+1 oy
1,051 göst.
Aile kategorisinde (1,082 puan) tarafından
Kızlar ben 2 senelik evliym bu 5. Bayramm gelin olarak harçlık gormedm kızım 14 aylık oda geçen bayram da gördü ama bu bayram bi Allahin kulu vermedi. Her neyse iste. Görümcem bugün kayın babamdan zorla aldı bayram harçlığı hep öyle alir zaten. Biz kaynanam ile mutfaktaydk eşim geldi babanla bayramlastin mj dedm yok dedi. Bayramlas sanada harçlık versn dedm. Ben görmüyorm 2 senedr zatn dedm . Kaynanama eşim gitmişti. Bizde dedi sizin araba bozuldu onu yaptirdk. Kızlar arabann balatalarj yandi kayın babam hız yapmış oda balatayi yakmış. O yüzdendir yaptirdi yani. Hatta eşime dedm ver diye ama kayın babam istemedi oda vermedi. İşte bana oyle dedi bende o ayrı bu ayrı dedm. Bizim oralarda geline de verirrler harçlık ayrim olmaz ama sizin buralarda degisikmis dedm. Ben hiç gormedm buralarda geline verilen harçlık dedi. Yöre ile alakası yok adet zaten her yerde dedm. Kime ayrim yapıyoruz dedi. Bende bizim oralarda kiza verilip geline verilmemzlk yapmaz ikisine de verilir dedm. Kızlar diyeceksinz ki abartmissn ama gerçekten 2 senedr içimde tutuyorm. İlk bayrammda yine kurban bayramıydi boyle konusu açılmıştı kaynanam Bende kayannam dan gormedim ki demisti onu ömrüm boyunca unutmam. Bugünde dedm bana böyle demistn unutmuyorm. Aksine sem gormedign içine geline yapman lazm dedm. Sustu baya morali bozuldu. Gorumcem balkonda kocası ile oturuyodu. Şimdi biz eve gelince nasl cekistirmislerdir beni. Ya kızlar gerçekten kayın babama bisey demiyorm ama kaynanam gelinm suda sana demez. Kayın babam gözümün önünde verir ona verdin gelinede ver demez. Bide arabanizi yaptiridk diyor ya. Şeytan diyor git ver parasını. Valla söyledim ya o kadar rahatladm ki anlatamam size

