0 oy
436 göst.
Diğer kategorisinde (1,091 puan) tarafından
İyi geceler arkadaşlar. Komşumuzun 27 aylık bı kizi var. Çok tatlı çok sevimli ama çocuğun belli başlı gözle görülür sıkıntıları var. Şöylek, mahallede çocuklar toplanıp oyun oynadıkları da asla aralarına girmiyor , dikkatini çekmiyor. Bnm kızım da 2.5 yaşında. Aynı uas grupları genelde bı araya gelip oynuyorlar ama o kız asla girmiyor. İsmine cevap vermiyor, bazen eline top verip bana atmasını söylüyorum söylediğimi anlamıyor öylece yüzüme bakıyor. Çok sevimli bı kız çok seviyorum o çocuğu ama durumuna üzülüyorum. Annesi öğretmen. Yani ben çok anlamam yinede ama yaşıtlarının olması gerektiği gibi çocuk değil. Bı sorunu var. Bazen söylemek istiyorum annesine çünkü vakit çok değerli zaman kaybetmesini istemem ama insan çekiniyor söylemeye de. Mesela bı oyuncağı eline alıyor ama o oyuncağı olması gerektiği gibi kullanamıyor elimde evirip çeviriyor. Konuşmasi ve ya bı kelimesi de yok. Diğer çocuklar bı arada oynarken o kenarda öylece duruyor. Kendi halinde. Annesi çalıştığı için ananesi bakıyor ama kadın da üzülüyor bu duruma . Hani belki bi Dr a felan goturmuslerdir ama sanki daha özel bı ilgi istiyor gibi çocuk. Dil terapistine götürmüşler konusmasi yüzünden ama daha var konuşur demişler. Yani hani cevremizdede az çok goruyoruz uyarsam yanlış anlaşılır miyim. Ya da ne yapmalıyım bilmiyorum. Ama üzülüyorum kızın bu hallerine. 

13 Cevaplar

+1 oy
(3,333 puan) tarafından
Okulda halkla iliskiler biriminde çalıştım. Bi ogretmenimiz vardi kizi anaokuluna gidiyordu. İnan çocukta sıkıntı var ama kadin görmek istemiyor. Anaokulu ogretmeni çağırmış konuşmuş, vay ben de öğretmenim sen ne diyorsun niye böyle bir yakıştırmada bulunuyorsun vs. 

Aslinda kadinda farkindaydi ama yakistirmak istemedi. Ben o olaydan sonra asla kimsenin evladina yorum yapmam. Niyetin düzgün Allah razi olsun ama o ogretmenler de kac yil bunun egitimini alıyor. Farkinda olmadigini mi sanıyorsun. 
-Reklam-
0 oy
(6,516 puan) tarafından
Yani annesine desen alınırmıki bilemedim bende yaa zor bi durum 
(1,091 puan) tarafından
Aynen canım ananesi bakıyor annesi çalışıyor. Ama hani cidden farkedilir bı durum. Bı sıkıntısı var ama ne bilmiyorum. Hani belki götürüyorlar dur doktora ama . Yani hiç görmedim de ama bilemiyorum valla üzülüyorum da çocuğa. Annesi de çocukluk arkadaşım zaten.
0 oy
(1,311 puan) tarafından
Terapist gerçekten bişey fark etmemiş ve eve mi göndermiş böyle bı çocuğu. Annesi öğretmense kendisi fark etmesi lazım aslında 
(1,091 puan) tarafından
İşte hani acaba özel eğitim görüyor da söylemiyorlar mi bilmiyorum. Bende en çok bu duruma şaşırıyorum eğer farkedip hala biseyler yaoamadiysa nasıl yapmıyor diyorum
(1,311 puan) tarafından
Belki de kabullenmek istemiyor olabilir. Bı eğitime gidiyor olsa fark ederdiniz servis gelip alıyor bırakıyor. Mesela alt komşunun oğlu da otizm. 3 buçuk yaşına kadar babası kabul etmedi annesi biseyler fark etti komşular bile anladı uyardı ama götürmekte geç kaldılar şimdi iyi olsun diye para döküyorlar
(1,091 puan) tarafından
Bende söylesem mi acaba. Valla yanlış anlaşılmaktan da korkuyorum ama çocuğun iyiliği için valla bazen söylemek istiyorum
(1,311 puan) tarafından
Ananesiyle konusabilirsin. Bak bu yaştaki çocuk böyle olması lazım falan diye
0 oy
(8,084 puan) tarafından
Annesinin bu kadar şeyi farketmemesi çok anormal hele ki okumuş biri cahilde değil tuhaf 

