0 oy
856 göst.
Kültür-Sanat kategorisinde (211 puan) tarafından
Alevi ve müslümanlar arasında ki fark nedir? Bilmediğim için soruyorum. Müslüman bir kız ve Alevi bir oğlan evlenebilir mi? Ya da aile alevi olup oğlan müslüman olabilir mi? 

18 Cevaplar

+6 oy
(4,157 puan) tarafından
Alevi de musluman zaten
(2,749 puan) tarafından
Ve onlar yanlış değilsem son peygamberimiz hz Muhammed değilde Hz Ali'ye inanıp onların yolundan gidiyorlar ve evet bizim kurban bayram zmnlari onlar et yemiyolar komsumdan biliyorm bu et meselesini ama başka türlü gidip gelse de bu konuları her ikimizde acmazdik
(2,688 puan) tarafından
Hz.Ali yi elinde büyütmüş Peygamber efendimiz nasıl onun yolu inkar eder ki kaldı ki kızıyla evli peygamberimizi çok seven peşinden giden halifelerden biri..  tamamen uydurma yani onu seven Rasullahi sever
(5,890 puan) tarafından
Aleviler kendini Müslüman olarak görmez. Eşim Arap alevisi, diğerlerinde nasıl bilmiyorum ama namazları var, müslümanlarınden farklı olduğunu duydum, hiç denk gelip görmedim. Oruç tutanları da var. Ama müslüman olarak adlandırmıyorlar kendilerini
(211 puan) tarafından
Peki çocuğunuz var mı? Çocuk nasıl büyüdü? Yani karmaşa oldu mu? Yanlış bilmiyorsam aleviler de namaz daha az ve oruçları 12 gün başka bir adla kutluyorlar ve Hz Ali'ye inanıyorlar ve camiye girmiyorlar. Bir de cem evine gidiyorlar Bu yüzden çocuk dini öğrenirken nasıl oldu
(5,890 puan) tarafından
Ben şu an hamileyim çocuğum yok. Ablamın iki kızı var. Okulda haliyle islam üzerine din kültürü öğreniyor. Şu an namazı, orucu daha kavrayabilecek yaşta değiller. Eniştem hiç karışmaz. Kur'an-ı Kerim 'i okumuş bir adam.
-Reklam-
+2 oy
(6,165 puan) tarafından
Dinimizde şöyle Alevi bir kız Sünni bir erkekle evlenebilir. Sünni bir kız alevi bir erkekle evlenemez. Diye biliyorum 
(554 puan) tarafından
Ayneen bende öyle biliyorum
+2 oy
(1,737 puan) tarafından
Ben alevi eşim sünni bı sorun yaşamadık 
(211 puan) tarafından
Akraba evliliğini ben hiç onaylamıyorum. Ve 13 yaşında ki bir çocuğu da istemeye gelmeleri de çok kötü. Kesinlikle eşine güvensen bile çocuğuna evlenecek yaşta birisi olarak bakmaları çok kötü
(497 puan) tarafından
Postu görünce bende merak ettim. Alevilerin inandıkları bildikleri nedir diye. Aslında anlattığınin %50 si sunnilerde hanifilerde de var düğünlerde içki küçükken kızı beğenip talip olma her hanifi namaz kılıp oruç tutmuyor farz olduğunu bile bile yapmayan var ama alevilerin inandıkları bu. Ben şeyi çok saçma bulmuştum hep HZ. Alinin tasvirini asmalarını. Küçükken görmüştüm babamın alevi Arkadaşında allah bilir bu adam kim peygamber diye koymuş demiştim :D ama çok iyi insanlar gerçekten bana HZ.alinin kılıcı kolyesini tablosunu filan hediye getirmişlerdi çok sevmiştim.
(497 puan) tarafından
Bizi aydinlattigin için sağol çiçeğim ♡
(1,737 puan) tarafından
Rica ederim arkadaşlar ben kendi bildigimce anlatmaya çalıştım.
(1,737 puan) tarafından
Bu arada çoğu kişi alevi olduğunu aciklamaya korkar oldu yanlış bilinenlerden ötürü. İnsanlar her kulaktan dolma şeylere inanamamali . Araştırmalı .
+1 oy
tarafından
Ben Müslümanım diyen kelime-i Şahadet getiren Allahın birliğine ve Hz peygamberimizin Allahın Resulu olduğuna şahitlik eden kimseye inanç esaslarından dolayı Müslüman değil denemez ama çok farklı sistemleri. Namazı gusulü camiiyi reddederler ve bir çok şeyi daha. Bu konu uzun ve derin. Evlenmeleri uygun olmaz olsa da anlayamazlar anlaşsalar bile çiftlerin bir çok konuda çok büyük fedakarlık yapmaları gerekir. Ama alevilik anadoluya has bir mezhep aslında mezhep de değil bakıldığı zaman ama insanlık olarak on numaralar.
(5,890 puan) tarafından
Evlenmeleri uygun olmaz değildir demişsiniz ama arkadaşımın babası kızını bir aleviye vermek doğru mu diye diyanet ve müftülüğe sormuştu. Onlardan da evet evlenebilir diye cevap almıştı. O şekilde kızını vermişti.
+1 oy
(404 puan) tarafından
Öncelikle şunu belirteyim canım Alevililerde Müslümandir. Ben Aleviyim eşim Sünni 3 yaşında bir kızım var 7 senelik evliyiz çok şükür şimdiye kadar bir sorun yaşamadık bizim tarafa gidersek eşim ayak uyduruyor eşimin tarafına gidersek ben ayak uyduruyorum Hz Ali'yi kimse peygamber olarak görmüyor bu çok yanlış birsey zaten sadece Hz Ali'nin Aleviler için farklı bir yeri var Alevilerin ibadetleri farklı oluyor yani oruçlari Ramazan ayında da değil de Muharrem ayında 12 tane tutarlar pek ala da abdest alırlar namaz kılarlar ama hepsi değil tabi zaten safinin de hanefinin de hepsi abdest alıp namaz kılmaz öyle değil mi yani eşimin tarafı çocuğumu hiç bir konuda zorlanmadı şimdiye kadar ne ogrendiysen hep ben öğrettim hatta şu an namaz bile kılmayı biliyor kızım