39 Cevaplar

+16 oy
tarafından
6senelik gelinim kimseden arsız gibi para istemedim yaşınız kaç bilmem ama bi annesiniz biraz düzgün mü hareket yapsanız bana harçlık vermedi vermesin zorunda mı benmi değişik düşünüyorum ben utanırım yani aç gözlü gibi bana harçlık vermedi diye kavga etmeye 
(5,307 puan) tarafından
Meseleyi sadece para olarak bakmamak lazım senin ne hissettiğini anlıyorum.
(1,082 puan) tarafından
Gerçekten para olarak  bakmıyorum. Bi 50 100 tl ile zengin olmam. Amacım düşünülmek hissedilmek
tarafından
Birisi canm zaten amaç onun para vvermesini saglmak değil ki. Arkadaş sadece ayıplarını yüzlerine vuruyor . Benim yanımda kıza veriyor bana vermiyo ayıp değil mi diye
(2,226 puan) tarafından
İyi de kızı zorla almış yani görümcesi ona zorla verip gelinine isteyerek mi versin bilemedim demekki belli adamın içinddn gelmiyor bazı şeyleri zorlamamak lazım bence
tarafından
düzenlendi
Birhilal mi ne seni o çöplükte otururum dahada kayinpederind3n harçlık dilenemzsin senin gibi arsız olmayıp dilenemiyorum kimseden para en azından koymuşsun kendini kızının yerine yok bana vermedi ona verdi kendi kızı sen qdami baban olarak görsen arkasından konuşmazsın bu kadar o yüzden kendini kızıyla kiyaslaman baya komik annesin ya anne biraz mantıkla hareket et hiç mi yüzün kızarmıyor parada para bende olsam senin gibi arsız birine 1tl bile vermem hade şimdi git varoş varoş hakaretlerini eşine hada kayinpederine yap yallah
-Reklam-
+2 oy
(271 puan) tarafından
En iyisini yapmissin canim agzina saglik
(1,082 puan) tarafından
Nasl Rahatladm nasl :)
+2 oy
(28 puan) tarafından
Bizde de var ayrımcılık kıza değil zaten kızlarına bol keseden verirler onların çocuklarına da ama bana gelince hiç onlardan değilmisin gibi ne çocuklarıma ne bana ha vermek zorundalar mi tabiki değiller ama otekilere gözümün içine soka soka verirken benm cocuklarima vermemeleri çok zoruma gidiyor benim babam eşime bile harçlık veirr sadece bayramda değil ne zmana gitsek nerde görse yada köyden birileri gelse illa harçlık ylllar yogurdumu peynirimmi her zman yollar Allah razı olsun eşim incinmesin diyede toruna harçlık yolladım amcamla yada akrabalardan biriyle der gitsin alsın torun der hani torunluk bir harvlik değil en en kötüsü 500 lira gnderir evdeki sıvı yağ kadar gnderir bazen markete giderler BİME falan kardeşlerime biseyler alır oğluma da alır öteki gün köyden dolmuş geliyor dolmuscuya veirr bı kova yoğurtla yollar eşimde Allah razı olsun asla inkar etmez haklarını kıymetlerini de bilri köye gittiğimde mesela kendi ailesine bir şey gtrmez benmkiler kurabiye olsun sebze olsun abur cubur olsun çocuklara hep götürür 
+1 oy
(5,307 puan) tarafından
İyi söylemişsin birine ver birine verme olmaz ayrımcılık sonuçta. Yaptıklarını yüzüne vurmuşsun sonra kendilerini mükemmel sanıyorlar 
(1,082 puan) tarafından
Artk böyle vurcam yüzlerine
+1 oy
(212 puan) tarafından
Nereli olırsan ol büyük küçüğe bayram harçlığı verir geline kıza toruna bu böyledir. İşlerine geldiği gibi davranıyor herkes
(1,082 puan) tarafından
Kesinlikle canım. Gerçekten o kadar şeyler yaparlar ki kızlarına ses çıkarmam. Ama gelip bana sizin arabanızı yaptırdk diyor. Bizim arabaya verdikleri para gorumceme aldıkları marketin parasi
(212 puan) tarafından
Ama lafa geldımı kızımdan ayırmıyorum derler genelde de her zaman yanlış da yapsalar onu kabul etmezler ne yapsalar doğrudır haklıdırlar bunun görümcelik kayınvalidelikle ilgisi yok çok iyi kayınvalideler de var bunun insanlıkla ilgisi var
+1 oy
tarafından
Benim babam bize (üç kız kardeşiz)  torunlarına hatta damatlarina bile veriyor bayram harçlığı hem de 200 er lira bebek diye de ayrım yapmıyor herkese eşit miktar veriyor.  

Benim esimin tarafı beni bırak ilk torunlari oluyor benim kızım ona bile daha çıkarıp beş kuruş vermişliği yoktur. Ben de özeniyorum bazı kayinvalideler gelinlerine, torunlarına hediyeler alıyor ufak da olsa. Evlenirken bile hiç yardimlari dokunmadı pek bişey de almadı. İki atlet  birkaç çorap koymuş sadece bohcaya giyebilecegim onlar da aşırı büyüktü zaten. 

Ben ona hediye veririm kullanmaz oğluna teşekkür eder onun parasıyla aldığım için. 

Bir de başkalarına laf ederler cimri diye. 
(1,082 puan) tarafından
Sende ne diye hediyealiyosu kj canım. Bana daha asla bisey almadm almam da. O bana ne aldı ki alaym.
tarafından
Ben normalde hediyelesmeyi çok severim ne bileyim onu da kendim gibi sanmistim
+1 oy
tarafından
Para için kendimi küçük dusurmem
(1,082 puan) tarafından
Dedi çok bilmiş!
tarafından
Gerçeği bu kendim kazandigim için birine muhtaç değilim.. allahta bu hale düşürmesin..  biz ayakları üzerinde duran bayanlar kendi annesine babasına muhtaç olmamiski elden beklenti yapalım..
+1 oy
tarafından
Yaş kaç bacım harçlık çocuklara veriliyor da bizim burda??? Esin de masallah hiç ses çıkarmamış.ben eşimin babasına ağzımı acacam eşimde susacak.saygi kalmaz kızım evde .sen ayrımcılığı bu saatten sonra görürsün:)
(1,082 puan) tarafından
Saygıszlk yapacak hiç bisey demedm. Ayrıca babasina degl annesine dedm. Akşama kadar sürekli laflarını duyuyorum benim bu dediğim ne ki onların dediklernn yanında.
tarafından
Ha kaynanana demişsin ha pederine aynı şey.bana valla bı saygısızlık gibi geldi .yinede sen bilirsin senin ailen
(189 puan) tarafından
Güldüm yorumuna bacım:))))
(566 puan) tarafından
Bende sana katılıyorum Ece bende böyle bşy görmedim vermek zorunda değil ki bana kayın babam verse utanırım alamam çocuğuma verebilir sadece ona öyle ya çok saçma zaten aldığı bir emekli maaşı bizim ona faydamız olmalı bu saatten sonra yani adam mecbur mu
tarafından
Valla bende alamıyorum.kaldi ki bak 33 yaşındayım .babamdan tek bı gün para istemedim okulda bile harçlık almazdım kaldi ki kayınpederden asla almam.soruyo sormasina ama ben kalkipta ne eşim ne ben bir gün şu lazım demedik demeyiz.evladima çanta takıyorum atıyor ona bayramlarda.yani su yaslilari rahat bıraksınlar onlar bize bakmış etmiş bu saatten sonra dediğin gibi bizim onlara destek olmamız lazım.diger türlü arsizlik ve yuzsuzluge giriyor .alınan alınsın alınmayan da alınmasın artık lafım ortaya :)
0 oy
(999 puan) tarafından
İyi yapmışsın canım nerelisiniz ki sizin oralarda geline para verilir ? Benim eşimin sülaleside öyle kimin evine gidersen harçlığını cebine koyuyorlar bizim o taraflarda öyle adet yok mesela 
0 oy
(6,516 puan) tarafından
Ben her bayram zengin olurum sjsjsj

