0 oy
345 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (268 puan) tarafından
Arkadaşlar. Az önce 3T'nin (TV, telefon, tablet) otizme yol açtığı ile ilgili. Otizm doğuştan olan birşey değil mi ? Nasıl tetikliyor olabiljr ki? Otizm doğuştan olan bir hastalık degil mi ? Mesela diyelim bir çocuk otizmle doğdu. 3T den uzak o zamn duzeliyor mu ? İlerlemesini engelliyorsa ne zamana kadar engelleyebilir ki ? Eninde sonunda otizm olmayacak mı ? Yanlış anlamayın 3T yi izletmeyi savunmuyorum ama merak ettim açıkçası. Kendimden örnek vermek gerekirse TV den beri yerden ses gelemyince ben korkuyorum. Mecbur TV açıyorum. E haliyle çocuğum duyuyor bazen bakıyor her ne kadar arkasını çevirsem de. Yasak koyduğum için daha çok izleme peşine düşüyor. Bazen sinirleniyorum bak izle diye. O zaman oyuncaklarıyla oynuyor. Akşam olduğu zaman eşim geliyor dizileri oluyor vs. Her akşam kaynanamla görüntülü konuşurlar oğlumu göstermek için. Bazen bende arıyorum görüntülü bakıyor telefona. Bana bu konu hakkında bilginiz varsa verebilir misiniz? Cidden merak ediyorum. 

15 Cevaplar

+2 oy
(5,049 puan) tarafından
Kesin olarak kanıtlanmamakla birlikte otizmin doğuştan olduğu söyleniyor. Televizyon tablet ve telefona fazla maruz kalan çocukta uyaran eksikliği oluyor. Belirtileri otizmle çok benzediği için bazen karıştırılıyor. En azından 2 yaşına kadar ne kadar uzak tutulursa o kadar iyi. 
-Reklam-
0 oy
(5,331 puan) tarafından
Bence otizm doğuştandır ama telefon televizyona maruz kalan çocuklar da otizm değil ama otizm taklidi oluşuyor. Çevreye ilgi azalıyor otizm yapmasada taklidini yaptırıyor anne babaların psikolojisini bozuyor bende olduğu gibi
(268 puan) tarafından
Mesala nasıl psikolojiniz bozuluyor. İsmini söylediğiniz de duymaması gibi mi. Birşeyi yapma dediğinizde yapması gibi mi ?
(5,331 puan) tarafından
Benim oğlum uzun zaman konuşmadı tv ye maruz bıraktım ne yazıkki ilk çocuktu bilemedim. Çocuklarla oynamaz içine kapanıktı
Evde ben ve babası çağırınca bakardı ama dışardan biri seslenince bakmazdı.
Ama beni anlıyordu. Dışarıya karşı soğuk davranması tuhaftı
Otizm diye baya ağladım
Şuan 5 yaşı da ve şükürler olsun bülbül kesildi. Allah ıma ne kadar şükretsem az
Normal bir çocuğa dönüştü :) polis olacağım diyor bide :D
(268 puan) tarafından
Maşallah sübhanallah
0 oy
(6,011 puan) tarafından

görüntülü konuşmak tv izleme, tablet gibi karşılanmıyor. telefona bakarken çocuk kitleniyor, bütün duyularını kapatıyor. görüntülü görüşme de ise bir iletişimi var. bu yüzden diğerlerinden farklı.

