0 oy
263 göst.
Aile kategorisinde tarafından
Kızım 24aylik. Aslında ramazandan sonra oğreteyim diyordum ama bugün başladım. Hep altına yaptı. Kakasınida altına yapti. süreklide göturuyorum halbuki.

Neyse yapsın onemli değilde 

Nasıl başlamam lazım.? Ne almam lazım?. 

Mesela külota gerek varmı şimdi.? Çitli zıbın kullanıyordum o olmazda. Kulotu giydirince bu sefer onada ciş yapar nolcak.?

Hiç külot giydirmezsem poposu pişik olmazmi.?

Alıştırma kulotu alsam kaç tane almam lazım?

Alezde önerdiginiz marka varmı? Alezi şuan yok o yüzden gece bezleyim gündüz bezlemeyim diyorum.

Başka tavsiyeleriniz neler. Evimiz çok sıcak tişortle duruyoruz ama neticede hava soğuk o yüzden halıları kaldiramadim. 

10 Cevaplar

0 oy
(612 puan) tarafından
Bir buçuk ay önce başladık ve bitirdik çok şükür. Kızım 32 aylık falandı, daha öncesinde başladık kesinlikle hazır değildi hem söylemiyordu hem de o kadar mutsuz oldu ki yanımıza bile gelmek istemedi. Ben de zorlamadim bıraktım. Bu seferki de öncesinde kızımla konuştum bezini cikaralim mi diye olur dedi. Ama söylemen lazım, bez olmadığı için tuvalete gitmemiz gerekli dedim. İlk gün çok arada var mı diye sordum zaten çoğunlukla kaçırdı. İkinci gün tamamen gündüz bitti. Gece kaçırıyordu ve uyanmiyordu bile islakliga,bu yüzden ne yapacağıma karar veremedim ve malesef süreç dört beş gün daha uzadı. Yatağının alezi vardı, ben bir de tek kullanımlık sıvı geçirmezlerden aldım çarşafın üzerine onu serdim. Gece de hiç kaldirmadim, kaçırdığını görsem bile hissetsib diye bıraktım. Çok şükür bı iki güne o da halloldu. Şimdi gece bir kez kendi uyanıp çişim var diyor. Ben alıştırma kulodu vs hiç kullanmadım, lazimlik kullanmadım. Direk adaptörü koydum klozete o şekilde başladı. zaten ellerini yıkaması için basamak almıştım şimdi klozet için de onu kullanıyoruz. İyi ki de lazimlik kullanmadım, hem geçiş zor olabilirdi klozete hem de temizliği vs boşuna uğraşmamis oldum 
tarafından
Lazimligin temizliği zor degilki. Klozetin içine döküp taharet musluğu ile temizliyorum. Bişi kalmıyor.
Klozet adaptörüde var ama hem kayıyor hemde baya yüksek kalıyor kızımın boyuna göre .
Lazimlik şuan bizim için daha kullanisli.
Ama dediğin gibi söylemiyor ama bakalım 2_3 gün idare edicem eğer aynısı gibi devam ederse bende ertelerim
(612 puan) tarafından
İşte o basamaklardan kullanmak çok büyük rahatlık. Ben kızımı tanıyorum lazimlikla başlasa klozete asla oturmazdi :)
tarafından
Teşekkür ederim cnm
-Reklam-
0 oy
(403 puan) tarafından

Kızım şu an 32 aylık 25 aylıktı ben başladığım zaman yani birden bire karar verdim başlamaya sadece iok gün zorlandık biz ikinci hiç kaçırmadan öğrendik çok şükür biz kız kardeşim sayesinde çabuk öğrendik kızım onu çok sever ocne yaparsa ne derse yapar hadi tuvalete gidelim cisimizi kakamizi yapalım bundan sonra bez dedi bir kaç defa ondan sonra alıştı ben ilk günden beri gecede gündüz de baglamadim bez ve lazimlikla öğretmeye başladım bir aydır da klozete yapıyor geçişte çok zor olmadi yani anlayacagin bizimki gelişi güzel öğrendi öyle :D:)

