0 oy
477 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (768 puan) tarafından
Kızlar ben bu yaşıma kadar bir kere bile süt peynir tuketmedim. Yoğurdu ise cacık yada ayran çorbası olarak bazende sarımsaklı olarak ama o da binde bir. Lor da anca yılda bir kızartıp içine yumurta kirarsam yerim. Şuan 10 haftalık hamileyim ve dişlerim ağrıyor dış etlerim çok ağrıyor birşey cigneyemiyorum. Zorla ye demeyin lütfen napsamda yiyemiyorum. Kalsiyum yerine geçen ne var hamilelikte tuketeyim yoksa dişlerim hep gidecek

34 Cevaplar

+1 oy
(160 puan) tarafından
Eltim senin gbi asla agzini vurmaz agzindan diş kalmamoş kadinin bence gerekli vitamini almalisin yoksa dogumdan sonra emzirme doneminde daha cok zarar gorur dislerin
(1,043 puan) tarafından
Ve ben ağzımda işlem görmemiş dis kalmadı on dişlerim bile asindi doktor cok çabuk dağılıyor diyor ben bir tane ilaç almıştım ama aşırı derecede midemi bulandırdı içemedim hamileligimde
tarafından
Hiccc alakası yok. Küçüklüğümde günde 2_3 bardak süt içerdim . Yoğurt peynir bayılırım
 Ama benimde dişlerim yok
Eşimde hiç süt sevmez taş gibi dişleri var
(768 puan) tarafından
Enteresan ya. Yorumlarda okudum da gerçekten sizin gibi bolca süt peynir yiyenlerin bile gitmiş acaba süt peynirle alakası yok mu
tarafından
Kesinlikle yok. Genetiklede ilgili. Eşimin annesinin dişleride at dişi gibi.
Benimde anneminde babamda 45 yaşlarındayken takma diş taktirdilar. Genetik bence
(768 puan) tarafından
Annemin hamileyken agrimamis ama sonrasında gitmiş şuan 42 yaşında falan ama birçok dışı yok ne yazikki
-Reklam-
0 oy
(4,298 puan) tarafından

Peynirsiz hayat ki gecerki yaaa:) bi saglik sorunu yoksa.

Peynir manyagi bi insanim bi oyurusta koca bir kalip peynir yiyebilirim. En az dort cesit peynir olur soframda coksukurki.  

(768 puan) tarafından
Allah'ım keşke cegreyi kadar yiyebilseydim. Bu yaşıma geldim halen bir damla peynir atmadım ağzıma
(4,298 puan) tarafından
Benim kizim da kokusuna bile tahammulu yok oysa kokan peynir sofraya koymam ben ayri alir yerim tulum rokfor falan. Gecen sene anasinifinda az az top peynir yemeyi ogrendi bitek topi yiyor artik
(768 puan) tarafından
Zorla zorla verin alistirin ya ileride benim gibi olmasın
0 oy
(6,139 puan) tarafından
Yani en çok süt ve süt ürünlerinde var. Vegan da değilsiniz o yüzden süt olarak tüketimiyorsanız sütlü bir şey yapıp tüketin. Doktorunuza söyleyin belki kalsiyum desteği verir. Ama tüketmezseniz dişsiz kalabilirsiniz daha kötüsü erken kemik erimesi yaşayabilirsiniz
(768 puan) tarafından
Muhallebi falan da yiyemem asla sütlaç bilmem ne. Hatta krem şantiye falan da süt yerine su kararım midem almadığı için. Ne yazikki ailede kemik erimesi var. Sürekli halsiz takatsizim. Dişlerim gidecek diye çok korkuyorum ya
0 oy
tarafından
Valla yeğenim ağzına peynir ve cesitlerini asla koymuyor  annemde sizin gibi yoğurt bile koyu yemez
(768 puan) tarafından
Annenizin dişleri nasılmış peki doğumunda falan
tarafından
Iyi yani protein yumurtadan alınabiliyor
(768 puan) tarafından
Yumurta çok yerim de kalsiyum eksikliği olacak galina
0 oy
(1,087 puan) tarafından
Biraz İnternet araştırması ile de bulabilirsin. Dereotu mesela kalsiyum kaynağı bir şekilde yolunu bulup kendini destekle yoksa bebek senden götürür. Benim kayinpeder im sadece yoğurt yer başka süt ürünü tüketmez 50 yaşlarında tanıdım komple takma dişe geçmişlerdi öncesini bilmiyorum 
(768 puan) tarafından
Dereotu da yemiyorum :((  yine kayinpederin yoğurt yiyormuş ben onu da yemiyorum
(1,087 puan) tarafından
O zaman vitamin takviye alırsın Dr un önerisiyle iyi bir marka al günlük ihtiyacını karşılasın
(768 puan) tarafından
Zaten yıllardır hep vitamin ilaçları kullanıyorum şuan da da kullanıyorum ama korkum kalsiyum eksikliği ilacı vs var mı bilmiyorum
(1,087 puan) tarafından
Var tabi solgar dan almıştım ben
(768 puan) tarafından
Bu sefer doktorumdan istiyeyim insAllah verir gebelikte
0 oy
(9,626 puan) tarafından
Peynir yoğurt falan tuketirim ama sütü ağzıma sürmüyorum sevmiyorum 
(768 puan) tarafından
Diğerlerinden alıyorsunuz kalsiyumu
(9,626 puan) tarafından
Tabiki de yani illa süt şart değil,yağlı peynir yiyemiyosan örgü peynir top peynirler var onların tadı çok güzel onlardan alabilirsin
(768 puan) tarafından
Kız hiçbirini yemiyorum yani süt ve süt adı altında olan herşeyi
(9,626 puan) tarafından
Bende sadece süt içmediğim için neden tüketmiyosun veya illa tuket diyemem tabi ama kalsiyum bakımından birinden birini en azından tüketsen iyi olur gebeysen yemenenin eksikliğini sende yaşarsın bebisinde etkilenir bende mesela yağlı peynir varya kalıp olan onu pek yemiyorum ama o dediğim top peynir hoşuma gidiyo
(768 puan) tarafından
İnsAllah aseririm şu dönemde yerim ya başka birşey istemiyorum
0 oy
(908 puan) tarafından