otizmle ilgili çok bilgim yok. sadece tv, tablet telefon kullanan çocuklarda agresiflik oluşuyor, istediğini yapmazsan öfkesini kontrol edemiyor. otizmde de çocuk zaten bunu yapamıyor diye bilinen. ya çok agresif ya da çok sevecen. bu yüzden ekrandan alınan çocuk 3derece kendini kontrol edemiyorsa otizmli çocuk belki 5 derece kontrol edemiyor kendini. 
0 oy
(140 puan) tarafından
Normal otizm farklı ekran otizmi farklı bir durum. Normal otizmi ne yaparsanız yapın geçiremezsiniz sadece eğitimle etkilerini hafifletir çocuğun daha normal bir hayat yaşaması için uğraşırsınız. Ancak ekran otizmi farklıdır. Ekrana maruz kalan çocuk beyni ekrandan dolayı aşırı derecede aktifken vücudu bu aktiviteye dahil olmaz ekranın ona sağladığı iletişim tek yönlüdür çocuk ekranda olan dışında birşeyi keşfedemez haliyle ne konuşmayı öğrenebilir ne iletişim kurmayı ekrankileri söyleyebilir, öğrenmiş gibi durabilir hatta ekranda sık tekrarlanan uzun bir cümleyi bile öğrenip tekrar edebilir ama içeriğini bilmez ne anlama geldiğini anlayamaz bir nevi hipnoz olmuş gibi olur. O yüzden ilk 3 yıl bebek beyninin en verimli alım döneminde bebekleri ekrandan uzak tutmak gerekir. 
0 oy
(276 puan) tarafından
İlk iki yıl özellikle yüzde 80 otizim iyilesebiliyor ama sosyal iletişim kuracak iyi ilgileneceksin 
0 oy
(5,240 puan) tarafından
Doğuştan ama onlarda tamemen hayattan koparıyor dayımın kızı küçük yaşta evlenmek istedi cahildi ilk çocuk bilemedi kimsede uyarmamis çocuk otizim teşhisi konuldu özel okula derslere gitti şimdi öyle bişey kalmadı üstünde bunların hepside yasak çünkü kendi dünyasına sariyorlar  beyin hipnoz oluyor oraya 
0 oy
(2,373 puan) tarafından
3 t diye bişey yok hiç otizm eğitimine katıldın mi yada sohbetini dinledin mi otizm anne karından gelen genetik olarak bilinsede nasıl mesela üşütme gribi tetikliyor grip oluyorsun o ekranda otizmi öyle tetikliyor hiç iyi değil ben denk geldim kadın yalvarıyor ya en az iki sene sesini bile duymasın diyo bnm kuzenimin çocuğu oldu çok memnun oldular telefondan ezber yapyor ingilizce konuşuyor herşeyi öğreniyor diye 4 aylıkken yatırdılar önüne telefon açtılar çocuk öğrenme değil ezberlemiş artık hayatı mahfoldu çocuğun smdi pismanlar ama ne fayda 
(1,279 puan) tarafından
Allah aşkına teknoloji çağındayız ya nasıl evde iki yıl televizyon açmayalım? Kimse boş konuşmasın. İstediğini yap yine de iki yıl boyunca telefondan olsa bile televizyondan uzak tutamazsın.
(5,953 puan) tarafından
Yenianne Tuğçe  yorumun efso..  karşı olanlar 24 saat açık izletirler  ben cocugun yapısına  bağlıyorum  konuşma  işini  abimin kızı  tv ile büyüdü  1.5 yasinda  bir konusurdu  vıcır vıcır  mahsallah  suan 10 yasinda  mahsallah sıfır  kusuzursuz  oglum 30 aylık  tv acıyorum  ben yanımdaysam  izler yoksa  peşime  gelir tel de veriyorum  oğlum da konuşuyor   otizmli olan çocuklara  tv önermiyorum  ama saglikli  cocukda izleye bilir  hepimiz tv  ile büyüdük  simdi herkes karşı tv ye degisikler canim
(2,373 puan) tarafından
Tuttum tam iki sene asla izletmedim belki iki seneden de fazla şuan dört yaşınida gecdi telefondaki şifre senelerdir aynı açıp giremez  televizyon açık olsa dönüp bakmaz bile ama dört senem de parklarda gecdi içine karismadigim olay kalmadı tercih meselesi kuzenimin çocuğundan korktum lal etti telefnla çocukların ikisini de öyle olmasndansa dedim parkta oynasın hergun parklarda süründum smdi okula başladı zaten ekranla alakası yok ama okullarında aynı yaşta bir çocuk var babannesine sordum çocuk full ekran bağımlısı anne baba öğretmenmis b.anne bakiyormus kadın anlatıyor ya belki televizyon izlese azcik üstümden iner bnmkide hiç izlemedi diyom kadın şey diyo keşke televizyon izlemese kurban keserim diyo hepsi bir bagimlilik televizyonda asla mahsum değil uyuşan çocuk onlada uyuşuyor evet bzm zamanımızda çizgi filmin bile zamanı vardı saati vardı smdi öyle mi kanallarda sürekli 24 saat çizgi film var
(5,953 puan) tarafından
Herkes parka götürüyor  suan 30 aylik 4 5 yasina geldi zaman yabancı dil eğitimine vericem sogukda çıkaramam parka salgın  hava şartları durumuna göre götürdüm  yerler var  izleye bilir acıyorum  isim varsa  o yinede  peşime  gelir  gün içinde aktivite  saati kitap saati serbest  oyun saati herseyi yaparim  onunla bos saatlerde tv acarim izler  telden izler mutfakda  ben yemek yaparken ama oglum  mahsallah  aktif tutuk  değildir şuna  karşıyım sadece tv izlesin benden uzak dursun annelerden kastım  zaman ayrımı  cocukla oyun saati aktivitesi yapicaksin  başından atıp 24 saat tv olursa kapanık olur  izlemeyen nice  cocuklar  var çevremde  kinamiyorum  ama bana ters cocuk  hayırı bilmez  kural bilmez  disiplin  bilmez  şımarık  hersey yapan tip  tv karşı olan bir ailenin çocuğu bu  şunu bilirim hersey anne babada biter ne verirsen alır  cocuk herseyin zamanını bilmek  lazım   abur cubur vermem zehir banan göre 2 3 çeşit disanda yemez ne kadar geç tanışırsa  okadar iyi benim için evde herseyi yapıyorum  ona dogal yesin beslenmesi  gelisimi için çok iyi tv falan hikaye  yani
(1,279 puan) tarafından
Üç aylık oğlum var. Kitap okuyorum, eve havuz aldım havuza sokuyorum, oyun halısı aldım piyanolu onda vakit geçiriyor, kartlarla etkinlik yapıyorum, ana kucaginda vakit geçiriyor, oyuncaklarıyla oynatiyorum, haftada üç kere dışarı çıkartıyorum ama bu çocuk illaki televizyon görüyor. Bütün bu aktiviteleri yaptığım halde haber izlerken veya YouTube'dan bir şey izlerken arkasında olsa bile televizyon kafasını çeviriyor bakmaya çalışıyor. Bana imkansız geliyor iki yıl boyunca evde TV açmamak.
0 oy
(4,235 puan) tarafından
Yasamin ilk 1000 gunu bilissel gelisim acisindan cok onemlidir. Beyinin buyuk kismi bu zamanda gelisir. Yani en az 2 yil ekrandan uzak tutmak lazim. 

