+1 oy
715 göst.
Diğer kategorisinde (813 puan) tarafından
Çok yoruluyorum çok çaba sarfediyorum ama asla yetişemiyorum oysa ki iki kişiyiz evde çocuklular yada daha kalabalık ailede yaşayanlar nasıl bir duzenn olusturdunuz tavsiyeleriniz varmı vakit kaybını önlemek adına 

45 Cevaplar

+1 oy
(7,149 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Valla elin pratik olmadıkça hiç bi işin yetişmez önce elini hızlı alistircaksin sonra günlük sil şupur yaparsan daha kolay olur 1 saatte biter işin ama sen 3 4 günde bi yapıyım dersem bütün gün bitmez didinir durursun öyle zor oluyo ayna ve camlar için ben bimden cam bezi almıştım yani markasi kalitesi hiç önemli değil cam bezi olsun yeter onu sirkeli bi su yapıp siliyorum durulamaya kurulamaya gerek kalmiyo once İsak islak oluyo kuruyunca tertemiz oluyo ben toz alma işlemlerini de cam silmeyi de he öyle yaparım yarı yariyo zaman kazanirim her gün evini silemezen de günlük süpür haftada bi kere ama eline sil çamaşırlarını kontrol et sürekli birikimi hemen çalıştır yoksa yığın oluyo basedemezsin bulaşık desen yediniz mi hemen topla yoksa gözüne batiyo evin işi hiç bitmiyo gibi geliyo ben boye yapıyorum eşim gececiyse yatak odası dagiliyo oyuncak dağınıklığı oluyo en fazla 1 2 bulaşık olur o. Kadar evimin en dağınık halidir 
(813 puan) tarafından
Maşallah size
Pratiklik için kendimi geliştirmem lazım sanırım bazen birden yapıyorum daha sonra hiç canım istemiyor azar azar yapıyorum bende o zaman da yetistiremiyorum dediğin gibi
Ama azmedicem artık bir düzen olusturmam lazım yeni evliyim ev taşıdık ev sahibi evden çıkardı evi değiştirdik derken eve alışamadım canım hiç istemiyor
(7,149 puan) tarafından
Anlıyorum seni yenisin alışma süreci derken zorlanirsin normal bende bi anda böyle olmadım zaman aldı tabiki de hee çocuktan sonra toparlanma çok zaman aldı daha yeni duenim oturdu desem yeridir sen şimdi ramazanda kendini yorma derim ben olduğu kadar olsun gerçi oruç tutuyo musun bilmiyorum ben kendime göre anlatıyım ramazan girmeden bi ince temizlik yaptım bi daha süpürge bile açmadım gündüz oruçlu zor oluyo zaten zo dayaniyorum yatarak geciyo günüm akşam da ibadete yönelmek istiyorum açıkçası yapmıyorum bi bugün çocuk uyuyorken WC banyo yıkadım yerleri girgirlardim görünen parkeleri elimle sildim adetim olana kadar bişey yapmayı düşünmüyorum ama çocuğun bile eline bişey verip gezdirmiyorum oturarak yiyo döküntü olmuyo haliyle bi de düzenli tutmaya çalışıyorum o kadar yaptıklarım adetim olunca bi daha derin temizlik yapcam o da bayrama kadar gider sende öyle yap bi derin temizlik yaparsın sonra düzenli tutmaya çalışırsın ara ara değil günlük siler süpürür Sun kolay olur 2 3 ayda bi de derin temizlik yapsan mis gibi temiz olursun fazlasına lüzum yok zaten illaki geribstiyo
-Reklam-
+1 oy
(5,184 puan) tarafından
2 küçük bebeğim var 2 buçuk yaşında ve 14 aylık çok zor oluyor ama şöyle düzene oturttum 

Akşamdan bulaşık işini hallediyorum ortalığı topliyorum öyle uyuyorum kalkınca da kahvaltı edip çocuklarla başlıyoruz kalan işlere çamaşırı supurmesi hep pesimdeler :))