Bebek çekiyor kalsiyumun dilersen doktoruna sorsan kalsiyum karşılıyabilceğin belki bir vitamin verir bilemedim ki bende onlarsız yapamam gibi :D

Veya acaba yumurtayı sütlü omlet olarak mı yapsan? Ama kalsiyumu yeterli olur mu onu da bilemedim 

(768 puan) tarafından
Nasıl sütlü omlet
(908 puan) tarafından
Normal canım yumurtayı isteğin kadar süt ile çırpıyorsun ben bazen bu şekilde yapıyorum omlet yumuşak güzel oluyor
(768 puan) tarafından
Bu sefer deniyeyim insAllah kötü olmaz
0 oy
tarafından
Ay peynirsiz yogurtsuz asla yaaiyamam 
(768 puan) tarafından
Ben 23 yıldır yaşıyorum :()
tarafından
Ay çok şaşırdım
0 oy
(698 puan) tarafından

Ben tüketten biriyim ama hamile kalınca benimde diş sorunum çok oldu diş etlerim şişti kanadı durduk yere çok berbat bir durum. Benim size tavsiyem yemeğe çalışın özellikle ev yapımı yoğurt meyvelerle falan karıştırın. Sütü milksek yapın. Peyniri salatalara falan doğrayın birşekilde tüketin onun yanında. Yeşil mercimekte kalsiyum fazladır. Koyu yeşil yapraklı sebzelerde vardır. Fındık fıstık ceviz yağlı olan kuru yemişlerde kalsiyum vardır. 

• Tohumların birçoğu (haşhaş, chia, susam)
  • Kabuklu yemişler (ay çekirdeği, badem, ceviz, fındık)
  • Soya ve soya içeren besinler.
  • Yeşil yapraklı sebzeler (brokoli, bamya, lahana)
  • Kuru incir.
  • Tahin ve pekmez.
  • Zenginleştirilmiş unla yapılan ekmek ve mamuller. 
  • İnternette bu şekilde buldum belki işine yarar
(768 puan) tarafından
Evet bende bakmıştım bunlara acaba direk susam falan yesem etki eder mi
(698 puan) tarafından
Eder ama yağlı bir ürün midene dokunmasın salatalarına falan at mesela
0 oy
(746 puan) tarafından
Benim yegnim de yemiyodu ablam pankek gibi içine atıyordu peynir yoğurt güzel oluuodu dene istersen
(768 puan) tarafından
Böyle kekte falan olunca yiyorum ama acaba onun faydası oluyor mudur
0 oy
(7,121 puan) tarafından
Peynir hiç yemedim diyorsun tiksinerek değilde . Sevebilirim diye yesen olmaz mı 
(768 puan) tarafından
Bir ara denedim annemlerin ısrarıyla öyle de anlattılar ki yok çok güzel falan diye ağzıma koymamla midemin bulanmasi bir oldu
(7,121 puan) tarafından
Anladım balım
0 oy
(4,438 puan) tarafından
Kalsiyum efervesan tabletler var. Magnezyum ile birlikte ondan kullanabilirsiniz. 
(768 puan) tarafından
İnsAllah gebelikte doktor verir
0 oy
(241 puan) tarafından
Benim lisede arkadaşım öyleydi şimdi okuyunca hatırladım kızın parmakları tırnakları mantarımsı şekilde yeşildi bu yüzden
(768 puan) tarafından
Yok ya çok şükür o kadar kötü değilim :D
(241 puan) tarafından
Çok şükür canım
0 oy
(11,416 puan) tarafından
Ben doğum sonrası bebeğimin gazı nedeniyle yiyemedim oyleyken dış etlerim çok çekilmiş ve hep sızlıyor bi şekilde tuketmelisin işlem görünce maalesef o kalsiyumun kaldığını düşünmüyorum 
(768 puan) tarafından
Ah ah kafamı nerelere vursam
(11,416 puan) tarafından
Zorla canım en azından doğuma kadar tüket sırf dış kaybım olmasın diye gebelik öncesi dişlerimi yaptırdım hep
(768 puan) tarafından
Bugün cacık yaptım içene kadar öldüm
(11,416 puan) tarafından
Yogurttan ziyade peynir daha faydalı diye biliyorum canım koy veya taze peynir
(768 puan) tarafından
Biliyorum peynir ve süt en faydalisi ama işte
0 oy
(209 puan) tarafından
Benim 8 yaşındaki kızımda bu yaşına kadar yediremedim büyükce yer belki diye düşünüyorum ama yeniyen hep yemiyor galiba
(768 puan) tarafından
Yok yani başta yemedin mi hiç yemiyorsun. Mesela ben küçükken lor içine tereyağı falan koyup yiyormusum ekmek arasına ama sonra birdaha onu da yememisim zorlayın ya özellikle kızlarin sonu benim gibi olmasın :(
0 oy
(4,271 puan) tarafından
Benim bebegimde coklu besin alerjisi vardi. 1 yil diyet yaptim. Doktor kalsiyum vermisti bu surecte. Kalsiyum kullanmama ragmen emzirme doneminde dislerim cok sizladi. 