Senin kayınpederin ayıp etmiş iyi etmişsin demekle 

Benim babam bana 50 veriyorsa gelinine 100 verir 
(1,082 puan) tarafından
Benim annemle babam da öyle bunlar kiza 200 200 dayiyor geline kurus yok
0 oy
(2,104 puan) tarafından
Valla canım ben 5 krş paralarını istemiyorum kaynım dedi bugün otururken sana verirler mi harçlık diye dedim benim harçlık yaşm geçti abi ama oğluma verdiler dedi 5 aylık şuan o büyüyünceye kadar benimdir dedim hepimiz güldük geçtik valla vermesinler kendi evlatlarına vermiyorlsr bana hiç vermesinler ben rahat edemem öyle alamam hatta bana verirler bebeğimkini brn alamam dedim geçtim sıkıştırdılar hep
(1,082 puan) tarafından
Canim ikisinede vermese anlarm ama onlar kızına kızının torunlarına veriyolar ama bana ve benim kızıma bisey yok. Ben buna sinir oluyorm
(2,104 puan) tarafından
Heeee o zaman bende sinir olurum canım
0 oy
tarafından
Sana para vermek zorunda değil ne paraymış be parada para.. 

Kayınpeder yada bir başkası size para vermek zorunda değil 
tarafından
Ya niye öyle diyosunuz ki bayramlarda bu bi gelenek hâline gelmiş bişey yani. Şimdi kızına ve onun çocuğuna vermişse, hadi gelinine vermedi onu geçelim ama oğlunun çocuğuna vermezse bu ayrımcılık değil mi sizce?
tarafından
İnan hiç önemsemem o onun ayıbı tamam torununa verse iyi olur tabiki ama vermiyorsa bile bu kadar konu haline getirmem
tarafından
Kız demekki dolmuş bi cesaret söylemiş. He aynı durum bizde de yaşanıyor ama ben cesaret edipte ağzımı açamıyorum hiçbir konuda o ayrı mesele.
Bak mesela hamileyim diye bu sene İstanbul'a ailemin yanına gondermediler. Hayır kaynanama ne oluyosa hemen bu sene gitmek yok filan diyo. Ya benim bi kocam var dimi bırakta birlikte karar verelim.. Yani bazı yerlerde gelini insan yerine koymuyolar çok üzücü.
0 oy
tarafından
Kız ben de bizimkilerden bişey görmüyorum . Ev üstündeyim bir yaşıyoruz. Bayramlık alalım bile demediler paranız var mı yok mu alabiliyor musunuz diyen olmadı . Herkes kendine aldı ben kendime dolaptan 2. El aldım kızıma da almadım evden giydirdim. Yani bayramda harçlık vermeyen insandan ne beklersin

