+1 oy
1,548 göst.
Diğer kategorisinde (319 puan) tarafından
Bu akşam arkadaşıma oturmaya gittik yemeğe. 8 de artık uyuma saati geldi diye beşiğine koydu bende uyutcak sanıyorum neyse geldi. Aa ne çabuk uyudu dedim. Yok kendisi uyur birazdan dedi. Ama sürekli çocuğun sesi geliyor bize böyle mırıldanıyor yani belli. Bir saat falan sonra iyice mız mızlanmaya başladı diye gitti bende goriyim mı özledim falan dedim. Kıyamam tek başına beşikte oturup duruyor. Emziğini düşürmüş ondan mız mızlanıyor dedi. Birde mama yapiyim belki acikmistir dedi. Arkadaşım mama yapana kadar ben durdum yanında sürekli kollarını açıyor alıyım diye. Sıcak su vardı diye hemen yapıp geldi neyse yatırdı biberini emziği verdi gene çıktık biz yanından. Kıyamam gene tek başına yedi yattı. Sonrada hep mırıldanma sesleri geldi. Yanından oyuncakları da alıyormuş oynamasın uyusun diye. Abartmıyorum biz ordan çıkana kadar 2.5 saat yalnız yattı o çocuk orda ve daha 1 yaşında. Şimdi mesaj attım uyudu mu diye yeni uyumuş. Çok üzüldüm ya. Biraz söyledim bu kadar tek kalmasa daha iyi değil mi falan diye ama çok karisamadim da. İlk zamanlar agliyormus şimdi ağlamıyor diyor. İçimden dedim çocuk çaresizligi öğrenmiş resmen 1 yaşında. Bakıyor ağlasa da alan, ilgilenen yok o da kesmiştir ağlamayı 

65 Cevaplar

+13 oy
(4,218 puan) tarafından
Uyku eğitimi savsatası... Çoğu eğitmen böyle eğitim veriyor. Güvenli bağlanma nedir? Ne işe yarar kimse sormuyor. Dediğiniz gibi çocuk çaresizliği öğreniyor. Her daim güven problemi olacak malesef 
(4,218 puan) tarafından
Bilen bilir benim çocuğumda da çok ciddi uyku sorunu var. Sabah 07.00-07.30 gibi kalkar öğlen 1 saat uyur sonra gece 22.00 ye kadar bizimle malesef. Çook yoruluyorum gerçekten ama onun için de çocuğu yalnız bırakamam yani. Sallanmak istemiyor. Yatıyoruz koyun koyuna dönüyoruz babam dönüyoruz yatakta. Ne zaman rahatlarsa o zaman uyuyor. Okuduğum şeylerde gördüğüm ortak nokta çocuk rahatlayınca uyuyor. Bir doktor arkadaşım uyku eğitimi kampına katıldı. Önce anneyi hazırlıyorlarmış falan. Ne için biliyor musunuz. Çocuğun ağlamasına tepki vermemesi için. Ya dedim sen doktorsun doktor. Sence mantıklı mı bu yaptığın. İçgüdüsel olarak bizim buna tepki vermemiz lazım zaten. Ya kendi çocuğumuzu geçtim benim dışarda ağlayan çocuk sesi duysam sütüm iniyor çamaşırım ıslanıyor yani. Niye doğana aykırı gidiyorsun
(18 puan) tarafından
Bu konu da araştırma yapmadığınız çok belli uyku eğitimi bir kere yatagına koyup çıkmak degildir. Bu alman yöntemi ve uyku danışmanları bunu asla önermezler. Ben uyku eğitimi verdim aglasa hemen yanındayım. Acıkmıştır demişsiniz aç aç yataga koymak ne mana? Uyku danışmanları uykuya geçmeden 1 saat önce karnıiyice doysun der uykuya çok yakında yemek vermeyin hazımsızlık olur der. Anayım diye geçiniyor yazmış yukarıda birisi analık çilekeş şekilde saatlerce ayakta bebek sallamak degil. Anne karnında bu bebekler uyuyor desteksiz şekilde bunu biz bozuyoruz memede uyutarak sallayarak.... Uyku eğitimi verdim akşam 7 sabah 7 kesintisiz uyur gündüz uykuları da çok düzenlidir. 4.5 aylıkken verdim Şuan 15 aylık elhamdülillah çok mutlu huzurlu bi bebek. Özgüveni de gayet yerinde. Öyle saatlerce aglamasına müsade edilmiyor eğitimlerde...
