0 oy
562 göst.
Diğer kategorisinde (287 puan) tarafından
tarafından düzenlendi

Sevgili meslektaşlarım, özel ders verdiğim 8. Sınıf bir öğrencim var. Annesinde kaygı bozukluğu olduğundan şüpheliyim, kaygısını kontrolcü olmasıyla bastırmaya çalışıyor. Çok kontrolcü, kızının çözeceği testleri haberi olmadan masasına koydu bir kere, ben ödev yaparken başında dururum hocam dedi. Herşeyi ayağına seriyor, koltuk ayarından test kontrol yapmasına kadar herşeyi kadının yaptığını gördüm. Kızın okuması zayıf, takıldığı yerde hafif şımarıklaşarak ( saygısızca değil) hocam okuyamadım siz okur musunuz diyor. Ben de kaç yaşında genç kızsın okuyabilrisin diyorum devamlı bunu yaşıyoruz. Anne kızını bolca övüyor çünkü amacı kızının çok çalışıp akademik başarıya sahip olması ( tabi bilmiyor ki aşırı övgü bazen zarar getirir aslında kızına sorumluluk yüklemesi lazımdı, hayatı boyunca dış motivasyonla harekete geçmeyi öğretiyor) . Bu kadar kontrolcülük ve sorumluluğu annenin üstlenmesi anneyi yorduğu gibi kızın da sorumluluk bilinci geliştirmesine engel oluyor ve bu da özgüven eksikliğine yol açıyor. Tespitlerim bunlar. Elimden geldiğince anneyi aşırı kontrol merkezi olmasından daha çok güvenli bağlanan anne kız muhabbeti içine çekmeye çalıştım, özellikle vurguladım hep, testlerini kendisi kontrol etsin, ders başladığında beni bekletip wc ye gitmesi kendi zamanından kaybettirir, söylediğim notları hangi renkli kalemle yazacağına kendisi hafızasına hangi renkle kaydetmek istiyorsa kendisi seçsin. Vsvsvs aklıma gelenler bunlar ancak bir yerde takılı kaldım arkadaşlar.... 

Sorumluluk alan bir çocuk ( kaldı ki LGS öğrencisi bu, ve en sevdiği ders benim dersim beni de seviyor) konular ilerledikçe o konunun sorularını kaynaklardan çözmesi gerektiğini bilir, bilmez mi ben mi yanlış biliyorum? Her ders sonunda söylediğim şey, kaynaklardan işlediğimiz yerleri çöz.... Ama her defada "aa ödev mi verdiniz hocam unuttum" , " canın istemediyse istemedi de, gerçekten mi unuttun? " " Gerçekten unuttum" veya başka mazeretler, "orasını ödev verdiğinizi bilmiyordum"... Bu sefer tek tek sayfalarını katladım, yine buranın ödev olduğunu bilmiyormuş ayaklarına yatıyor... En son derste  soru çözümü yaptık sevdi, yaparım dedi. At bana whatsaptan attığın sayfaları dedim. Meğer çözmüş bu sefer sayfaları atmamış, şu sayfayı da çözeyim de atayım mı hocam dedi, yahu tabiki çöz bu da ödeve dahil ya dedim , çözdüyse de onu atmadı bana. Ne yapmalıyım ben şimdi, bazen ***** ve beceriksiz taklidi yapıyor kesinlikle ***** değil en az ortalama bir zekaya sahip ama annesi tarafından sürekli ittirilmeye alışkın olduğu için her sayfa ödev için ayrı ayrı söylemem lazım gibi hissediyorum ve bu çok saçma. Nasıl bir tavır takınayım şimdi, çocuğa dedim yani, ben verdim nasıl bilmezsin, istemiyorsan istemiyorum de bana veya anlamadım yardım eder misin hocam de, bana karşı dürüst ol ben kızmak yerine çözüm üretmemzii istiyorum diyorum... 

Veliye de neyi nasıl diyeceğimi bilmiyorum asıl kompleks konu o, bi kere çocuğu fena azarlamış, ben ödev yapmadı, mı demiştim neydi hatırlamıyorum ama geldiğimde kavgalılardı gönlünü alamadı kadın çocuğun, baya öptü sarıldı işe yaramadı. Kadının ne dozda tepki vereceğini de bilmiyorum veliyle nasıl konuşacağımı ve çocuğa nasıl bir tavır takınacağımı bilmiyorum, lütfen yardım edin...??