Bizim evde 2 yil hic tv acilmadi. Bende izlemedim,esimde izlemedi eve gelen hatta yatili kalanlar bile izlemedi. Sadece bebek uyuyosa yatili misafir bakmistir. Ayni sekilde anneanne-babaanne ye gidince de hic acilmadi tv.Acip izlemek istediklerinde de tepki gosterdik. 

2 yasindan sonra oglen uykularini birakti mecbur cok hircin oldugu zamanlar acmak zorunda kaldim.  Normalde 2.5-3 yasina kadar dusunmuyodum. 

Otizm dogustan gelen bi rahatsizliktir. Ekran izlemeyle daha ileri seyiye ulasir ve tedavi edilmesi zorlasir.

Ekran izlemekle otizm olmaz ama uyaran eksikligi olabilir. Cocuk bilissel davranislar olarak yasinin cok gerisinde kalabilir. Bu sayfada da cok ornegini goruyoruz zaten. Mesela 3 yasinda bi cocugun cumle kuramamasi buyuk sorun gibi.
0 oy
(3,404 puan) tarafından
Otizm  doğuştan gelen birşey televizyona bakan çocukda dikkat bozukluğu geç konuşma   gibi şeyler gözükür 
0 oy
(645 puan) tarafından
Otizm genetik diye biliyorum yani soyle genlerdeki bir fazlaik bozulma vs 