(4,218 puan) tarafından
1.si beni bilen bilir asla hiçbir zaman bol keseden sallayan bir insan değilim olmadım da o yüzden bu konuda araştırma yapmadığınız belli gibi bir cümleyle konuya girişinizi asla kabul etmiyorum. İkincisi okuduğunuzu anlama konusunda biraz özenli olursanız orada ÇOĞU eğitmen dediğimi göreceksiniz. Uyku danışmanları bjnu asla önermezler diyerek yaptığınız genelleme şu ülkedeki tüm uyku danışmalarından bizzat hizmet almadığınız bir durumda mesnetsiz kalacaktır. Aynı şu anki durum gibi. Pek çok eğitimi gözümle gördüm kulağımla duydum ağlamasına müsade edilen. Benim için saatler de 10 dakika da bir. Çocuk ağlıyorsa anne yanına gidecek. Hatta giderken de geliyorum yavrum diye seslenecek. Güvenli bağlanma tavsiyelerinde de böyle geçer zaten. Anne karnıyla dışarısı malesef bir değil. Anne karnında çocuk çişini de içiyor. Ama dışarıda bunu yapamıyoruz di mi. Biraz mantıklı olmakta fayda var. Neyse siz çooook güzel uyku eğitimi vermiş olabilirsiniz. Ne mutlu size. Ama "PEK ÇOK" eğitim sizinki gibi değil. ve yine "PEK ÇOK" güvenli bağlanma konusunda konuşan uzman da uyku eğitimini tavsiye etmiyor.
(1,179 puan) tarafından
Doğa sana okadar katılıyorum ki kaç yaşında insanım bırak anneyi bebeği ben bile halen eşim gelmeden yada mesela 10 dk ya geliyorum demeden asla uyuyamıyorum gerçekten güven huzur duygusu bence şimdi çocuk güveni şefkati huzuru istiyor diyorum ya bu yaşımda ben bile bu duyguyu istiyorum niye evlendim yeni bir insan ömrüm geçecek bişey oldu mu koşacak güven veriyor kaldı ki bebeklerde çok normal geliyor üst kat komşum çocuğun canı çıkana kadar ağlatır niye kendi uyucak bende sanıyorum çocukta problem yada hastalık var anne değilim ama inanki  çocuk ağladıkça benim canımdan can gidiyor kendi çocuğum olunca diyorum amann bir saat kaybedeyim ne olacakki yeterki rahat güven duygusunu alsın yürümek okumak bunlar nasıl öğreniliyorsa zamanı gelince çocuk onuda kapar illa ki bu arada ben uyku eğitimi vs anlamam araştırmam vs de yok sadece düşüncem bu
(18 puan) tarafından
İşte nasıl bir uyku eğitimi tavsiye edilmiyor, aglamaya bırakılan, ihtiyaçları göz ardı edilen egitimler tavsiye edilmiyor. Ben bizzat danışmanlık aldıgım kişiden asla şu cümleyi duymadım bırakın aglasın saatlerce vs gibi bi cümle duymadım. Ama çogunluk bu şekilde eğitim veriyor  olabilir. Ve bu konuda eğitime de çok gerek yok aslında kulaktan dogma bilgilerle bile bu şekilde uyur mantıgı çocukken içimize işlendi. Ben hatırlıyorum işte bilmem kim çocugu saati gelince yataga koyarmış kalkma saati gelene kdr almazmış oh ne güzel ne rahat şeklinde betimlemeler ile aslında içimize çok rahat işlediler. Aglamak bir ifade ediş bir rahatlama yoludur. Her zaman her aglaıdıgında yanında olamamak güvenli bağlanmayı zedelemez. Öyle ince iplerle baglı bi bag degil zaten bu. Yabancı ve Türkiye kaynaklı çok yayın okumuş biri olarak diyorum ay şunu yaptık bag zedelendi gibi birşey yok. Güvenli bagı sarsmak için hiçbir zaman hiçbir ihtiyacı gidememek gerekiyor mesala bakım evlerinde oldugu gibi.  Mesajınızı çok özenerek ve begenrek okudum tüm ülke geneli söylediğiniz gibi olabilir. Ama sayılı da olsa aglatmadan merhametle eğitim veren danışmanlar da var. Saygıyla
-Reklam-
+2 oy
(1,577 puan) tarafından
Bu günler ele geçen günler değil. Birkaç sene de uykusuzluk çekelim nasıl olsa öğrenecek uyumayı. Yetişkin olup hala ayakta sallanan kimse var mı? Yok. Bence arkadaşın anın tadını çıkarmıyor. Evet bende sinirleniyorum uyumadı, düzeni bozuldu diye. Ben de mükemmel değilim ama öylece bırakıp gitmiyorum. Uyku eğitimi vercem derken zaman akıp gidiyor.. Yıllar sonra yalvarsak da yanımızda yatmayacaklar. 