tarafından
Bende bir anda başladım sayılır. Daha hiç birşey almadım. Sen ne giydirdim. Direk pijamasini mi. Yoksa alıştırma kulodunun üstüne pijamami
(403 puan) tarafından
Normal külot üstüne pijama giydirdim yani öyle alıştırma kulodu falan almadım hiç sadece bolca külot bide rahat edeceği pijamalar aldım o kadar
tarafından
Alıştırma kuloduna gerek yokmu yani. Gerçi şuda bana anlamsız geliyor . Alıştırma kulodunu ya 5-6 tane almamız lazım çünkü şimdi kızım 4 kez altına kaçırdı. Daha akşama kadarda 2_3 kez kaçırır.  E her seferinde alıştırma kulodumu degistircem
(403 puan) tarafından
Valla alıştırma kulodu bana çok saçma geliyor cnm ya normal külot la ne farkı var ki sanki
tarafından
Doğru diyorsun canimm sanırım çok akitmiyorya içine birazda olsa hapsediyor o sebebten
0 oy
(5,713 puan) tarafından
Bence en en önemli şey çocugun hevesli olması bence oyuncak bebeklerle oyun oynar gibi tuvalete götürüp aa bebeğin çişi gelmiş büyümüş abi abla olmuş bez takmıyor bak çişini buraya yapıyor diyerekten heveslendirebilirsin. İstemezse de zorlama çünkü daha küçük bence iki buçuk yaşına kadar yolu var benim oğlum 3 yaşında öğrendi çareyi oyuncaklarla göstermekte buldum ve ilk günler sadece geceleri bağladım altını sonra sonra bezi kuru çıkınca onu da takmadık hiç Alez kullanmaya da gerek duymadık
tarafından
Çocuğum hevesli değil valla. Yani hevessizde değil ☺️nötr şuan☺️ lazimligini hemen klozetin yanına koydum. Ben yaparken oda yapıyor. Zaten 1 haftadır arada bezini çıkarıp birlikte yapıyorduk ama daha başlamayi düşünmüyordum. Bayram sonuna düsunuyordum. Bugün anı kararla karar verdim.
0 oy
(1,103 puan) tarafından
Başlığa kahkhaa attım :) 

