0 oy
700 göst.
Diğer kategorisinde (3,527 puan) tarafından
Kızlar amacım tartışmak değil öncelikle onu belirteyim burda bu konuyla ilgili postlar gördüğüm için kendimce bişeyler söylemek istiyorum.

Şimdi bazıları aleviler Allah sız gibi konuşuyor önce onu ayırt edin her alevi ateist değildir, gerçek aleviler Allah inancı Allah yolunda olan insanlardır.

Ben 4 sene semah döndüm cemevinde 4 senem cemevleri de, şahkulunda geçti.

Semah dönmeden önce veya sonra cemler de Ya Allah, ya Muhammet, ya Ali denir. 

Kendi adıma konuşayım inancı çok yüksek olan bir insanım zamanın da kapandım da ama o yük bana ağır geldiği için tekrar açıldım onun sorumluluğu çok fazla taşıyabilene gönülden helal olsun derim her zaman. 

Uzun lafın kısası alevilikle ateizmi karıştırmayalım lütfen öpüldünüz ☺️❤️

23 Cevaplar

+2 oy
(4,698 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Ben aleviyim ateizm ne alaka anlamadım sunilerin bu tür düşünceleri insanı delirtiyor bizim kimseye zararımız olmaz orucumuzu göze sokmadan tutarız kimseye onu yeme karşımda bunu içme demeyiz kimseye oruç tutuyor musun diyede sormayız gayet saygılı insanlarız abdesti izinde alırız namazda kılarız ama bunu gösteriş için yapmayız soframıza dua okumadan oturmayız birde di*nsiz dersiniz bize neden gösteriş yapmadığımız için 
(11,217 puan) tarafından
Sunnilerin ibadetlerini goze sokmasi kapanmasi mi, camiye gitmesi mi ? Zaten dinimize gore yasayinca direk gorunuyor muslumanligimiz. Bu goze sokmak yada gosteris degil. Ayrica islam hayatin her alaninda var. Beslemesiz is yapmassin her isinde besmele cekersin bu gosteris mi ?
(4,698 puan) tarafından
Aslıcım hesabımın şifresini kaybettim bulamadım sonradan admine ulaştım sağolsun geri verdi hesabımı yoğun çalışıyorum evde muhasebe işleri yapıyorum kocamda evde bunaldım iyice yeni attım kendimi buraya nasılsın
(4,698 puan) tarafından
Zelalcim asla bunu kastetmedim tabii camiye gidecek gönülden hazır hissediyorsa kapanmalı insan keşke banada nasip olsa daha önce bende kapandım yürütemedim nasıl ki sorunlu aleviler varsa sorunlu sunilerde var seni yolda görüp utan utan müzik mi dinliyorsun diyende var kapalı olduğu için açık olduğun için suçlusun gibi bakanlar var suni olduğu için alevisin diye seni di*nsiz görenler var kendilerini bir adım önde görenler var Allahın yarattığını Allah diye dua eden kulunu sırf alevi diye eleştiren var
(11,217 puan) tarafından
Ben kimseyi dininden inancindsn yadirgamam. Ama hak din olan islamada iftira atilmasina veya karanlanmssina izin vermem. Ben isvecte yasiyorum. Onlar benim inancima saygili ben onlarinkine. Saygi temel seydir farkliliklarda. inancsa kisiye kalmis kisi istedigine inanir. Beni ilgilendirmez.
(4,698 puan) tarafından
Aynen öyle kimse kimseyi rahatsız etmemeli dinin nedir diye sorgulamamalı bile insanı insan olduğu için seversin bir kimsenin inancı beni rahatsız etmediği sürece beni ilgilendirmez
-Reklam-
+1 oy
(2,589 puan) tarafından
Benim eşim alevi çoğu laf kalabalığı yapanlardan daha dindar ve daha merhametli yardım isteyen kimseyi geri çevirmez. Geneleme yapanlar boş yapar 
(3,527 puan) tarafından
Aynen öyle canım çok haklısın
0 oy
(1,428 puan) tarafından
Valla bilemiyorum onu ama tanıdığım alevilerden hiç kapalı namaz kılan olmadı. Hanefilerde öyle değil ama 10 kişiden 5i kapalıysa geri kalan en azından erkekler cumaya bayram namazına gider 
(1,428 puan) tarafından
Evet doğru diyosun ben pek bilmiyorum inan ama sanki eski hz ali zamanındaki kurallar ibadetler falan şuan yok gibi
(3,527 puan) tarafından