(18 puan) tarafından
Sallayarak uyutmak beyin sarsıtısına sebep oluyor ne kdr çok uzun sallanırsa o kdr geç konuşur bebekler.
(1,577 puan) tarafından
Siz sallamayın o zaman
0 oy
(4,637 puan) tarafından
Canim dogru olan o gercekten arkadasim da öyle yapardi o zamanlar ayy may kiyamam derdim hala 3.5yasinda gram uyku duzeni yk 
(319 puan) tarafından
Beni bu yaşımda 3 saat tek başıma odaya kapatsalar ben korkar, sıkılırım karanlıkta. Daha 1 yaşında kim bilir neler düşünüyor nasıl travma ya çocuğa
(5,308 puan) tarafından
Benimki 4 yaşında bizimde uyku düzenimiz yok ama ben kıyamam öyle tek başına terketmiş gibi. Bence arkadaşın şimdi rahat eder ama ilerde ne olur bilinmez
(2,091 puan) tarafından
Herkesin doğrusu kendine valla daha bir yaşında bebek çaresizliği öğrenmiş kesinlikle bunu dogru bulmuyorum ben.
0 oy
(303 puan) tarafından
Bencede çok acimasiz bu uyku eğitimleri ben 4 yaşında oğlumu bile uyusun diye baskı kurmam kaldiki 1 yaşındaki ne kurucam
0 oy
(1,187 puan) tarafından
Allahım okurken içim ezildi ben 10 saniye ağlamasına dayanamıyorum rabbim herkesi anne baba yapmasın hakedene versin inşallah 
0 oy
(299 puan) tarafından
Sen anlatırken benim vicdanım sızladı ya çok üzüldüm:(
0 oy
(2,814 puan) tarafından
Her yigidin yogurt yeyisi farklidir o annesi sizden bizden daha guzel dusunuyodur cocugunu zamanla alisir yada vardir bi bildgi bence herkesin cocogu kendine kiymetlidie yorimsjz
(191 puan) tarafından
Aklin yoluda birdir demişler. Anne olan herseyi dogrumu yapar sizce ? Cehaletten insanın basina neler geliyor. Annelik doğustan gelen profluk değilki.
(2,814 puan) tarafından
Cocuga eziyet etmiyo sonucta onun cocugu karisamayjz
0 oy
(665 puan) tarafından
Altı üstü bir tane çocuk yapacam zaten onuda bu şekilde büyütmem asla. Ona göre doğru belki ama bence vicdansızlık.
0 oy
(5,308 puan) tarafından
O kadar saat nasıl yalnız bırakıyor bence güzel bi uslüpla  tekrar uyar o bebek daha. Benimki 4 yaşında hala gece uyandığında yanına çağırır koklaşır yatarız bazen çağırmasada ben özleyip gider yatarım yanına. Yazık onunki çok ufak daha 
0 oy
(1,216 puan) tarafından
Dogruu bu zaten canim anlattigin bebek uyku egitimi almis bi bebek. Keske bende oyle yapsaydim. 22 aylik oglum hala benle uyuyo.
