0 oy
470 göst.
Aile kategorisinde (1,058 puan) tarafından

Selam hanimlar, benim gibi evin tüm sorumluluklari uzerinde olan var mi? Para konusunda nasil bir yol izliyorsunuz. Benim durumum söyle, yaklasik 1,5 ay once tasinma durumu oldu nakliye, ev kiralama, emlakci payi, depozito hep benim kendi paramdan cikti. Tasinmadan oncede durum ayniydi . Kira araba kredi ev masraflari cocuk masraflari yine bendeydi.

Simdi evlilikte senin benim mi var diye elestireceklerde vardir . Esinin parasi nereye gidiyor diyeceklerde her turlu yoruma acigim. Dün maasim yatti 12000 kira gonderdim 6000 depozito gonderdim faturalari yatirdim falan elimde az bir mimtar kaldi. Sanirim bu sorumluluklardab yoruldum dertlesmek istedim.
Esimin dugunden kalan 1500 lira aylik odemesi var geri kalani kartlari doldurmus eve harcadim diyor. 
Benim gibi olan var mi merak ettim

18 Cevaplar

0 oy
(1,260 puan) tarafından
Mesela senin nereye harcadığın belli aynı şekilde eşinin de hesabı açıksa ve elinde kalmıyorsa diyecek bişey yok, ama onun nereye harcadığı belli değilse bu kadar üstlenme derim
(1,058 puan) tarafından
Evet hatta bazen bana daha dikkatli harca diyor. Kartlari doldurmus iste ama ona yuksek bir harcama kalmiyor kart nasil dolar madem ki dokdu her ay neden duzenli odemedi azalmadi borc bilmiyorum
(1,260 puan) tarafından
Nereye harcadı da doldu ben olsam muhakkak sorarım:)
(1,058 puan) tarafından
Onceden ekstrelere baktim hep cogunluk sigara yakit nakit almak yerine karta yuklenmis sonra eski yasdigimjz yerde arkadaslri ike alkol iciyordu mangal sofrasi falan almis basinu gitmis
-Reklam-
0 oy
(541 puan) tarafından
Eşinin de neye harcadığı belliyse problem yok bence.  Ama neye harcadığı belli değil sadece kendine alıyorsa durum farklıdır.  Herkes faturalara kiraya eşit miktarda girmeli . Sen sefalet çek o sefa sürsün olmaz 
(1,058 puan) tarafından
1500 lira duzenli odemesi var sordugumda herseyi karttan aldim diyor sanirim sadece asgarileri odemis yigilmis . Ama ben zaten tasinma oncesinde de buyuk masraflari karsiliyordum.
(1,086 puan) tarafından
Bunu çözmesi lazım zaten faizler arttı daha fazla para ödüyordur sürekli ne gerek var. Eşim peşine taksit yaparsa kart yapıyor yoksa tek çekim yapar nakit alır
0 oy
(1,086 puan) tarafından

Kartları doldurmuş belki taksit yapıyor belki faiz ödüyor ne yaptigi belli değilse sıkıntı var. Ekonomi yometiminden herkes anlamıyor maalesef. Bizde tüm ödemeler eşimde market faturalar kredi kartlari hersey. Ben sadece nakitimden bu ay 2 3 kez yemek aldım ve hastaneye ödeme yaptım bu kadar. Bu gün maaş yattı bende eşime destek olsun diye 2500 attım gönlümden bu kadar koptu :) 

(1,058 puan) tarafından
Evet 1500 lira duzenli odemesi var onun disinda kartlari doldurmus sadece asgarileri odemis tekrar harcamis falan . Evet bencede ya ortak olmali yada kadinda daha az para sorumlulugu olmasi lazim diye dusunuyorum ama bende nerden kissam diye duusnuyoru.
(1,086 puan) tarafından
Çalışmak kadın için çok zor zaten evde iş sorumluluğu var. Çalışmak için motive olması lazım bu da parasını rahat kullandığı zaman olur. İstersen kiayeft alabilmelisin rahatça vs yoksa al gitsin al cebin Boş kalsın bu şekilde yorulursunuz baş edemez hale gelirsiniz
(1,058 puan) tarafından
Evet surekli ayni durum. Hep bir kisitlama durumu soz konusu. Dogum sonrasi 10 kilo fazlam kaldi. Önceden hem evde giymem icin hemde şık cok kiyafetim vardi ama simdi dusunmeden alaman
0 oy
(13,395 puan) tarafından