Öyle canım çoğu kişi ibadeti yerine getirmiyor
(11,217 puan) tarafından
Alevilik mezhep degil. Hz. Ali zamani demissinizde. Alevilik Hz. Alinin olumunden sonra ortaya cikmis. Dort buyuk ve hak mezhep var islamiyette. Hanefi , Şafii , Hanbeli ve Maliki.
(120 puan) tarafından
Benimde tanıdığım çoğu Sünni diye geçinenler de aynı şekilde ne namaz ne abdest vs. Yani bunun alevilik sünnilikle alakası yok insanlıkla alakası var çoğu inandığı için bile değil ailesel zorunluluktan yapıyormuş gibi yapanlar dahi var kapananlar da dahil çok görüyoruz
(1,428 puan) tarafından
İstisnalar kaideleri değiştirmez canım çarşaflı bi alevi gördün mü ben görmedim Şahsen kim nasıl yaşarsan yaşasın beni ilgilendirmez ama bu böyle
0 oy
tarafından
Alevilikle ateistlik ne alaka ki   zaten cogu ne oldugunu bile bilmiyor hz ali. Onlar gibi degildi banyo yapmiyorlar oruc turmuyorlar namaz kilmak yok yapip yapmamak onlara kalmis birsey ama bazılari bunlar gecerli degil bize diyor
tarafından
Canim semah neden donuluyor yani ne yapiyorsunuz cem evinde ne zamanlar gidiliyor
(3,527 puan) tarafından
Ya işte işlerine nasıl gelirse oraya çekiyorlar açıkcası bazılarına sor gusül abdesti alıyor musun diye o ne derler öyle insanlar da maalesef
(3,527 puan) tarafından
Canım semah kursları var haftada 2 kere ücretsiz veriliyor şu an nasıl tam bilmiyorum ama örneğin muharrem sonunda dönülür, haftada 1 kere perşembe günleri cem yapılır cemlerde dönülür cem de bir ibadet türü
tarafından
Anladim bacim
0 oy
tarafından
Eşimde alevi canım..namaz.kilar oruç tutar..alevi adında anlattıkları.ve bizde böyle.diyip kendi tercihleri değilde alevi oldukları için öyleymiş gibi.konusmalari yüzünden bazı insanımız yanlış taniyo. .alevilik farklı bir dini kitabı yokki...
tarafından
İste bak canim alevi sunni dememek lazim.
(3,527 puan) tarafından
Alevilik farklı bir dini kitabı yok ne demek?
tarafından
Yani allahimiz.kitabimiz bir canım..sanki Alevileri camiye  girmez oruç tutmam diye gösteriyorlar yaa
(3,527 puan) tarafından
Heh aynen öyle canım
0 oy
(1,929 puan) tarafından
Valla kaç alevi gördüysem aynı ateist gibilerdi ne namaz var ne oruç var tabiki allah ile kendi aralarında ama bence müslüman sadece camide ibadet eder gerisi tartışmaya açık konu
(1,929 puan) tarafından
Haklısın tabi gülüm
(920 puan) tarafından
Hz Ali'yle Hz Muhammed aynı soydan 1. Si bu 2. Si peygamber efendimizin kızı Fatma ile evli Hz Ali. 3. Su CAMİDE bizim CEMEVİDE bizim. böyle ayrım yapanlara yemin ederim kafa göz dalmak istiyorum ya
Hepimizin ortak dini İSLAM degilmi arkadaş hepimiz kardeşiz işte yavv
(3,527 puan) tarafından
Herkes bizim gibi düşünmüyor kuzum evet hepimiz müslümanız elhamdülillah ama işte gel de bunu anlat
(1,929 puan) tarafından
Berfinisa... Valla ben 27 yaşındayım bu yaşıma kadar hz.ali'nin cemevinde ibadet yaptığını duymadım.. Tabiki hepimiz kardeşiz ama peygamberimizi kabul etmeyenler benim kardeşim değildir .
(920 puan) tarafından
Nzlialy peygamberleri kabul etmeyenler kim pardon
Bizim Peygamberimiz Hz Muhammed ve Hz. Alide onun damadı  Hz Ali camide vefat etti bunuda hatiratmak isterim ha cemevine gelincede orda dedeler saz çalar ağıt yakar semah döner belli başlı günlerde bağışlar yapılır. Cemevi kötü birşey olsaydı her il de olmazdı .
0 oy
tarafından
Herkesin inancı kendine diye düşünüyorum :)
(3,527 puan) tarafından
Öyle tabiki
0 oy
tarafından
Alevilik denince cok cok oncelerde alevi olanlarda  kisinin alevi oldugunu ogrenenlerde acayip kasardi kendini nice alevi olmayanlar var hiristiyanlardan beter 
(3,527 puan) tarafından
Öyle canım
0 oy
tarafından