(1,205 puan) tarafından
Nasıl büyük sayılmaz 2 yaş. Adam parçalıyorlar o yaşta :) 5-6 aydan sonrası en ideal.
(62 puan) tarafından
bende ilk baslae boyle basladim ama 2.5saat cok uzun bi sure o yastaki bi bebegin uykusu var ise eger yarimsaate uyumus olmasi gerek diger turlusu bastan salmak oluyo benim kiz 2.5yasinda suan bazasina uykusu geldiginde kendisi gidio uyuyo bu uyku egitimi olmazsa eger is ayakta sallamaya yaninda uyutmaya donuyo ve bu dongu uzun bi sure devam ediyo bu surectede bjz anneler cok yipraniyoruz
(62 puan) tarafından
2.5yasinda cocugu ayakta kucakta yaninda memede uyutanlarj biliyorum cok zor bi surec Allah sabir versin ama 2.5saat cok uzun bi sure caresizljkten uyumus sanki
(1,205 puan) tarafından
4.5 yaşa kadar ayakta salladım yeniden hamile kalınca babaya devrettim. Buda sağlıklı değil. Bi yerden taviz vermek lazım. Ama 2.5 saat ağlamakta çok fazla. Bu eğitimde her ağladıkça kucağa alıp sakinleştirip tektardan yatirmak var. Hatta kademe kademe bu. En son oda da tek başına bırakıyorsun. Arkadaşın kafasından yapmış anlaşılan. Bunu kesinlikle tasvip etmem ama dediğim gibi mesela tavşan uykusu var Instagram da. Videolaraına baksanız kadın tek tek tarif etmiş herşeyi.
(62 puan) tarafından
iste 2.5saat odada oturan cicugun uykusu yoktur zorlamaya caresiz hissetirmeyede gerek yok
0 oy
(1,549 puan) tarafından
Bn dayanamıyorum ya bazen koyuyom dyom uyu kızm DYO anne yanına gelem gel dyom :))
0 oy
(139 puan) tarafından
Utku egitimleri öyle veriliyor. Bir süre sonra 10 dk da uyur. Ama tum bu surecte uzaktan da olsa izlemeli
0 oy
(1,500 puan) tarafından

Neymiş eğitim mi bu yani şimdi Allah kahretsinn bu akılları verenleri başka bişey demiyorum ya tamam daha küçük çocuklarımız uyku düzenlerinin olması lazım gelişimleri için peki ya şimdi o çocuğun çaresizlik hissi o psikolojisi ay ölecem üzüntüden yazıklar olsun o kadına kurban olduğum :'(  dün oğlum uyumak istemedi iki yaşında saat ikiye kadar yanında uzandım uyumadı ağladı daha fazla dayanamadım kalktım TV açtım mama yaptım biraz oynadık en son yine yatağa koydum uzandım yanina saat 4 e geliyordu daldı daha iki yaşında tabii ki böyle olmaması lazim ama günah değil mi böyle de :'(

(1,500 puan) tarafından
Haklısınız bide tek ayak üstünde durma cezası vermeliydim !!?? Herhangi birinin anneliğini sorgulamak senin haddin değil önce okuduğunu anlama eğitimi al lafı mabadindan okuma olur mu hadsizlik de yapma insanı da çileden çıkarmayın en çok sen annesin tamam sende ağlat bebeğini sonra da kitaba uydum diye besle o cahil egonu
(18 puan) tarafından
Siz mesajınızda uyku eğitimi verenleri Allah kahretsin demişsiniz önce kendi cahilliğinize kendinize hak gördüklerinize bakın. Uyku eğitimi bile tv kdr zarar vermiyordur çocuga. Sen cahil olma ben olurum ben kötü anne olayım sen iyi ol mesajına beddua işe başlayan insandan beklenen performans
(1,500 puan) tarafından
Keşke oksijen ücretli bişey olsaydi .. bak arkadaşım rica ediyorum benim yazdığım şeyde kötü yanlış bişey görüyorsan uzak dur benden rica ediyorum uzak dur rica ediyorum lütfen
(18 puan) tarafından
Oksijen ücretli olsa parana kıyıp almazdı senin gibiler
(1,500 puan) tarafından
Bizde can yakmayı kalp kırmayı gerekirse iyi biliriz ama hamile olduğunu gördüm Allah'tan korkarım ama şunu söyleyip seninle muhataplığımı kesiyorum inşallah sende sürekli anneliğinle sorgulanır yadirganirsin ve o kit anlama kapasitene bol anlayislar diliyorum senin için de değil bu iyi dileğim çocukların için haydi şimdi uğurlar olmasın sana
0 oy
(191 puan) tarafından
Genelde kinadigim basima geliyor :D ondan dolayi kinamiycam öyle egitim olmaz fakat hadi sallamadin anlarimda bari yaninda dur. Ben mesela salliyorum hafiften baktim uyumuycam diye hareket yapinca birakiyorum ha bi saat gec ha erken sonucta uyucak. Zorlayamam sonra biraz zaman gectikten sonra yine deniyorum.
