0 oy
769 göst.
Diğer kategorisinde (961 puan) tarafından

Kızların eminim çoğu kişi tepki verecek ama bizim elimizde olan bişey değil bizde daha başlık parası alınıyor benim ki 15 tam altın aldılar sizin var mıydı ve ne kdr alındı?:)

43 Cevaplar

0 oy
(3,329 puan) tarafından
Merak ettigimden soruyorum. Mesela bu durum yüzünüze vuruluyor mu
(961 puan) tarafından
Yok cnm hiç vurulmaz asla
(2,267 puan) tarafından
Vurulmaz canım çünkü gelenektir haaa bazen biz esimlw şakasını yaparız o ayrı
(961 puan) tarafından
Aynn ki ztn biz daha yokken böyle gelenkler vardı
-Reklam-
0 oy
(5,900 puan) tarafından
Biz bursalıyız bizde yok ama eşim tarafı Muşlu görümcem evlendiği zaman 30 cumhuriyet altını istemişlerdi 2018 de. Sonra kaynanam o paranın üstüne üç beş kuruş koyup ev aldı kendine 
(160 puan) tarafından
Maşallah kaynanan da övünsun artık kızımı evlendirdi. Ev aldım diye
0 oy
(613 puan) tarafından
Evt aldılar 12 Cumhuriyet 30 bin TL ediyordu o zmnlar 2 cumhuriyet ailem veri 10 kalanla eşya alındı bana 
(7,022 puan) tarafından
Gerçekten nasıl rahat bir şekilde o parayı yiyebiliyorlar?
(613 puan) tarafından
Yani yiyen var ama benmki cebe atılmadı tersi e her kuruşu bana harcandı yaşadığım yerde çoğu evlenen kıza hiç birşey alınmaz alınsa az birşey alınır bana alınan 2 ev dizilir esyalardi kendi ceplerinxen de verildi bende istemezdim ama herkes alıyor diye aldılar işte
(7,022 puan) tarafından
İşte canım keşke bunlar onların parasıyla olacağına senin ailenin parasıyla olsaydı eminim sen de çok mutlu olurdun bu durumdan.
0 oy
(2,802 puan) tarafından
Valla bizde yok öyle bir durum zaten. Kayınvalidem söz yapılırken süt hakkı diye getirmiş bişeler annem kesinlikle kabul etmem, benim sütüm kızıma helal zaten dedi siz söz hediyesi adı altında çocuklara verin onları dedi. Kayınvalidem biraz bozuldu ama eşimle bana verdi tabi 10 bileziği. Çok cahilce hareketler. 
0 oy
(197 puan) tarafından
Benim 40 bindi ama hepsinde eşya aldılar bir kuruş cebine koymadı babam iğneden iplik herseyi aldı ama bazıları başlık parasını hem çok alıyorlar hemde kızına bisey almadan sanki kızını satmış gibi cebine koyuyorlar 
(7,022 puan) tarafından
Ama sizinki de yanlış hiç mi o evde hakkın yok adamın parasıyla kızına eşya alıyorsun o zaman parayı alma onlar eşyayı alsın.
(197 puan) tarafından
İşte babam teklif etti dedi ben başlık parasını almıyorum sen eşyalarını alacaksan yok dediler onlar 40 bin dediler babam tamam babam kendi cebindende 50 bin vermişti iki yıl önce ve okadar çok şey aldiki yani onların parasıyla tek alınmadı 40 bin ile ne alinirki 2 yıl önce yine beyaz eşya alındı şimdi oda alınmıyor
(7,022 puan) tarafından
Tamam canım ama gerçekten bana çok yanlış geliyor almıyorlarsa onların şerefine kalmış bir şey ha bu arada bizim taraflarda da başlık vardır ama babam tek kuruş almamıştır 4 kız kardeşiz hepimize dolu dolu çeyiz yaptı Allah bin kere razı olsun.
0 oy
(515 puan) tarafından
Benim babamın şu sözü oldu o gün babama aşık oldum resmen ben kızımdan tek kuruş istemiyorum ama ne isterse yapılacak A dan Z ye kadar dedi ve yapıldı kayınpederim başlık yok diye 5 bin TL süt Hakkı verdi babam kabul etmedi emmezi zaten dedi 3 gün emmişim sadece ısrarla kabul ettirdiler babamda bilezik almıştı o parayla 
0 oy
(426 puan) tarafından
O ne yaa satılık mal mı kadınlar 
0 oy
(7,019 puan) tarafından
Valla bizde oye adet yok hatta kaynanan takıları sorunca bizim gözümüz yok ne takarsanız kendi gelininize yapacaksiniz içinizden ne gelirse dediler bana sen ne kadar istiyosun diyen olmadı bile 
0 oy
(656 puan) tarafından
Çok şükür bizlerde Yok öyle bir şey, gerçekten bence iğrenç bir durum . Yani bunun sohbeti bile olamaz. Üstelik burada ne kadar alındığını da söylemişsin. Kusura bakma da bence bu sohbete açilacak bir durum değil hakarettir. Ben olsaydım utanırdım söyleyemezdim. Bu sohbeti açma amacını bilemedim yani burada başlık paralarını mı yarıştıracaksın kendininkiyle. Kadınlar asla  satılık mal değil bunları önceden biz kendimiz kabul edelim. Eğer bir kadın olarak buna karşı gelinirse eğer hala bu saçma adeti kullananlar varsa onlar da bırakır. Başlık parası alacak yerde kızının çeyizini hazırlayabiliyor ileride kızım diğer evde nasıl rahat edebilir diye bir aile olarak arkasında durup destek çıkabilirler Ben bundan yanayım. Bir de marifetmiş gibi yazmışsın.
0 oy
(1,934 puan) tarafından
Eşimin köyünde hâlâ var. Ben yabancı gelinim bizde olmadığı için babam kabul etmedi yoksa verecekti kayinbabam. Ama onlarda şöyle yapılıyor. kız tarafına verilen parayla kızın babasi ceyizine beyaz esya falan alıyor. Bazı babalar hiç vermiyor kendi harcıyor öyle yapanda var. Eltime 25 Bin verdiler iki üç sene öncesinin parası. Ama doğru düzgün çeyiz getirmedi çünkü ailesi kendi evine eşya aldi o parayla. Haliyle lafı ediliyor bunun. Başlık parası verildiği için kayinbabam eşya falan almadi onlara kaynım borçla kendi aldi herşeyi. Benim evimin eşyalarını almıştı yatak odası salon oturma odası. Onun haricinde 7 tanede bilezik yapmıştı bana
0 oy
(4,205 puan) tarafından
Başlık parası demek ben kızımı size satıyorum ve kızıma her türlü kötü davranabilirsiniz demek bence genelde gördüğüm de bu mesela kayınbabam çok eskiden görümcem den almış 30 sene geçmiş hala lafı sözü oluyor bu konunun
0 oy
(337 puan) tarafından
Elhamdülillah başlık gibi bı sorun vardı ama hal ettik almadılar ama baya mehir aldım:)) ama en güzeli başlık almadık diye eşimin ailesi anneme hediye olaraktan 22 ayar 25 gram bilezik hediye ettiler buda beni çok mutlu etti (⁠◍⁠•⁠ᴗ⁠•⁠◍⁠)⁠❤
0 oy
(259 puan) tarafından
Bizimkiler başlık parasıni üstüme verip gönderdiler diyebilirm :-) 150 gram taktılar damat tarafından çok taktılar.nisanda toplanan ceyreklei ve parayı da bana verdiler ceyizimi de yaptılar sanki kurtuluyoruz senden der gibi :-)
0 oy
(433 puan) tarafından
Babam 17yıl önce 14 uaşındaki kızını 30altına verdi yani ben
(433 puan) tarafından
Helal etmiyorum alınan parayıda alınan çocukluğumuda
(7,193 puan) tarafından
Ah canım benim ya o yaşta çocuklar daha regl olmuyor :(
0 oy
(198 puan) tarafından
4 sene önce evlendim almadılar tabikide 
0 oy
(8,288 puan) tarafından
Beni mal gibi satacak ailemi ,mal gibi ortada bırakır kacardim o evden...
0 oy
(54 puan) tarafından
Sen nerelisin bizde de alınıyor 
0 oy
(918 puan) tarafından
Bizde yok öyle şeyler, diğer 4 eltim için vermişler ama bizde yok babamda asla istemezdi zaten. Tam tersine bilezikte aldı babam beyaz eşyada şükür 
0 oy
(6,221 puan) tarafından
Valla aşırı sacma bir adet 