11 Cevaplar

+1 oy
(2,297 puan) tarafından
Hepsını okudum. Gerçekten kız o kadar kodlanmıs kı annesının ince ayrıntılatı yapmasına gerçekten sızdende aynı ince ayrıntılatı beklıyor. Anneyle konuşmak daha fazla üstüne gıtmeye sebep olur bence yoruma acık mı?  Düşünce degısımı yapabılecek bir insan mı )? Bunlar da onemlı herşey annede bıtıyor aslında 
-Reklam-
0 oy
(287 puan) tarafından
Öğretmen olmayanlar da cevaplayabilir bu arada sonuçta veliler de var burada
0 oy
tarafından
Anladığım kadarıyla baya bi özgüven sorunu oluşturmus anne çocukta çokta sorumsuz bır birey annrm nasılsa arkamda ve arkamı toplayacak kafasında 
(287 puan) tarafından
Evet, ne yapmalıyım acaba, ***** yerine koyuyor sanki beni sinirlenmemek elde değil ama şahsımla ilgili değil işte kendi sorunu bu çocuğun, nasıl davranacağım, azarlayıp aramı bozmak istemiyorum beni baya seviyor ve sevdiği için benim dersimi çalışmak istiyor tekrar ediyor
0 oy
(2,669 puan) tarafından
Öğretmen değilim canim alah yardımcınız olsun böyle öğrenci çok zor ailesi yüzünden kaynaklanıyor bence çocuğu pedaloga götürmesini söyleyin veliye çünkü sizin başka öğrencilerinizde var bu çocuk çok ilgi istiyor ailesi galiba hiç biseyyden mahrum etmemiş çocuk dünyayı kolay görüyor aileninde bı uzmana danismlari gerekiyor yaptıkları doğru bişey değil herdeyind evet demişler
0 oy
(2,674 puan) tarafından
Ben de zamanında çok özel ders verdim. Veliler destek adı altında farkında olmadan baskı yaratabiliyor çocuklara. Bence bunu açık açık veli ile görüşüp  , bu gibi durumlar çocuğun hayatını etkileyebilir vs. Tarzında konuşursan bir sakıncası olmayacaktır. Öğrenciye de gelecek olursam bence annesinin bu tavrından hoşnut olmadığı için kendince annesini cezalandırmak için ,inat olsun diye umursamıyor olabilir. Ki annesinin farkında olup olmadığını bile bilmiyordur belki. 
(287 puan) tarafından
Aa güzel tespit hocam... Ona kim ne emir verse onda annesini görecek ve tepki verecek... Ya ben zaten bu yüzden ödevlere karşıyım ki, sorumluluk bilinci yükleme taraftarıyım. Bir çocuk ders çalışırken konuya öğretmen gözüyle bakabilirse ancak nereden sorulabilir diye nokta atış çalışabilir. Sorumluluk bilincini ben nasıl işleyeceğim çocuğa... Ve veliyle bu tarz bu konuşmaya hayatımda hiç girmedim nasıl gireyim ne diyeyim ve konuşmanın amacı ne olsun ana fikri...
(2,674 puan) tarafından
Yani aslında ödev vererek sorumluluk bilincini işlemeye çalışıyoruz. Kimine göre yanlış. Bana göre de yanlış. Ben de bilmiyorum nasıl işlenmesi gerektiğini. Bu konuda pek de tecrübeli sayılmam hocam. Ailesi ile de şöyle konuyu açabilirsiniz mesela yine ödev verip bir hatasını gördüğünüzde ordan konuyu açıp devam ettirebilirsiniz. Dediğim gibi ben daha küçük çocuklara ders verdiğim için çok kolay anlasiyorduk ama yaşları büyüdükçe anlaşmak , ifade etmek zor oluyor.
0 oy
(1,288 puan) tarafından
Ben şahsen annesiyle bu konuyu çok açık bir şekilde konuşuyordum. Tamam konuşmuşsunuz ama demekki anlaşılmamış, ya da dikkate alınmamış. Son durumla ilgili olarak çocuğun bu şekilde eve verilen ödevleri düzgün olarak yapmazsa edinilen bilgilerin kısa sürede unutulup tekrar başa alınması gerekeceğini, bununda zaman kaybı olacağını söyleyin bence. 
0 oy
(15,049 puan) tarafından
Çocuğun değil annenin problemleri var.  Ben olsam Anneye tek tek uygulaması gerkrrn şeyleri örnekler üzerinden anlatırdım. Hangi durumda ne yapılması gerekli tek tek. Anne biraz dik dirayetli durduğu zaman bı çok şeyin değiştiğini kendi gozleriyle görür. Ama yapacağını daha doğrusu yapabileceğini hiç zannetmiyorum. Çünkü benim annem de böyle. Kardeşim konusunda asla annemi ikna edemiyoruz. Ona sonsuz bir merhamet duygusu içinde. Ama bu aşırı merhamet çocuğu için daha kötü oluyor. Yüz milyon kere söylesem de bişey değişmedi. İnşallah ogrencin ve annesi değişir 
0 oy
(1,237 puan) tarafından