Şimdi ramazanda zaten geç uyuyoruz geceden hallediyorum ne kadar az iş kalırsa o kadar iyi oluyor 
(813 puan) tarafından
Maşallah size pıtır pıtır peşinizde birileri dolanırken iş yapmak daha zor olmalı :D
(5,184 puan) tarafından
Çok zor tabi kendimi ovmiyorum herşeyi yapıyorum diye yanlış anlaşılmasın
Gece yatıyorum bel ağrısı sabah kalkıyorum bel ağrısı baş ağrısı öyle surunup gidiyorum işte shsh
(61 puan) tarafından
Helal olsun size es desteği de çok önemli tabi kimisine göre ancak oturuyorz bı şey etmiyoruz
(5,184 puan) tarafından
Hakkını yiyemem eşimin cnm Allah razı olsun çok yardımcı olur
İnşallah bütün erkekler anlar eşlerinin kıymetini
+1 oy
(12,710 puan) tarafından
Biri 21 birı 3 aylık olucak. Olabildiğince canım ama ben onlardan kendimden vakit kaldıkça yapıyorum ev işini
+1 oy
(3,426 puan) tarafından
Ben topluyorum oglum dagitiyor ondan sıra sıra yapiyorum yetistigi kadar
+1 oy
(10 puan) tarafından
Yetişemiyorum 15 aylık bir kızım var üstüne 8 haftalık hamileyim valla olduğu kadar diyorum şuan toplanması gereken bir mutfak ve yıkanması gereken bir banyo var başkasının evi pırıl pırıl olunca özeniyorum benim ev maşaAllah asla toplu temiz kalmıyor eşim faydası olur diye robot süpürge aldı ama yine de işler bitmiyor 
(813 puan) tarafından
Evet bende aynı şekilde çok özeniyorum istesem yaparım ama yapmıyorum da birşeyler engel oluyor bana
(10 puan) tarafından
Önceden kızım engel oluyordu şimdi hamileliğim çok şükür risk yok ama kafamı kaldıramıyorum sürekli uyuyorum
+1 oy
(349 puan) tarafından
akşama pert oluyorum canım 
(813 puan) tarafından
:D hshsjs
+1 oy
(1,248 puan) tarafından
Valla yetisemiyorum kizim.her dakka bi yerleri yayiro oglum daha yurmuyor yuruse oda ayni olcak her dakka ev ttolluyom.onun pesunden asla soz dinlemiyor cok yoruldum 
(813 puan) tarafından
Allah kolaylık versin inşallah:(
+1 oy
(232 puan) tarafından
Canim üç kızım var iki su biri 5 e biri 6 ya girecek alistirdim onları oynadiklari yeri toparlarlar iki günde bir eve elektirik süpürgesi atar elbise serer katlarim tozlari alırım çocuklarımızda bana çok faydası oluyor onun dışında farklı yaptığım birşey yok bide erken uyan canim elinden geldiğince erken uyu erkende uyan 
(813 puan) tarafından
Haklısınz valla erken uyanmak çok önemli bu konuda uyudukca insan uyuşuyor gibi oluyor sonra birşey yapmak canı istemiyor
(232 puan) tarafından
Aynen ama erken uyanınca işin bitmwsi ancak 12 yı bulur
+1 oy
(13,086 puan) tarafından
Ne kadar hırpalasan da kendini hep birşeyler kalıyor geride o yüzden yapabildiğim kadar yapıyorum nankör ev işleri 
(813 puan) tarafından
Vallahi öyle
+1 oy
(2,804 puan) tarafından

4 kişiyiz evde :) sabah mesaim 6,30 7 gbi başlıyor sobayla , oyuncak dağınıklığı  hafta 2 gün dip koşe 

