsun
0 oy
tarafından
ikinci oglum 7 aylik ikisi de daha cok kucuk iyiki de olmus daha erken olsa daha iyi de olabilirmiş.tek cocuk cocuga zulüm bence
(2,117 puan) tarafından
Bilemiyorum , her cocuk için geçerli degil. Bazi cocuklar kardeş istemiyor:)
0 oy
(236 puan) tarafından
Kızlar cocugunuzu tek bırakıp onlara ceza vermiş olursunuz..ilerde anne babasını kaybettiginde omzunu yaslayacak bi kardeşi olmali bnce.. onu bu dunyada yapayalnîz bırakmayın.. kardeşi veya kardeşleri olmalı bence
(2,117 puan) tarafından
Ileride imkanim olursa istiyorum nasip
0 oy
(7,605 puan) tarafından

Tek kızım var şu anda. Rabbim nasip ederse ileride düşünüyorum ben de ama şu anda Rabbim isteyene nasip etsin. Hatta şöyle güzel bir dua bırakayım. Rabbim isteyene istediği vakit hayırlıysa nasip etsin <3

(2,117 puan) tarafından
Amin canim inşallah
0 oy
(262 puan) tarafından
Bir oğlum var çok şükür .ikinciyi istiyordum ama zaman kötü ve dünyanın durumu hiç iyiye gitmiyor hem ekonomi hem doğal felaketler birde kendim bakıyorum kimsenin hiçbir faydası yok yardımı olmadı torun torun  dediler ama yardımına gelince sıfir  şimdi diyorum oğlumu okusun iyi yerlere gelsin kendine yapamadıklarını ona yapayım iyi bir hayatı oksun kardeş güzel ama goruyorumki bu zamanda kardeşin birbirine faydası yok  ama durumum iyi olsaydı maddi yönden düşünmez bir tane daha isterdim yinede 
(2,117 puan) tarafından
Aynen canim ,torun meselesinde eşimde aynısını söylüyor destek olarak. Hayırlısı olsun inşallah
0 oy
(3,333 puan) tarafından
Allah aileye sabir versin. 14 gun regl gecikmesi yasadim hamileyim diye korktum neden biliyormusun, riskli bir gebelik gecirdim hala tansiyon sorunu yaşıyorum. Bana bisey olurda bebelerim ortada rezil olur korkusu yasadim. Allah evlatlarimiza saglik versin. Rabbim acilariyla sinav etmesin canim. Tek çocuk maddi manevi saglik olarak simdilik oyle. Olursa da Allah'tandır yapacak bisey yok

İlgili sorular

0 oy
30 cevap 489 göst.
30 Kasım 2023 Diğer kategorisinde Simsek21 (1,307 puan) tarafından soruldu
+1 oy
40 cevap 749 göst.
27 Ağustos 2022 Diğer kategorisinde Simsek21 (1,307 puan) tarafından soruldu
0 oy
34 cevap 498 göst.
0 oy
8 cevap 313 göst.
3 Aralık 2023 Diğer kategorisinde Seymeryem (173 puan) tarafından soruldu