Ben yazın başlamıştım. 27 aylıktı. Hiç kilot giydirmeden bol şortlar aldım onları giydirdim. Gündüz alışması 3 gün sürdü. Gece 3 ay alarmla kalktım yaptrdim .
tarafından
Valla bugün üstü dışında biryere işemedi ☺️
(1,103 puan) tarafından
Bizim ilk gün kayınvalidemin koltuğunun hep aynı yerine gidip yapıyodu. En son kayınvalidem kızım gel biraz da bu tarafa yap demişti :D çünkü sile sile koltuğu bembeyaz yapmıştım :D
tarafından
Kayinvalidende olman kötü olmuş ;)
(1,103 puan) tarafından
Yok canım kayınvalidemin desteği ile başardım zaten. Yoksa hiç sabrım yok. Sağolsun böyle konularda çok sabırlı ve çok destek olur
tarafından
Ya iyi bari. Malesef benimkiler başka memlekette. İş başa düştü
0 oy
(1,663 puan) tarafından
Hiç kızmadan bol sabır lazım canım biz çok çektik 1 yıla yakın kabız oldu çişte sorun yaşamadık ama kakada çok korktu külot al o bilinci olsun başka bir şeye gerek yok Alex altı poşeti olandan kullanıyorum direk üstüne çarşaf sarıp yatırınca çok kızdırıyor terletiyor o yüzden üstüne bir battaniye daha sarıyorum şükür artık atlattık bir sıkıntı kalmadı ilk 3 gün sürekli varmı demek lazım belki 20 30 kere sormuşumdur ben giderken yanımda götürdüm ben gece o uyuduktan sonra bezledim bir iki kere sonra onuda açtım ikisi aynı andan öğretilmesi daha kolaymış gece 2 3 kere kalktım uykusunda sordum gel çiş yapalım diye 2 kere kaçırdı sonra onuda öğrendi 29 aylıktı ama biz başladığımızda ben geç kaldım diye o kadar sıkıntı çektim diye düşünüyorum 
tarafından
Nasıl anlamadim
(1,663 puan) tarafından
Alıştırma külodu da bez gibi kalın onada yapsa bez gibi hissetmeyecek üstünün ıslandığını o yüzden üstü ıslansın ki haber vermesi gerektiğini algılasın
(831 puan) tarafından
Kabızlık nasıl geçti kabızlığı yüzünden bıraktım çünkü asıırı kötü oluyordu 3 yasına değecek geç kaldığımi düşünmüyorm çünkü çok denedim olmadı da kabızlığı atlatamadik bir türlü ilaçla yaptrmistm 3 gün  çatlama oluyo ve aşırı korkuyor bı daha girmek istemiyor korkulu rüyam resmen yazın artık mecbur ama nasıl olacak hala blmıyom
(1,663 puan) tarafından
1 yıl boyunca duphalac kullandık en son burada bir arkadaş bir ilaç önerdi doktora bile sormadan aldoiım o biraz işe yaradı ama bizimki inat etti tuttu en son antibiyotik kullandık idrara bile 3 gün çıkmaz oldu enfeksiyon olunca verdi doktor yan etkisi ishal ona rağmen tutunca hocaya götürdük çünkü bilimsel olarak kalmadı bir çözüm 6 7 kere doktora gittik özel olsun devlet hastanesi olsun 2. Bin lira para harcadık belki daha fazla lavmalarla ilaçlar probiyatikler  ama hocadan sonra belki 7 8 kere aynı gün tuvalete çıktı tutamadı nazardan neredeyse patlayacakmış yavrum o günden sonra kurtulduk kabızlıktan
tarafından
Valla benimki bugün kakayi altına yaptı.
0 oy
(1,721 puan) tarafından
Çocuk hazırmı önce ona bak yoksa sanada eziyet çocupada eziyet olur.. ben oğlumda çevre baskısından başladım ama çok zorlandım.. kızımda hiç zorlamadım hazır olduğunu gördüm abisi WC ye gittikçe buda gitmek istedi bende alıştırdım .. mesela bez takma ben oturacam öyle yapcam derdi..
tarafından
Hazır olduğunu nasıl anliycm
(1,721 puan) tarafından
Tuvalete kendi gitmek ister .bez taktırmak istemez.. çiş yapacagında haber verir yapıyorum diye
tarafından
Evet çiş yapacagi zaman yaptığı zaman soyluyor. Kendi gitmek istemiyor ya i öyle bir talebi yok☺️
0 oy
(435 puan) tarafından
Meraba canım bunu dün akşam post açan birine yazmıştım. Seninde işine yarar belki. Alıştırma külodu vardı çocuğuma olmadığı için giydiremedim çokta gerek duymadım biz 7. Gündeyiz şuan herşey yolunda çok şükür 21 aylık daha kendisi söylüyor şuan az öncede gitti yaptı Lazimliga geldi. 