(813 puan) tarafından
Oh oh erken kalkan yol alır diye boşa dememişler Allah kolaylık versin size
(2,804 puan) tarafından
Akşama bakiyorm ev yine aynı ne toplanma ne düzen çocukların dağınıklığı
+1 oy
(1,062 puan) tarafından
3 cocukla asla yetisemiorm biyeri yapsam biyer kalio zaten camasir asla bitmior kirli sepetinin dibini hic goremedim mesela 
(813 puan) tarafından
Ahahha:D kirli sepetinin dibi zor görülüyor ya çocuk varken neler olur bilmiyorum Allah kolaylık versin size
(1,062 puan) tarafından
Evet zor 2okula giden var hergun formalar yikanior bide 8aylik var onun icinde hergun makine calistrjorm yetemjorm bazen ama yapcak bisi yok oldgu kadr diorm arrik
+1 oy
tarafından
Benim ev küçük olduğu için çabuk dağılıyor dubleks altı hergun siler supururum salon da oturuyoruz sürekli orasida oğlumun oyuncakları var dağıtıyor birde bu aralar koltuğun üzerine koymuş yerede koymuyor koltuk ta oturacak yer yok valla idare ediyoruz ama sabah erken kalksam öğlene iş bitiyor geç kalksamda geç bitiyor enerji kalmıyor en iyisi Sabah erken kalkmak gibisi yok
(813 puan) tarafından
Erken kalkmak çok önemli gerçekten benimde bitiyor bir şekilde ama az dursa geri birikiyor sinirimi bozan şey o :(
+1 oy
(2,111 puan) tarafından
Cocuksuzken de yapamazdım çocuk oldu yine aynı. Bazı insanların içinde var düzen tertip temizlik bizim gibiler ise ortalama bir şey tutturabilmek için bile çok çaba sarf etmek zorunda kalıyoruz 
(813 puan) tarafından
Hayatımın cümlesini kurduun şuan
+1 oy
(27 puan) tarafından
Biri 26 diğeri 7 aylık 2 bebeğim var bende yetistiremiyordum önceden ev hep dağınık kirli duzensizdi sonradan düzen yaptım önce dolabimdan başladım kıyafetler dağınık gösteriyordu evi onları güzelce düzgün Bir şekilde katladim hep alırken de dagitmamaya özen gösterdim dagilincada sonra yaparım demedim hemen o an düzelttim kirli sepetimi mümkün oldukça boş tutmaya özen gösteriyorum kıyafetler birikince ütüsü katlamasi zaman alıyordu kuruttugum çamaşırı toplarken katliyorum hep bir kere toplayıp bı odaya atıp sonra yaparım demiyorum . Tezgahın üstü boş olunca sanki hiç bı isim yokmuş o yüzden bulaşıkları biriktirme kirli ocakta yemek yapma kullandıkça hemen sil her hafta mutlaka halıları kaldırır altını makinaya ver süpür sil yaparım ki çok kirlenmesin boş anım oldukça hemen cam kapı silerim ve ben çoğu zaman akşamdan toplarım evi oyucakmis bulaşık mis camasirmis ev toplu olunca ertesi gün hemen makinaya ver sil toz al yapıyorum küçük çocuk olunca çok kirleniyor ama ben bir gündüz birde akşamları yatmadan önce gırgır da yaparım ben yani bu günün işini yarına bırakma 
(813 puan) tarafından
Çok teşekkür ederim tavsiyeleriniz için
+1 oy
(294 puan) tarafından
Bizde 4 kişi var oğlum 11 yaşında kızım 9 aylık her zaman gece toplarım ne olursa olsun mutfak bulaşık banyo yapa bildiğim herşeyi yapıyorum zaten bebeğim diş çıkarma döneminde gündüz de ortalığa bi makina zar zor tutuyorum kızımla 
+1 oy
(328 puan) tarafından

Çocuk yokken bende senin gibiydim hicbiseyi tam yapamazdım hafta içi işten gelir anca yemek yapar yiyip saatlerce otururduk .hatta sıkılırdık bazen boşluktan .evde dağınık olurdu umursamazdim .çocuktan sonra mecburen düzene girdi işlerim hem çalışıyorum 8 aylık bebeğim var onun uyudugu zamanlarda işleri yapiyorum haftasonu bir gün silip supuyorum hafta içi hergun süpürge yapıyorum ama yine bitmiyor. 15 günde bir yardimcim gelir temizlge yine aynı dağınık yani .valla şimdi keyfine bak boşver olduğu kadar yap işleri dinlen gez keyif yap .çocuktan sonra arayacaksın bu günleri :)