Belkide durumunu biliyordur ama anlatmak istemiyordur 
(1,091 puan) tarafından
Yani sizede normal gelmedi dimi çocuğun davranislari. Hani o da olabilir anlatmak istemiyor olabilir. Valla anlatmasin da tabi de şimdi gozumun önünde olduğu için çocuk hergun. Hani keşke duzelse de anlatmasa.
0 oy
(531 puan) tarafından
Belki annesine söylediğinde ters bir tepki alabilirsin. Çocuk konuşamadığı için belki de onların yanında bulunmak istemiyor olabilir kendini ifade edemeyeceği için yalnizlasmis olabilir ya da otizm vs olma ihtimali de olabilir benim kuzenimin çocuğu konuşmuyor 3 yaşında hiçbir şey demiyor sürekli ağlıyor kendi kendine oynuyor hiçbir şeyi umursamıyor onlarda götürmüşler doktor daha erken bazı çocuklarda geç aktiflesme konuşma olabilir demiş erkek çocukları özellikle çok geç konuşurmus
(1,091 puan) tarafından
Aynen bende k sebeptendir dolayı söylemekten çekiniyorum. Ama bazen kendimi i duruma koyduğunda belki ben farketmemisimdir ya da ne yapacağımı bilmiyorumdur. Hani söylemelerini tercih ederdim ama herkes bir değil. Evet bazı çocuklarda geç de olabiliyor herşey. Ama bu çocuk kendi kendine oyun oynamiyorm kendi kendine duruyor bı köşede sadece
0 oy
(271 puan) tarafından
Canım ben olsaydım çocuğun iyiliği için yanlış anlayıp anlamamasını düşünmezdim direkt uygun bi dille söylerdim. Belki başta kızar eder, kabul etmez annesi ama illa ki içine dert olur daha sıkı takip etmeye başlar. Kıyamam kuzuya çok zordur onun için kendini ifade edememesi. O yüzden yaşıtlarından uzak duruyordur
0 oy
tarafından
Bence hiç karışma bu konular hassas konular anne de eğitimli kadın netice de ne olması gerektiğini çat pat biliyordur.. 
0 oy
tarafından
Ben olsam annesine söylerdim 
0 oy
(588 puan) tarafından
Annesi muhakkak bunun farkındadir ve doktora da götürmüştür emin olun. Ama 27 aylık da çok küçük bir yaş daha. Kimi çocuk yapı gereği geç gelişim gösterir belki de sadece içine kapanık bir çocuktur başka bir sorunu yoktur. Siz karışmayın bişey demeyin bence kırıcı olur senin çocuğuna böyle söylese biri nasıl hissedersin öyle düşün. Art niyetin yok ama karşındaki eğitimli biri ve ısı çocuklarla olan birisi.
0 oy
(1,937 puan) tarafından
Vallahi canım söylesen bir dert söylemezsen ayrı dert yani sonuçta karşı tarafı öğretmen belki kondurmuyor belki gönderiyor belki başka bir şey var benim bilemem ama hadi anneannesine söylesen O ne diyor bu konuda
0 oy
(1,911 puan) tarafından
Çok kötü bir pozisyona da düsecek olsam söylerim. Bir cocuğun hayatı söz konusu basit birşey değil bu. Annesi fark etti ya da etmedi. Ben söylerdim. 
0 oy
(666 puan) tarafından
Anneannesiyle konuş bence hem için rahat eder 
0 oy
(2,677 puan) tarafından
Eşimin yeğeninin oğlu otizmli bunu ben annesinden önce anlamıştım, maşaallah çok zeki yani 4 yaşında Türkçe ve İngilizce okuyabilirdu mesela. Ama yeğenimiz farkında değildi çok zeki olduğunu düşünüyordu sadece sonra otizmli olduğunu öğrenince öyle muhabbet içinde ben bilmiyordum ama söyleyemedim bir anneye bu nasıl söylenir düşündüm ama söyleyemedim dediğimde yrnge neden söylemeden ben hiç anlamadım ki daha erken eğitime başlardık demişti. Yabi diyeceğim belki annesi farkında değildir, zaten çalıştığı için sürekli iletişim halinde değil anlamamıştır. Bir de anneanneei bakıyorsa TV ye maruz kaldığı için uyaran eksikliği oluyor konuşmaması kimseyle iletişim kurması bundan da olabilir.

İlgili sorular

0 oy
20 cevap 674 göst.
3 Ağustos 2023 Diğer kategorisinde siyahmezarinsahibi (1,091 puan) tarafından soruldu
0 oy
20 cevap 503 göst.
13 Mayıs 2023 Güzellik-Bakım kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 516 göst.
26 Ocak 2023 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 313 göst.
25 Ocak 2023 Diğer kategorisinde Nur.06 (558 puan) tarafından soruldu

379,232 soru

11,351,840 cevap

34,822 kullanıcı