0 oy
853 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
Eşim asgari ücretten biraz fazla alıyor ama dün markette gittim iki süt bir nişasta aldım 100tl tutu neden herşey bu kadar sürekli zamlanip pahaliyor anlamış değilim bu üç yildir böyle hafta hafta zam oluyor ben hatırlarım biz lise yıllarında falan bir yıl boyunca herşeyin fiyatı aynı kalırdı ama şimdi bakıyorum dün aldigum şey bugün uçmuş 

26 Cevaplar

+6 oy
(7,208 puan) tarafından
Bimde  süt 17.5 liradan iki tane etse  35  nişasta da 7.5 lira  etti 42.5 

Böyle geçiniliyor (⁠≧⁠▽⁠≦⁠)
(582 puan) tarafından
Kazancına göre de maalesef esnaf sana ona göre fiyat çekip o parayı senden bir şekilde alıyor işte böyle :) daha 3-5 ay oldu taşınalı Ankara'daki fiyatları çok özledim şimdiden. Ankara çok uygun bir şehirmiş diyorum.
(7,208 puan) tarafından
Kız hiç mi bim şok yok bu kadar dert ediyorsun da orda ki fiyatlar sabittir diye biliyorum (⁠≧⁠▽⁠≦⁠)
(582 puan) tarafından
Bim ve A101 var ama yumurtanın üstündeki seri no su 0 ile başlayan hiç yok. Bari 1 ile başlasın ona da razıyım. Hep 2-3 ile başlayan yumurta satıyorlar. Onları tüketmiyoruz. Peynir Bitlis'ten yıllık geliyor, et afyondan, zeytin zeytinyağı, salça, kuru gıda, kuruyemiş vs de İzmir,bursa, kırşehir ve kütahyadan eşimin akrabalarından. Sadece düzenli olarak yumurta, süt ve ekmeğe para harcıyoruz 3-5 aydır. O yüzden onları yazmıştım yukarı :))
(7,208 puan) tarafından
Bende yumurtayi peynirciden alıyorm yoğurda ve ekmeğe para vermiyorz eşimin iş yerinden geliyor maşallah size de Türkiye nin dört yanından gelen gelene (⁠≧⁠▽⁠≦⁠)
(582 puan) tarafından
Bedavaya gelmiyor ama :)
-Reklam-
+1 oy
(16,051 puan) tarafından
Gecinmesini bilen geçiniyor. 2 süt 1 nişasta 100 tl bence sen biraz uçmuşsun fiyatlar değil. 
(16,051 puan) tarafından
Yok aşkım kuş sütü de olabilir  :D
(119,458 puan) tarafından
aa evet mantikli ;)
(7,208 puan) tarafından
Ahahaha kuş sütü (⁠≧⁠▽⁠≦⁠)
(16,051 puan) tarafından
Öyle değil mi ama o süt olsa olsa kuş sütü olur
(119,458 puan) tarafından
☺️☺️☺️☺️☺️☺️
0 oy
(192 puan) tarafından
Geçinmek????? 
0 oy
(76 puan) tarafından
Kimse gecinemiyor ana baba aç çocukları doysun diye 
tarafından
Boyle devam ederse millet bir ekmek bile alamyaz ya
0 oy
(7,443 puan) tarafından
Dünde ben domates bi dolmalık biber bulgur aldım döner aldım 140 tl tutdu eşim borçları öder geri kalan para markete gidiyo zor oluyo 
0 oy
(4,171 puan) tarafından
Bizim de asgari ücret değil ama asla geçinilmiyo sürekli karttan harcama yapıyoruz çok zor valla biz dün markete gittik 3 poşet eşya 500 tuttu bide aldığım içeceği 2 tane geçmişler ona ayrı sinir oldum 