Yani sorun Alevi Sünni hanevi safiii olması değil sorun insan olması 
0 oy
(2,393 puan) tarafından
Evlenirler sanırım.. namazları farkli
(211 puan) tarafından
Peki oğlan alevi olmasa sadece ailesi olsa bile evlenemezler mi?
(2,393 puan) tarafından
Oğlan alevi olmayıp ailesi nasıl alevi oluyor mezhep değişme diye bisey var mi?

Bence sorun olmaz ilerde ama Şafi ile Hanefi evlenmesi büyük bir sorun insanı kanser eder o evlilik toksik ilişki adlı çalışma olur..

Evet mesela hanefilerde kan bi yerden akinca abdest bozuluyor ama alevilerde bi ayakkabı dolduracak kadar diye hatırlıyorum yanlışım varsa düzeltin
Yine de Sünni ye şiiye göre tercih edilebilinir
(211 puan) tarafından
İnternette aile alevi çocuk müslüman olabilir gibi bir cümle okumuştum bilemedim
(2,393 puan) tarafından
Hmm enteresanmis bilmiyordum :o
(8,088 puan) tarafından
Şimdi birşey dicem ama linç yemekten korkuyorum o yüzden sustum canım :)
0 oy
(424 puan) tarafından
Alevide müslüman zaten ama ibadet tarzı farklı meshebi farklı 
(4,157 puan) tarafından
E yani. Soyle dusun  vinsi munasebetten sonra bizler gusul aliyoruz. Onlarda bildigim kadarila yok . Kadin kalkip abdest alacak adam umursamicak mesela. Yada eamazanlarda oruc ibadeti farkli bence evde birlik duzen olmaz
(424 puan) tarafından
İllaki olur ama mesela bı hristiyan müslüman gibi değil
(424 puan) tarafından
Bizde  mesela normal namaz abdesti alırken basın 3/1ini mesh etmek gerekirken onlarda basa bir damla su değse bile yetiyor bide namazı falan bı değişik kiliyolar  eğilip kalkiyolar hemen dua okuyolar mi emin değilim :)))
(211 puan) tarafından
Hadi düzeni sagladin diyelim çocuk doğunca ne olacak? Sanırım biraz sıkıntı
(424 puan) tarafından
Evet o konuda  karmaşa kaçınılmaz
0 oy
(1,189 puan) tarafından
Onlar Ali'yi sahabe olarak görmüyorlar cnm peygber olarak görüyorlar diye biliyorum bide onalrda içki çok normal hata on dört yaşından sonra çocuklarına içiyorlar 
(1,189 puan) tarafından
Canım ben Mersin'de yaşadım 19 sene eşimin atamasıyla sirnaktayim şuan Mersin'de etrafimiz hep aleviydi ve baya baya özgürler gece geç saatlerde içki masalari falan okey oynarlardi kızları çok rahat yani serbestler
tarafından
Fotoğraf asma muhabbeti tercihe kalmış. Şu ana kadar çevremde sadece bir kişi de gördüm asan diğerleri asmadı hiç. Özgürlük kısmına gelince de o da tercih meselesi. Biz trakyalıyız suyumuz içkidir. İçmeyi severiz. İçmek isteyen içer içmek istemeyen içmez. Kimse zorla alkol vermez. Eniştem alevi eniştem alkol almaz ablam alır. Ablam gezmeyi tozmayı gece hayatını sever eniştem evde oturayım alıyım çayımı içiyim kafasındadır. Alkolle gezip tozmakta mezhebin pek alakası olacağını sanmıyorum canım. Çevrem eniştemden dolayı Alevilerle dolu. Birşey olur evlerinde kuran okuturlar. Ramazan gelir onlarda bizimle oruç tutar.
(1,189 puan) tarafından
Tmm cnm haklısın mezheple alakası yok ama Alevilerin geneli benim dediğim gibi içmeyen de çok az yani
(211 puan) tarafından
Peki çocukları var mı? Enişten aleviymis kültür farklılığı ya da cemevi vs çocuğun öğrenmesi nasıl oluyor? Bunda hiç sorun yaşadılar mi
tarafından
Çocukları var şu an 11 yaşında. Babası gibi o da hem annesinin mezhebinde hem babasının mezhebinde. Her şeyi yerine göre yapıyor. Ramazanda oruç tutuyor cenazelerde filan cemevine gidiyor. Bizim cenazelerde oturup kuran dinliyor. Bizden bir farkları yok yani. Bayram sabahları camiye gidiyor.
0 oy
tarafından
Ablam sunni eniştem alevi. Eniştem bizimle birlikte orucunu tutar eder. Ablamda yeri gelir cenazelerinde filan cemevine gider. Bazı kesim mezhep karışıklığı olmasın diye uygun görmüyor. O yüzden kızlarını Alevi’ye vermiyor. Benim çevremde hep alevi var ve çok iyi insanlar. Tabi öyle bir devirdeyiz ki alevi diye kapılarına işaret koyanlar var. Bana çok saçma geliyor insanları dinine inanışlarına göre ayırmak. İnsan olması yeterli. 