Her müslüman önce kendini eleştirmeni sonra başkasına dil uzatmalı 

Babamın bir alevi arkadasi vardı adam gözümüzün içine bakarak asla konuşmazdı babam evde yoksa eşikten adım atmazdi senede kaç kere kurban kestirir ihtayac sahiblerine dağıtırdı şimdi düşünelim ki kac müslüman bunu yapıyor 

Müslüman olanların da onlarında hepsini aynı kefeye koymak yanlış 
(3,527 puan) tarafından
Aynen öyle canım artık her insan kendi kafasında kurduğu şeyi yaşıyor ve bunu yaparken mezheplerin altına sığınıyor bu sefer cahil insanlar ha aleviler böyle ha sünniler böyle diyor
0 oy
tarafından
Kuzum benim en yakın arkadaşım alevi . Ben doğduğumda ev sahibimiz aleviymis beni çok severlermis millet anneme dermiş onların yemeğini verme. Saçmalık işte ellerinde büyudum. Mahallede bir teyzemle amcam vardı yaşlı alevi kimseleri yoktu bayram zamani hep ordaydim ben markete bakkala giderken seslenirdim ah ne güzeldi o günler varya ikisi de rahmetli oldu. O ev sahibimiz teyze rahmetli oldu 40 Kur'an'ı okumak bana nasip oldu beni çağırdılar. Bekarlık mahallemin çoğu alevi ve Kur'an vs ölü olduğu zaman hep ben okudum cagrildim yan komşumuz alevi annemlerin her Ramazan biz tutmuyorus ama size iftar vercez derler tüm yemekleri yapar kapıya getirirler Ramazan'da iki kere iftar verirler bizimkilere. Daha sayamam insanlıklari çok çok çok fazla . İnsan olsun yeter evet çok zitlari da var ama oda onların inancı. 
(3,527 puan) tarafından
Aynen öyle canım Allahım herkesi önce insan eylesin
tarafından
Amiiiiiiiiiiiin kuzum kesinlikle ❤️
0 oy
tarafından

Kesin tartışma olur 

tarafından
Hemşom sendemi Alevisin
(3,527 puan) tarafından
Yok ya bi açıklık olsun
tarafından
Yok değilim canım sünniyim
0 oy
(9,626 puan) tarafından

Ay benim tanıdığım hic bi alevi böyle değil onlar tam bi münafıkmış o zaman :ermm:

(3,527 puan) tarafından
Ya işte bacım bazıları aleviyim diyip hiçbir ibadeti yerine getirmiyor
(9,626 puan) tarafından
Hadi ibadet yani oruç namaz abdest geride kalsin Allaha Hz. Muhammede inançları bile yok
(3,527 puan) tarafından
Aynen öyle canım bazıları sadece hz. Ali diyor ama öyle birşey yok diyorum ya her zaman Allah hz. Muhammed ve hz. Ali olarak söylenir
0 oy
(14,032 puan) tarafından
Bana bir keresinde bı Alevi arkadaş ben aleviyim Müslüman değilim demişti ben sok sanıyorum ki hepsi senin gibi 
(14,032 puan) tarafından
Bir arkadaşımada sormuştum regl bitiminde gusül alıyor musunuz diye o ne hiç duymadım demişti çok şaşırmıştım
tarafından
Ben aleviyim musluman degilim mi sjsjsjwkw
(14,032 puan) tarafından
Evet valla öyle yazdı hemde burdan birisi şok olmuştum
(3,527 puan) tarafından
Bi yoruma yazmıştım bazılarına gusülü sor o ne derler diye öyle insanlar var maalesef elhamdülillah Müslümanım ve aleviyim
0 oy
tarafından

AlevilikAli ve On İki İmam'ın öğretilerini öğretmiş olduğu varsayılan Hacı Bektaş-ı Veli'nin mistik Alevi İslami öğretilerini takip eden yerel bir İslami gelenektir. 

Sünnilik ve Onikicilik'ten farklı olarak Alevilerin bağlayıcı bir dini dogmaları yoktur ve öğretiler dede adı verilen dini bilgin tarafından aktarılır. 

