0 oy
576 göst.
Diğer kategorisinde (4,664 puan) tarafından

4gun sonra malesef bir yili malesef doldurmus olcaz.belki gormus oluruz dikkat edelim sokaklara parklara hepimizde goz asinaligi olsn bunlar gini 3000 cocuktan bahsediliyor malesef.....

image

17 Cevaplar

+1 oy
(790 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Bizim tarikatçı bir abla var o dönem ağzından şöyle bir söz kaçırmıştı deprem döneminde  özellikle adıyaman tarafındaki gençleri çocukları araçlara doldurup kendi himayeleri altına almışlar ha yalandır doğrudur bilemem ama övünüyordu sonra bir daha duymadım ya biri konuşma dedi yada başka şey oldu hatta şey demişti zavallı çocuklar şoktan konuşamıyorlarmış o dönem o o tarikata çok yardım topladı ha sonra ne oldu ne bitti doğrumuydu propagandamıydı bilmiyorum ama mecliste bu çocukların ne olduğunun araştırılmasına dair önergeyi reddeden kişilere hakkımı helal etmiyorum bende izmirde yaşayan bir maraşlıyım yedi sülalem orda özelliklede üvey annem ve 4 kardeşim onları aramak için kendimi paralayabilirdim allaha şükür bizim ailede öyle şeyler yaşanmadı ama benimde canım yandı allah yaşatanlars gün yüzü göstermesin 
(255 puan) tarafından
Furkan alp 3.5yasinda enkazdin ciktiginda yasiyordu adiyamanda hastanede 2.depremde kayboldu. Ve sen nerede duydun bu hocanin konusmasini adiyamandami??
(790 puan) tarafından
Valla bu adıyamandaki tarikatın muridlerinden bir tanıdığım vardı çok sık görüşmem kendisiyle kendiside izmirde oturur  deprem döneminde  annemlere gelmiş nasılız iyimiyiz bizim tanıdıklara birşey oldumu diye orda kendisi söyledi ağzından kaçırdı bizim tarikat yalnız bulduğu sokaktaki çocukları arabalara doldurup sahiplendi diye hatta annem dedi nere götürüyolar belki aileleri onları arıyor neden aldılar felan diye çıkıştı annem işte çocukların çoğunun ailelerinin enkaz altında kaldığı çocuklarında enkaz başında sessiz sedasız şokta beklediği o çocukların kendilerine bağlı yurtlarda kalmak üzere götürüldüğünü tüm herşeyin kendi tarikatları tarafından karşılanacağını söyledi annemde ne münasebet madem iyilik yapıyolar yetiştirme yurduna bıraksaydılarda en azından aileler resmi bir kurumla görüşebişseydi felan diye çıkıştı kadında annemin tepkisini görünce çok durmadı gitti sonra bir kez daha karşılaştım kadınla ama bu sefer deprem konusunda ağzını bıçak açmadı
(790 puan) tarafından
Hatta o gün şöyle bir laf demişti tarikatımız onlara sahip çıktı evlenene kadar biz onlsra sahip çıkıcaz dedi ama o tarikatı biraz biliyorum genelde kdndi müridleri dışındakilerle evlendirmiyorlar annemde vir dönem kuran için gitmiş o tarikata gittiği kuran kursu evden bozma bir yermiş 2 odada 20 kız kalıyormuş yasaklı dönemde yatılılarmış ikidebir eve görücü olarak oğullarını evlendirmek isteyen  aileler gelir kıx bakıp beğenirlerse kızların ailelerine istemeye gidermiş annem o dönemlerde 11 yaşındaymış ortaokul yok diye birisi dedemin aklına girip o cemaate gönderttirmiş anneme 5 6 kez dünürcüye gelmişler dedemde en sonunda o eve gidip kızını almış ben kızımı evlendirin diye değil kuran öğrensin iki ilim öğrensin diye yolladım demiş annem ordaki arkadaşlsrıyla irtibatı kesmişti ama o arkadaşlsrı bir iki defa ramazanda eve gelmişler evi bildiklerindrn çat kapı gelmişler annemin tepkisini görünce o gün bir daha uğramadılar aslında yardım parası istemeye gelmiş annem diyor biliyorum yardım parask istemeye geldi ben tepki gösterince gitti eğer dedikleri gibi o yurtlara verildiyse çocuğu bulmak biraz zor olabilir çünkü onlar devlete vergi vermemek için yurtlarını kayıtsız açıyorlar apartman dairesinr yurt yapıyorlar ve türkiyenin her yerinde yurtları var allah yardımcınız olsun
(255 puan) tarafından
Tarikatin bi ismi varmi
(790 puan) tarafından
Valla sanırım menzilciler nakşibendi  tarikatı varya onlar onların ana üssü adıyaman diye biliyorum  bu mahmud efendi ciler cübbeli ahmetler felan hep o tarikatın kollarından büyük bir tarikat anlican  dediğim gibi ama doğru ama yanlış ama o zaman öyle birşey söylediler gelip annem onların yurdunda 1 sene kalmış ordan tsnışıyolar hatta babannemlerdr onların tarikatındaydı gitmiş annemi şikayet etmiş hocalarına annem boşanırken hocaları gelip boşanamazsın vs. Birsürü laf saymıştı annemde sen hocaysan benide dinlemen gerekirdi ben sizi  tamamen çıkartıyorum hayatımdan dayağını herşeyini yiyip çocuğumu onların dayakları yüzünden erken doğum yaptığımds yoktunuz şimdimi gelip karışıyorsunuz defolun diye evden kovmuştu kadını sonra özürler felan diledi kadın ama annem yğz vermedi
-Reklam-
0 oy
(9,610 puan) tarafından