(319 puan) tarafından
Benimkisi de hiç sallanarak uyumayı sevmedi. 1 yaşına kadar kanguru da uyudu. Sonra kendisini atmaya çalışınca beşiğine koydum orda uyur mesela. Ama ben de yatakta yatarım hep piş piş derim orda olduğumu görür. Zaten uykusu olunca yaptırırım 15 dakikaya uyuyor
(191 puan) tarafından
Ya benimki sut alerjisi karin agrisi vardi mecbur salladim bende sallamaya karsiyim. Fakat egitim vericek olsam ki uykunun egitimi olmaz yaninda dururum uyuyana kadar tek basina uyumayi ogrenene kadar.
(319 puan) tarafından
Yok kız ben karşı olduğumdan değil benimkisi genel olarak sallanmaya karşı :D Hatta keşke ayağımda uyuşma diyorum birisine gidince çok zor oluyor beşiği hariç asla uyumaz bir yerde. Bende hep oyleymisim
(191 puan) tarafından
Genlerini aktarmişşın :D ama iyi bence ya bende kendi kendine uyusa diyorum :D ama yok. Sen mesela evde farkli odalarda farkli yerde yatirmaya alistirabilirsin hani senin yataginda koltugu acarak falan
(18 puan) tarafından
Zaten yanında duruyoruz eğitimde de ilk 1 hafta hiç odadan çıkmıyoruz 1 haftada zaten uyumaya başlıyor. Rutinler çok önemli onları yapmaya başlayınca uyuyacağını anlıyor. Benim bebegim 15 aylık saçını tararım uyutmadan önce sonra işte odasını havalandırırım bunların hepsi uyku saati geldi mesajını veriyor. Birde eğitimi kimden aldıgınız çok önemli. Benim danışmanım kesin sınırları olan şu şekilde olacak diye söyleyen bi kadın degildi. Asla yatır çık seviyesine gelemedik çünkü çok tepki gösteren bi bebekti. Her zaman omzumda yatar ve maksimum 5 dk uyur yatagına koyarım kesintisiz uyur. Yani burada çok ince noktalar var.
0 oy
(255 puan) tarafından
Eğitim öyle verilmez uyuyana kadar yanında beklersin zamanla kendikendine uyumayı öğrenir belki.ama 2.5 saat yalnız bırakılmaz bebek.herkes anne olmasın ya üzüldüm :(
0 oy
(82 puan) tarafından
Hiçççç öyle bir şey yapmadım mis gibi uyku düzeni var elhamdülillah bir yaşına kadar evin içi dahil dışarıda bile kucağımda taşıdım bebek arabası kullanmadım ki taşıyorken gücüm yetiyorken anne kucağını şefkatini sıcaklığını bilsin hissetsin diye şu an 4 yaşına girdi maşallah 10 buçuk en geç 11 yatağına yatar uyur sabah gelir annecim ben uyandım hadi kalkalim der . 