Alevilik bir mezhep değildir İslami bir gelenektir ama bizler Osmanlı döneminden bu yana müslüman olsun olmasın bizden olsun olmasın tüm insanlığa saygı ve hoşgörü ile yaklaşan bir toplumuz. Hanefi olunca bazıları cenneti garantilemiş gibi davranıyor ve bunu diğerlerine baskı yoluyla diretiyor. Oysa ki hepimiz hür insanlarız doğruyu biliyoruz ne yapmamız lazım neyden uzak durmalıyız hepimiz biliyoruz. Alevilerde cunup olunca belden asagisina su tutup çıkan da var abdest alıp çıkan da var. Dört mezhepten birine tâbi olup hristiyan gibi yaşayan da var. 20. Yüzyılda yaşıyoruz bir şeyleri ayırt edebiliyoruz idrak edebiliyoruz hala bu tarz konuşmalara tartışmalara girilmesi çok yersiz ve mantıksız. Ben hanefiyim sende Hanefi ol dememin bir gereği yok ya da senin bana ben aleviyim sende Alevi ol demenin bir gereği yok. Yaradan bir kitap bir Alevilerde bize ters düşen durumlar farklı zamanlarda tutulan oruçlar, kadın erkek karışık cemevlerinde yapılan gösteriler/ ibadetler. Çünkü Kur'an'da da diyor ki nikah düşebilecek kişilerin aynı ortamda bulunması uygun değil / caiz değil. İbadethanelerde sazlı sözlü (ki bu sizin inancınız) ibadet yapılmaz. Nitekim bu dünyaya bizi gönderen de bu dünyadan alacak olan da Allah'tır. Karşısına kul hakkı ile çıkmamak gerekir. Birbirimizi yermenin uzmenin bir mantığı da yok. Ne siz benim kim olduğumu biliyorsunuz yasantimi yüzümü huyumu suyumu biliyorsunuz ne de ben sizin. Allah amellerimizle hasretsin inşallah. 

(3,527 puan) tarafından
Bak çok güzel anlatmış teşekkürler
tarafından
Rica ederim
0 oy
(1,175 puan) tarafından
Peki bir sey sorcam ramazn ayında oruc turuyormusunuz sizde alevi olarak ve gusulü belden aşağı alıyorlar diye biliyorum cevaplarmısınız
(161 puan) tarafından
İşte kötü insanların kötü örnekleri sayesinde bütün Aleviler kötü veya bütün Sünniler iyi değildir
tarafından
Kürt Alevi Bir tanıdığım var ve guslü aynen de arkadaşın dediği gibi alıyor ilişkiden sonra belden asagisina su tutup çıkıyor evinde Kur'an okutmuyor namaz kildirmiyor eşinin kapanmasına da izin vermiyor bu tarz insanlarda var yok demek yalan olur hepsi aynı değil asla böyle bir şey demiyorum ama sonuç olarak var yani. Bizlerde de vardır belki bilemeyiz sonuçta dışarıdan goremiyoruz duyamiyoruz
(1,175 puan) tarafından
Nasıl insanlar bilmiyorum resmen dini kafalarına höre değiştiriyorlar
tarafından
Kur'an'dan önce inen kutsal kitapları da böyle değiştirdiler kendi rahatlarina göre düzenlediler bu konular çok derin bizim maneviyatimiz yetmez bacım :)
(3,527 puan) tarafından
Şimdi bazıları dini kafalarına göre yaşıyor, alevilik te baştan aşağı gusül alınır evet hem ramazan ayında tutarım hem muharrem ayında ama şimdiye kadar bi sünninin muharrem ayında oruç tuttuğunu duymadım
0 oy
(10,411 puan) tarafından
Allahı Muhammed peygamberi (S A V) bilsinler saygısızlık terbiyesizlik etmesinler no problem 