(813 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
dediğiniz gibi bir düzen oluşmuyor tavsiyeleriniz için teşekkür ederim   fırsat buldukça geziyorum her fırsatı degerlendiyirum o yüzden eve vakit kalmıyor pek :)
+1 oy
(6,000 puan) tarafından
Yetişemiyorum valla . Bulaşıkları yer yemez makinaya dolduruyom makinam yokken günümün iki saati bulaşıkla geçiyordu çok şükür makina büyük kolaylık . Çamaşırları da evde kurtttuğum için iki güne ancak kuruyor iki günde bir çamaşır yıkıyom yenilerini asmadan önce kuruyanları biriktirmeden hemen katlıyorum . Günlük süpürmeye çalışırım evi olmadı gırgırlarım en kötü. Haftada bir silerim iki çocuk var onlar yokken iki günde bir silerdim şimdi yetişmiyor. Zaten bebeğim gündüz iki defa uyuyor bir uyumada yemek diğerinde de ev işlerini yetiştirmeye çalışıyorum . Ev işine ayırabildiğim süre maks 1 saat gündüz. Bebek uyanıkken de ufak tefek işleri yapmaya çalışıyorum ama yetişmiyor bide ev sobalı o da uğraştırıyor beni 
(813 puan) tarafından
Sobalı ev Allah kolaylık versin cidden annem mahvoluyor kadın soba tozu bitmiyor maalsef
+1 oy
(196 puan) tarafından
3 aylık bebeğim var gğndüz iki kez yatar 1 er saat o saatler içerisinde deli dana gibi koştura koştura yapıyorum
(813 puan) tarafından
Haha dmeek ki kısıtlı zaman olunca yapılıyor benim öyle derdim olmadığından yayıldıkça yayılıyorum maşsallah:D
(196 puan) tarafından
Ahah aynen canım
+1 oy
(255 puan) tarafından
Yetisemiyorum bacım  yarın ki iftar yemeğini şimdiden hazırlamaya başladım gerisini sen düşün
(813 puan) tarafından
Haha sen bensin bende öyle yapıyorum misafir olduğunda
Sende şu varmı mesela yaparım ben ve çok ozenirim en iyisini yaparım öyle olunca işler yavaş ilerler yalapşap sevmedigimden işlerim bitmez
(255 puan) tarafından
Var var olmazmi :) illa kusursuz yapmaya çalışırım buda beni yoruyor
+1 oy
(4,258 puan) tarafından
Calisiyorum. 28 aylik bi cocugum var. Yetisemiyorum. Haftada 1 kez yarim gunlugune kadin geliyo. Sil supur yapiyo, 3 ayda bi de tam gelip cam falan siliyo. Bende anca aksamlari ve haftasonlari yemek yapabiliyorum. Pazar gunleri 2 gunluk yemek yapiyorum pzt ,sali yiyoruz. Her aksam cocugum uyuyunca evi topluyorum, makinaya camasir atiyorum kuruyanlari yerlestiriyorum. Cocugumda saat 10 da uyuyo. En az yarim saat 40 dk falan evle ugrasiyorum. 11 e dogru anca oturuyorum. 12 gibi yatiyorum. Hala gece 1 kez uyanir. Sabahta 7 de kalkiyoruz. Sahursuz oruc tutuyorum. Cocugum hastaydi simdi bende oldum. Orucun ilk haftasi cok zor gecti. 2-3 saatlik uyukuyla durdum hep. 

Bilemiyorum annelik cok zormus. Anne olmadan once cok rahatmisim. En azinda isim bitince dinlenebiliyodum. 

İlgili sorular

0 oy
13 cevap 490 göst.
18 Ocak 2024 Aile kategorisinde Meldaaaaa (303 puan) tarafından soruldu
0 oy
62 cevap 638 göst.
0 oy
29 cevap 923 göst.
0 oy
21 cevap 679 göst.

380,958 soru

11,405,216 cevap