Bence bir ortak hesap çözer bunları her şeyi sen üstlenemezsin ve sorunun cevabı bence evlilikte senin benim olmalı ama ne zaman iki tarafta çalışıyorsa masraflar hep birinden gidiyorsa veya bir taraf tutumlu iken diğer taraf har vurup harman savuruyorsa ben en başta o birliği kurmadım eşim borsa da bir servet batırdı şimdi maaşını yine o harcıyor ama ben görüyorum evi o geçindiriyor evin kredisi çocuğun bakıcı parası bende yemek malzemelerini çocuklukla o alıyor temizliği ben kendimizce bir düzen tutturduk bence en kısa sürede bu sorunu konuş hallet. Ben bir tek ek dersi kafama göre harcıyorum :)

(1,058 puan) tarafından
Gecen hafta bunu soyledim kira yeme icme masraflari yakit hepsi toplanip ikiye bolunecek dedim. Ee bana geriye ne kalacak dedi. Bende baska cozum yolu varsa onu da deneyebiliriz dedim. Benimde ek dersim var koordinatorluk yaptigim icin ortalamaya gore iyi. ama gelen gidiyor malesef tek odedigim icin. Mesela gecen gun kartlari dolu ve yeni ise baslyacak, ayrica elunde az bir nakiti olmasina ragmen kendine cepli pantolon almis pes dedim artik
(13,395 puan) tarafından
Yerinde olsam hesap dökümüne bakardım. Çünkü bu hiç normal değil bir de kiranız falanda çok yüksek. Böyle bir hayatta sen onu gecindiririrsin o keyfine harcar ne eviniz barkınız olur ne birikiminiz bu şekilde de bana hiç bir şey kalmıyor ben boşuna mı çalışıyorum de. Ayrıca ne olursa olsun kirayı erkeğin ödemesi taraftarıyım.
(1,058 puan) tarafından
Kiramiz burda 12000 oldu onceden 4500 du ama o ev sahibide 10000 e yakin yapacakti. Yani giderler ne olursa olsun veya bu adamin maasi ne olursa olsun fayda gormuyorum
0 oy
(11,438 puan) tarafından
Eşinin harcamalarindan haberin yok anladığım kadarıyla maaslarinizi alınca oturup hesap kitap işine gireceksiniz yani tabikide hayat müşterek senin benim param olmaz ama sen fatura kira harcarken eşinin nere harcadığı belli olmuyorsa bunda bisi ararım ben.

Benim annem babam da çalışıyor o an kim evdeysen parayı çeker be nereye yatacaksa yatirirlar kimin maaşı yaptıysa kimin kartta ne kaldıysa hepsi ortadadır böyle olmalı diye düşünüyorum 
(1,058 puan) tarafından
Yani aslinda benim paramjn nereye gittigu belli hatta bir kere dmeisti bunlardan sonra kalan para ile benim kartlarima destek olman gerekiyor cok paragozsun fiye
(11,438 puan) tarafından
Karttan harcama mi yapıyorsunuz kartlarim dediğine göre baya var bu kartları kapatmadiginiz sürece hep açık gidersiniz
(1,058 puan) tarafından
Ben maas karti ve nakit o kart kullanir
(11,438 puan) tarafından
Tamam canım iste sen veya esin kredi kartı lanet bisi zamanında annemlerin de çöktü battıkça batttilar o karttan çekip öbür karta sürekli asgarisini donduruyorlardi sonra tek tek kapattılar da rahatladilar bence tek tek kapatmaya bakın derim 1 tane olsun zor günlerde kullanmak için olsun
0 oy
(3,450 puan) tarafından
Benzer durumda olan çoktur. Ben de öyleyim. Maalesef markete yakıta para yetişmiyor. Yoruluyor insan. Elden bişey gelmiyor. Hayat fazlasıyla pahalı ve bizim paramız çok değersizleşti. Aslında sorun ekonomi. Sorun kişiler değil artık. Huzursuzluk olmasın karı koca hayata karşı savaşmaya çalışıyoruz. 
(1,058 puan) tarafından
Yani aslinda tum sorumlulugun bende olmasi bende huzursuzluk yaratiyor burdaki arkadaslara sormak istedim benim gibi olan var mi diye. Yani bunlari o ustlensin demiyorum ama ortak olmasini isterdim
(3,450 puan) tarafından
O günler de gelir inşallah üzülmeyin. Rabbim güç kuvvet versin
0 oy
(11,094 puan) tarafından
Oh ne alâ beyimiz alkole mangala keyfine harcasın sen de kira fatura düşün. Evin asıl maddi sorumluluğu erkektedir, kadının parasına karışamaz. Sen gönlünden gelirse yardımcı olursun, bunun doğrusu budur. Eğer ki eşin de gerekli şeylere harcasaydı ortak ödersiniz bi çare bulunur derdim ama bence eşin senden gelen paraya güvenerek rahat davranıyo. 
(1,058 puan) tarafından
Evet tasindik hala biryerden is haberi bekliyor cunku biliyor ben kira alisveris ne varsa hallederim
0 oy
(7,636 puan) tarafından
Pardon ama yazdıklarını okurken kocan yok yalnızsın benim gibi diye düşündüm evin geçimini sen sırtlamış gibisin böyle olduktan sonra niye çekilir ki koca kahrı.
(1,058 puan) tarafından
Evet bazen bende dusunuyorum sahi ben evli miyim neden hersey benim sorumlulugumda diye
0 oy
(10,096 puan) tarafından

