+1 oy
635 göst.
Aile kategorisinde tarafından
Kızlar ben 6 yıllık evliyim dirlik oturuyorum altlı üstlü yani kaynanamın evine çok misafir gidip gelir ben 8. Gelinlerim ve aralarında yabancı olan ve en küçük olan benim diğer eltilerim hepsi akraba ya teyze çocukları ya hala çocukları ya dayı çocukları ben biraz çekingenim konuşmayı pek sevmem ama sevdiğim ortam olursa da kimse beni durduramaz mesela bir görümcem var ve eltimin bir gelini var sabaha kadar otursam iki dakika susmam herhalde ama eve misafir gelince pek konuşmuyorum yani çünkü herkesi tam olarak tanımıyorum ve onlar Kürtçe konuşuyor genelde ben Kürtçe konuşmayı bilmiyorum anlıyorum ama çeviremiyorum çünkü annemler zamanında öğretmemiş bana konuşuyorlar aralarında gülüyorlar bana diyorlar ki sen niye konuşmuyorsun ya da böyle şey muamelesi yapıyorlar ay ne kadar sağ ol konuşmuyor sessiz onu dövseler ses etme küfretseler ses etmez kendi aralarında şakalaşıp duruyorlar ben de hiç onların ortamında bulunmak istemiyorum ya köşede soğuk duruyorum ya da kendi evime çıkıyorum siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz şu an niye üzüldüm odaya geçtim misafirler gittiler giderken biri dedi ki ya senin adın neydi konuşmuyorsun bari adını söyle baktın diğer hattın dedi ki saf saf yani böyle gülerek söyledi ama zoruma gitti eltim genelde öyledir severim aramız iyi ama bulur demesi zoruma gitti biliyorum kötü niyetle demedi yine de çok zoruma gitti üzüldüm siz ne düşünüyorsunuz bu konuda

11 Cevaplar

+5 oy
(119,345 puan) tarafından
sen hepizime burda 40 takla attirdin sen safim diyeni parmaginda oymatirsin nazarcan sen cok uyaniksin
tarafından
Ben safım demedim ki
(119,345 puan) tarafından
saf degilsin sana saf diyen saftir nazarcan burda bi suru insani sinir krizi gecirmesine sebeb oldun sen ☺️ saf ayagina yatmissindir pusuda bekliyosundur eee şu eltinun 32 yasindaki bekar kardesi noldu sana yurumeyip kosan
-Reklam-
+1 oy
(3,338 puan) tarafından
Vallahi asla saf olduğunu düşünmüyorum safa yatıyor olabilirmisin muhattap olmamak için 
tarafından
Ben safım demedim ki konuşmuyorum diye bana öyle diyorlar dedim
(3,338 puan) tarafından
E sende öyle gösterme kendini
+1 oy
(491 puan) tarafından
Sende kendini saf gösterme . Bi ortamda bulunuyorsan ya ortama dahil ol ya da o ortamdan git . Yani bi arkadaş ortamında oturup gülüşüp şakalaşırken aramızdan birinin köşede sus pus oturup gülmemesi sohbete dahil olmaması benim de hoşuma gitmez . Dahil olmak istemiyorsan ortamda bulunma . Bulunuyorsan da sende laf ver laf al . Biz doğulu değiliz kürtçe bilmiyorum ama tayin sebebi ile urfadayiz bi aile bizi yemeğe davet etti gittik kalabalık bi kadın ortami vardı herkes kurtce konuşuyor . Tabi biz anlamıyoruz bize Türkçe ve kurtce bilen kişiler tercümanlık yapıyordu. Dahil olabildiğini kadar olduk bi müddet sonra çeviri yapanlarda sohbete dalıp cevirmemeye başladı. Eve gidince eşime dedim ben bi daha gitmem bu ne hiç bi şey anlamıyoruz öyle pel pel bakıyoruz :D gitmem de yani . Sende sanırım bu duruma düştün. Sende Kürtlerin içinde yaşamak zorunda isen ya öğreneceksin bi şekilde ya da içlerinde kendini kötü hissediyorsan içlerine girmeyeceksin
tarafından
Bende zaten kürdüm canım ama annemler öğretmemis hep Türkçe konuşmuşlar bizimle
Yaşım 22 zatenn
(491 puan) tarafından
İsteyip de yapamadığı şey yoktur insanın. Öğrenebilirsin istersen .
(32 puan) tarafından
Bende urfalym hangi semtte siniz acaba
(491 puan) tarafından
Siverek ilçesindeyiz
+1 oy
(13,146 puan) tarafından
Saf değilim muhabbetiniz sarmıyor derdim 
+1 oy
(10,384 puan) tarafından
Konuş o zaman da tek ayak üzerinde neler uydurabildiğini onlar da görsün bacım kürtçe konuşan çoğu orta yaşlı Türkçe de biliyordur Türkçe saf olmadığını ispat et
0 oy
(1,461 puan) tarafından
Kürtçeyi anlıyorsn türkçe cevap ver mutlaka susma ezerler yoksa. O eltiyede cok güvenme
0 oy
(1,037 puan) tarafından
İyi niyetimi kalmış senin yerinde olsam lafı sokar bi daha da girmem aralarina
0 oy
(772 puan) tarafından
Ah be gülüm hala kötü niyetle demedi diyorsun çok güvenme bence sen bu eltine sana başkasının yanında öyle diyorsa hemde yüzüne karşı arkandan ne diyordur Allah bilir o yüzden çok güvenme 
0 oy
(351 puan) tarafından
Kız senle resmen aynı hayatı yaşıyoruz bende 10. En son küçük gelinim ve onların arasında yabancıyım Kürtçelerini pek bilmiyorum ama yavaştan anlamaya başladım bende çok zorluk çektim ama herşeye rağmen ağırlığı mı koydum sende ağırlığını koy saygıda kusur etme gerisini boşver onlar kendini zeki sansın senide saf en güzeli saflıktir valla ama kendini de ezdirme haa ama inan hayatını okuyunca aa aynı ben dedim :))
0 oy
(1,428 puan) tarafından
Bu zamanda saf insan mi kalmış 
0 oy
(407 puan) tarafından
Bende en küçükleriyim hepmiz Kürt olmamıza rağmen bana öyle davranıyorlardi bi iki sene zorlandım sonra iyi ce tanıdım herkesi öğrendim hepsine rest çektim saman altından su yürüttüm sessiz kalma 

İlgili sorular

0 oy
8 cevap 345 göst.
28 Şubat 2024 Diğer kategorisinde 1 melek annesi (181 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 312 göst.
2 Ekim 2023 Diğer kategorisinde gozdekaracaa (249 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 137 göst.
19 Haziran 2023 Alışveriş-Hediye kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 427 göst.