Benim kızda 21 aylık 1 hafta öncesinde başladık bizde şuan herşey yerinde çok şükür gecede hiç yapmıyor sana bir iki püf nokta diyim onları yap bence. Büyük kızım 25 aylıkken alıştı çok şükür o gün bugündür hiç kaçırmadı 3.5 yaşında.  1- Kesinlikle gündüz bez takmayıp gece bez takma sakın bu İlk yanlış belki yapmıyosundurda açıklamanda göremedim o yüzden yazıyım dedim. İlk hata bu oluyor altına çiş geçirmez alez koy,  (Çocuk yatarken bilinç altına nasıl olsa bez var düşüncesi giriyor ve yapar o şekilde isterse b.k götürsün yatağını ama takma yani.  2- Alarm kur 2 saatte bir tuvelete kaldır. Direkt lazimliga koy hadi çişini yapta uyumaya gidecez falan diyin.  3- Evin içi iyiyse yani soğuk değilse 2-3 gün altında hiç bir şey olmadan durabilir tabi yatarken falan giydir üşümesin. Altında don vs. Olursa bezde vardır düşüncesi girer aklına. Altı boş olsunki bez olmadığını görsün oda.  4- Lazimliga koyunca el çakmaca vs. Gibi oyunlar yapın.( Şuan kızım çise alıştı kaka alıştırma durumundayız iki gündür gayet iyi o oturuyor mesela oyunlar oynuyoruz kalkana kadar sonra siliyorum o şekilde.  5- ilk başta yazdığım gibi ilk günden itibaren asla bez takmadim iki gece çiş yapmış birer kez oda o sırada uyuya kalmışım o yüzden alarm kur dedim. Şuan direkt kaldırıyorum yapıp geri uyuyor. Kaldırmazsam sabah uyuanana kadar yapmıyor hadi çise diyince gidip oturuyor bitti diyor bide kuşum :)) Dikkat edin bu tür şeylere yapabilirsiniz illaki  Bide SABIR... 
(435 puan) tarafından
Uzun olmuş kusura bakma :D
tarafından
Uzun olsun . Okuyorum hepsini çok sağol
8bucukta uyudu. Şimdi bende yatcam diye odasına lazimligi götürdüm kaldırdım. Yapmadı. Napim şimdi ben birazdan yeniden mi kaldirayim.
Ben banyonun dışına koyamam benimki kesinlikle oynar. Oturma odasına falan getirir.
Bende bugün başladım. Akşam ona külot almaya gittik. Bende besledim mecbur. Oda hiç yapmamış gelince lazimliga yapti
(435 puan) tarafından
İki saatte bir kaldırmam yeterli habire kaldirirsan o şekilde alışır çiş işi bitince sürekli kalkar o zaman. Benimki kaldirmazsanda yapmıyor sabaha kadar maşallah ben kasıkları ağrımasın tutmasın öyle diye kaldırıyorum ilerleyen zamanlarda hiç kaldirmicam büyük kızımıda o şekilde alistiridm üç yaşında şimdi sabaha kadar gitmez uyanmaz sabah kendisi gider yapar. Oda 25 aylıkken öğrendi sıra bu minnakimda. Başta benim kızda odalara getiriyordu oynuyodu bebeklerine çiş yaptırıyordu :D ben hiç eklemedim hatta odanın bir köşesine koyuyordum iyice görsün cisi aklına gelsin diye, şimdi hiç yerinden ellemez e olmuş pis olmuş falan de belli bir süre sonra ellemez.
tarafından
Gece kendim yatmadan yaptırdım yaptı ama sonra gece kalkıp yaptırdım yapmadi. Altıda kuruymus
(435 puan) tarafından
Ne güzel işte farkına variyordur bez olmadığının belki. Bende ikide götürdüm çise yine bitti dedi geri yatırdım uyuyodu zaten şimdi sahur bitti odaya geçince tekrar kaldıracam çise şimdi sonra geri uyucak sabah 10-11 e kadar yapmıyor sonrasında kendi gidiyor zaten, lazimligi ben gibi köy hence çocuk görsün ki çiş tuvelet gelsin aklına bırak oynasın iki üç güncük bizimkide oynadı sonra biraz kızdım kıza kıza eklemesi pis o falan diyince bıraktı sonra sadece tuvelet için kullanıyor. Seninkide alıştıkça bırakacaktır sen temiz tut yıka oynasın bişey olmaz
0 oy
(831 puan) tarafından
3yasjnda yazın başlayacagm çok denedim olmadı pes ettim kakasını tutuyor maalesef korkulu rüyam WC eğitimi 
tarafından
Ciddimisin tüh ya o kötü olmus