Ben calismiyorum ama şöyle esimin maasi bana yatiyor. Yatmasada hepsini bana atiyor. Ben fatura kira kredi market herseyi harciyorum. Esim kredi kartindan benzin ve sigara alir sadece. Arada der su kadar karta at diye bende atarim. Gerisi butun harcamalar bende. Kalanida kenara atarim. Ben hayatta ekonomiyi elden birakamam :D

(1,058 puan) tarafından
Bendeki durumda tam tersi. Ben hem calisiyorum hemde ek ders olsun diye koordinatorluge gidiyorum. Guzel kazancimvar ama elde var sifir
0 oy
(2,001 puan) tarafından
Postu okuyunca tek yaşayan bi kadınsın sandim ta ki sonuna gelene kadar. Kusura bakmada sen evin bütün yükünü üstlenmissin esinde yiyip içip giyip gezeyim modunda parasını kendine harcıyor. Öncelikle kaç tane kart kullanıyor hangisine ne kadar borcu var oturup ortaya koysun. Onların borcu bitincede kapatsın madem sürekli kartları bahane ediyor. Onun dışında da maaşlar ortaya koyulur harcamalara göre bölünür. Kalan parada harçlık olarak ayırın kendinize. Herkes elini taşın altına koyacak niye tek senin maaşınla kira ödeniyor anlamadim. Eşim maaşlı çalışan olmamasına rağmen her ay sonu hesabını yapar. İş yerinden gelen kâr hesaplanır onu alır. Kirayı gönderir faturalari öder. Eger o ay karttan harcama yaptiysa toplu onu kapatır. Biraz eve nakit bırakır markete falan lazım olur diye. Sonra hesabıma para atar benim ihtiyaçlarım için. Ev için istediğim bişey olursda gelirken alir bir ay boyunca. Sistem böyle evlendigimizden beri
(1,058 puan) tarafından
Evet keske boyle sistem olsa. Bu tasindigimjz evde bende soyledim bu sekilde ee baana ne kalacak dedi. Bende baska adaletli sistem varsa soyle oyle deneyelim dedim
0 oy
(2,785 puan) tarafından
Sadece kira ve bunları ödeyip mesela eve başka alışveriş market alışverişi ya da çocukların ihtiyaçları kıyafet ihtiyacı olur bez ihtiyacı olur mama ihtiyacı olur ya da faturalar bunları eşin yapıyorsa tamam ama bunları da sen yapıyorsan adamın aldığı para nereye gidiyor o zaman
(1,058 puan) tarafından
Oglumun bez mama  yazlik kislik toplu alisveris yaparim hepsi bende . Nadiren o alir
(2,785 puan) tarafından
İyi de zaten senin maaşın bütün bunlara ancak yetiyordur hatta yetmiyor bile olabilir eşinin aldığı maaş nereye gidiyor bu durumda hiç konuşmuyor musunuz bunu
(1,058 puan) tarafından
Ben sükür güzel kazaniyorum birde koordinatorluge gidiyorum. Ama elde var sifr
(2,785 puan) tarafından
Mesele senin iyi kazanman değil ki canım ben de devlet memuruyum iyi kazanıyorum ama tek başıma evin bütün masraflarını üstlenmeye kalksam altından kalkamam bu devirde kalksan bile kendime dair hiçbir harcama yapamam ne bir kıyafet ne bir makyaj malzemesi ne bir gezme hiçbir şey yapamazsın bu durumda eşinin duyarlı olması lazım eminim bu adam da en az senin kadar maaş alıyordur ya senden gizli bir yatırım yapıyor ya da harcadığı başka bir yer var bunun başka bir açıklaması olamaz
0 oy
(5,090 puan) tarafından
