0 oy
365 göst.
Moda kategorisinde (1,189 puan) tarafından

Gerçektende öyleydi saftık masumduk bence ya sizce ? 

imageeeski mi yeni mi ? Eski bence çocuklar çocukluğunu yaşayamıyor ki 15 16 yaşındaki çocuklar dövme yaptiriyor kol boyunca .. 

Bence herşey zamanında güzel sizce?

17 Cevaplar

+1 oy
(238 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Ben 8 yaşındayken tek başıma İstanbul'da ilçe değiştirip kursa gidiyordum servisle falan değil minibüse binip indikten sonra 15-20 dakika yürüyerek 16yaşında farklı bir şehirde üniversitesiye  gidip tek yaşıyordum. 23 yaşımda dünyanın öbür ucunda tek başıma yaşıyordum. Şu an 34 yaşındayım hala ailemden uzakta yaşıyorum. Ailem beni iyi yetiştirdi ve her zaman güvendi. 

Bence şu an en büyük sorun ailelerin iletişimsizliği eline kontrolsuzce telefon verip veya televizyon önüne bırakıp iyi insan olmasını bekliyorlar.
(1,189 puan) tarafından
Valla helal olsun en doğru açıklama seninki olms
-Reklam-
+4 oy
(6,197 puan) tarafından
Kim ne derse desin Ben şu anki nesli asla sevmiyorum

Kendi yaşlarından büyük giyinmeye çalışmak sanki böyle 20-25'lik kızmış erkekmiş gibi dolanmalar dövme yapmalar Kaş aldırmalar kalkıp tırnak yaptırmalar Ne bileyim Dudak dolgularına hevesleniyorlar 

Çeşit çeşit boyalar sürüyorlar saçlarına zaten Halleri hareketleri davranışları böyle bakıyorsun insan Onların yerine utanıyor

Ya hele bir de şu otobüslerde falan oğlanla kızla oturuyorlar O konuşma tarzları O hareketleri ya geçen hastaneye gittim kızlar erkekler birbirlerini nasıl küfür ediyorlar bir görseniz

Daha yaşları başları ne bacak kadar boyları var arabaların içinde yiyişiyorlar resmen köşe başlarında E yuh diyorsun artık yani bu yaşları küçük niye böyle olmuşlar

Mesela oje sürmek ister annesiyle birlikte hevesi geçsin diye Hani gizli gizli yapmasın diye yapabilirsin ya da boya mı sürmek ister saçının ucuna bir yerine yapabilirsin hevesini alsın diye makyaj mı Bir seferlik iki seferlik Bir düğünde bir nişanda heves ediyor diye yapılabilir ama şimdi bakıyorsun okula mı gidiyorlar Düğüne mi gidiyorlar belli değil

Teyzemlerin evinin arkasında park var oraya götürdüm çocukları oynasınlar diye ya yemin ederim çocukların Ya şu 12 bile değildi Çok küçükler ama halleri hareketleri o saygısızlıkları o giyinme tarzları Allah'ım diyorum Nasıl bir nesilde bir çocuk yetiştiriyoruz yani sen çocuğunu düzgün yetiştirmeye çalışsan bile okulda orada burada görecek Ben de ben de diyecek falan bilemiyorum ya
(1,151 puan) tarafından
Kız vallaha düşündükçe korkuyorm. Allahım temiz aklı başında bir hayat nasip et diye ne biliyim.
(8,775 puan) tarafından
Nesil değil yetistiren suçludur o yüzden neslin eleştirilmesine her zaman kızarım bizim anne babalarımız çok sıktı oda yanlıştı şimdikiler aşırı serbest bırakıyor buda yanlış Bi ortasını bulamadilar
(6,197 puan) tarafından
Tabii ki en başta Zaten onlar böyle bir öncülük veriyor ama işte öncülük verdikten sonra da önüne geçemiyorlar artık
Önceden askerde sigaraya başlayan gençler şimdi 12-13 yaşında sigara içiyorlar Ne bileyim Bir sürü alkollü şeyler var ellerinde yok tuborg falan görüyorum ben sürekli sanki ne dertleri varsa