tarafından
Kucağında nasıl taşıdın uzun süre çarşı pazar nasıl yaptın bende ilk çocuğum mesela hiç kucaktan indirmezdim suan4,5 yaşında utanmasa hala taşı diyor:)) dışarıda arabayla yada kanguru mutlaka olurdu birbirimize aşırı derecede bağlıyız hamdolsun ama kızımda 1 yaşında asla sarılmayı öpülmeye gelmez hiç sevmiyor mic mic oğlumla biz sevgi yumağı oluruz sipada ağlıyor yada beni al diye tepinir
(82 puan) tarafından
Taşıdım valla hatta diyorlardı bebek arabasına koysana niye kendine eziyet ediyorsun diye kızım da öyle o da pek sevmez zorla öpüyorum kaçıyor
0 oy
(5,171 puan) tarafından
Bana doğru gelmiyor böyle çaresiz kaldıktan sonra kendi kendine uyusa ne uyumasa ne 
0 oy
(137 puan) tarafından
Sen anlatırken yakin bir tanıdık geldi aklıma inan bana aynısı birtek sadece karanlık odada yatirmiyordu çocuğu emziremedi sütü yetersizdi olabilir biz tüm annelerin başına gelebilir çocuğa taş çatlasa iki kere mama almıştır durumu olmadığından da değil yani. Benim çocuğumla 1.5 ay var aralarında çocuğu Pirinç unuyla park beşikte büyüttü asla kucağa almaz alsada yere koyardı bir banyo yaptırırken birde altını değiştirirken alırdı ben benimkini saatlerce kucağımda taşır ayakta sallardim üstelik oğlum kolikti ne gaz damlaları aldık neler neler yaptık onun çocuğu çatlayacak derecede ağlardı gazı var belli ki diyordum geçer önemli değil diyordu hayretler içerisinde izliyordum hatta herkes anne olmamalı diyordum. Şuan çocuğu 2 yaşına gelmek üzere inan bana çocuk uykusu geldiğinde yatağa gidip kendi yatıyor yada ne bileyim acıktığı zaman dolaba gidip anne mama diyor benimkisi ise saatlerce ayakta sallanıyor üstelik daha konuşmaya bile tam başlamadı sayılı sözcüklerimiz var ama onun çocuğu Allah'ım esirgesin çok güzel konuşuyor bizde mi var acaba problem anlamış değilim 
(15,169 puan) tarafından
O çocuğa da üzüldüm . ☹️
(137 puan) tarafından
Gercekten daha yazamadığım o kadar şey var ki ama benimkiyle onunkini kıyasladığım zaman kendimde problem arıyorum bende var bir sıkıntı demek ki diyorum benim çocuğum benimle aynı odada besiginde uyur o daha ilk gün çocuğun odasını ayırmış asla aynı odada yatirmiyordu lohusasin o bebek tek nasıl kalır dediğimde ışık açık en ufak seste uyanırım demişti
(15,169 puan) tarafından
Yani oda ayırmak su bu hepsini anlarım. Ama diyirsun ki  banyo ve bez değiştirme dışında kucağına almıyor. En kötüsü bu. Hiç mi içi kaynamiyo evladına. Robot musun mübarek. Ya ben çocuklarımı yiycem nerdeyse. Böyle insanlar garibime gidiyor. Ve çocuğuna gerçekten üzüldüm.
(137 puan) tarafından
Bizde o çocuğun adına üzüldük gerçekten kadının 4uncu çocuğu ama 4 ile alakası yok ister 4 ister 10 olsun evlat evlattır bayanın postu beni çok şaşırtmadı yani var bizzat gördüğümden
0 oy
(1,283 puan) tarafından
Tamamda neyine üzüldün uyku eğitimi veriyor aslında doğru olanı yapıyor bende doğduğundan itibaren yapmadığıma çok pişmanım öyle bir başlık yazmışsın ki bende çok farklı düşündüm kadın çocuğuna eziyet etmiyor aksine çok doğru yapıyor 
0 oy
(3,290 puan) tarafından
Uyku eğitimi verdiğini sanıyor ama o bebek çaresizliği öğrenmiş yani ağlasa da kimsenin almayacağını bildiği için artık ağlamıyor 

İlgili sorular

0 oy
16 cevap 648 göst.
1 gün önce Diğer kategorisinde Nalankt (1,011 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 795 göst.
18 Haziran 2022 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 664 göst.
11 Ekim 2020 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
0 cevap 72 göst.