+1 oy
862 göst.
Aile kategorisinde (1,682 puan) tarafından

Tek çocuklu hayata devam 

Oglum tam 4 yaşında oldu  teyzeleri maşallah acayip şımarık yerinde durmaz falan neyse acaba kardeşi olmalı mı diye düşünüyordum hep eşim pek sıcak bakmiodu ciddi ciddi oturduk konuştuk tek çocukla kalmaya karar verdik elimizden geldiğince zaten sürekli onunlayiz inşallah pişman olmayız bu karardan :angel: cidden tek çocuk yetr diyen var mı?

31 Cevaplar

+3 oy
(1,559 puan) tarafından
Eşim bu kararda bende eşimin ailesindede kendi ailememdede tek çocuk olduğu için kızımın hiç kuzeni yeğeni olmadığı için istiyorum yanlız kalmaması açısından çünkü hayat kötü istiyorum ki sonsuz güveneceği bir kardeşi olsun birbirilerine destek olsunlar yanlız kalmasın bizim yasliligimizda ama inan kararsızım 
(1,682 puan) tarafından
Kuzu şükür 4 kardeşiz ama farklı dünyaların insanlarıyız günlerce aramadigimiz oluyor birbirimizi ne kardeşler var düşman olsa bu kadar olmaz ne kardesler var etle tırnak gibiler o yüzden kardeş şans meselesi benim düşüncem kimisi sırdaş kişisi başka bisey ama işte bakalım şuan böyle devam
-Reklam-
+1 oy
(248 puan) tarafından

"Maddi manevi yeterli olmak " diyoruz ama nasıl ? Mesela maddi yeterlilikte miktar ne ? Manevi yeterlilikte yapılan etkinlikler ne ?

Çocuğun karnını doyuracak mama, altını degistirecek bez alınır elbet ama gelişimini destekleyecek eğitici oyuncakları kaç kişi alabiliyor? Özel aşıları kaç kişi yaptırabiliyor? Çocuğunu kurslara, etkinliklere kaç kişi gönderebiliyor? Şu devirde iki çocuğa tam yetebilmek için gelir düzeyinin gerçekten iyi olması gerektiğini düşünüyorum. Çevremde asgari ücret ile üç çocuk geçindiren, tek maaşla iki çocuk okutan vs insanlar da var ama dediğim gibi fizyolojik ihtiyaçlarını karşılayacak kadar oluyor bazı şeyleri. Manevi açıdan da çoğu zaman annede kalıyor sorumluluk. Evin düzeni, yemeği vs derken  pekçok insan ne kadar kaliteli vakit geçirebiliyor çocukları ile ? Bebekken bir şekilde büyüyorlar ama büyüdüklerinde üniversite, düğün, mal - miras gibi pekçok konuda fazla çocuk zor. İlk çocuk tam büyüyor , ikinci doğuyor. Bu defa o büyüsün derken , kadının yaşı geçiyor ve bir çalışma hayatına giremiyor. Sonra boşanma , ölüm gibi durumlarda zor durumda kalıyor. 

Öte yandan, geçinirlerse şayet- kardeş mükemmel bir olay. Ne kadar yakın arkadaşın, kuzenin vs olursa olsun, kardeşine en özelini açabiliyorsun. Seni yargılamıyor, yadırgamıyor, destek oluyor. (Geçinebilirlerse diye altını çiziyorum , istisnalar elbet var). Anne- baba hasta olsa sırayla gidip gelinebiliyor vs. Zaten ikinci çocuğu yapanlarda bunun için yapmıyor mu ? İlk paragrafta yazdığım mantıklı şeylere rağmen. Yani tam bir paradoks bu konu :) O yüzden ikinci çocuğu düşünecekse insan, evi yoksa ev almaya çalışsın, ne bileyim parası yoksa iyi bir birikim yapmaya çalışsın vs. Eskisi gibi değil maalesef bu devir..

