0 oy
235 göst.
Aile kategorisinde (41 puan) tarafından
Merhaba hanımlar size bi sorun ile geldim. Annemin ankara  Çankaya da evi var evin şuan kira değeri rahat 15 bin vardır.  Hatta geçebilir. Kendisi 8 sene önce o evini kiraya verip baya yokuslu bi yerde gecti. Ananem geçen sene losemi oldu bakacak kimse yok tek annem bakiyor aynı zamanda diyaliz hastası haftanın 3 günü diyalize gidiyor diyaliz soferleri o yokuşa çıkamayız diye kadını almak istemiyor mecbur annem ananemin evinde kalıyor. Ananemin kirası 2 binden 8 bin oldu annem de oraya boş yere kira vermek yerine annemin evini bosaltip Çankaya da evine geçmek istiyor ve ananem yürüyemiyor ananemin evinde asansör yok annemle kardeşim battaniye ile merdivenden indiriyor diğer evde asansör olduğu için geçmek istedi bi sene önce aradı durumu anlattı kadin senin evine mi kaldık bizi çıkaramazsın 3 4 Ay idare et ev yapıyoruz bitecek cikacz dedi annem tamam dedi sonra kontrat yenilenmeden annem aradı durumu anlattı bu kez esine  oda abla eve az kaldı boş yere baska yere tas7nmayalim bi kaç ay daha idare et dedi verdikleri kira 2.500 du ki asla değmez annem de o zamn 8 bin olsun annemi getiremiyorum kirasını ordan karsilayim dedi eylül de zamlı atmaları lazımdı 5 atmışlar annem mesaj atri 8 demiştim diye cevap vermedi Ekim oldu gene 5 atmış ben aradım adam takmıyor bile kadin boş yere 8 bin kira ödüyor babam uok anneme de sadece babamom malulen emekliyinden kalma maaş var oda 6 7 bin arası geçen ay annanin kirayı nasıl oducem diye düşünüyordu onun düşüncesi yokuştaki evi boşaltmak orayı kiraya vermek ananemi kiradan çıkarıp o eve yerleşmek. Kızlar sadece emeklisi ile geçim yapamıyor ananemin ilaçları o kadar pahalıki uzun oldu kusura bakmayın ama ne yapacağız 

5 Cevaplar

+1 oy
(610 puan) tarafından
Kendi davanizda haklı olabilirsiniz ama kanunen 2500 den kirayı 8 bin yapma gibi hakkınız yok durum ne olursa olsun. 

Evet zor durumda olabilirsiniz anlıyorum ev belki 20 binlik bir evdir gayet normal bir durum ama kirayı sırf çıksınlar diye 2500 den 8 bin lira yapmak ne kadar adilce  şahsen ben oturup düşünürdüm.

Benim kiram 2450 den 8 bin istedi ev sahibi avukata danıştık kabul etmeyin kontrat varsa derhal dava edin dedi. Ev sahibi bile olsa öyle bir şeye hakkı yok. 

Sözleşme bittiyse evden çıkmiyor diye dava edebilirsin fakat 8 bin lira ödemiyor diye dava edemezsin. 