Vallahi diyorum Ben 24 yaşına girdim Martta Ama çoğu genç kızı görüyorum benden büyük duruyorlar Hatta genç kızı değil çocuğu görüyorum benden büyük duruyorlar O makyaj o boyalar hele zaten onları geçtim artık onları umursamıyorum ama ya davranış biçimleri şu bilmiş bilmiş konuşmaları
Zaten saygısızlıklarını hiç demiyorum dışarıdaki insana böyle yapanlar evde ailelerine ne yapıyor
(8,775 puan) tarafından
Aileler önce dönüp baksınlar kendilerine biz nerde hata yaptık diye ozguvenli çocuk olmayla saygısız olmayı birbirine karistirdilar her istediklerini ellerine vererek memnuniyetsiz doyumsuz nesil yetistirdiler her zorluklarında her hatalarında hep aileler araya girdi kendileri düzeltmeye kalkıp çocuklara sorumluluk ve yaptıklarının bedelini ödeme şansı vermediler bu çocuklar iş hayatinda çok zorlanacaklar çünkü iş hayati pispislayip pohpohlamayacak aileleri gibi sürekli kovulup duracaklar hiçbir işte dikiş tutturamayacaklar şimdiden bu aileler hatalarından donmezse 10 yıl sonra z kuşağınin çoğunu kaybedeceğiz
(1,189 puan) tarafından
Kesinlikle katılıyorum
0 oy
(1,679 puan) tarafından
Eski tabiki o zaman çocuktu 14 yaşındaki çocuklar şimdi kolunda dövmesi dudağında kırmızı ruju kullanıyor ise bir tekte sigara haaa bırde elinde en pahalı telefon çünkü çevresine göstermek zorunda ne biliyim hepimizin evladı var Rabbim hayırlısı neyse onu versin
(1,189 puan) tarafından
Valla kız çocuklarında  göbek açık  makyaj göğüs açık erkek çocuklarında kollarında dövmeler Allah sonumuzu hayır etsin hepimize çocuğu var
(1,679 puan) tarafından
Çok kötü cnm carşıya gittiğim zaman denk geliyorum crop adında sütyen giyip cıkıo lar yanlarında erkekler etek boyu kalcanın altında ne bilim çok var yazacak ama kınamak istemiyorum
(1,189 puan) tarafından
Aynen öyle bide buna gelişim diyenler var tabi .
0 oy
tarafından
Eskiler daha güzel temizdi saygı edep vardı şimdi disardan birine birsey de hemen karşı çıkar Ben reşitim kimse birsey diyemez komutundalar mini etekler dapdar taytlar süslümqnlar hepsi çığırından çıktı hep diyorum keşke eski zamanki gibi olsaydık daha temiz yaşantı olurdu şimdi hergun taciz cinayet var :/ 
(1,189 puan) tarafından
Aynen öyle hadi 18 üstü gene bir derece ama bu çocukların yaşları 12 13
tarafından
18 bile eskiden çocuktu Rabbım çocuklarımızı korusun ben 21de evlendim eşim tl aldı bana şimdi okula başlar başlamaz tel var hemde son model niye çünkü benim çocuğum daha kaliteli dursun modern dursun diye çocukların cocukluguyla oynadılar böylece çocuklarda yaşından büyük tavırlar giyinişler sergiliyorlar
(1,189 puan) tarafından
Aynen öyle Allahim çocuklarımızı korusun
0 oy
tarafından
Yeğenim 10 yaşinda bildigin genç kız gibi giyiniyor. 

