0 oy
610 göst.
Diğer kategorisinde (7,177 puan) tarafından
Kızlar canım sıkıldı üç yaşında kızım var orda ki çocuklarla birlik olup koşturup güldü millette bağırıp çağırdi çocuklara. Namazı zaten imam kildırıyor dua harici her şeyi imam okuyor ama hep aklım karıştı her yerin bir adabı var edep ahlak cart curt biri saydırdı ben aslında o ahlaki ağzına tıpa yapıp sokmasını bilirdim de ramazan mübarek ay sustum ama nefsimle çok aldım verdim cevap vermemek için. Sadece çocukları camiden soğutmayin bugün kovduğunuz çocuklar yarın sizin yüzünuzden camiye gelmeyecek dedim . 

Tamam haklı da olabilirler ama küçücük çocuklar laftan sözden anlamıyorlar . Hiç mi cami yüzü gormesin bu çocuklar bilmiyorum ki .... Peygamber efendimiz yaşasa böyle mi tepki verirdi ? Siz ne düşünüyorsunuz merak ediyorum. 

21 Cevaplar

+9 oy
(8,777 puan) tarafından

Anlayana.....

image

(6,164 puan) tarafından
+++++++++
(7,177 puan) tarafından
Evet bende bu şekilde düşünüyorum bu çocukları kovalarsak, uzak tutarsak yarın öbür gün camiye nasıl kazandiracagiz ? Dinini nasıl sevdireceksin bu çocuklara . Namaz diyince akıllarına hep aksi huysuz suratsız insanlar gelecek . Bu mu İslam ahlakı ?
(8,777 puan) tarafından
Kendileri en Müslüman oldukları için herseyi hak reva görüyorlar kendilerinde ama simdiki nesil bunlar yüzünden dinden imandan soguyunca dinnsiz gençlik yetişiyor diye veryansın ederler biz ne yaptık ne ettik diye dönüp kendilerini sorgulamazlar
(7,177 puan) tarafından
Evet öyle maalesef ses tonları öyle bir kinli ki sanki nolmus annesini öldürmussun gibi tepki veriyorlar... Allah selamet versin. Rabbim dinimizi bunlarin eline bırakmasın .
-Reklam-
+3 oy
(6,164 puan) tarafından
Peygamber efendimiz sırtında torunları ile namaz kılarmış. Bu şekil çocukları,çocuklu aileleri camiden soyutlamak hiç doğru değil. 
(6,164 puan) tarafından
Benim oğlum da ben veya babası namaz kılarken hiç durmaz kanepeye çıkar sırtıma atlar, kucağıma atlar,seccadenin önüne otururur hiç müdahale etmeyiz Allah katında melek onlar çünkü benim kıldığım namaza bir zararı yok bilirim. Dediğin gibi anlatarak değil görerek öğrenmeleri lazım ama maalesef her yerde bu tür insanlar var o bebeklerin namazlarını bozacaklarini düşündükleri için sürekli müdahale halindeler
(8,777 puan) tarafından
Zaten milleti dinden imandan soğutan bu tipler çocuklar görmeden ne bilecekler neyin noldugunu ayrıca çok rahatsizlarsa evlerinde kilsinlar namazlarini sonra cocuklar din iman bilmiyor diye ortalığı yikarlar yahu sen adam gibi davrandın gosterdinde onlar mı bilmedi derler çocuk bu elbet oyun zannedecek gülecek sonra sonra göre göre ogrenecek adabini
(6,164 puan) tarafından
Aynenn öyle yağmurum hiç bir aile sırf bu yüzden camiye gitmemezlik yapmasın ya İslam dini hoşgörü dini
(8,777 puan) tarafından
Gelde anlat cnm ahh ahh
(7,177 puan) tarafından
Yazdiklariniza birebir katılıyorum ama anlatamıyorsun insanlara bunu işte ...
+1 oy
(1,763 puan) tarafından
Yanlış anlama da üç yasindaki çocukların ne işi var benim de çocuğum o yaşlarda ben şahsen goturmezdim  millet namaz kılıyor dikkatleri dağılmasın diye camiye ramazandan önce alistirsaydin 
(1,763 puan) tarafından
Şahsen ben camiye bebek getireninde ramazan ayında ilk defa duyuyorum
(1,763 puan) tarafından
Çocuklar gitsin ama beş yaşında 6 yaşında olanlar gitsin ha camiye normal günler göturursun kim ne diyecek ben çocuğumla cami görsem hemen bu cami insanlar ezan okuyunca burda namaz kılar diyorum üç yaşında biliyor bunları zaten yanında da sürekli namaz kılıyoruz camiye gitmeyen namazı ogrenemiyor mu çok saçma bir şey ben evde zor zaptediyorum bile bile neden milletin namazını zayi edeyim herkesin sırtına mı çıksın insin önlem almak şart çocuğun  annesinin bile aklı karışmış namaz kılarken insan ister istemez kulağı çocuk seslerine takılıyor huşu ile kilamiyor ayrıca kızlara cami eğitimi şart mı
(7,659 puan) tarafından
Kız erkek ayrımı yok ki cami için. Sen bunu öğren önce, sana söylenen / yazılan yorumun saçmalığını ondan sonra irdele.
(1,763 puan) tarafından
Nasıl yok kadinlarin camiye gitmesi zorunlu değil evlerinde kılmaları daha iyi erkeklerin ise zorunlu
(7,659 puan) tarafından
Tamam ama senin bu dediğinde cami eğitimi çok farklı bir durum.