Valla ödemelere falan karışmam. Eşim de benim maaşıma karışmaz. Aylık aldığımızdan kızımız için belli bir miktar ayırırız geriye kalan param benim paramdır. Birkaç kere teklif ettim maaşımı vermeyi ama o senin paran kendine harca dedi. Ne faturadan ne kiradan haberim olmaz
(1,058 puan) tarafından
Ben zaten oglumun ihiyaclarinida aliuorum tum sorumluluk bende be karsimda benim herseyi ypacahimi bildigi icin rahat bir adam goruyorum sadece
(5,090 puan) tarafından
Yok kızımın anlık ihtiyaçlarını da eşim alır genelde. Ayırırız dediğim geleceği için para biriktiriyoruz dünyanın binbir türlü hali var sonuçta. Benim bir arkadaşım sırf bu yüzden boşandı. Evin erkeği ben miyim o mu belli değil dedi 2 senelik evliyken ayrıldılar. Bence bu işlere erkek bakmalı. Seninki de baştan öyle alışmış demek ki
0 oy
(26 puan) tarafından
Canım bunu demek belki bizlere düşmez ama sen sonuçta buraya yazmışsın ve bir yorum bekliyorsun. Öncelikle kesinlikle karşı olduğum bir konu senin benim param muhabbeti. Eğer ikinizde çalışıyorsanız ortak bir kasanız olur. Her ay gelir ve giderleri belirlersiniz ordan ikinizinde kazancından masrafı giderirsiniz. Sonra kendinize harçlık alırsıniz ve geriyede kalırsa bir kösede onuda biriktirmeye calisirsiniz. Yani sonuçta siz bir aile bir yuvasiniz masraflar tek bir kişide degil karı koca olarak el birliği ile giderilir. Öncelikle sen eşine açık açik paranın nereye gittigini bir sor konuş. Hee diyorsun ki kredi kartı borcu var ee o zaman sende biliyorsundur o borçların ne olduğunu o zaman buraya gelip yazmazdın. Demek ki eşinde para akışının belirsiz olduğu bir yer var öncelikle onu bulmaya çalış.
(1,058 puan) tarafından
Yani kart borclarinu surekli taksitlere boldurmus ordan faizler gelmis borclarin surekli asgarilerini odemis hic eksilmemis
0 oy
(2,522 puan) tarafından
Bizde eşim çalışır bütün para bende olur bu dediklerinin hepsini ben halleder eşime sadece oyun parası veririm yani maaşı nereye gittiği gibi derdim olmuyor senin durumun farklı kesinlikle eşin e sormalisin kazandığı gibi duruyorsa ne ala maa bı gider varsa ben olsam hesap sorarim
(1,058 puan) tarafından
Karta gidiyor diyor taksitler ve faizler
(2,522 puan) tarafından
Peki varmı kart ve kactane veya taksit miktarı ne  . Canım yanlış anlama lütfen yazdıklarına dayanarak söylüyorum bellki zaten sen çoğu gderi hallediyorsun ee bu adamın parası bunlara gitse bile bilginin olması gerek bu hesap sormak ta değil aslında bilmiyorum yani eşler birbirlerinin harcamasini bilmeli . Ve şunu sorayim bildiğin bı bilimi vsrmi eşinin adaminda günahını almayalim
(1,058 puan) tarafından
Yok  canim hesapsiz harcamalarindan kaynakli . Ornegin  birsey aliyor banka diyor ki su kadar faizle bunu bolelim boluyor faiz artiyor asgari oduyor baktim hep sigara yakit alkol yemek bu tarz
(2,522 puan) tarafından
Hmm anladım yani böyle bilgim dahilinde olması lazım diye düşünüyorum
0 oy
(444 puan) tarafından