(211 puan) tarafından
Çocukları var mı? Eğer varsa eniştenin ailesi çocuğa kendi inandiklarini ogretiyorlar mı? Yani nasil orta yolu buldular ablan ve enişten
tarafından
Evet bitane oğlu var. Şu an 11 yaşında. Her iki mezhebi de biliyor. O da aynı şekil yeri geliyor oruç tutuyor namaz kılıyor. Yeri geliyor cemevine gidiyor onların ibadetini yapıyor. Sonuçta her ikisi de Allah’a inanıyor sadece ibadet farklılığı var. Kimse de bir baskı kurmadı Aleviliğe göre yapıcaksın herşeyi ya da Sünni mezhebine göre yapıcaksın demediler.
(211 puan) tarafından
Baskı kurmamasi çok guzel ama aklıma takılan bir yer var. Alevilerde sanırım namaz bizimkinden daha az ve oruç onlar 12 gün tutuyor. Onların ibadetini yaptığı zaman sorun olmaz mı? Ve çok teşekkür ederim bilgiler için
tarafından
Bizde tercih meselesi genelde. Dayısı bizim kıldığımız namaz gibi öğretti babası kendi namazları gibi öğretti. Kişisine göre değişir. Baskı yapanlarda vardır tabi.
0 oy
tarafından
Aleviler de müslümandır alevi din değildir mezheptir ve mezhep farklılıkları bence evliliğe engel değil ben şafi eşim hanefi hiç bir zorluk yaşamıyoruz çok şükür 
(12,490 puan) tarafından
Alevilik bir mezhep değildir Büşracım 4 mezhep vardır dinimizde Hanefi Şafii hemberi maliki bunların dışında olanlar uydurmadır Sünni bir kadının alevi bir erkek le evlenmesi uygun görülmemiş ancak alevi bir kadın Sünni erkek le evlene bilir bende Hanefi yim eşim Şafii bizimki farklı konu
tarafından
4 büyük mezhep vardır bu senin saydıkların büyük olanıdır alevilik de mezheptir ama az bir kısmı kapladığı için büyük mezheplerin arasına girmemiştir
(12,490 puan) tarafından
Yanlışın var sonradan çıkan uydurma mezheptir
(2,226 puan) tarafından
4 büyük mezhep Hanefi şafi Hanbeli maliki  
Alevilik mezhep değildir
0 oy
(455 puan) tarafından
Aleviler Sünni kızlara karşı geliyor, benim bı kız arkadaşım vardı çocuk Alevi kız Sünni kapalı diye oğlanın ailesi kızı istemedi mecburen ayrıldılar. Ama Sünni erkekler Alevi kız alıyor ve hiç bir şeyine karşımıyor.  Alevide müslüman ama dini görüşleri çok başka bizlere göre. Aleviler kötü demiyorum arkadaşlıkta çok iyiler çünkü bi alevi arkadaşım vardı kimseyr değişmem ama evlilik konusunda anlaşmak zordur. 
(5,890 puan) tarafından
Sunni kızlara karşılar demeyin ablamın eşi de benim eşim de alevi tutup da bugüne kadar ne bana ne ablama, hayır namaz kılamazsın, oruç tutamazsın gibi bir baskı bir ima hiçbir şey olmadı.
(211 puan) tarafından
Peki ablanın veya senin çocuğun var mı? Çocukta kultur farklılığı oldu mu? Aleviler Hz Ali'ye inaniyor cem evine gidiyorlar namazları ve oruçları bizden farklı. Yanlış bilmiyorsam camiye de gitmiyorlar
(211 puan) tarafından
Bende onu düşündüm. Biz Sünni gelin istemeyiz diye ya da onlarda sanırım kandil' de yok galiba ve bir de oruç, namaz, cami bircok şey farklı orta yol olur mu bilemiyorum. Sonuçta çocuk doğacak ve neye göre hareket edecek?
(5,890 puan) tarafından
Eniştem hiçbir şeye karışmaz. Ablam da ben öğrenmeleri gereken şeyleri öğretirim, onlar akılları erdiklerinde ne isterlerse neye inanırlarsa o diyor.
(5,890 puan) tarafından
Ben de hamileyim şu an ama benim eşim de öyle karışmaz. Baskıcı olmaya karşı eşim sadece herhangi bir konuda. İlerde çocuk ne isterse o diyor
0 oy
(6,309 puan) tarafından
Ben sunniyim eşim alevi. Tüm vücudu yıkamak temizlenmek demek onlara göre yani 3 ağza 3 burma almıyor ama cimsellik sonrası temizlenmeden dışarı çıkmaz. 