Ama 3t nin sebep oldugu seyler baska ozellikle 2 yasina kadar. 2 yasina kadar beyinde tetiklenemsi gereken bir alan var 3t ile bu tetiklenme ya gecikiyor yada hic tetiklenmiyor asabiyet agrasiflik anlama geriligi vs gibi durumlara sebep oluyor
0 oy
(15,721 puan) tarafından
Otizm doğuştan gelen bir farkındalıktir. TV telefon onun dış dünyaya olan bağını daha çok koparıyor tetikliyor bu yüzden otistik bir çocuk TV televizyona mümkün mertebe Maria bırakılmamalı. Otizm i tetikleyen bir çok faktör var çünkü 
0 oy
(1,119 puan) tarafından
Otizm sonradan oluşmaz.
0 oy
(1,893 puan) tarafından
Otizim doğuştan olan bir şey sonradan olmaz. 3 T dehb ye yol açabilir 
0 oy
(3,104 puan) tarafından
TV yerine madem ses olsun istiyorsun radyo açsan yani böyle saçma bir şey olabilir mii çocuk sesin geldiği yere bakmak istiyor diye onu kısıtlamak dönünce de çocuğa kızmak hiç doğru bir tutum değil. Sürekli ses açık şekilde niye bilinç altını gereksiz şeylere maruz bırakıyorsun. Korkuyorsan bunun için tedavi ol. 
(268 puan) tarafından
1. TV nin sesini sonuna kadar açmıyorum tabi. TV açıkken oğlumla konuşuyorum sohbet ediyorum tabi TV sesi de geliyor onu da duyuyor.
2. TV ye döndü diye kizdigimi nereden çıkardiniz ? Baktığını gördugum zaman dikkatini oyuncaklarına doğru çekiyorum. Kızma bağırma çağırma yok yani.
3. Ben oğlumu her zmaan sessiz bir ortamda uyutamam. K.validemlere gidiyoruz annemlere görümcemlere orada yatılı kalıyoruz. Çocuklar var sürekli sesli bir ortam oluyor. Ben oğlumu az susun oğlum uyuyor diye çıt çıkmamasi için tembihleyemem milleti. Sese elbette alışık olması daha iyi çünkü ben gündüz uykulari bitene kadar yani 2-3 yaşa kadar ben aman ses olmasın uyusun diye kendimi eve kapatamam. Dediğiniz gibi boş ve gereksiz sesler ama her anlamda sesli bir şekilde uyumasinda yarar var diye düşünüyorum. Şuan tek çocuk. Yeniden evlat sahibi olduğumda ikisi bir anda uyuyacak diye birşey yok. Olamaz da o sese alışması lazım. Uzun yazdım ama kusura bakmayın. Mesela süpürge ve vileda sesine alıştın. Oğlum uyurken tüm evi silip supuruyorum. Kesinlikle uykusundan uyanmiyor. Bebeğim var diye ne evimi ne kendimi salacak değilim ki titizlik hastalığı var bende. Haftada 3 defa dip köşe temizlik yapıyorum 2 günde bir mutfak dolaplarını siliyorum. Yani temizlik benim için olmazsa olmazlardan. Ki eşim benden daha temizdir. Asla dağınık değildir. yerde bir ekmek kırığı olsa eliyle toplar. O yüzden o sese alışması daha iyi bence. Ama dediğiniz gibi boş gereksiz şeyler.
0 oy
(1,337 puan) tarafından
Oğlum otizm doğuştan geliyor otizm mesela ben oğlumun 5 aylık henüz bebekken otizm olduğunu anlamıştım ki o süreçte tv falan iZletmiyordum . Küçücük bebek ne anlar tv den . Drlarmızda aynı şekilde otizm anne karnında meydana gelir henüz kanıtlanmamış bu durum diye bilgi vermişti. Tv ye çok maruz kalan çocuklarda uyaran eksikliği . Dil gelişim geride kalır. Uyaran eksikliği otizme benziyor ama düzelebiliyor zamanla . Otizm ömrünün sonuna kadar devam ediyor. Eğitimle her ne kadar destek de alınsa devam ediyor malesef

İlgili sorular

0 oy
5 cevap 163 göst.
29 Kasım 2021 Aile kategorisinde kubraugur (2,529 puan) tarafından soruldu
0 oy
22 cevap 474 göst.
10 Ocak 2022 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
+3 oy
37 cevap 1,369 göst.
16 Nisan 2022 Aile kategorisinde kubraugur (2,529 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 189 göst.