+11 oy
238 göst.
Diğer kategorisinde (5,184 puan) tarafından
tarafından düzenlendi

Okuyan olur mu ki :)<3

Urve bin Mesud el- takafi , saygın bir insan , kavmi içerisinde sözü dinlenen bir insan .

Hudeybiye antlaşmasında çok büyük rolü var. Siyer derslerini dinlerseniz anlarsınız .

Bu adam Allah Resulü aleyhisselatu vesselam' in hicretin 8. Yılında Taif kuşatmasından sonra İslam'a giriyor .

Allah Resulü aleyhisselatu vesselam' in yanında çok kisa bir süre kalıyor .vakti biter bitmez diyor ki " ya Resulullah ben kavmimi İslam'a davet etmek istiyorum , bana izin ver ."

Allah Resulü aleyhisselatu vesselam da diyor ki " bak sen onlara gidersen sana zarar verirler , gitme istersen " 

" yok ya Resulullah ben onların içinde saygınım." Diyor .

Neticede Allah Resulü aleyhisselatu vesselam' izin veriyor.

Urve bin Mes' ud el Takafi kavmine gidiyor .kavmine İslami anlatıyor .onlar da onu şehit ediyor.

Onun şehadet haberi ,Allah Resulü aleyhisselatu vesselam'a geldiğinde çok üzülüyor ve diyor ki 

" onun durumu tıpkı yasin süresinde Allah'ın anlattığı adamın durumu gibidir diyor ."

Sorum şu ; Urve bin Mes' ud el Takafi ne öğrendi Allah Resulünden, bir hafta on gün içinde İslam'ın bütün ahkamini mi öğrendi? Ne öğrenebilir, öğreneceği şey şu .

Kulluk Allah'a yapılır

Sirkten uzak durulmalidir .

Allah vardır 

Tektir 

Ne kadar vasfı varsa  birlenmelidir .

Tevhid edilmelidir

Doğru din budur 

İnsanlar buna davet edilmelidir 

Bu yani başka bişey anlatmadı ki kavmine 

Ama onlar onu şehit ettiler .

Önemli olan su bakın ,bu adam  3-5 günlük öğrendiği bilgiyle kavmine davete gitti .

Sen 10 yıllık 20 yıllık müslümansin daha diyorsun ki " ben ne anlatacağım ?" 

Çıkarılacak dersler vardır sizde faydalanın istedim ☺️❤️

12 Cevaplar

+4 oy
tarafından
Allah'ı Uluhiyetinde, Rububiyetinde, İsim ve sıfatlarında birlemeden iman etmenin gerçekleşmediğini çok iyi biliyordu el takafi kabilesi. O zamanın cahilleri müşrikleri İslama daveti, günümüzde kendisine Müslüman diyenlerden daha iyi biliyorlardı!
(5,184 puan) tarafından
Şu yazdığın neler anlatıyorda iste anlayana ☺️❤️❤️
-Reklam-
0 oy
(5,735 puan) tarafından
Olmaz mı hemen okuyorum inşallah ❤️
(5,184 puan) tarafından
Bekliyorum :)
0 oy
(2,479 puan) tarafından

Neden olmasın yazılarını hep okuyorum<3

(5,184 puan) tarafından
Teşekkür ederim o zaman ☺️bide ben faydalanın diye yapıyorum gerçekten bir çıkarım yok ben hepsini yeniden yazıyorum kopyalanmiyorda:))
0 oy
(142 puan) tarafından
Allah razı olsun bacim rabbim islam üzere ölmeyi nasip etsin rabbim anlayıp amel etmeyi nasip etsin
(5,184 puan) tarafından
Amin inşallah☺️
0 oy
(3,133 puan) tarafından
Allâh Râzî olsun en güzel paylaşımin bu cânim :)❤️yani bana denk gelenler içerisinden.
(5,184 puan) tarafından
Teşekkür ederim ☺️❤️
0 oy
(2,466 puan) tarafından
Okudum canm Allah razı olsun ♥️♥️♥️
(5,184 puan) tarafından
☺️❤️❤️
0 oy
(1,392 puan) tarafından
Okudum ve duygulandım bilen insan lar var diye inşallah dinimizi olduğu gibi yaşarız Allah razı olsun 
(5,184 puan) tarafından
Aynen öyle dinimizi doğru kaynaklardan öğrenirsek zaten çok güzel bir dinimiz var ☺️insanlara bakarsak sasariz;)
0 oy
(8,980 puan) tarafından
Böyle yazılar okuyunca vicdanım sızlıyor. Müslümanim ama yerine getiremiyorum hiç bir şeyini. Çok istiyorum ama yapamıyorum 
(5,184 puan) tarafından
Tabiki yapabilirsin çaba göstermek lazım birazcık bismillah de başla ☺️öncelik namaz olmak üzere bi yerden başla bal nasıl devamı gelir inşallah siyer dersleri yapabilirsin mesela ibret alınacak çok sey var ve Kur'an'ı daha kolay anlama i sağlar ☺️❤️
(8,980 puan) tarafından
En çok namaz kilmamak vicdanımı zorluyo zaten. Hep diyorum kılıcam yapicam diye ama yok yapamıyorum.
(5,184 puan) tarafından
Şöyle yapabilirsin mesela ezan vakti programı indir saatleri anlamak için daha ezan okunmadan abdestini al üstünü giy bekle zaten kilmaman için sebep kalmaz çünkü şeytan erteleyerek engelliyor bizi sonra sonra diyerek bismillah de birde böyle dene bakalım ☺️
(8,980 puan) tarafından
Evet program indirmek benim de aklımda.. yoksa unutuyorum kaliyo öyle.. hemen indiriyorum şimdi.
(5,184 puan) tarafından
☺️☺️☺️
0 oy
(3,259 puan) tarafından
Allah razı olsun. 
(5,184 puan) tarafından
☺️☺️☺️
0 oy
(2,355 puan) tarafından
Hz Ömer'in ıslamıyetı kabul edıp tek bır Allah'a inanıyorum var mı bana meydan okuyan dıye tüm  halka kapı kapı müslüman olduğunu anlatıp bır grup gençten de dayak yemesı((( ben islamla doğdum )))ne yüce sözdür. Sımdı müslüman degılım dıyene sen kafırsın dıyemıyor insanlar. 
(5,184 puan) tarafından
Hadi müslüman olmayan zaten reddetmişte Müslümanım diyenlerin hâli:((
(2,355 puan) tarafından
Vay halimize
0 oy
(11,085 puan) tarafından
Allah razı olsun faydalı oldu, yine ❤
(5,184 puan) tarafından
☺️☺️❤️❤️
0 oy
(584 puan) tarafından

Bu güzel yazı için teşekkürler:)

(5,184 puan) tarafından
Rica ederim ☺️☺️

İlgili sorular

0 oy
21 cevap 1,574 göst.
6 Aralık 2022 Diğer kategorisinde Meriyadairem& (1,405 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 444 göst.
8 Mart 2021 Diğer kategorisinde ❤❤❤❤MAŞÂLLAH❤❤❤❤ (2,765 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 419 göst.
25 Ekim 2020 Diğer kategorisinde Miss.Berna (4,136 puan) tarafından soruldu
0 oy
19 cevap 1,110 göst.
24 Temmuz 2019 Aile kategorisinde Muberra yksl (97 puan) tarafından soruldu

381,234 soru

11,413,267 cevap

34,957 kullanıcı

...