Camiye gitmez cemevine gider yani yasak diye değil de onlara göre onların evi cemevi. Cenaze oradan kalkar cenaze namazı orada kılınır hatta ölünün 40 ı bile orada okunur. Kuranı Türkçe okurlar. Namaz yok oruç yok.( Eşim ve kaynım ramazanda bazen tutuyorlar.  Allah'ın bir olduğunu Hz Muhammed'in onun kulu ve elçisi olduğuna inanırlar. Sadece mesheplerde olan farzlara pek inanmazlar. Kalpler iyi olsun, insan merhametli olsun cenneti kazanır derler. Benim eşim ve ailesi hatta sülalesi melek gibi insanlar kimseyi incitmezler. Düşünceleri bana daha çok uyduğu için eşimle evlendim. 
(211 puan) tarafından
Peki çocuğunuz var mı? Eğer varsa çocuk kime göre hareket ediyor? Sonuçta bizde camiye gidilir, oruç tutulur ve onların orucu bizden daha az hani çocuk bu oruç daha az deyip aleviye yönelir mi ki
(6,309 puan) tarafından
Bir kızım var 1 yaşında büyük ihtimal alevi görüşüyle büyür
0 oy
(1,763 puan) tarafından

Aleviler iyiler sevgi dolular cidden ama malesef İslam dininin bazı şartları var namaz kılmak oruç tutmak vb şeyler bunlara uyup inanan alevilik güzeldir ama inanmayanlar yanlış yoldadır İslam'ın bir parcasi değildir 