Ben de yüzüne vurdum . O ksdar çarşıya gittiniz dediniz mi bu kıza da bi çorap alalım diye . Sustular 
(1,082 puan) tarafından
İyi demişsin canım artk Bende diyecem. Kaynanam la arefe günü alışverişe gittik kayseri ye 5 bin lira ile gelmiş surdan da torunuma bisey alaym demedi. Kendine o kadar aldida
tarafından
Onu paylaşan sen miydin gördüm o postu 3 bin harcadı ama kıza bişey alayım dememiş . İnsanın zoruna gidiyor valla lafa gelince torunum da torunum. İcraate gelince ellerini ceplerine atmazlar cimriler
(1,082 puan) tarafından
Ever canm bendm. Sadece lafta olan şeylere o kadar sinir oluyorm ki. Dilin ayrı kalbin ayrı. Allahim inşallah bunları ileride çıkarır kaynanam dan. Gerçekten böyle yaptıkça dedikçe öyle soğuyorum ki. İlk başlarda nasl severdm ama zamanla soğudm
tarafından
Kız sevme dikkatli adım at
0 oy
(189 puan) tarafından
12 yılık evliyim bir kuruşlarina minet etmedim vermediyse vermesin çokta kafama takmam kaynanam eltime çocuklarına kiyafet alır bize almaz yine de senin yaptığın gibi çatır çatır konuşamam önünde  hele hele bayram harçlığı için senin böyle yapman çok ayıp olmuş  yani verecekleri harciliga mi muhtaç sin sen 
(1,082 puan) tarafından
Çok şükür muhtaç değilm. Allah ta kimseye muhtaç etmesn. Ben sadece kırgınlığımi dile getirdm. Anlayana anladığı dilden konuşmak lazmmis. Ayrıca sizsinz Buda ben. Siz söylemek istemeyebilirsnz Bende söylerm bu kadar basit
(189 puan) tarafından
Evet haklısın sen sensin ben benim ve ben senin yaptığını asla yapmam  arkamdan konuşturmam kimseyi iki üç kuruş için görgüsüz saygısız
gözü boş  dedirtmem
(1,082 puan) tarafından
Umurumda olsa demezdim varsn desinler çokta tın:) aman onlar görgüsüz olmasnda ben olaym
0 oy
(7,940 puan) tarafından
Bende 9 senelik gelinim daha bir kere vermemişler evli benden 15 yaş buyuk yegni gelince ona harçlık veriyo kayınpederim ama demiyo buda gelinim onada vereyim ben kendim hiç tenezzül edip istemem kizim 7 oğlum 3 buçuk yaşında bugün kaynjm gorumcekerim kayınpederim kaynanam hepsi bir oluo 2 çocuğuma 85 TL verdiker 
(1,082 puan) tarafından
Bende direk istemedm canım sadecee uygun bi dille ayrımcılık yaptıklarını demeye calistm ama sanmam ki anlasın. Gerçekten çok ayıp etmişler sizede o kadar insan dalga geçer gibi 85 tl mi verdiler bide
(7,940 puan) tarafından
Evet birde kayınpederim diyo param yok inşallah hiç parası olmasın...birde tek gelinim tek 2 torunları var insan gibi bare her 2 çocuğuma 100 er 100 er verseydiler çok zoruma gitti
0 oy
(12,979 puan) tarafından
Kpederim eşim yokken gittiğim de her zaman sorar bir şeyler almak istersen söyle kızım diye ama öyle harçlık hiç beklemem utanırım verse 
0 oy
(326 puan) tarafından
Kimseden harçlık almam hele kaynana kayınbaba onlardan hiç almam alsam kendi babamdan alırım, beklentiniz yüzünden kaybediyorsunuz
0 oy
(1,340 puan) tarafından
5 yılık gelinim  kimse vermedi kızlarına verip bana vermiyordu istemedim bende hiçbişry de demedim her bayram kapıya gelen çocuklara bile verirler oğlum geçen bayram kendi istedi de öyle verdiler oğluma bile kızdım ( 2 yaşında ) niye istedin diye ilk defa bu bayram hem bana hem oğluma kendi verdi istemedim zorla verdi senin isteyip üstüne tartışman saçma geldi bana kusura bakma da 
(1,082 puan) tarafından
İstemedm iyi oku istersen. Sadece ayrımcılık yapmalarını anlattım anlayacaklari dilde. Çünkü baska türlü anlamazlar. Onlara onlar gibi cevap vermek lazm onlar gibi davranmak lazm ki anlasnlar
(1,340 puan) tarafından
Tm da onlar sana harçlık vermiş ne vermemiş ne yani onların vereceği harçlık tan ne olacak takma ya vala konu kaynanana kayınpeder olunca hiç salamıyorum
0 oy
(3,835 puan) tarafından
Pes doğrusu            
0 oy
(1,003 puan) tarafından
Eşek kadar olmuşuz ne harçlığı:))

İlgili sorular

0 oy
4 cevap 201 göst.
3 Nisan 2024 Aile kategorisinde Acemianne06 (66 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 316 göst.