Ah kuzularım ya :(

(4,664 puan) tarafından
Ahhhh ki ne ahhhhhhh
0 oy
(4,492 puan) tarafından
Offffffff offfffffff
(4,664 puan) tarafından
Netten gordum bir abla kardesini ariyor ambulansa ayak kirigi icin bindirip kiz mersine goturulecek ambulans yanina refakatci almadigi icin tek gidiyor ve kayip bunun gibi kac tane ornek Rabbim dayanma gucu versin
(768 puan) tarafından
Meleksss bu dediğin iskenderun da oldu eşimin yengesinin bir yakını kız hala bulunamadı
0 oy
(27,352 puan) tarafından

Kıyamam Rabbim sen koru :(

(4,664 puan) tarafından
Aminnn canim
0 oy
(2,030 puan) tarafından
Oyyy kuzucuklar. Allah hiçbir anne babaya evlat acısı göstermesin. inşallah sağdırlar da anne babalarına kavuşurlar. Rabbim içlerinin yangınını söndür. Ailelerine kavuştur bu çocuklarımızı amiiin 
(4,664 puan) tarafından
Aminnn canim ya kayip o kadar kötü ki ben bi kere masali flo da gozumden kacirdim kafayi yiycektim on dakika da onlar 4gun sonra 1yil olacak
(2,030 puan) tarafından
Kesinlikle. İnşallah bulunurlar. Aklıma çok kötü şeyler geliyor son olaylardan sonra. Allah'ım yardım etsin dayanma gücü sabır versin
(4,664 puan) tarafından
Vallaha hele bir haber gordum 8cocugu arabaya almis polisler iskillenmis adami sorguya almis  adam itiraf etmis cocuklari organ mafyasi ve tecavuz icin kaciriyormus ve o adamin 2kizi 1oglu varmış
(2,030 puan) tarafından
Of of dünya batsa da göçüp gitsek
0 oy
(1,185 puan) tarafından
Düşündükçe nefesim kesiliyor rabbim yardım etsin 
(4,664 puan) tarafından
Aminnnn
0 oy
(645 puan) tarafından
Allah'ım çok üzülüyorum 
0 oy
(1,575 puan) tarafından
Ciğerim yandı gece gece. Allahıııım benim ciğerim dağlandı ana babaları ne halde kim bilir
0 oy
(7,411 puan) tarafından
cok üzüldüm minacıklar işallah bişey olmamıştır bulunur ailesine teslim olur 
0 oy
(7,958 puan) tarafından
Sanmam artık ailelerine kavussalar Rabb'im dayanma gücü versin annlerine babalarına tabi onlarda yaşıyorsa. En hasas noktam çocuklar çok kötü oldum 
0 oy
(736 puan) tarafından
Benim fikrim bircok cocuk pkk diger teror orgutleri tarafindan adker yetistirilmek icin kacirildi bebekler yurt disina evlatlik verilmek icin kacirildi . Zaten bu ihtimalleri devlette konustu ama hersey hizlendi.
(426 puan) tarafından
Bu konunun araştırılması hakkında meclise önerge sunuldu ama malum partiler reddetti. Tamamen ilahi adalete sığındık.
0 oy
(1,533 puan) tarafından
En büyük korkum depremde ölmek değil ya cocugumu biri alır da başına bir işler gelirse korkusu..Hep dua ederim Allah'ım öleceksek hep birlikte ölelim Rabbim kötüye fırsat vermesin o kadar çocuk o kadar kayıp insan yer yarıldı içine girdi sanki herkes hala sus pus.
0 oy
(1,629 puan) tarafından