0 oy
(1,107 puan) tarafından
Haklısın ama namazın ortasında tepemden geçen mi dersin bağırarak sağa sola koşan atlayan mı dersin kuzum çok rahatsız oluyorum ben ya
(7,177 puan) tarafından
Yok canım milletin önüne geçmiyorlar en arka safta oynuyorlar
0 oy
(4,859 puan) tarafından
Oğlum çok haraketli teravihe hiç gitmedim ama.gitmis olsam eminim bütün teyzeler laf eder 
(7,177 puan) tarafından
Ya sadece arkada koşturup gülüyorlar bu kadarına da sabırlı olmalı diye düşünüyorum yoksa nasıl kazandiracagiz bu çocukları camiye
0 oy
(5,575 puan) tarafından
Sende haklısın ama onlarda haklı götüreceksek çocuklarımızı oranın adabını da anlatmamız gerekiyor daha dikkatli olmaları gerektiğini anlatmamız gerekiyor diye düşünüyorum küçükte olsalar onlar bizi çok iyi anlıyor aslında bir seferde elbetteki anlamazlar ama Bi süre sonra alışırlar diye düşünüyorum 
(7,177 puan) tarafından
Canım anlatmaz olur muyuz iki rekatta bir selam verip zaten kızım koşma kızım sessiz oyna diye surekli anlatıyorum zaten . Bu neslin çocukları laf dinlemiyor ki içlerinde kurt var sanırsın bir dk oturmuyorlar kaba etlerinin üzerine. E o zaman bu çocuklar büyüyene kadar cami yüzü gormesin ama büyüdükten sonra da onlar gelmek istemeyecek bu sefer ...
(5,575 puan) tarafından
Olur mu öyle şey tabiki götürecez zaten diyorum ya öyle öyle alışırlar ki 3 yaş çok küçük bir yaş ama 6 7 yaşındakiler anlamlı diye düşünüyorum belkide daha o yaşta çocuğum olmadığı için anlamıyorum dur :-) Bu gün ilk defa mukabeleye gittim her kes çocuğunu getirmiş hem kuran sesi hem çocukların neşesi çok huzur vericiydi ama bir müddet sonra 7 8 yaşlarında ki kız çocukları kadınların tepesinden koşmaya başladılar oğlum bir buçuk yaşında yanımda oyuncak bir araba götürdüm oynasın biz okurken diye elinden alıyorlar verirmisin diyorum gözümün içine bakıp gülüyor bak kuran okuyamıyorum diyorum annesi kimdi bilmiyorum ama kimsede ses etmedi çocukla çocukta olamam ama annesinden çocuğunu ıyaramsını bekler dim mesela lafım öylelerine
(7,177 puan) tarafından
Canım bizimkilerin kimseye bir teması yok ki sadece koşturup gülüyorlar. Koskoca 7-8 yaşta anlamıyorsa bu çocuklar o zaman hiç cikmasin dışarı bir fanus içinde sadece anlatmalı olarak eğitilmeli o da ne kadar etki ederse . Ama yapılan hiç hoş değil tabi ki benim gözüm sürekli üzerindeydi hiç boş birakmdim ki mukabele de yani annesi uyarması gerekirdi.
(5,575 puan) tarafından
Valla benim oğlum bir buçuk yaşında maşallah yanımdan ayrılmadı uslu uslu oturdu o kız oyuncağı alana kadar çocuklar bağırınca biraz ağladı ona rağmen gözüm sürekli üzerindeydi öyle olmamız gerekiyor tabiki götürücez çocuklarımızı ki şimdiden aşılansın o duygu onlara ama kontrolümüz altında olmalı çünkü onlar daha küçük
0 oy
(6,944 puan) tarafından
Aksine çocukları camide görmek benim çok hoşuma gidiyor. Cami onlarla daha da bi güzelleşiyor. 
(7,177 puan) tarafından
Ben namazda gulmelerini duydukça açıkçası içim bir hoş oluyor mutlu oluyorum ama herkes bir değil maalesef
0 oy
(3,544 puan) tarafından
ay ne olacak miş ki ben de kucuckken giderdim herşeye gülerdim gülme tutardı hatta bir keresinde önümde ki kadının eteği kafama dolandı gülme tuttu terafi bitene kadar güldüm bazen arkadaşlarımla giderdim gülme tutardı çocukluk yani ne olmuş 
(3,544 puan) tarafından
Ay bir kere de elektirik gitti biz secdede kaldik elektirik gittiğini bilmediğimiz için herkes duaya geçmiş biz daha secdedeyiz onda da baya gülmüştük öyle böyle öğrendik yani cocuklarla güzel cami onlar da öyle öyle öğrenecek bence kizilmamali camiden soğutmaya gerek yok
(744 puan) tarafından
Ayy okurken gözümde canlandırdım o günleri ne güzel günlerdi ya arkadaşlarla olan ibadet çok farklı ve anlamlı bence unutulmuyor
(7,177 puan) tarafından
Ne güzel bak gülerek animsiyorsun. O sırada birisi sana ne gülüyorsun dese elbiseni cekistirse ne hissederdin dimi ... İnsanlar bunu anlamıyor işte
(744 puan) tarafından
Hevesim kalmazdı ki ayrıca onu yapana da hakkımı helal etmezdim büyük konuşmuyum ama. Yaa o günler gelmiyo geri o zaman aşılanıyor Allah anne, babam ve bunları öğreten hocamdan razı olsun
0 oy
(2,135 puan) tarafından
Namaz kılanlara müdahale etmiyolarsa bence ses etmemeliler.