Allah selamet versin geçmiş olsun hastanıza acil şifalar dilerim
(574 puan) tarafından
Etraftaki kiralar çok fazlaysa emsal davası açıp kazanabilir ev sahibi 15 bin kiraya verilebilinecek bir evin 8 bin kirasi çok da fazla değil
(574 puan) tarafından
Ben de kiraciyim bu arada ve sadece insanlara sınırlar koyarak bı şeyleri duzeltemezsin kiracı ev sahibi problemleri ekonomik sebeplerden doğar eminim 20 bin emekli aylığı olsaydı o kadın da ordan gelecek kiraya bu kadar takilmazdi
(41 puan) tarafından
Ben her şeyi açıkladığımı düşünüyorum ben de kiracıyim 3 Ay önce 9 aylık hamile halimle kendimiz oturcwz diyip beni çıkardılar emin ol ne kader zor bilirim ama annemin durumu ayrı evi var ama giremiyor gidip cebinde ekleyip kira ödüyor aynı zamanda asansöre çok ihtiyacı var çünkü annesi yatalak kucağında indiriyor sırf onları zora sokmamak için kadın sadece annemin kirası çıksın fazlasını da istemiyorum dedi ayni zamanda kanunlar bak 5 seneden sonra çevredeki evin fiyatına göre fiyat çıkabilir emsal davası var kazanır annem annem evin fiyatına göre de istemedi ödeyeceğim kira çıksın yeter deid
(41 puan) tarafından
Sizin kiraniz o kadar artmış olabilir ama sizin ev sahibini benim annem gibi sıkıntınız var mi mesala Evi varken kira ödüyor mu ya da asansör olmadığı için birini kucaklayıp 3 katlı binadan kucağında indiriyor mu
-Reklam-
0 oy
(10,978 puan) tarafından
Yani çıkartmak en mantıklısı bacım bu durumda bir avukatla görüşün en iyi yolu o söyler 
(41 puan) tarafından
Aynen canım yarın danisacagiz
(1,982 puan) tarafından
Başka evi varmı annenin yoksa ihtiyaç durumundan avukat dava açar ve boşaltma kararı çıkar eğer başka evleri varsa sıkıntı çıkarmanız
(41 puan) tarafından
Söyle bitane var ama yokuştan dolayı diyaliz şoförleri  gelmiyor bi senedir evini kapattı kirada olan annemin yerine geçti niyeti onlar çıkınca oraya geçip ananemin evini boşaltıp liradan kurtulmak
0 oy
(4,668 puan) tarafından
En sağlıklısı avukata danışmak 
(41 puan) tarafından
Öyle yapacağız
0 oy
(1,623 puan) tarafından
İhtar çektiniz mi? Arabulucular var artık, mahkemeler kiracı ev sahibi davası ile dolduğu için onlara müracaat ediliyor artık. Keşke sürecin en başında ihtar cekseydiniz şimdiye kadar mahkeme süreci de olsa baya ilerlerdi
(41 puan) tarafından
Çekmedik çünkü annem kontarattan 3 4 Ay önce fiyati söyledi kabul ettiler ama eylülde yenilenince kafalarına göre atıyorlar annem mesaj atti ekimde atarlar diye düşündük yine aynı parayı attılar
0 oy
(150 puan) tarafından
Valla ev sahiblerinde vicdan merhamet kalmamış iannki yani siz zor durumdasın evet ama karşıdakine belki zor durumdadır yazık günah zaten ekonomi iyi değil bari siz biraz anlayışlı olun 
(1,623 puan) tarafından
Vicdan merhamet kalmayacak durum ne burda şu an? Kadın durumunu açıklamış. Evleri olduğu halde kendileri de cepten ekstra para veriyor, yatalak annesine bakıyor, yatalak kadını asansör olmadıgi için zor indiriyorlarmis. Sahip olduğu eve çıkması için daha ne gerekçesi olabilir? Kimse peygamber degil, başkası rahat etsin diye kimse zulüm çekmek zorunda değil.
(41 puan) tarafından
Emin ol annem kadar vicdanlısu yoktur karısı senin evine kalmadık ama bizi idare edicen dedi annem etti sonra süre doldu esi aradı biraz daha idare et dedi annem tamam dedi ama annanemin kirası var o para çıksın başka bise istemiyorum dedi durumları da anlattı asansöre ihtiyaçları olduğunu. Ve annemin sadece emeklisi var o evde üç memur var sence kim vicdansız

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 88 göst.
10 Mayıs 2023 Diğer kategorisinde Biriiste (412 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 174 göst.
31 Ocak 2023 Diğer kategorisinde Meriyadairem& (1,405 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 155 göst.
4 Eylül 2023 Diğer kategorisinde Meriyadairem& (1,405 puan) tarafından soruldu
0 oy
29 cevap 492 göst.