Zaten adet değil bence alışveriş 

Hatta alışveriş de değil 

Satış!!!!

Başlık alıyorlar süt hakkı alıyorlar 

Sonra o para ile kıza eşya alıyorlar kimisi 

Kimisi de hem başlık alıyorlar hem sadece sandık içinde 3 parça cul veriyor 

Ne saçmalık ya evlat senin değil mi ne demek başkasının parası ile eşya almak 

Hiç mi o kızın hakki yok o evde 

Süt hakkı diyorlar yahu ne sütü annenin evladına verdiği süt parayla mı olur 

O kadar saçma sapan şeyler ki 

Yıl oldu 2024 hala aynı şeyler 

Sonra Türkiye gelişmedi daha beyinler gelişmedi memleket mi gelişir be 
0 oy
(872 puan) tarafından
Bizde başlık parası yok .. genelde çeyiz parası oluyor . Kız kardeşimle 7 sene önce 5 bin verdiler daha onun üstüne annem iki üç katı ekleyip çeyiz verdi sonra alınan herşeyin sanki onların parasıyla alınmış gibi lafını yaptılar. 5 sene önce ben evlendim ceyiz parası felan istemedim çok şükür çalıştım aldım ☺️ kimse ağız burun yapıp biz aldık biz ettik diyemesin diye . Alınan çeyiz parası komple eksik gedik varsa alınır bizde tek kurusu kızın ailesi ne geçmez az buçuk yardımcı olmak yük hafifletmek adına . 

İlgili sorular

+1 oy
9 cevap 570 göst.
15 Ağustos 2023 Diğer kategorisinde Miraysu (2,725 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 360 göst.
17 Aralık 2022 Aile kategorisinde Annelikguzel (1,618 puan) tarafından soruldu
0 oy
51 cevap 1,170 göst.
6 Eylül 2020 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
+1 oy
25 cevap 569 göst.