Ben onun yaşındayken ne bulsak onu giyiniyordum ☺️
(1,189 puan) tarafından
Valla ben TV nin başından kalkmiyordum saklambaç körebe yakantop vs oyun oynuyordum bunlar güzellik yarısına giriyorlar
0 oy
(1,832 puan) tarafından
Biz gece yarılarına kadar sokakta oynardık,anne babamız olmadan piknik yapardık.  Bu giyiniş,konuşma,davranışlar daha birçok şey yoktu ve mutluyduk. Şimdiki nesil çok farklı. Her şey meşru oldu artık.  Çocuklar asla çocukluğunu yaşayamıyor.  İnsanlar korkuyor.
(1,832 puan) tarafından
Öğretmenim
(1,189 puan) tarafından
Sizler de karisamiyorsunuz ki aman kzmn cnm oğlum modundalar
(1,832 puan) tarafından
Ben Urfa'da görev yaptım. Velilerim o kadar iyi ve ögretmen yanlısıydı ki. Çocuklar da çok korkardı velisinden. Ama burada durum vahim. Öğrenci suçlu bile olsa veli geliyor terör estiriyor. Bu defa öğrencinin yanında öğretmenin haysiyeti kalmıyor .
(1,189 puan) tarafından
Bir öğretmen olarak o kadar haklı bir isyan ki diyecek birşey bulamadım ..
(1,832 puan) tarafından
Öğretmenlik mesleği heder oldu kimse çıkıp bir şey demiyor. Çok yazık. Allah bilsin artık.
0 oy
(4,859 puan) tarafından
Bu zamandaki 14 luleri anne babaları doping uygulayıp öyle mi yapmislar çok merak ediyorum ya biz 14 yaşında hala kapıda ip atlar seksek oynar yakar top oynardık burnumuzdan sumukler akardı o derece çocuktuk şimdiki 14 lulere bakıyorum 25 30 yaşında gibi bı ton boya *** göbek açık erkek derdinde orda burda alkol sigara almalar ne bileyim benimde iki çocuğum var korkuyorum yani 
(1,189 puan) tarafından
Vallahi bende korkuyorum ama bunun adı gelişimmis arkadaş öyle demiş yukar da
(4,859 puan) tarafından
Başlarım öyle gelişime
0 oy
(265 puan) tarafından
Eskiden 14lükler çocukmuydu? Evlenip çocuk doğuruyorlardı, tek fark kaş bıyık almadıkları için pala Zehra gibi geziyorlardı. Yenilerede çok iyi diyemem fazla abartanlar var ama İnternete saniyede dünyanın öbür ucuna bağlanabilirken onlardan etkilenmemelerini beklemek saçma olur
(1,189 puan) tarafından
Oyun ,saygı , muhabbet vardı ellerinde ki telefon sigara alkol değil di
0 oy
(7,225 puan) tarafından
Giyim kusamdan ayrı edep ahlak yok. Büyüklere saygı yok. Uzar giderde işte bu liste...
(1,189 puan) tarafından
Aynen oyle toplumca nerde yanlış yaptık bilmiyorum
(7,225 puan) tarafından
Belki destekleyen olmaz beni ama yaptığımız yanlış İslami arkamıza atmak. Çocukları sadece bu dünya için yetiştirmeye çalışmak. Sonuncta edebin adanın ahlakın en güzel hali İslami yaşamak
(1,189 puan) tarafından
Değişim mis gelisimmis abla bu ne diyeyim
0 oy
(48,494 puan) tarafından
simdikiler ozguruz adi altında bokunu cikardi iyice
(1,189 puan) tarafından
Valla ama hatanın büyüğü bizde izin vermeyecektik izin vermemeliydik durdurabilmeliydik
(48,494 puan) tarafından
ailelerinde hata canim bizlik bişey yok insan korkuyo bisey demeye
(1,189 puan) tarafından
Aynen öyle burda bile değişim gelişim diyenler var baksana çocukların alkol sigara içki kullanıp açık saçık giyinip yiyiysmesine gelişim gozuyle baktıkları sürece sonumuz iyiye gitmez zaten
0 oy
tarafından
İnsanların dış görünüşüne göre yargılanmasına acayip sinir oluyorum. Her dönemin dinamikleri farklı. Ayak uydurmak lazım. Yorumlara şöyle bir bakıyorum hep kızların açık giyinmesi den şikayetçiler :D ne diyeyim ki. Kız kardeşim de açık giyinir. Hatta sizin sütyen dediğiniz croplardan da giyer. Ama o kadar hayırlı bir evlat ki. Ben abla olarak razım Allah da razı olsun. Okulunda inanılmaz başırılı bir çocuk. Üni sınavında Türkiyede derece yaptı falan. Hiçbir şey dış görünüş ile ilgili değildir
(1,189 puan) tarafından
Ağızlarında sigara ellerinde alkol dillerinde küfür göğüs göbek dışarda bunlardan bahsediyorum ben
(1,189 puan) tarafından
Tamam giyimi kusami zaten beni ilgilendirmez ama alkol sigara küfür ben bunlardan bahsediyorum
tarafından
Sigaraya orta lise 1 de başladım. 14 yaşındaydım yani. Aynı dönemlerde alkol de almaya başlamıştım sanırım. Ama asıl alkole düşüşüm üniversitede idi. Güzel içerdim yani. Ayık da giyinirdim Allah biliyor. O zamanlar fiziğim çok güzeldi tabi. :) Şimdi istesem bile yakıştıramıyorum kilo aldım :D ama bakınız 31 yaşına geldim. Anne oldum. Hemşire oldum. Atandım. İstifa ettim. Özel sektöre geçtim. Altında elemanları olan, saydı görüp hanım diye hitap edilen, hayırlı evlat, hayırlı eş olduğu için annesinden kocasından hep dua alan bir anne oldum. Siz beni o zaman görseydiniz suratıma tükürürdünüz heralde. Ama bakın bir de şimdiki bana. Kastettiğim bu. Kimin neye dönüşeceğini asla bilemezsiniz. O çağın çocuklarırnın çoğu öyle. Takılmayın. Hepsi kendi yolunu bulacak