tarafından
O kadar haklısın ki bende görüyorum sürekli doğuruyor çoğu 4 ,5 çocuğu var büyüyorlar diyor ama benim hayalimdeki çocuk yetiştirmek o şekilde değil elbette büyüyüp gidiyorlar ama ben kaliteli bir çocukluk geçirmelerini istiyorum ki en fazla 2 çocuk bence gayet iyi çünkü anne baba olarak üzerimize düşenleri fazlasıyla yapmaya çalışıyoruz
0 oy
tarafından
Yeter bence 
tarafından
Bende ikinciyi istemiyorum biz de 8 kardeşiz kardeş güzel de bakması maddi manevi psikolojik gerçekten zor ama eşim kardeşi olsun diyor ev almamız da lazım o yüzden kızımın büyümesini kreş artı iş biraz destek sonra belki o da esim istiyor diye bakalım
(1,682 puan) tarafından
Çok zor zamanlardan geçtik eşimde bende elhamdülillah bir oğlum var çok şükür maddiyatimiz bize yetiyor ama oğlumun doğumu ve babamın vefatı arasında bir gün var psikolojim bozulmuştu eşimle sürekli kavgalar tartışmalar oluyordu hatta şöyle deyim şiddet bile vardı sakinleşmiodum haliyle eşime saldırmaya başladım eşimin ailesi ile aynı binada oturuyorum kaynana elti görümce ne ararsan var onlarla da sürekli tartışmalar oluyordu anlasamiodum oğlumuz büyüdü biraz olsun sakın bir hayat yaşıyoruz ve artık düzenimi bozmak istemiyorum eşimde öyle ama ileride çocuğuma haksızlık mı yaptım kaygısı var tek çocuk kardeşi yok kimsesiz gibi geliyor bana bu seferde vicdanim rahat değil bilmiyorum ama eşim net istemiyorum dedi adam istemiyorum derse bir erkek zorla hamile kalacak halim yok o yüzden tek çocuğa tamam dedik
tarafından
Keşke benim eşim de net istemese dünya o karar iğrenç ki ben her gece çocuğuma bakıp ağlıyorum insanlar pislik çok seviyorum kızımı ama ya ilerde başına bişi gelse kötülerle karşılaşsa diye inan bazen hiç çocuk olmasa ardında kalan biri olmasa bile diyorum:(
(1,682 puan) tarafından
Her anne senin gibi düşünüyor cnm gördüklerimiz duyduklarımiz normal şeyler değiller artık eskisi gibi değil hersey bak kardeş bile şans meselesi bilio musun mesela biz 4 kardeşiz inan günlerce aramasak arayan yok herkes kendi dünyasında ama eşimin de tam tersi birbirlerini ararlar sorarlar falan o yüzden kan bağı değil can bağı olmalı
tarafından
Vallahi beni de ne arayan ne soran var.o yüzden herkes kendi hayatına bakıyor
0 oy
(268 puan) tarafından
Ben ben ben ben
(1,682 puan) tarafından
Tek çocuklu musun yoksa ikinciyi yapıp pişman olanlardan misin :)))
(268 puan) tarafından
Tek çocuklu çok şükür :))
0 oy
(2,964 puan) tarafından
Bize göre yeterli. Ben manevi olarak ikinci bir cocuga yetebilecegimi dusunmuyorum. Maddi olarakta yetemeyiz. Ulke durumu,halimiz ortada tek cocuk yeterli diye karar verdik.
(1,682 puan) tarafından
Valla öyle bugün oğlumun dogum günüydü dedim ailecek bir mangal yapalım.oglum seviyor diye etin kilosu 550 TL eşim verir vermez değil ama artık farklı bir boyut olmuş ekonomi ya destekcin olacak yada ikinci çocuk yapmayacaksın ayriyeten eski insanlar yok çevremizde kalbi kötü olmuş insanların zihniyeti de öyle her şey olumsuz anlican
(2,964 puan) tarafından
Aynen bizim durumumuzda oyle. Bak 3 aydir esim is kazasi gecirdi evde yatiyor. Gecen ay babasi arayip dert yaniyor, şu kadar odemem var vs.diye sirf para falan istemeyelim diye. Ki hickimseden hicbir talebimiz olmadi,olmazda.Daha bunun gibi bir dunya örnek verebilirim. Bu süreçte bir kez daha tek cocukla kalmak daha iyi diye dusunduk. Cunku esim de gördü. Bana "  ben ölmüste olabilirdim. Anladim ki bana bisey olsa sana ve cocugumuza sahip cikan olmaz. Kapini calan olmaz. Biz cocugumuzu buyuttuk sukur 4 yasina yaklasti. Ilerde birsey olursa cocugu okula verip iyi-kotu calisir sen bir sekilde bakarsin cocugumuza da kendine de ama iki cocukla hayat hepimize zor olur sigamazsin bi yere" dedi. Hakliydi.
(1,682 puan) tarafından
Çok geçmiş olsun canım o yüzden tek çocuk iyidir Rabbım ne verirse hayırlısını versin inşallah
(2,964 puan) tarafından