Ama benim oğlumu düşünüyorum da secdeye yatar ,herkesin saçını başını aşağı indirir bende onla birlikte dayagimi yer atilirdim heralde ordan:)
(7,177 puan) tarafından
Hayır kendi hallerinde arkada ki boş alanda koşturuyorlar sadece kimseye zararları yok
(2,135 puan) tarafından
Ben olsam ses etmezdim çocuklara oyleyse.
Onlar için camide koşmak ,eğlenmek güzel bı anı olarak kalmalı.
0 oy
(2,699 puan) tarafından
Benim fırsatım olsa bende çocuğumu alıp giderdim yaşlı insanlar tık sesi gelsin istemiyorlar onlar çocuk sesine bile acizler sözde ibaret etmeye geliyorlar ama insanların kalbini kırıyorlar çocuk kalbi kırılır mı hiç iyi yapıyorsun götürüyor sun 
(7,177 puan) tarafından
Ya yaşlılar hadi bir nebze tamam ama bu saydiran muhtemelen bekar çocuksuz biriydi yaşı fazla yoktu edep ahlak diyor ama avaz avaz bağırıyor tuhaf insanlar yemin ediyorum... Bende çocukla ilk defa geldim bir cesaret ama moralim bozuldu
(2,699 puan) tarafından
Boşver onları takma sözde ibadet ediyorlar te allah'ım
0 oy
(48,496 puan) tarafından
kafasi goturmeyen gitmesin cocukla gitmeye calisan annelerinde hevesini kirmasin
(7,177 puan) tarafından
Ya hiç yoktan arka safta durma dimi git madem ön saflara ne demeye arkada duruyorsun . Ben bilerek en arkada duruyorm çocuğuma mukayyet olabilmek için ama seni tutan ne yani . Benim kaynanamda geliyor  kesinlikle bizimle durmaz ben karıştırıyorum der öne geçer kadın . Bu bilinmeyen bir şey değil sonuçta ben çocukkende vardı bu mesele şimdi de var ...
(48,496 puan) tarafından
cok cok.asiri.gurultu olmadigi surece duymazdsn gelebilirler normal cocuk sesi heryerde var
(7,177 puan) tarafından
Öyle kadının biri de dedi ki Kabe de ne çocuk çığlıkları var kimse de dönüp neden getirdin demiyor lütfen böyle yapmayın dedi ama anlayana ..
0 oy
tarafından
3 yasindaki cocuk cami kulturu ahlaki alacak yasta degil zaten digerlerini rahatsiz etmemek adina evde kilmalisiniz okul cagina gelince beraber gidersiniz.evde cemaat olun iftara misafir cagirin cocuga daha cok sey katmis olursunuz eger cocuk da biseyler alsin istiyorsaniz.
(7,177 puan) tarafından
İftara çağırmayan yoktur herhalde çok şükür normalde beş vakit görüyor zaten ama ramazan ayının bir ayricaligi olmalı değil mi ? Okul çağına gelene kadar ki vakti ne kadar kıymetli asıl 3-4 yaş çocuklar için duygusal olarak bir çok şeyi aldıkları hissettikleri yastir. Çocuklar büyüdükten sonra zaten alışık olmadığı bir çok şeye uzak duruyorlar
tarafından
zamanı gelince alir merak etmeyin siz gitmeye gönüllü olun yeter ki teravih için erken.
0 oy
(15,014 puan) tarafından
Peygamber efendimiz namaz kılarken tepesine çıkan torunlarına bişey dememiş insan. Bu insanlar kim oluyornda böyle şeyler söylüyorlar ben anlamıyorum . Benim çok hoşuma gidiyor valla camide çocuklar gülsün eğlensin . Caminin Sadece yetişkinlerin gittiği bir yer olduğunu onlara kim söylemiş acaba 
0 oy
(7,663 puan) tarafından
Benim aşırı kafam karışır biri sureyi az sesli okusa bitti yani. Tabi ben karışmam çocuklara bir şey demem babam oğlumu camiye götürür şimdi sesli ezan okuyor, ezan okununca camı açıyor dinlemek için, PC den camilerin videolarını açıyor ezan dinliyor gide gele alıştı bu şekilde ama teravih genelde çok kalabalık olur teravihe göndermem oğlumu
0 oy
tarafından
Camide cocuk olmaz olurmu ya bnimki 20 aylik dun hazirlandim cami hemen evimin önunde yer yoktu komsumla geri ciktik eve bizde kildik oglum gelip anne anne deyip bakti arabasini uzatti fln sasirdim ama tekrardan okudum Allah kabuletsin ne diyim onlar melek zaten 
0 oy
(11,089 puan) tarafından