tarafından
Böyle nasıl olacak bilmiyorum artık birilerin bunu durdurması lazm ya millete resmen aç kalın diyorlar bari ramazan ayında yapmayın be
(4,171 puan) tarafından
Yaparlar canım yaparlar baksana millet alıştı kimsenin sesi çıkmıyor Bi şeyin parasına 5 TL indirim geldi mi millet mutlu oluyor
tarafından
Durduracak olan bizleriz
0 oy
(2,067 puan) tarafından
Bizim asgari ücret in altı kiradayim  nasıl zor anlatamam...Allah herkesn yardımcısı olsun 
0 oy
(7,625 puan) tarafından
Valla müfettiş gibi ne nerede daha ucuz onun takibindeyim ama şükürler olsun bir bereketimde vardır hiç darda kalmam.
0 oy
(829 puan) tarafından
Eşim asgari ücret de almıyor yine geçirmiyoruz ki . Yeni ev aldık borcumuz var eşim kaynım yüzünden kurşunlandı yürüyemiyor şuan ıssız evde olan para da suyunu çekti . Her gün fizik tedaviye hafta bir doktora kontrole gidiyor doğalgaz elektrik su evin masrafları cidden geçim çok zor eşim git oruç için birşeyler al dedj 1500 TL yeter herhalde dedi bakliyat yok aldıklarımin içinde 2.076 TL tuttu ve cidden birşey alınmıyor herşey çok pahalı 
0 oy
tarafından
5 yıl öncesinde 1 Ocak oldumu etiket değişimi yapilirdi sadece fiyatlar güncellendi ve çok az zam gelirdi sonraki yillarda fiyat aynı kalıp Grlari azaldı böyle böyle nasıl bu güne geldik anlayamıyorum bende hayla o eski fiyatları ezberimde oturup hesaplayinca gerçekten diyorsun açız yani ne olcak şimdi ama garip bı şekilde idare oluyor yaşamamız mucize diyorum kalabalık Ailelere daha çok üzülüyorum kendi halimden daha zor işleri ben boyleysem diyorum 
(1,817 puan) tarafından
Canım ozamnda yani 5 yıl önceside asgari ücret 1.500 civarıydı ev kiraları 600 700 civarıydı.. toplam ev faturası 100 TL tutardı..market ucuz olsa nolur yine uc ucuna yeterdi.. şimdi herkes 10 bine yakın alıyor ama herşey uçtuğu için yine gecinilmiyor.. nasıl olacak bu işin sonu bilmiyorum
0 oy
(4,549 puan) tarafından
6 milyarla geçinmeye çalışıyoruz çoğu şeyi kısıyoruz mesela sütü bile en son kaç ay önce aldığımı hatırlamam
tarafından
Neden 6 bin
(4,549 puan) tarafından
sigortalı bir yerde değil ondan kaloriferleri yakıyor
tarafından
Sigortasız işte calismayin bence. İleride nasıl emekli olcak
0 oy
tarafından
Asgari ücret altı geçiniyoruz 6.500 TL aylık eşim alır geçiniyoruz gezme giyinmemiz yok sadece yeme harcanır para odur
tarafından
Asgari ücret altında neden çalışıyor eşin
tarafından
Sigortası var diye çıkacak ordan başka yere gitcek oda aylık 8 bin bakalım ne olacak bu sefer ordaki 8bin verse sigorta yok
0 oy
(580 puan) tarafından