(1,189 puan) tarafından
Herkesin düşüncesi farklı birşey diyemeyeceğim ben sadece çocuğum çocuklarım cocuklarimiz için korkuyorum Allah sonlarını hayır etsin
tarafından
Korkulacak hiçbir şey yok. Bence tabi. Biz nasıl o yollardan geçtiysek onlar da geçerek kendi kişiliklerini bulacaklar. Çocuklarımız bizim uzantılarımız değil. Onlar bir birey. Kendi yollarını çizmelerini izin vermeliyiz. Karakteri oturmuş bir bireyi kimse etkileyemez
0 oy
(2,132 puan) tarafından
Biz 14 yaşındayken de büyüklerimiz böyle diyordu. Muhtemelen şimdiki nesil büyüdüğünde de aynı şey olur. Hormonlu gıdalar çocukların erken gelişmesine neden oluyor, e internette gördüklerini örnek alıyorlar. Her nesil birbirinden farklı bu hep böyleydi 
(1,189 puan) tarafından
Belkide
0 oy
(4,220 puan) tarafından
Eskiler tabiki baya masumdu herşey simdikiler on yaşında ciddi ilişki yapıyor nasil oluyorsa artik daha anlamış değilim
(1,189 puan) tarafından
Aynen öyle anlatamıyorum bazı arkadaşlara
0 oy
(1,884 puan) tarafından
Rabbim evlatlarımıza hidayet versin. Doğru yoldan şaşirtmasin. Çok düşündürüyor beni şimdi dizimin dibinde kücük. O kapıdan kendi çikmaya başlayınca insallah bizim verdiklerimiz yetr ve doğru hareket eder. Ben 14 yaşındayken tek kaş bıyıklıydım :) Valla bilmiyorduk kafe mafe. Çarşıya ilk tek basıma lisede çiktim ben. Oda korka korka. Biz kapı önünde otururduk ne kadar eve çağirilmazsak o lükstü bize. 
(1,189 puan) tarafından
Evet ya sabah bı çıkardım 9 da akşama babam o köşeyi ne zaman dönerse Allah bilir o zman kosaa kosaaa eve kacardm :D
0 oy
tarafından
Uzun süredir görmediğim kuzenim vardı geçen bayramda gitti yanlarına kız 15 yaşında burnu, dudağı delik 5 yerinde dövme var saçları kırmızı renginde bitane büstiyer giymiş sütyen gibi elinde sigara. İleri de çok pişman olacaksın dedim ama anne babasını dinlemiyor beni mi dinlicek. Abisi askerde her geldiğinde kavga ediyorlar. Tipini düzelt öyle gel karşıma diyor. Ama umrunda değil. Görümcem de büstiyer giyer onunda saçları turuncu sigara elinde takılır. Abisi bilmiyor ama bilse görse fena kavga çıkar bana söyleme yenge dedi ben bilmiyormuşum gibi davran o zaman beni yalancı çıkarma dedim 
(1,189 puan) tarafından
Ben karşıyım ya cidden   ama tabi karşı olduğum için bana karşı olan arkadaşlarımız da var
tarafından
Yani. Kendi tercihleri ben birşey diyemem uyarırım sadece gerisini kendi bilir. Bir çok arkadaşım oldu hayatımda kız olup erkeğe dönenler, erkek olup kıza dönenler oldu. Günlük kendini kiralayan arkadaşım oldu bekarken. Kendi hayatları kendi tercihleri. Bana insanlığı yetiyor hayatında yaşadıkları onun günahı onu ilgilendirir. O yüzden bana pek fazla anormal gelmiyor
(1,189 puan) tarafından
Ama şöyle var bizimde çocuklarımız var senin varmı yokmu bilmiyorum ama kendi adıma konuşayım yarin kizm büyüdüğü zman onune nassl gecicem diye düşünüyorum
tarafından
Hayatımda bir çok şey yaşadım bir çok şey gördüm sadece şunu çok net anladım. Yapmak isteyen bir şekilde yapar sana hayır yok öyle birşey ben yapmam etmem diyen herkes yapıyor maalesef ki. Evet bitane 10 aylık kızım var. Geleceği beni de şüphelendiriyor. Kimseye mana bulmuyorum büyük konuşmamaya çalışıyorum. Herşey olacağına varıyor. Zamanla yaşayıp göreceğiz inşallah doğru yolu seçerler evlatlarımız. Tabi onlar büyüyene kadar neler olur neler yaşarız bilemeyiz.
0 oy
(12,887 puan) tarafından
Tam da böyleler
(1,189 puan) tarafından
Çok üzücüu
0 oy
(2,537 puan) tarafından
Eşim beni sevdiğinde 13 yaşındaydık. Şimdi değil 13, 20 yaşındakiler bile hâlâ ergen sevmeyi saymayı bilmiyorlar. Z kuşağı adı altında çok kötü nesil yetişiyor. 
(1,189 puan) tarafından
Bunların sebeplerini bir bakıma ben bizlerde buluyorum ya.

İlgili sorular

+1 oy
28 cevap 434 göst.
18 Şubat 2022 Diğer kategorisinde clk38 (1,367 puan) tarafından soruldu
+1 oy
5 cevap 167 göst.
25 Kasım 2021 Diğer kategorisinde Nur ela (3,794 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 121 göst.
22 Nisan 2021 Diğer kategorisinde melekk02 (601 puan) tarafından soruldu
0 oy
12 cevap 281 göst.