Benim 7 milyar her ay maaşım var hep eve çocuklara harcıyorum eşimin ki de zaten aylık değil günlük diye hep bereketsiz  hiç toplanmiyor  pazara markete fırında iki haftada bir çocuklari avm ye oyun yerine götürüyoruz dışarda yemek yiyoruz  hep eşime ait ben sadece çocuklara kiyafet   eve harcıyor dum şimdi sadece kendi paramla çocuklara kiyafet ve birikim yapıyorum eşimin ki de hep harcıyoruz eve.  Sende.kendine bu kadar yüklenme bence eşinin harcamaları da seninki gibi net ve açık olması lazım biz kiraciyken hem ben hem eşim ortak hesap topladık paraları ev alana kadar ev alincada bunlar bana ait bunlar sana ait diye  ayarladık.  Bide tanidik kuyumcu var kendime ayrı hesap açmışim eşime ayrı.kalan parayı direk kuyumcuya veriyoz. 
(1,058 puan) tarafından
Benim aslinda guzel kazancim var ama ay sonunda elde var sifiir
0 oy
(1,683 puan) tarafından
K.bakma ama senin ki esseklik den başka hicbisey değil neden en baştan böyle bisey kabul ettin ki eşinin ödemesi gerekenleri sen niye ödüyorsun çok saçma yani sen ona yardım edebilirsin ama bütün sorumluluğu almakla çok büyük hata yapmışsın umarım düzelir bu durum düzelt ins
(1,058 puan) tarafından
Evet tam da oyle. Yani ben ortak olsun dedim artik
(1,058 puan) tarafından
Hatta bu odemelerimden sonra neden benim kart odemelerime yardim etmiyorsun dedi
(1,683 puan) tarafından
Cok zor bi durum gerçekten kendine hak gördüğü özel harcamaları size görmüyor bence ins biran önce çözüm bulursunuz
0 oy
(943 puan) tarafından
Ben de sizin gibiyim krediler,faturalar,çocuğun okulu market alışverişi bende o sadece kirayı ödüyor maaşlarımız da aynı hatta benimki 2 3 bin fazladır onun parası nereye gidiyor dersen bilmiyoruz sözde eve harcıyormuş ama bilmiyorum nereye gidiyor bu para çok bereketsiz kazançlarımız
(1,058 puan) tarafından
Evet sizinde durum aynisi olmus
(1,058 puan) tarafından
Oda eve harciyrum diyo ama gormuyoruz
(943 puan) tarafından
Biz çok fazla krediye haliyle harama bulaşmış olduk sanırım o yüzden bereketini göremiyoruz bir sene içinde krediler bitecek rahatlayacağuz dite umuyoruz, hayırlısı
0 oy
(1,724 puan) tarafından
Kartları falan alırım açıkçası elinden maaşını direk bana göndermesini isterim özellikle para konusunda kadında olmalı tamamen erkekte olunca ya yetmez yada borç olur cok birikim yapılamaz bu zamana kadar hep öğle yaptık parayı birleştirip bütün ödemeleri kendim yaparım kalan paradan ay sonuna para ayrılır ev için ve sonra harçlık ayırırız ayriyetten istemiş olduğumuz herşey için tek kart kullanırız ki parayı kontrol edebilelim erkekler biraz daha aman sunuda alayım yiyelim nolcak diye alıyor sonra bı bakmışsın kart dolmuş yada şunu al dersin gider yanına bir sürü şey alır açıkçası ben harcanan parayı da kalanıda net bir şekilde görmek isterim evin tüm ihtiyacını girip toplu alın liste yapıp yoksa o işin sonu kaçar eşine bırakma 

İlgili sorular

0 oy
6 cevap 220 göst.
12 Mart 2023 Aile kategorisinde Allizzwell11 (509 puan) tarafından soruldu
0 oy
17 cevap 299 göst.
16 Ağustos 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
12 cevap 291 göst.
11 Haziran 2023 Aile kategorisinde cansel35 (186 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 78 göst.