Benim için
(3,527 puan) tarafından
Aynen öyle canım
0 oy
(3,729 puan) tarafından
Ben sunniyim. Üniversiteyi Ankara'da okudum. İç Anadolu bölgesi genelde alevi biliyorsunuzdur belki. Dolayısıyla benimde çok fazla alevi arkadaşım oldu. Ki hala gorustuklerimde var. Hatta şuan oturdugum ev sahibimde alevi ama dünya iyisi Allah bin kere razı olsun ben Aleviler kadar iyi niyetli insanlar görmedim 
(3,527 puan) tarafından
Bacım herşey den önce insan Allahım herkese vicdan merhamet versin
(3,729 puan) tarafından
Amin inşallah ama Aleviler daha merhametli daha vicdanlı insanlar ibadete gelirsekte herkesin yaptığı ibadet kendine ben kimsenin başındaki örtüye kıldığı namaza tuttuğu oruca bakmam beni ilgilendirmez çünkü
(3,527 puan) tarafından
Aynen öyle canım benim sinirlendiğim insanlar ramazan da bana niyetli misin diye soruyor ama muharrem ayında sormuyor karşımda yemek yiyip su içiyor ve biz muharrem ayında 12 gün boyunca su içmeyiz
(3,729 puan) tarafından
Allah'ın kula soracagi soruları kulun kula sormasi kadar saçma birşey yok bu hayatta ama insanlar anlamıyor malesef
0 oy
(683 puan) tarafından
Kendi görüşümü söylemeyeceğim ama dün yaşadığım bir olayı anlatmak istiyorum Dün eşimle geze amaçlı geyik gölüydü sanırım bir köye gittik alevi köyü idi neyse bir amcaya tarif sorduk burda göl var mı gerçekten gibisinden o da bize almusu söyledi eşimde ordan geliyoruz balığını yedik deyince yanında rakı da içtinmi dedi yoksa neye yaradı balık dedi şairin dediği gibi söyleyeceklerim bu kadar kısa ve derin 
(161 puan) tarafından
Anlıyorum ama yazdığınızdan açık açık yaşadığınız bir hikayeye göre bütün alevileri gözünüzde di.nsiz gibi kurduğunuz görünüyor. Bende şimdi soruyorum. Kuran'da rakı haram bunu biliyoruz. Peki kumar oynamak zina etmek madde kullanmak kadın dövmek helalmidir? Ve bunları yapan bir Sünni hicmi görmediniz?
(161 puan) tarafından
O zan bende her gün bunları yapan binlerce kişi duyuyorum görüyorum. Desemki Sünniler böyledir. Sünni olup karısını aldatan birrisini gördüm zina ediyor sayılır. Bütün Sünniler di.nsizdir desem sizce ne kadar doğru olur?
(683 puan) tarafından
Kimseye Di. Nsiz deme hakkımız yok eğer bir toplumu ithafen ****** diye adlandırırsak ahirette onlar bizim dinizime sahip olmuş oluyor ve aynı zamanda da hakka girmiş oluyoruz ben kimsenin dinini sorgulamadım Sünni Müslüman alevi değil demedim ama şunu rahatlıkla söylemem lazım madem çok Müslüman kişiler kendilerini böyle söyleyerek çok yanlış tanıtıyorlar bunu yapan o kesim ben değilim ki ben adımızı karalatmamaya çalışırdım şahsen
(161 puan) tarafından
Aynen katılıyorum. Ama biliyorsunuz herkesin şahsi farkı herkes duyarlı dinine önem veren inancına sahip çıkan olsaydı dünya daha güzel bir yer olurdu.
(3,527 puan) tarafından
Canım benim bunu alevi diye belirtmen hoş olmamış fx arkadaşın dediği gibi sünniler dese neler neler görüp duyuyoruz ama sünniler böyle demiyorum alevi sünniden önce insan olarak görülmesi taraftarıyım
0 oy
(5,949 puan) tarafından
Ben şöyle birşey  duydum  Tam bilmem  

Bir  dede  dediğiniz  biri  oluyormuş  yaşı  kaç  olursa olsun büyük  küçük  herkes onun  elini  öpüyormus 

Birde  ateş  yakıp  etrafında  dolaniyorlarmiş 
(3,527 puan) tarafından
Evet canım dede var soydan gelen bi şeydir el öpme meselesi de zorunlu bi durum değil saygı duyulur
(5,949 puan) tarafından
Anladım  canım  sonuçta hepimiz insanız  yanı  yok alevi yok  sunni anlamıyorum hiç  öyle  kulaktan  duyma işte
(3,527 puan) tarafından
Aynen öyle canım
0 oy
(3,830 puan) tarafından
Herkes her şey hakkında yorum yapmaya bayılır boşver canım

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 184 göst.
0 oy
45 cevap 394 göst.
31 Ocak 2024 Diğer kategorisinde Tekcocuk (1,214 puan) tarafından soruldu
0 oy
18 cevap 860 göst.
22 Haziran 2023 Kültür-Sanat kategorisinde misafir5 (220 puan) tarafından soruldu
0 oy
22 cevap 904 göst.
16 Nisan 2023 Aile kategorisinde Esrat (9,247 puan) tarafından soruldu

379,877 soru

11,371,785 cevap

34,854 kullanıcı

...