0 oy
318 göst.
Diğer kategorisinde (808 puan) tarafından
Ya kızlar oğlum 17 aylık ve eşim daha önce hayatında hiç yılbaşı ağacı süslememis biz küçükken babam bize almıştı her yılbaşı suslerdik şimdi eşim ve oğlumun içinde kalmasın istiyorum ama günah mı bilmiyorum normalde Noel 25 Aralık ve biz Noel kutlamiyoruz sadece yılbaşı ağacı yemek bu acaba günah mı 

11 Cevaplar

+3 oy
tarafından

Yaaa kahharlar gelıcek sımdı :D

Biz agac kurmuyoruz ama renklı ışıklar alıp camlara asıyorum, cunku yabancıların cok oldugu sehırdeyım camlar evler hep süslü kızım görup ozenıyordu, yenı yılı kutlamak cok farklı, yabancıların kutladıgı sey cok farklı, ayrıca onlar sadece agac kurmuyor tek tek hedıye alıp gunler oncesınden hazırlanıyor, benım astıgım iki ışıkdak hazırladıgım bir guzel sofra aılecek yedıgım ıkı tabak kuruyemişin imanıma zararı olmaz dıye dusunuyorum :)

tarafından
Kız sorma. Bende yabancıların çok olduğu sitede oturuyorum. Düşün kızımın Rus, Amerikalı, Cezayirli ve Afrikalı arkadaşları var. Uluslararası her ırk var :) Onlardan görünce özeniyor o da.
tarafından
Uyarmak her muslumanın gorevı dıyıp soyluyolar ama iş kavgaya gıdıyor işte sonrasında, herkesın görusu yetıstgı cevreye göre sekıllenır, 20 sene aılesınde yılbası aksamları tv kapatılıp erken uyunan bır ev görup kutlamayı normal gormesını bekleyemezsın, dıgerınınde her yılbasında aılesıyle yemege cıkıp muzık dınledıkten sonra evde tombala oynuyorsa o da kutlamamayı normal göremez, e napıcaz herkese saygı duyucaz baska care yok
(452 puan) tarafından
Katılıyorum fikirlerinize
tarafından
Sen sitedesın yıne bızım butun sehir bulgar nerdeyse :D ışıl ışıl heryer, şehır merkezıne agac kıyup susluyor beledıye zaten, aman kıme ne zararı var
tarafından
Bulgarlar iyi kız. Bir sürü Bulgar arkadaşım var kimseye zararları yok onların. İşinde gücündeler. Bizim burada Arap dolu. Arka sokağını afgan sokağı diye geçiyor. Sitede sokakta yürürken Türk görünce seviniyoruz.
-Reklam-
+2 oy
(3,308 puan) tarafından

