0 oy
151 göst.
Diğer kategorisinde (1,011 puan) tarafından
Oğlum 3.5 yaşında son 1 yıldır her ay hastalanıyor ististasiz 4 haftaya bir hastalaniyor. Sadece yazın hasta olmadı. Hastalık belirtisi ise ateş+ CRP yuksekliği boğaz yollarindan hep aynı belirtiler... Birkaç gün önce doktor FMF yada PFAPA muhtemelen dedi.. korkuyorum fmf ise eğer kortizonlu ilacı varmış sanırım. Nasıl oluyor bu ne oluyor bilginiz var mi

9 Cevaplar

0 oy
(2,756 puan) tarafından
Post yukarı..
-Reklam-
0 oy
(4,137 puan) tarafından
Esim fmf .   İnsallh ccklarda cikmaz biri 6 yas digeri 18 aylik.  Genetik test yaptirmadim varmi bilmiyorum ccklarda. Esimde ergenlige dogru teshis konmus
(4,137 puan) tarafından
Atak denilen sey iste karin agrisi. Karnina kendisi dokunamaz bile. Atesi 40 41 bile olur.  İki gun yasli dede gibi iki buklüm yurur o da bacaklari acilsin diye odanin icinde bi iki adim atar dolanir. Suyu yudum yudum icer. Atakta
(1,011 puan) tarafından
Kaç cikmisti crp canım oğlumda da afaki yükseklikte çıkıyor 100 150 şeklinde:( gecen sene ayağı tutuldu morardı 24 saatte de geçti hsp hastalığı dediler ama belkide fmf atağı o zaman bu da :(
(1,011 puan) tarafından
Ama bizde o ayak tutulumundayken ateş CRP bişey yoktu... Eşiniz atakları geçirirken CRP yükselmesi yada ateş de oluyor mu. Yoksa normalken bı anda ağrı mi oluyor canım. Hakkını helal et çok şey sorduğum icin
(4,137 puan) tarafından
Artik alistigi icin her sefere kan test verip crp olcturmuyir atakta o yuzden bilmiyoruz cnim . Zaten o hissedio beli meli agrio midesi karni gogsu hafften agiri. O gun erken eve gelio mesela karnim agricak gibi diyor anlaiyor durumunu. Yada geceden basliyosa ertesi sabah ise gtmio. Bugun karnim agriycak gibi diyir kendi hissedio durumunu. Atesi cikiyor iste 40 41 leri vuruyor atesi ataktayken. Sor canim sorun degil insan evladi icin merak ediyor haklisin
(1,011 puan) tarafından
Çok teşekkür ederim canım çok geçmis olsun  size de Rabbim dermansız başka hastalık vermesin.evlatlarımıza şifa versin Rabbim insallah
0 oy
(788 puan) tarafından
Benim yeğenim fmf doğuştan. Küçükken hep karin ağrısı ve ateşi olurdu. Ablam baya bir hastane hastane gezdi teşhis konulana kadar. 3-4 yaşlarında teşhis konuldu . Şimdi 12 yaşında her gün 1 tane hap içiyor. Çok şükür bir sıkıntı veya atak yaşamadı şimdiye kadar. Ama ilacı kullanmak zorunda bırakamaz. 
(1,011 puan) tarafından
Bende bir çok hastane gezdim canım ama hala bilmiyoruz:( tanıyı nasıl koydular ki canım ya i fmf olduğu nasıl çıktı ki hangi testleriyle
0 oy
(319 puan) tarafından
Ben fmf hastasıyım. Kardeşim, kuzenlerim. Küçük bir hapı var kolşisin diye. Doğal bir ilaç ömür boyu onu kullanıyoruz. Fmf de korkulan şey organlarda protein kaçağı olup organ yetmezliği. En çok da böbrek yetmezliği görülebiliyor. Bu ilaç da onu engelliyor
(1,011 puan) tarafından
Peki nasıl anlamislardi canım fmf oldugunu. Bizdeki bu her ay yükselen ateş+CRP fmf mi oliyor
(319 puan) tarafından
Bende mesela hiç ateş olmaz ama sürekli karın ağrım oluyordu. Apandisit bile dediler ameliyat oldum ama geçmedi. Sonrasında bir doktor fmf var git araştir demişti sağ olsun
0 oy
(478 puan) tarafından
Benim oğlum taşıyıcı.  İlk kez dört buçuk aylıkken atak geçirdi.  Öğrendik ki o zaman covid geçirmiş cep yüksekliğini ona bağladı doktor.  Bir ay sonra tekrar yüksek ateş ve cep yüksek.  Bu defa doktor şüphelendi ve ailede fmf var mı diye sordu.  Benim ailemde var.  Kardeşim hasta annem taşıyıcıydı.  Doktor hemen gen testi istedi.  İlaç tedavisi uygulayamayız ama en azından hasta mı taşıyıcı mi onu öğreniriz dedi.  Birkaç atak geçirdikten sonra şükür uzun zamandır hastalanmıyor.  Bir an önce çocuk romatolojiye randevu alıp gen testi verin 
0 oy
(446 puan) tarafından
Her ay nedir ki benim oğlum her iki günde bir ateş ve boğaz enfeksiyonu geçiriyor 2 hafta ateşlen mese şükür ediyorum bizimki Akdeniz anamisi genetik muayene de kan verdik öyle öğrendik 
0 oy
(5,422 puan) tarafından
Görümcem ve yengem fmf hastası karın ağrısı oluyo hastalığı geldiği zaman ateş oluyor mu bilmiyorum ama çok zor yattığı yerden kalkamıyolardı ilaç kullanıyorlar birine yurt dışından geliyo diğeri normal ilacını kullanıyo düzenli ailede var mı
0 oy
(346 puan) tarafından
Kardeşimin gorumcesinin çocukları ikiside Akdeniz anemisi hadtasi cnm istahlari yok sürekli hasta oluyorlar ve ayda bir iğneleri var iğne vurunuyolar bebeklikten belli var ikisinde de bu hastalık 
0 oy
(7,410 puan) tarafından
Benim ablamın çocuklarında var canım. Bende kızımdan şüphelerim Bi ara. Üniversitenin genetik bölümüne götürdüm bir kan aldılar baktılar çıkmadı sukur 

İlgili sorular

0 oy
6 cevap 164 göst.
21 Haziran 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 51 göst.
13 Aralık 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Janya 6 (64 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 147 göst.
30 Mayıs 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Emmarose (261 puan) tarafından soruldu
0 oy
0 cevap 31 göst.
8 Şubat 2024 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Sinem_A (45 puan) tarafından soruldu

378,858 soru

11,339,893 cevap

34,804 kullanıcı

...