0 oy
328 göst.
Diğer kategorisinde (4,095 puan) tarafından
Kızlar selam. 11 aylık kızım yapmadan önce tiisss deyip kakasını söylüyor, gösteriyor. Bazen çişini de söylüyor. Sizce eğitime başlamalı mıyım?

12 Cevaplar

0 oy
(1,882 puan) tarafından
Allah'tan ne istiyorsun oturabiliyorsa başla bence 
(4,095 puan) tarafından
Oturabiliyor. Bayadır lazımlığı da odasında tutuyoruz. Ona da alıştı. Korkmuyor. Ama kas durumu falan nasıl olur bilemedim
(1,882 puan) tarafından
Benim oğlum daha 20 günlüktü ıkındığını gördüm lazımlığa oturur gibi kucağımda tuttum hem çişini hem kakasını yaptı o günden beri ara sıra öyle yaparım şimdi 1 yaşında kendisi canı isterse gelip bezini gösteriyor götürüyorum yapıyor. Her zaman söylemediği için henüz bırakmaya cesaret edemiyorum bazı günler hiç söylemiyor bazen her seferinde söylüyor belli olmuyor
(4,095 puan) tarafından
Siz de tuvalet iletişimi ile başlamışsınız o zaman. Ben sonbahar yağmurlarıyla başlıcam kafama koydum :D
-Reklam-
0 oy
tarafından
Başlasan bile başarili olacağını düşünmüyorum. Söylemesi yetmiyorki. Kaslari tam anlamıyla gelişmemiştir. Bence.

Ama denemek istiyorsan bir hafta dene. 
(4,095 puan) tarafından
Ben de ona takıldım ya. Bilemedim o yüzden
0 oy
(711 puan) tarafından
Tuvalet iletişimi diye bir şey varmış. Aslında bebekler çok erken zamanda tuvalete alışıyorlarmış. Bunun Bi kitabı var. Valla bence şimdiden yaparsan çok güzel olur. Havalar şuan sıcak eğer altına kaçırırsa üşütüp hasta olma derdi olmaz. Kışa girersekte mecbur 1 sene sonraya kalır. Şimdi bazıları yazar çok küçük kasları gelişmemiş çok erken bilmem ne falan diye. Ama 3-4 yaşında ki çocukların annelerine bir sor. Çocukların aklı erdiği için bile isteye yada korktuğu için tuvalete lazımlığa yapamıyor çok zorlanıyorlar. Benim oğlum 22 aylık. Dili baya gelişti maşaallah. Bi kitap okumuştum orada yazılanlara göre 3 aşağı 5 yukarı eğitime hazır. Nasip olursa çarşamba günü başlayacağım bende. 
(4,095 puan) tarafından
Ya aslında 2 aydır biz de tuvalet iletişimi yapıyorduk ama dediğiniz gibi bu kas mevzusu diye düşündüm ben de olur mu acaba diye. Gerçi ben de bu zamanlarda öğrenmiştim annem öyle diyor. Ama henüz yürüyemiyor. Rahatlıkla dik ve tek başına oturuyor ama yürüyememesi sorun olur mu acaba
(711 puan) tarafından
Valla hiç bilmiyorum. Ama bunun güzel tarafı çocuk gezmediği için her yere işeyemecek :D sen başla bence
(4,095 puan) tarafından
Ahahah. Evet bu açıdan düşünmemiştim hiç :D o zaman ben sonbahar yağmurlarıyla başlıyorum bacılar bu işe. Acık okuyayım o zamana kadar da. Bakalım napmak lazımmış
0 oy
tarafından
Yaa bilemedim çok küçük sanki ama denemeyi dene
(4,095 puan) tarafından
Ben de kararsız kaldım
0 oy
(409 puan) tarafından
Bu fırsatı hiç kaçırma arada kaçırmalar olsa da kasları böyle böyle kuvvetlenicek canım maşallah heryerde de söyleme nazar değer
(4,095 puan) tarafından
Çok teşekkürler sağolun. Peki denerken napayım. Usulü nedir bunun bezi komple çıkartıyor muyuz? Gece takıyor muyuz?
(409 puan) tarafından
Öyle kafası karışır siz netseniz hazrsanız bu duruma tamamen çıkarıp göz önünden kaldırın uyurken altına örtü serin büyük ihtimalle gece de tutuyordur söylüyorsa 1-2 hagta içindetamamen adapte olur zaten kolay gelsinn
0 oy
(1,706 puan) tarafından

Doğar doğmaz tuvalete tutan hiç bez kullanmayan bile var:D bence bu fırsatı kaçırma ve başla ☺️

(4,095 puan) tarafından
Evet ya onu da gördüm. Çok güzel birşey aslında. Hem bebeğin sağlığı için hem atık olmuyor. Deniycem ya karar verdim. Sonbahar yağmurlarıyla eve kapanıcaz mecbur. O dönem başlayacağım
(1,706 puan) tarafından
En iyisini yaparsın ☺️
0 oy
(1,206 puan) tarafından
(4,095 puan) tarafından
Bizim de aşağı yukarı böyle oldu aslında. Çiş yaptığını fark edince falan aaa çişş yapmııış falan diyorduk. Temizlerken annecim çişi temizleyelim falan diye gösteriyorduk. Babası da son 2 haftadır falan ara ara kızım çiş yaptın mı diye soruyordu.
0 oy
tarafından
Benim oğlanda 11 aylık nasıl yaptın valla bende erkenden tuvalete alıştırmak istiyorum markasız be bile olmuş 240 tl yetişilmiyo artık
0 oy
(1,021 puan) tarafından
Size sinyal veriyor aslında.Ufaktan başlayın bence.Tuvalet korkusu oluyor alışma sürecinde bazı çocuklarda.Ara ara göturürseniz o korkusu olmaz en azından.Lazimliga yada adaptörle klozete oturtmayı deneyin söylediğinde 
0 oy
tarafından
Bende seninle aynıyım 2 aydır çiş diyor hatta lazimliga ilk 12 aylık oturttum ilkinde bile yaptı ama tatile git gel sonra hamilelik bulantılar derken şimdi tekrar tatile gidicez son kez artık dönünce bir aya tamamen ona öğretmeye  programlanicam bence şanslıyız çünkü çiş derken biliyorlar 
0 oy
(156 puan) tarafından
Boşuna uğraşırsın daha kasları gelişmedi. Benim kızım da 13 aylık çişş diyor ama daha erken 
(4,095 puan) tarafından
Ben de 11 aylıkken öğrenmişim ama bilemiyorum bakalım. Siz çişş deyince lazımlığa oturtuyor musunuz yapmıyor mu
(156 puan) tarafından
Denemedim sfinkter kasları gelişimi en erken 18 ay diye hatırlıyorum. Bir de tuvalet eğitimine erken bağlanıp ısrar edildiğinde değişik huylar edinebileceğini görmüştük psikoloji dersinde. Mesela tuvalet yapması çok ısrar edilen çocukta cimrilik gibi. Ne kadar doğru bilmiyorum tabi
(4,095 puan) tarafından
Ha çok net konuşmuşsunuz da o yüzden denediniz mi diye sordum.
0 oy
(2,467 puan) tarafından
Annem sen 1 yaşında öğrendin der hep örnekleri var bir dene baktın olmuyor biraz daha büyümesini beklersin 

İlgili sorular

0 oy
4 cevap 170 göst.
26 Ağustos 2023 Diğer kategorisinde Doga_DVM (4,095 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap 25 göst.
0 oy
13 cevap 184 göst.
29 Temmuz 2022 Aile kategorisinde OgretmenAnnee (1,685 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 129 göst.

378,391 soru