Ayda bir cem evine gitmek çok kolay başka hiçbir sorumluluk yok us beş gün oruçları var kim kime dum Duma kıyafet ozgurlugu var her alanda özgürlük var içki bunlardan biri ooo kim istemez ki alevi olmayı :D

0 oy
(5,890 puan) tarafından
Ben Sünni bir müslümanım, eşim Arap alevisi. Bizimkiler sorun etmedim sadece daha önce bir arkadaşımın babası bunu sorun etmişti ama kızı istiyor diye müftülüğe gidip sormuştu. Bu evliliğe izin verirsem günah işler miyim diye  Müftülük de namaz kılıyorsa evlendirmekle bir günah işlemezsiniz diye cevap vermiş. 
0 oy
(6,219 puan) tarafından
Alevi kız olup Sünni ile evlenebiliyor ama alevi erkek Sünni kız olunca olmuyor
(211 puan) tarafından
Kimisi olur demiş valla bilemedim. Ama bu şey dinimize göre mi olmuyor yoksa Alevilerin bir kuralı falan mı
0 oy
(5,240 puan) tarafından
Arkadaşım alevi biriyle evlendi sürdüren var sürdürmeye var bir sorun yasamadilar 
0 oy
(5,307 puan) tarafından
Benim kocam alevi. Hiçbi farkları yok sadece türbe gezmeyi severler Hacıbektaşa filan gidip kurban keserler. Normal kurban bayramındada kesiyorlar. 
(211 puan) tarafından
Eğer çocuğunuz varsa bir sorun oldu mu? Örf ve adetler yüzünden soruyorum. Onlarda oruç ve namaz bizlerden farklı bir de camiye gitmiyorlar galina
(5,307 puan) tarafından
Ya şöyle söyleyeyim eşimin büyük ebesi sunniymis yani kayınbabamin ebesi sunniymis. Hatta kayınbabam anlatır çocukken hoca mektebi olur ya ona yollarmis ailesi. Bunlar biraz alevi Sünni karışık. Ama kaynanamin ailesi hepsi alevi. Dini şeylere karışmazlar. Namazda aynı kiliyorlar. Ailelerine oruç tutanda var tutmayanda var ama çok dindar değiller.yaslilar başına yazma takar ama gençler açık bu açıklık birazda aileyle alakalı bazısı süper mini giyiyor ama görümcem aynı benim gibi. Çocuğumada hiçbişeye karışıyorlar dini anlamda. Kızımın kirkiini kaynanayla beraber uçurduk ben dua okudum kalabalık yemek yesek hadi Bi dua oku derler hoşlarına da gider. Dışarda anlatıldığı gibi değil dine öyle karşı filan değiller. Ama yaşantıları dindar değil daha serbestler. Benim ailemde önce karşı çıktı evlenmeme millet ne der diye. Şimdi gördüler bir fark yok öyle. Memleketler yakın olduğu için örf adetlerde benziyo
(5,307 puan) tarafından
Ayrıca biri yorum yapmış camiye gtmiyolar gusül almıyorlar diye öyle bişey yok. Gusül de var camide var çocukları sünnete ettiriyorlar benim eşimin ailesi kurban bayramında kurbanda kesiyor. Ölenlerin arkasından Yedi yemeği kırk yemegi de veriyorlar. Benimkilerde bizden farklı gördüğüm tek şey türbe ziyaretleri oluyor. Türbe gördükleri de gidip dua ediyolar. Hacıbektaşa gidip kurban kesiyorlar. Onlarda da böyle bir kültür mu diyim inanış mi diyim artık. Onun dışında hepsi aynı.
0 oy
(159 puan) tarafından
Canım Merhaba Aynı Durumu Bende Senin Gibi Bekarken Araştırıyordum Şimdi Yorumlara Bakınca Geçmişi Hatırladım Nereli Oğlan 

İlgili sorular

0 oy
45 cevap 394 göst.
31 Ocak 2024 Diğer kategorisinde Tekcocuk (1,214 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 183 göst.
0 oy
22 cevap 904 göst.
16 Nisan 2023 Aile kategorisinde Esrat (9,247 puan) tarafından soruldu
0 oy
23 cevap 700 göst.
17 Mayıs 2021 Diğer kategorisinde Berivan022 (3,527 puan) tarafından soruldu