Bence annenin bu kontrolcü tavrından uzak kalabilmesi için bir destek alması gerektiğini düşünüyorum. Siz ne kadar sorumluluğu aşılamaya çalışsanızda sizin görmediğiniz zamanlarda bu çocuk annesiyle beraber ve aynı tavırları muhtemelen sergilemeye devam ediyordur. Bir yorumda okuduğum arkadaşa katılıyorum öğrenciniz bence annesine tepki olarak onun tam zıttı bir insan profili oluşturmaya çalışıyor. Nerden tutsam elimde kalacak bir konu açıkçası. Ama problemin anneden kaynaklı olduğunu düşünüyorum ve ancak onun desteğiyle çözebileceğinizi düşünüyorum. Şu şekilde anneside bu kontrolcü tavrının yerine biraz öğrenciyi kendi sorumluluğunu bilmesi için kendiyle baş başa bırakırsa sorunun yavaş yavaş çözüleceğini düşünüyorum. Ama tabi anne nasıl değiştirilir burada tıkandım malesef :) 
(339 puan) tarafından
Annenin kesinlikle biraz kendini geri çekmesi gerekiyor. Ona çocuğun üstüne düşmeyin nir süre kendi haline bırakın ne yapacağını nasıl yapacağını süz söylemeyin deyin anlamazsa eşiyle konuşun yani koskoca kadın kendini bir süre tutmalı. Çocuğa gelince ben olsam sen şimdi öğretmen olsan kendine hangi sayfaları ödev verirdin veya öğrencinin nereye kadar çözmesini isterdin derdim. Bu şekilde kendine dışarıdan bakacaktır. (Tabi eğer gerçekten tembellik ettiğinden yapmıyorsa)
Benim de tıpkı böyle bir velim vardı ah ne zordu. Allah kolaylık versin
(287 puan) tarafından
Hilal hocam aynen sizin gibi davranıyorum çocuğa, kendi zihninde nasıl kodlayacaksan o renk kalemi kullan, senin çalışacağın notunu sen alacaksın, dersi benden sonra sen tekrar edeceksin, beni bön bön dinlemeyip aktif halde soru cevap şeklinde ilerleyeceğiz vsvsvs işe yaradı birçok şey, ama evine gideli 15 defa felan oldu hala daha , defterin nerde diyorum ' getireyim mi hocam, tamam' diyor. ***** yerine koyulmuş gibi hissediyorum sanki bundan zevk alıyor kızayım mı bağırayım mı o da olmaz profesyonel değil yani.... Veliye söylesem bu sefer kızını azarlayıp böyle yapacaksın diye veli ele alıyor kitap koyma işini . Yani yaşadıklarımız o kadar aptalca ki...
0 oy
(3,223 puan) tarafından
Bağlı olduğunuz kurum da rehberlik veya danışmanlık alacağınız bi birim vardır illa ki onunla konuşup fikir alıp ilerleyebilirsiniz. Asıl sorunlu anne bu yüzden bu konuyla ilgili okulda seminer düzenlenebilir. Sadece tekil olarak bakmayın duruma bunu bu denli abartmadan yapan veliler illa ki vardır. LGS öğrencisi artık kendi yolunu çizmeye başlayacağını farkında olmalı. Yaptığı yanlışların aldığı sorumluluğun neler getirisi olacağını bilmeli. Biz anneler bazen fazla korumacı olup aslında büyük hatalar yapabiliyoruz. Onların birey olduğunu unutuyoruz bu sebeple karşımızda ki de birey olduğunu kanıtlamak için farklı çabalara giriyor. Bu kadar kontrolcü birinin lgs sınavının sonucuna da büyük tepkiler vereceğini düşünüyorum 
0 oy
(1,844 puan) tarafından
Hocam lise ögrencisi olmasına rağmen benim de bu tarz davranan velilerim vardı. Ben hep yumuşatarak ama açık açık konuşma taraftarıyım. Tespitleriniz harika ama asıl sorun annede. Nabza göre şerbet vererek anneyle bu konuyu konuşun. Belli dönemlerden ve yaşlardan itibaren davranış değişikliği olması çok zor oluyor. Birinin de o anneye alttan alttan dur demesi gerekiyor. Bence kesinlikle konuşun. Kızın da açık açık olmasa da bu davranışlarının sebeplerini,annesinin hangi davranışlarının onu rahatsız ettiğini öğrenmeye çalışın. Gerekirse ergen dili kullanın. 
0 oy
(3,324 puan) tarafından
Ben dersimi anlatırım   gerisine karışmam  bunu açık açık velisinede  derim öğrencimede  ben senin için emek saf  ediyorsam  sende gayret    edeceksin  eğer etmiyorsan  her sene ders çalışmaya  mecbur kalırsın  bu konuşmayı annesinin  yanında yaparim   oda duysun  

İlgili sorular

0 oy
8 cevap 380 göst.
20 Ağustos 2023 Aile kategorisinde Bbttnnmm (287 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 256 göst.
6 Mart 2023 Diğer kategorisinde SuDuru (321 puan) tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 153 göst.
22 Eylül 2021 Diğer kategorisinde Leyla042 (1,274 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 117 göst.