Cok tesekkur ederim. Amin insalah ♡
0 oy
(1,645 puan) tarafından
Tercih meselesi canım neden yetmesin mutlu huzurlu sağlıklı olun yeter. 
(1,682 puan) tarafından
Elhamdülillah cnm her istediği oluyor iki gün evdeysek 3 gün illa dışarıdayız eşimde bende hep onunlayiz ama ileride pişman olurmuyum bilmiyorum anne neden benim kardeşim yok derse ne bilim kardeşte sans meselesi işte
0 oy
(8,922 puan) tarafından
Benim iki çocuğum var ama anne baba kendini hazır hissetmiyosa gerçekten gerek yok.. 
(1,682 puan) tarafından
Valla hazır değiliz cnm hele bugün avm iki çocuklu bir anne gördüm kadın ne yapsın biri arabada diğeri yürüyor asansöre bindi nevri dönmüş kadın hem yorgun hem yıpranmış düşün kendi ve arabada ki çocuğu indi diğeri çocuğunu unuttu son sn çocuk indi peşinden ben karakter olarak ikinci çocuğa bakamam eşimde artık bakamam dio
(8,922 puan) tarafından
AVM de ikisini bir idare etmek en kolayı sjsjsjjs iki çocuk zor gerçekten. Hazır değilsen çocuklara yazık gerçekten. Hiç gerek yok
0 oy
(5,240 puan) tarafından
Kendini hazır hissedince olur yoksa şart değil ama tek kalmaması adına kardeş iyi oluyor büyüdükçe kendide istiycek 
0 oy
(1,277 puan) tarafından
Şu an oğlum üç aylık. Bazen istiyorum bazen istemiyorum çünkü biliyorum ki iki çocuğa da tek bakacağım ama bir yandan kardeşi oldun yakın olsun yaşları istiyorum. 
(1,277 puan) tarafından
Evet canım sezaryen oldum. Olursa yaşları yakın olsun istiyorum. 1-2 yaş istiyorum
(786 puan) tarafından
Normal doğuranlar kolay kolay istemiyor genelde o sancidan dolayı ben öyleyim mesela ilk zamanlar tövbe diordum iknciye en iyisi aslinda biraz Zor oluyor ama ikisi birden büyüyüp aradan çıkıyor:))
(1,277 puan) tarafından
Sezaryenin de doğum sonrası gerçekten zor dikiş acısı değil ama narkozdan dolayı olan bel ağrısı baş ağrısı çok kötü oluyor. Ama ne olursa olsun evlat güzel.
(786 puan) tarafından
Evet tabiki öyle onu görünce acı ağrı hicbisey kalmıyor ikinci çocuğum olursa eşime yemin ettirdim bu sefer sezeryan olcam diye:)))
(1,277 puan) tarafından
Asla tavsiye etmem. Bir gün boyunca suni sancı çektim ama doğum sezaryen ağrısı çok kötü
0 oy
(786 puan) tarafından
Benim kızda tek çocuk şuan içinde sürekli istiyor kardeşim olsun açıkçası bizde istiyoruz yarin bir gün su dünyada yalnız kalmasin diye ama bizimki olmuyor malesef kizimida 4 yil bekledik eğer bı sorun yoksa kardeşi olsun derim ona can yoldaşı olur ❤️
0 oy
(1,088 puan) tarafından
Bi kızım var 22 aylık ben 30 yaşına gircem. Şimdi 2.yi düşünüyorum ama gerçekten baxen ben bile 2. Yi istemiyorum . Eşimde oğlan olsn diye istiyor. Bende kardeşi olsn diye istiyorm. Onların aradaki bağı güçlendirmekte bizim elimizde. Ama en fazla 2 . Manevi olarak 3. Yu kaldıramam zaten maddi olarakta anca 2.ye gücümüz yeter. Kayın babam yıllar öncesinde tek çocukla kalmayi istemiş. Kaynanam bi kızım var bide oğlum olsn diye 6 sene yalvarmis. Sonra eşim olmuş. Aslında tek çocukla kalsa da olurmuş. Çünkü Kaynanam için eşimin pek bi varlığı yok varsa yoksa kızı. O yüzden bazen sadece maddi güç yeterli olmiyor. İkisinide aynı ölçüde ayirt etmeden sevmek gerekiyor. 
0 oy
(7,395 puan) tarafından
eşim bende istedik 2 ciyi  şuan hamileyim bundan sonra düşünmüyoz Allah olmayanlara versin 
0 oy
(163 puan) tarafından
Sizin için hayırlısı olsun böyle mutluysanız ne güzel. Allah kısmet ederse ben kızıma kardeş mutlaka düşünüyorum o eksikliği yaşamasın. 2.3. çocuk Maddi manevi mutlaka göz önünde bulundurulmalı ama bu bencilliği (kendim için diyorum) kızıma yapamam. Sonuçta evlat gibi rıskı da Allah veriyor. 
0 oy
(13,068 puan) tarafından
Ben istiyorum ama sadece istiyorum yapmaya cesaret edemiyorum 
0 oy
(4,653 puan) tarafından
Saglik problemim var genetik problem var esim hicbir sekilde istemiyor ama ben istiyordum 2cocugu bu gidisle tek cocukla devam etcez yola :(
0 oy
(591 puan) tarafından