Ben bu çocukların yurtdışına kaçırıldığını düşünüyorum. Bilmem bişey adası vardı bi ara gündemde onunda üstü kapatıldı. Bebeklere çocuklara istismar vs diye. Düşündükçe yüreğim ağrıyor aileleri hayatta ise kafayı yemiştir. Öldüklernde bi mezarı oluyor ama kayıp olması ölümdende acı bi durum 
0 oy
(754 puan) tarafından
Rabbim bir daha yaşatmasın ne günlerdi ben insan hatırladıkça deliriyor 
0 oy
(3,398 puan) tarafından
Bence bu çocukları yurt dışına kaçırmışlardır  burda olsalar muhakkak birileri görürdu
0 oy
(768 puan) tarafından
Biz enkazdayken küçük bir aralık bulup kizimi ilk önce verdik bizi cikaramayacaklarini söylediler bizde bari çocuk kurtulsun diye onu ilk önce verdik o sırada komşumuzun kizinida çıkarmışlar onunla birlikte hastaneye götürmüşler biz çıktık enkazdan hastaneye götürdüler bizi ama kızım yok tekrar enkazın yanına geldik yine çocuk yok bir Suriyeli almış evine götürmüş soğukta üşümesin diye ama Suriyeli kim bilmiyoruz orada ki başka Suriyeliler vardı onların evine gittim tek katlı evleri sağlamdı çocuk getirdiler mi buraya diyorum yok diyolar kafayı yiyecektim az daha bulamasaydik kafayı yerdim kesin 
0 oy
(5,991 puan) tarafından
Depremde Adana'daydı. Adana diğer şehirlere nazaran daha iyi durumdaydı toplam 14 bina yıkıldı. Diğer şehirler yerle bir oldu. Ama şunu diyebilirim 14 binanın yıkıldığı Adana'da kaos vardı. Eşim babaanesini kaybetti. AFAD koordinasyon merkezi o binanın önüne kuruldu ve ilk andan itibaren arama kurtarma çalışmaları yapıldı. İmkan vardı yani Hatay gibi günlerce arama kurtarma ekibi beklemedik. O karmaşayı anlatamam. Hastaneler doldu taştı. Özellikle Osmaniye'den çok yaralı ve ölü geldi şehre. Kimimiz enkaz başında bekledik kimimiz hastane hastane morg morg gezdi. Eşim sayısız ceset gördü. Kendi cenazemizi bulmamız 4 gün sürdü. Ve bizler 4 günün sonunda uyuyabildik. Çünkü kayıp düşüncesi korkunç bir şey. Cenaze var, ama herkes mutluydu annemizi bulduk sonunda diye. Düşün en iyi durumdaki şehirden bahsediyorum.

O anlarda bile hastanelere gidip çocuk çıkartıyor haberleri vardı. 

Gönüllü ekipler oluşturuldu hastanelerde nöbet tuttular. Sahipsiz gelen bir sürü çocuk vardı belki yakını yoktu var olsaydı bile ambulansa almadılar. Halam hastanedeydi, hastaneler tam kaos alanı. Herkes duyuyordu o zaman çocuklar gidiyor diye. Bu söylenenlerin yarısı bile doğruysa bu ülkenin ayağa kalkması lazım. Kendi çocuğu sağ çıkıp onu ambulansa koyan baba, komşuları için enkaz başında kalıyor bir daha çocuktan haber yok. Haberleri gördükçe benim içim acıyor. Üstelik 4 gün sonunda hepsi ölü sayılacak. Korkunç bir durum. Allah'ım kimseydi bu duruma düşürmesin. Ölü ya da diri herkes bilmek istiyor. 

İlgili sorular

0 oy
2 cevap 103 göst.
14 Nisan 2022 Diğer kategorisinde Anne.adayii (825 puan) tarafından soruldu

380,082 soru

11,378,079 cevap

34,863 kullanıcı

...