Haklı falan değiller. Hiç üzme tatlı canını. Çocuğuma anlatıyorum hep camide akıllı dur diye ama yine de gidince babasını canından edip dönüyor :) yapacak bişi yok çocuk bunlar. Biz anlatacaz, onlar da zamanla göre göre öğrenecek.

Namaz kıl diye diye çocuğa namaz kılmayı aşılayamayız. Kıldığımızı görecek ki o da yapacak. Camide de aynı mesele gide gide öğrenecek.. 
0 oy
(2,297 puan) tarafından
Ayy oyle diyince aklıma çocukluğum geldi :) camiye giderdim namaz kılardım ama kadinlarin hareketleri beni güldürürdü hep onlarda gülerdi  hatta kac kez dedikodu yaptılar uyardım onlari sonra gidip aileme kızınız gelmesin camiye cok gülüyor bende dedim namaza deyil giybete dedikoduya gelmissiniz hepsi utandi bi daha karışmadılar bana ... küçüklükten hevesim var kirmayi başaramadılar malesf şimdide gitmek istiyorm çocuklarım durmuyor esimde iizn vermiyor ne guzel sen gidiyosun kiskandm 
0 oy
(7,659 puan) tarafından
Bugün kayınvalidem de bahsetti bir ses yapıyorlar hocayı anlayamıyoruz filan. Ben de dedim çocuk bu tabi ki ses yapacak ve gelip görmesi de gerekiyor. O heyecanı çocukluktan aşılamak gerekiyor çocuğa dedim. Anlarsa tabi
0 oy
(876 puan) tarafından
Ben oğlumu camiye alıştırdim cami Allah'ın evidir oğlum çok güzel diyerekten kimsenin yanına da gitmez öyle zaten camide çocuk sesi olmali bence
0 oy
(1 puan) tarafından

Çocuk sesine dayanamayan evde kılmalıdır.

Instagram'da Çocuklu cami diye bir sayfa var çocuk cami ile barışınca neler oluyor bakın

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 45 göst.
14 Şubat 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Tusemin Annesi (11,505 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 146 göst.
0 oy
24 cevap 534 göst.
4 Mayıs 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
12 cevap 277 göst.
12 Şubat 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu

378,282 soru

11,322,449 cevap

34,770 kullanıcı

...