0 oy
95 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (128 puan) tarafından
Kizlar pazartesi günü doğum yaptım ilk iki gün sütüm yoktu sagdigimda çıkan 5 ml falandı ama iki gündür arttı çok şükür. Sorun şu ki dün gogsumde şişlik ve hafif ağrı hissettim ama mastit olamaz heraldr dedim daha ortada süt yokdu doğru düzgün ve sürekli emziriyorum artsın diye de her emzirmeden sonra sağiyorum. Ama sagdigimda bir şey çıkmıyor zaten. Bugün şişlik artıp sertleşmiş iyice ve ağrı iyice arttı ayrıca göğsüm çok sıcak ve kızarmış. İlk kızımda da aynı göğsüm mastit olmuştu ve çok çektim. Hadi onda sütü sagmadim diye oldu dedim ve sütüm çöktü ama bunda daha doğru düzgün süt yok ve doğum yapalı 4 gün bile tam olmadı. Sağiyorum sürekli sıcak termos koyuyorum masaj yapıyorum ama hiç etki etmiyor. Nolur akıl verin ne yapabilirim. Niye oluyor olabilir bu. Süt kanalım mi tıkalı acaba diye düşünmeye başladım resmen. Yoksa başka bir şey gelmiyor aklıma

7 Cevaplar

0 oy
(15,610 puan) tarafından
Saginca süt gelmiyor mu
(128 puan) tarafından
Süt geliyor artık canım ama çok değil sağıp bitiriyorum birikmiyor hiç. zaten önce emziriyorum kalan varsa diye sağiyorum onda da 10 ml falan çıkıyor
(15,610 puan) tarafından
Sağ canım yada emzir ilk süt yağlı olduğu için ağrı yaoiyor doluyor boşaltman lazım sağ yada emzir
(529 puan) tarafından
Sağdıkça sütün gelmemesi normal bebeğim içiyor ekstra sağarsan daha çok süt gelmesi için göğsünü uyarıyorsun sütün artar eğer bebek bitiremezse süt göğsünde kalır sürekli boşaldıkça yenisi geliyor vücudun süt üretiyor çok fazla birikirse mastit olursun
(15,610 puan) tarafından
Bak Esma haklı ama ilk günler çok doluyo benim de öyle olmuştu emzirdigim halde
-Reklam-
0 oy
(106 puan) tarafından
Veya lahana sarın ağrısı şak diye kesiyo ve bol emzirip sağmaya devam o acıyı çeken bilir lahana kesin çözüm 
(128 puan) tarafından
Sardım canım bir kac saat oldu ama göğüs ucuna sardım tüm göğsüme mi sarmaliyim
(128 puan) tarafından
Ağrı da giderek artıyor. Yarına çok daha kötü olacak belli yani. İki gündür önden onlemimi alayım diyorum ama olmuyor ne yaparsam yaaoyim yumusamiyor aksine artiyor
(106 puan) tarafından
Duşa girin sıcak olsun ama su biraz elinize taraf alın üç kısmına doğru tarayın ve o sertliği elinizle ittirin banyodan sonra da masaj yapıp sağım yapın bebeği bol bol o göğüsten emzirin beyaz lahanayı da buzlukta bekletip komple sarın ondan sonra süt zaten akıyo bebek emerken de o sertliğe sürekli masaj yapın günlerce ağladım o ağrıdan beni lahana kurtardı rabbim sizi de kurtarsın düşmanım yaşamasın o acıyı 10 tane doğum yapmaya razıyım o mastit i olmayayım ama
(106 puan) tarafından
Birde koca karı inancı ama valla bende etkili oldu avucunuzu yalayıp umduğumu buldum diyin sizin hiç aklımıza bile gelmeyen bişeyi canınız çekmiş olabilir yengem demişti ama bende yaptım ve geçti o mu geçirdi lahana yaprağımı bilmem ama ara ara yaparım halla umduğumu buldum diyip :D
0 oy
(933 puan) tarafından
Ahh ben çok çektim daha 5 gün önce mastit oldum ateşten ağrıdan oldum. Parola içiyordum biraz kendime geliyordum parol içebilirsiniz 
0 oy
(2,565 puan) tarafından
Doktora git canım en azindan sağlık ocağına onlar daha iyi bilir göğüsun s7t dolup sismesini anlarım ama mastit konusunda bişey diyemem bence doktora görünmelidir kızarıklık ve şişlik va ise süt damarlarin tıkalidir 
(128 puan) tarafından
Yarjna randevu aldım canım inşallah bir çözümü vardır da
0 oy
(5,813 puan) tarafından
Bacım bak çeşmeden ılık su aç gögüsünde dokunarak en çok ağrıyan bölgeyi bulmaya çalış orda süt kanalındaki süt çok birikmiş olandır mastite sebep olan bulunca elinle gögüsünü ılık suya tut içten dışa doğru masaj yaparak o süt kanalının boşalmasını sağla çok sert veya çok yumuşak değil orta sertlikte hareketlerle masaj yaparak boşaltım sağla sonra sağım makinesini kullan. 
(128 puan) tarafından
Yaptım canım inan çok yaptım ama fayda etmedi. Hayır zaten doğru düzgün suyum yok ne diye mastıt oldum anlamadım hic
(5,813 puan) tarafından
Sağım makinesi düzgün çekmiyorda olabilir kanal tıkalıda olabilir
0 oy
tarafından
Bende anlattığın durumun aynısını yaşadım maalesef ilkinde olunca diğerinde oluyor benim süt kanalım tikaliydi iki kez ameliyat oldum ve hala çekiyorum mememde kitle var ara sıra acayip bi agri giriyor demem o ki nolur hemen genel cerraha git ihmal etme Rabbim Şafi ismiyle şifani versin canım benim ha bide sicak su o kadar iyi değil süt kanallarini zedeliyor mümkün olduğunca ılık havlu tut 
(128 puan) tarafından
Yarına randevu aldım bugüne bulamadım. ameliyat dışında bir çözümü yok mu acaba iyice ilerlemeden çözüm bulayım diyorum ama ne yapacağımı şaşırdım inan. Sagiyorum masaj yapıyorum zaten sezeryan olduğum için antibiyotik kullanıyorum. Ama hiç bir şeyin faydası yok
tarafından
Zaten çok ilerleyince ameliyat oluyor canım Allah korusun sen bol bol sağ lahana yaprağı gerçekten çok işe yarıyor yeşil olan tarafından olani koy öyle kalsın bi gece  antibiyotik ile inşallah ilerlemden düzelir bide canının istediği biseyi yemeyince olur derler görüp yemediğin bisey varsa ye canım göğsünün üstüne de yatma
0 oy
(529 puan) tarafından
Sıcak su iyi değil.süt akışını hızlardırıyor daha hızlı göğsün süt dolar.Vücudunda beneğin içebileceğinden çok fazla süt salgılıyor bu da göğsünde birikiyor giderek şişer ve kızar en son tıkanır iltihap olur.Bebeği emzirip soğuk kompres yapmalısın süt yavaş insin diye 

İlgili sorular

0 oy
6 cevap 188 göst.
0 oy
5 cevap 295 göst.
0 oy
8 cevap 468 göst.
25 Ekim 2020 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 125 göst.
18 Mart 2024 Diğer kategorisinde Fatma Nur (44 puan) tarafından soruldu

378,374 soru