0 oy
290 göst.
Aile kategorisinde (52 puan) tarafından
Ay başlık çok saçma oldu ne yazıcağımı bilemedim istanbulda yaşıyorum eşim asgari ücretten bir tık fazla alıyor 6000 kira veriyorux oda ev sahibimiz martta çıkın dedi zaten geçen sene martta cıkın demisti 1 sene kiraya %200 zam yaparak kaldırdık zorla neyse biz köye gitmek istiyoruz ama bu görümcemin bileziği var 4 senedir biz ödiycez diyen kaynana bir anda bizim üstümüze attı onun borcu taşınma parası falan yok diye kaç günlerden beri napıcaz diye kara kara düşünüyoruz. Annemle konuşuyorum hemen 2 ev altta olan ev satılıkmış işte ilk annemlere gitmişler ev satilik haberiniz olsun diye sonra işte şimdi evi almanyada yaşayan kuzenim alıcak benden sadece 1 yaş büyük .almanyada 3 katli dublexs evi var en son model arabasi var istanbulda 3 tane ev aldi gaziantepte bi ev bi dükkanı var daha ve bunları düğünü olali 6-7 sene oldu alalı bir tane altınını bozmadan aldı şimdi o annemlerin yanında ki evi de alıcakmış. Allah daha çok versin gözüm yok seviniyorum da zaten kardeşim gibi. Sadece şuna sinir oluyorum yani biz türkiyede ev almak hayal olmuşken bırak ev almayı köye dönmeye para bulamazken insanlar yurt dışında nasıl rahat he bu yaptıklarını da sadece kocası çalışıyor yani öyle karı koca falan da çalışmıyolar. Vallah bazen diyorum defol git şu ülkeden kendimizi geçtim artık çocuklarımızın döneminde kim bilir nasıl olcak kendime çok sinir oldum bir lira da para koyamadın mı kenera ama hayat o kadar pahalı ki yani 6 bin kira verip faturalar onlar bunlar yemek içmek sigara yok yani yok koyamiyorsun 

10 Cevaplar

+2 oy
(4,147 puan) tarafından
Turkiyede dogup buyumek degil hatamiz.  Yazsam cok sey yazilir siyasete daldim diye uyari verirler  ama tamamen turkiyeyi yoneten kisileri secmeyi bilmemekle alakali. Baktin gordun bu donem

İyi yonetemiyor bir sonraki donem baskasini secer baskasinin yonetimini denersin.  Ama dinini bile kolayca degisir ama tuttugu takimin liderini degisemiyor kangren olmus dusunce yapisi. Haliyle bu seviyeye geldik faydasi degil zarari olan kisileri bagimlilik ve koru korune  taraftar mantigiyla secmek hata. Bir bes sene daha boyle. Bes sene sonra  ya millet aklimi basina alacak yada dogal yollarla bagimlilik olarak secilenler insaniz olumlu dunya ne olacagi belli olmaz hakkin rahmetine kavusulur falan.  Nasip kismet  
(15,151 puan) tarafından
Kız sence 5 sene sonra değişir mi durum. Suriyeliler gümbür gümbür geliyo. Bu üreme oranlarıyla yakında Türkiye'nin kaderini onlar belirleyecek. Yakında dediğim de 5 sene sonra en geç..
(4,147 puan) tarafından
İste ya malum kisi hakkin rahmetine kavusacak yada. Millet aklini basina alacak :) baska kurtulus yok.  Bizim millet aklimi basina alsa. Suriyeliler aİnlik kalir zate
(4,147 puan) tarafından
Almanyadan tyzemler geldi . Dun aksma bendeydiler cayda:) pandemiden beri ilk geldiler. Enistem dioki 100 tl cekiyorum eve gidene kadar bitiyo:) 100 tl yi cok para zannedio suan o. Cunku en son geldiginde. O parayla. Dort bes gun yetiomus:). Benim evimin aidati 1450 tl. Dioki almanyada boyle bi  yer aidati 300 euro. Dedim eniste tl euro kuru olarak bakma almanyada 300 birim para burda  esit olmasi icin 300 tl olmani yada burda 1450 birim oara olarak bak almanyada da 1450 birim para olarak dusun. Dio o paraya geciniyoruz . Biz dedim aidat sade bole
(15,151 puan) tarafından
Ben biliyorum bunları da bilmeyenler kaderimizi belirliyor işte malesef.
-Reklam-
+2 oy
(15,151 puan) tarafından
Malesef suçumuz bu..ülkeyi bu hale getirenler utansın. Ama utanmiyolar da 
+1 oy
(8,899 puan) tarafından
Senin yurtdisina gitme olayın vardı yanlış hatirlamiyorsam neden gitmiyorsun 
(8,899 puan) tarafından
Yol iz 1 ayda öğrenilir dil en fazla orda oldugun için 3 ayda öğrenirsin turkiyede bu rezillikleri çekmeye değer mi sırf dil Yol olayı yuzunden
(52 puan) tarafından
Haklısın cesaret edemiyorum. Ama bu günden sonra gerçekten karar verdim ya ben gerçekten çok sinir oldum. Benden bir yaş büyük kuzenim benim evimin yanındaki evi hiç düşünmeden alma gücüne sahipken ben 40 bin liralık bilezik yüzünden bütün hayatımı değiştiriyorum saçma sapan işte
(8,899 puan) tarafından
Emin ol o 40binlik bilezik şuan sana dert ama hayatınızı değiştirecek oraya gittiğinde teşekkür edeceksin iyiki diye
(4,147 puan) tarafından
He su kaynananin ben oducem dedigi gorumcenlerin sana odetmek istedigi 40 binlik bilezikpostu seninmiydi:) aynn egitmenin dedigi gbi hayatini degistirdigine tesekkur edersin  