0 oy
(1,170 puan) tarafından
22 aylikken basladim 10 gun falan oldu baslayali birden karar verip hazirlik yapmadan basladim ilk gun altina yapti surekli gece bezledim 2 ve 3. gunde gece bezledim sonra yapacagim bu isi sonunda ogrenecek dedim ve 4.gunun gecesi bez takmadim 2. gun gunduz de altina yapti ama ilk gune bakarak daha az yani gun gectikce azaldi gunduz altina yapmasi ben hem klozet adaptoru aldjim ilk basta ona yapmak istemedi sonra lazimlikta vardi onu salona getirdik gitti geldi yapti ve hadi evind gonderelim annesine gonderelim diye lazimliga yaptiktan sonra dokmeye gidiyorduk buna cok seviniyordu oylelikle alıştı simdi gunduzler duzene girdi gibi gece de 2 kere kaldiriyorum uykudan bazen kaciriyor oda emdigi icin muhtemelen sen bolca külot al onu giydir mutlaka canim yataginin ustunde alez var onun ustunde cop poseti cop posetinin ustunde de alt degistirme bezi sonra carsaf var altina yaptiginda alt degistirme bezi islaniyor sadece onla carsafini degistirdim bu zamana kadar 
(1,170 puan) tarafından
zaten olmayinca agliyor genelde biz daha geceyi oturtamadik hergun 1 tane kacirmis oluyor malesef. umarim oda duzene girer
tarafından
Benimkide sabaha doğru yapmış uyananmamisim
(1,170 puan) tarafından
canim cok normal benim baslayali 11 gun oldu sadece 1 kere kuru kalkti herhlde onda da ben kaldirip yaptirmistim onun haricinde nerdeyse hep yapti 1 kere ama bu cok normalmis uzmanlar 6 ayda tam oturtuyorlar biseyleri diyorlar ama insallah o kadar surmez gece altina yaptiginda dikkat etmen gereken canim rahatsiz olup agliyor mu yani rahatsiz olup uykusundan uyaniyor mu bu onemliymis
tarafından
Gece hiç altına yapmadı. Sadece sabah en son 5te yaptırdım. Bende uyudum uyananmamisim bı daha. Sabah 9 da uyandik. Az bişi yapmisti
(1,170 puan) tarafından
ne guzel benimki daha 22 aylik daha tam konusamiyor faĺan biraz da onun etkisi var sanırım tutamiyor arada
0 oy
(2,565 puan) tarafından
Öncelikle sabırlı olman lazım. Sonra her 20 dk Bi tuvalete götürmen gerekiyor canım  ben oğlumda öyle yaptım 20 dk Bi götürdüm oturttum tuvalete sonra çişşş çişşş çişşşşş dedim sürekli yaparken  sende öyle yap kakasına gelincede zaten 20 dk da Bi götürdüğün için oturdugun zaman kakasını da yapar :) 
tarafından
Tuvalet konusunda sabırlı olacağımı düşünüyorum çünkü bende hevesliyim. Birşeyi başarmak hoşuma gider ☺️ valla çisini biraz altına yaptı ama lazimliga gituruncede yaptı.
Kakasınida öğlen altına yaptı. Dahada yapmadı uyudu simdj
(2,565 puan) tarafından
Bir kere lazımlıga veya tuvalete yaptıysa korkma yavas yavas alısır inşallah ama sana nacizene Bi kardeş tavsiyesi canm gece ve gündüzü bir kes olur mu gece bezlersen alışma süreci çok zorlaşır
tarafından
Evet dün gece bezlemedim. Çok sağol cnm
(2,565 puan) tarafından
Ne demek canım gece altını islatırsa uykudan uyandığı için rahatsız olur ve bidaha yapmaz yani benım oğlumda öyle oldu
tarafından
Gece altını islatmadida sabaha doğru islatmis az bişi uyandi öyle yani

İlgili sorular

0 oy
6 cevap 446 göst.
23 Şubat 2022 Alışveriş-Hediye kategorisinde misafir tarafından soruldu
+1 oy
3 cevap 119 göst.
5 Şubat 2023 Diğer kategorisinde Elif aydmeir (682 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 358 göst.
15 Kasım 2020 Aile kategorisinde Pimpiriklibiranne (14 puan) tarafından soruldu
+1 oy
8 cevap 312 göst.
6 Kasım 2023 Aile kategorisinde Yoruldum bu hayatan (446 puan) tarafından soruldu

378,415 soru

11,326,719 cevap

34,780 kullanıcı

...