Amacım kimseyle tartışmak değil o niyetle gelende yazmasın 

Kim bir kavme benzemeye çalışırsa onlardandır sözü gayet açık canım niyet o değil içki içmiyoruz vs diye kendimizi avutuyoruz sadece o güne niyet edip aldığın en basit çekirdeğin bile imanını tehlikeye sokacağını biliyorum bende zamanında heves ediyordum kötü aynı aynı böyle teselli ediyordum noel değil yılbaşı vs dşte ha ali veli ha veli ali sonuçta gavurlara özenmek onlara benzemek mi evet öyle birkaç yıldır elhamdülillah aklıma dahi gelmiyor 
(3,308 puan) tarafından
Bende fikir sorduğun için bildiğimi fikrimi yazdım zaten doğru bu seçim ise insana kalmış ☺
tarafından
Yazmam gerekeni yazmışsın:)))
(808 puan) tarafından
Hani ben o kavme uyumuyorum kutlamalar yapmıyorum sadece ağaç süslemek eşim ve oğlumun içinde kalmasın diye sordum hani yılbaşı günü için suslemesem şimdilerde alsam suslesem yine o kavmin adetini olur ki
(3,308 puan) tarafından
Canım onu iyi bilen ilim sahibi birine sorman lazım
(808 puan) tarafından
Tamam canım teşekkür ederim sağolun ☺️ araştırayım ben bi
0 oy
tarafından
Ben kutlamam genelde ailecek toplanır oturur yer içeriz sohbet ederiz özel kutlama hazırlamam ama ağaç alınabilir bende yılbaşı ağacı alıcam kısmet olursa 
(808 puan) tarafından
Yani bizde kutlamalar içkiler falan yapmıyoruz oğlum eşim ve ben her zaman ki gibi yemek yerizde ağaç için kararsız kaldim
tarafından
Ağacı da çocuklar sevinir diye alıcam.
Bizde yeni yıla hep ailemle gireriz oturur program açarız yemek yeriz
(808 puan) tarafından
Teşekkür ederim sağolun ☺️
0 oy
(452 puan) tarafından
Ağaç süslemek günah mıdır bilemem ama 25 aralıkta noel kutlamadığımıza göre bence heves edince alınabilir hatırası kalsın hoşluk olsun diye 
(808 puan) tarafından
Yani ben küçükken babam almış diye içimde kalmadı mesela ama eşim içimde kaldı hiç bilmem bile dedi oğlumda öyle olsun istemem
(452 puan) tarafından
İçlerinde kalmasın diyorsanız alın bir şey olmaz bence bu noel kutlamak değil sonuçta sadece ev süslemek yani
(808 puan) tarafından
0 oy
(1,533 puan) tarafından
Yok ya bence niyetin önemli sonuçta partiler yapıp içkiler icmeyecekseniz içinizde kalmasin çok güzel olur bizde çocukluğumuzda yapardık hep birlikte yaparsiniz aktivite de olur ne güzel*_*
(808 puan) tarafından
0 oy
tarafından
Canım hatıra olarak neden olmasın. Ona inanıp onun için ona uygun yapmadığın sürece bir şey olmaz bence. Sonuçta bir ağaç yani. Süsler fotoğraf çeker anı kalır. 
(808 puan) tarafından
Aynen bende öyle düşündüm de acaba dedim günah olur mu sorayım aklımda soru işareti kalmasin
0 oy
(2,791 puan) tarafından
Biz süslüyoruz her sene ağacımızı, çocuktan önce dışarı çıkardık ama artık evde arkadaşlarla toplanıyoruz. Sohbet, muhabbet, müzik, bol kahkahayla giriyoruz yeni yıla. 
(808 puan) tarafından
Neşeniz daim olsun inşallah canım
0 oy
(3,684 puan) tarafından

Aslında eski Türk geleneğidir ağaç süslemek. Kıştan  ve kötü ruhlardan korunmak amaçlı ağaçlar süslenirmiş. Eski Türk kilimlerine bakarsan süslü ağaç motifleri vardır. İslam öncesine ait eserlerimizde var. Buraya sorma bence şimdi günahkar ilan edilirsin. :)

(808 puan) tarafından
Aaa öyle bilmiyordum bak arastiricam bunu teşekkür ederim sağolun ☺️
(3,684 puan) tarafından
Tabii ki. Araştır bak. Dini konular üzerine tartışmayı sevmem. Hemen yaftalıyorlar. Ben sana başka bir pencere açayım bir de oradan bak istedim. :))
(808 puan) tarafından
Teşekkür ederim bakicam ❤️☺️
0 oy
(4,547 puan) tarafından
Yılbaşı ağacını bilmem ama evi süsleyip ailecek eğlenebilirsiniz canım alkol filan olmadan 
(808 puan) tarafından
Yoo zaten alkol almayız biz teşekkür ederim sağol canım ☺️
0 oy
(4,651 puan) tarafından
Noel.agaci ile.ayni ağaç ama bilemedim canım. 

Yılbaşı gecesine kadar sürecek Bu muhabbetler burda :)
(808 puan) tarafından
Bilemedim ki bende
0 oy
(1,935 puan) tarafından
Niye günah olsun yeni yıl farklı Noel farklı sen yeni yil için susleme yapacaksın bende heves ediyorum oğlum biraz büyüsün alicam
(808 puan) tarafından
Bende onların içinde kalsın istemiyorum teşekkür ederim sağolun ☺️
(1,935 puan) tarafından
Rica ederim :)

İlgili sorular

0 oy
17 cevap 356 göst.
6 Aralık 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
20 cevap 593 göst.
14 Aralık 2020 Diğer kategorisinde Asel_asena (536 puan) tarafından soruldu
0 oy