Konudan bagimsiz alakasiz ama mesela 2020 ocak ayinda ev sahibimiz torunumu evlendircem cikarmisimiz dedi. Mart gibi.  Biz once kiralik ev baktik 2500 civariydi kiralar . Arabayi satalim az babam yardim eder aylik 3 bin k odemeli kredi cekelim ev alalim dedik. Biz ev ara bula kadar butcemiz 370 bindi evde evler oldu 420 bin. Sonra nasil
Kismet bir sekilde 460 bine recidance bulduk. Muteahhit birine satmis benim daireyi  sonra alan adam vazgecmis ofis katlarindan iki tane ofis almis. Muteahhit bu daireden para kazandim nasilsa diye uyguna ese dosta veririm demis. Bizde tanidik bulduk aldik. 5 martta tasindik 11 martta pandemi cikti. 460 binlik evimiz suan oldu 8 milyon. Suan 4 bin tl kredi oduyiru ozamaz icin 4 bin baya buyuk paraydi biz 3 odeyebilirdik anca babam da 1000 tl katki yapiodu kredimize. Suan 4 bin kredi cerez parasi gbi kaldi.  Neyse konuya gelim  ev sahibine kizmistik ilkten 2 sene icin bizi eve soktu iki sene kaldik ciktik biz bilsek torun evlenince. Bizi cikaracagini baska daire bakarsik zamaninda kiralik diye kizdik. Ama suan duacisiyiz. Vesile oldu bi sekilde ev almis olduk . Suan almaya kalksak imkansizin da otesinde bir durumdu.

Bazen kotu olarak baktgin olay ileriki zamanda iyili olmus dersin
(52 puan) tarafından
Ne kadar güzel yazmışsın daha şimdi görüyorum. Eşimle de konuşuyoruz zaten her şerde bi hâyır vardır diye. Belki dediğin gibi bizde ilerde diyicez ki iyi ki öyle yapmışlar. Düşünüyoruz almanya ya gitmeyi ama işte cesaret edemiyoruz nasıl olur nasıl biter 3 yaşında çocukla perişan olur muyuz nasıl bi adım atmak gerek oraya gidince nasil olcak. Görümcemlerde sıkıştırıyo aslında o bileziği düşünmekten şu olaya yoğunlaşamıyoruz. İnşAllah bizim sonumuz da sizin gibi iyi biter
0 oy
tarafından
İmkanım olsa dakika durmam durumum iyi ama Türkiye şartlarında artık ev almak hayal 
0 oy
(2,587 puan) tarafından
Allah yardımcın olsun.  Artık Fransa falan Türkiye den işçi kabul etmiyor diğer ülkeleri bilmiyorum ama. Derdim kendime mal mülk edinmek değil ama sırf evlatlarım para dert etmeden yaşasın diye gidiyoruz biz de. Allah herkese kolaylık ferahlık versin
0 oy
(3,030 puan) tarafından
Ben ev almanın hayalini bile kuramiyorum. Bizi bu hâllere getirenler elbet hesabını Cenâb-ı Rabbül alemine nasıl nasıl verecek.
0 oy
(13,889 puan) tarafından
Ev almak cok zor oldu 
0 oy
(3,072 puan) tarafından
Bende istanbuldayim ev sahibi daha 4 ay önce 2000tl zam yaptı şimdi tekrar zam yapacakmiş
0 oy
(736 puan) tarafından
Türkiyede ne adalet kaldi nede gecim saglanadacak ekonomi malesef burda yadiyorum artik gitmek hayal bizim icin ama girsatim olsa 5 dk dusunmem giderim cunku orda medeniyet var evet vicdandan uzaklar ama yasamlari yasalari insanlara verdikleri deger hepsi yasanmadi icin yeterli
0 oy
(1,798 puan) tarafından
Kedinin kanadı olsaydı gökyüzünde serçe kalmazdı kuzenin imkanları sana verilmediyse dogdugun yer değildir suçlu olan bir suçlu aramayada gerek yok afrikada doğsaydın kimleri suçlayacaktin insanların bu kadar dünyalık düşünmesi dünyalık dertleri basimizdan etmiyor 

İlgili sorular

0 oy
18 cevap 329 göst.
0 oy
8 cevap 226 göst.
22 Haziran 2022 Aile kategorisinde Kayrmm (683 puan) tarafından soruldu
0 oy
29 cevap 834 göst.
20 Mart 2020 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 248 göst.
4 Şubat 2022 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Citipiti (2,384 puan) tarafından soruldu

379,097 soru

11,348,030 cevap

34,814 kullanıcı

...