Ben varım yani ikinciyi düşünemiyorum bu cadolozdan sonra :silly: tabiki takdiri ilahi biz düşünmesekte o yazdıysa olur kaçış yok :D

0 oy
(10,364 puan) tarafından
Ben maddi olarak manevi olarak yeterim mesela amaaaa artık kafam çekmiyor. İnsanım yorulur öf derim merhametsizlik olur diye düşünüp çoğu kez uzaklaşıyorum. Yaş da var tabi. 
0 oy
(832 puan) tarafından
Hiç demedim çünkü annemden tek çocuğum maddi den cok manevi destegim hiç Yok 4 günüm kaldı annem çalışıyor son gün gelecek o kadar özeniyormki milletin bacısı kardeşi geliyor oğlum olacak yine o kdr mutlu ki  hep birileriyle oynamak istiyor arkds istiyor tabiki sırf arkdsı olsun dıye dogurmuyorum 30 yaşındayım şuan ds 4 yıl ara vermiş oldum  en basit parktyz millet kardeşiyle oynarken oğlum sürekli cocuk yok oynayacak diye aşırı üzülüyor söylur  gurbetteym de çok düşündüm önce sırf yalnız Cok kaldığım için istemedim şu var savaş ekonomi sacma sapan olayları görünce İçim gidiyor Allah'ım uzak etsin evlatlarımzı korusun. 
0 oy
(17,763 puan) tarafından
Karariiniza saygj duyuyorum ama bence oda ister bi kardesi olsun bi yoldasi olsun ilerde çok ister
0 oy
(1,117 puan) tarafından
Çocuğun kardeşi olsun tek kalmasın diye çocuk yapılmaz ki zaten , evlilik düzelsin diye çocuk yapılmaz, nasıl yeteceğini düşünüyorsanız öyle

İlgili sorular

0 oy
25 cevap 529 göst.
0 oy
16 cevap 823 göst.
3 Ekim 2022 Aile kategorisinde Sultaney (166 puan) tarafından soruldu
0 oy
45 cevap 2,271 göst.
1 Aralık 2021 Diğer kategorisinde yigitinannesi0 (1,301 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 191 göst.
13 Eylül 2021 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde misafir tarafından soruldu

379,888 soru

11,372,214 cevap

34,855 kullanıcı

...