Asgari ucret degil ama tek öğretmen maaşıyla ( ben de atanamadim) 2 cocukla biri de yolda ay sonunu zor getiriyoruz.

Önceden ooo öğretmen maaşı iyiymiş,zenginsiniz vs. diyorlardı ama olmuyor,yetiremiyoruz bir türlü.  Ev kredisi,faturalar,market alışverişine büyük kızın okul masrafları derken içeri girdik iyice .

Evimizi de akrabamıza kiraya vermiştik 900 tlye. Yeni evliler bir yardımımız dokunsun diye ama geçen gün kendi ev sahibimiz arayıp kendi kıramizı 850den 1500 tlye çıkarınca afallayıp kaldik.
2 gündür canım sıkkın her şey ateş pahasına
Yemesen olmuyor,çocukların eksiği bitmiyor
ALLAH sonumuzu hayır eylesin 
tarafından
Yuh tam iki katı yapmış. Biliyoki mecbur kalacaksınız. Ciksaniz o evden, çoğu ev daha pahali
(580 puan) tarafından
Evet ya benim aklımdaki fiyat 1200 civariydi. Çünkü komşularla konuştum eski kiracılar ya da bizimle aynı zamanda girmişler eve 950-1200 arası kalıyorlar.
Bizimki de 1500 diye tutturunca ikna edemedim.
Esim devkendi evimize gidelim diyor. Daha yeni evliler ve 23 yasindalar daha ben de onlara acıyorum.
Böyle kaldık hayırlısı
(712 puan) tarafından
Yani yeni evli olunca noluyor ki onların daha çok imkanı olması lazım şuan. Ayrıca çocukları da yok daha ne olsun gençken çocuk olmadan yapacaklarını yapsınlar sen daha zor durumda değilmisin? Zor dediğim fakirlik değil tüm çocuklarına yetebilme  adına
(580 puan) tarafından
Yani şöyle bir şey kiz daha yeni hamile kaldı.gecen sene evlendiler.ev bulamiyorlardi bizim  evimiz 2 yıldır kiraya veriyorduk o siralar denk geldi yardimci olalim dedik.bir de ederinden az bir miktara kiraya verdik. 2 yil da zam yapmayacağız dedik.
Yine bir şey olmaz dedim ama bizim ev sahibi böyle yapınca eşim de Kasım ayında 2.yillari doluyor ufaktan söyleyelim onlara evimize geçelim demeye başladı.
Ben de kira arttırımı yapalım diye düşünüyorum
Bu durumu anlatıp aynı oranda çünkü  onların verdiği 900 tlnin üzerine 600 tl koymak bizi bayağı içeri ceker
0 oy
(10,420 puan) tarafından
İki maaşımız var lüks harcama yok

Geçiniyoruz doğru elhamdülillah ama her market sonrası ulan ne oldu ya oluyorum ben bi. Dün kahvaltı malzemesi 650 tutmuş içinde zeytin yok. 
0 oy
(8,996 puan) tarafından
Her geldiğimde de fiş e tek tek bakarım Bi de aldıklarıma demek için demiyorum gerçekten geçim zor mecbur kalmadıkça çarşıya inmemek gerek
0 oy
tarafından
Allah'a şükür gelirimiz gayet iyi. Ama bundan 3 yıl öncesine göre yaşam tarzımızda ciddi değişiklikler var
0 oy
(10,556 puan) tarafından
2 süt bı nişasta 100 TL nasıl tuttu kız o kadar da değil 
0 oy
(1,937 puan) tarafından
Vallahi canım biraz az biraz öz alışverişler ekstraya kaçma ama şöyle diyeyim ben en son ne zaman lokantada yemek yedim 3-4 ay olmuştur dışarıdan sipariş edip eve getirdiğim olmuştur ama gidip de bir lokantada  bayagidir yemedim
0 oy
(1,661 puan) tarafından
Hiç gecinemiyoruz kartlardan ful yedik bide evde bakım maaşıyla asgari ücret alıyorduk aylık 12 bin para geliyordu ama iki çocuk bezli birine mama birine süt ihtiyaclari kira aidat faturalar ay sonu cakiliyorduk eşim gitti çalışmaya uzağa bayramda gelecek artık karar verecek ya evi goturecez bizde yada kalacak burda iş bakıp gelince konuşalım bakalım dedi çünkü iki çocukla yapamiyorum
0 oy
(985 puan) tarafından
Valla geçinmesini isteyene rabbim kolaylık veriyor istemeyene etrafına saldıran elti gr ye de Allah bir azap veriyor yaşanmış tecrübeyle sabit 

İlgili sorular

0 oy
24 cevap 506 göst.
17 Aralık 2020 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 349 göst.
19 Haziran 2022 Aile kategorisinde Neslihankce (1,946 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 117 göst.
17 Şubat 2024 Diğer kategorisinde Yalandunya34 (505 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 205 göst.