Bademde de cok kalsiyum var. Bol bol tuketin. Ama sut urunlerinin yerini tutma tabi.

Dut kurusunda da bol kalsiyum var. Onu da bol bol tuketin. 

Ama bence hemen kadin doguma gidip kalsiyum takviyesi almaya baslayin. Bebek icin de onemli.
(768 puan) tarafından
Dut ve badem çok severim onları tüketim insAllah
0 oy
tarafından
Bende süt içemiyordum mecbur kakaolu süt aldım içtim midem bulana bulana 
(768 puan) tarafından
Ona da şükür ben diyorum ya krem şantiye bile koyamam
tarafından
Bebek için mecbur ne yapım.
0 oy
tarafından
Hayvansal gıdaları tüketmedim hiç. Hamileyken hap olarak alıyordum. Kalsiyum b12 vitamini filan. Dişlerim de hiç bir problem olmadı hamileyken. 
(768 puan) tarafından
Çok şükür insAllah doktor bana da ilaç verir de etki eder sizin gibi
tarafından
İnşallah canım
0 oy
(2,122 puan) tarafından
Yeğenim 18 yaşında süt ve sütten yapılan tek bir gıdaya bile ağzını vurmuş değil neden öyle acaba ne yaptıysak yediremedik sende yiyemiyorsan onun yerine geçebilen yiyecekleri araştır cnm geçmiş olsun 
(768 puan) tarafından
Ay benim gibi biri daha  bende öyleyim ne yaptılarsa yiyemedim. Yine cacık falan tuketirdim de şuan hamile olduğumdan beri onu da midem almiyor
(2,122 puan) tarafından
Bizimki onuda yemez kattiyan beyaz olan hicbirseyi yemez belki 3 yılda bir meyveli süt
(768 puan) tarafından
Ayy  ne diyeyim ki onunda çok zor ilerde çok zorluk çekecek
0 oy
(1,250 puan) tarafından
Kalsiyum vitamini olarak takviye gıda alabilirsin ama hiçbir şey tam olarak gıdanın yerine geçemez zaten şimdiye kadarda yememissin vücudunda baya yıpranma vardır bide doğurup emİrcen filan hepten zarar olcak sen kendini süt urunlerine alistirsan iyi edersin bide kuyruk yağı filanda ye onda bol bol d vitamini var kemiklerin güçlenir igdeninde çekirdeğini öğütülmüş al onuda kahve gibi yada biseylere katıp ye 
(768 puan) tarafından
3 aydır hamileyim bir kere bile et yemedim desem. Sanki sürekli yağ yicekmisim gibi midem bulaniyod
(1,250 puan) tarafından
Ben ilk hamileligimde 9ay yemedim şimdide doğuma bir ay var hala midem bulaniyo prilam kullanıyorum o sayede yiyorum oda çok uyku yapiyo ama benim et depoları zaten ful cekiyodu
(768 puan) tarafından
Et depoları hangisi yani nasıl bakılıyor
(1,250 puan) tarafından
Onu bilmiyom ben normal de çok et yediğim için öyle yazdim
(768 puan) tarafından
Bende normalde yerdim ama hamile oldum olalı sanki tüm etler sadece yağdan üretilmiş midem almiyor

İlgili sorular

0 oy
8 cevap 488 göst.
7 Ağustos 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 47 göst.
24 Kasım 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Kirazim (257 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 147 göst.
13 Mayıs 2023 Alışveriş-Hediye kategorisinde misafir tarafından soruldu

381,483 soru

11,421,265 cevap

34,977 kullanıcı

...