0 oy
1,170 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
Bi soru da yine benden 

Aileniz erkek tarafından başlık parası yada süt parası yada herhangi başka bi para aldı mı?

Bizde babam assla istemez tek sorusu oğlum namaz kılıyor musun diye sorar dini sorular sorar İslami bilgisi nasıl öğrenmeye çalışır o kadar.

Zaten altın mevzusunu da ben karışmam kadınlar kendi aralarında konuşsun halletsin der 

Sizde?? :) 

51 Cevaplar

+2 oy
tarafından
Ayy amann keşke alsalarmis bana verirlerdi hepsini şuan bu durumda olmazdim
tarafından
Başlık değil de bende keşke daha çok altın isteyeydim diyorum :D
tarafından
Ayy babam.alsa.kesim bana verirdi şimdiki aklım.olsa.istetirdim kiz
-Reklam-
+1 oy
(2,267 puan) tarafından
Ayrımcılık için demiyorum kimse yanlış anlamasin. Başlık parası genelde doğu tarafında oluyor bizde böyle bir adet yok 
(1,217 puan) tarafından
Genelleme yaptıgın için alındık canm heryerde de var vicdanı olan almaz
(123 puan) tarafından
Alınmadım kuzum sadece insanın zoruna gidiyor yanlış tanınıyoruz
(2,267 puan) tarafından
Kızlar bu geçmişten beri bilinen birsey belki artık eskisi gibi alinmiyordur veya diğer taraflar da alan vardır ama 100 kişiye sorsan 99 u başlık parası  doğuda vardır der.. siz de alinmamissa zaten üstünüze bile alinmamaniz lazım.. bu sadece başlık parası için bir genelleme başka yörelerde de başka adet gelenekler var onu sorsalar onu da yazardim..
(123 puan) tarafından
Bana cahilce geliyor ve etradımda başlık parası isteyecek kadar cahil bilgisiz insan yok bunu kabullenemiyorum
tarafından
Doguluyuz ama hiç de öyle başlık parası yok bizde.  
Bende evlendim başlık parası falan alınmadı. Annem kendisi istemedi haram diye zaten
+1 oy
(1,633 puan) tarafından
Kastamonu luyum bizde var 35 milyardan başlıyor fakat bnm babam Bn ev eşyası veya herhangi bişey almam başlık parası da istemem dedi   herşeyimi annmle çalışıp kndim aldım 
tarafından
Keşke babanda evladına eşya alırken yardımcı olsaymış
(1,298 puan) tarafından
Hadi ya bizimde  geçen hafta ağrıdan gelin aldık başlık istediler sonra anlaşıldı bir şekilde ama kız evi hiçbirşey almadı düğüne hiç karışmadı masrafına bir çöp bile almadılar sadece düğüne geldiler kendileri o kadar ama gelin kız çok terbiyeli birisi umarım mutlu huzurlu olurlar evlilik hayatlarında
0 oy
(5,323 puan) tarafından
Tabiki de hayır☺️☺️

Saçmalıktan başka şey degil
tarafından
Ben doğuda yaşıyorum malesef burda çoook var hatta eşimin kendi ailesi normalde kız verince alır biz istemeyince şok olmuşlardı
Babam hep der yerin dibine girerim yine de hiçbir kızımı mal gibi satmam der
0 oy
tarafından

Evet aldılar :)))  20 cumhuriyet altın aldılar , hatta abim 30 dedi , amcam yok o kadarda değil 20 olsun dedi :) 

10 altını bana verdiler 10 taneyi kendilerine aldılar altınlarm şimdi annemde eşim benden istemesin diye 

tarafından
Doğuda mı yaşıyorsun :)
tarafından
Evet canım :)
tarafından
O zaman normal :)
0 oy
(27,352 puan) tarafından

Hayir tabikinde almadik ama cevremde alan var  bizim taraflarda cok alinir 10 bin 50 bin fln :D

tarafından
Benim etrafımda da var çok hatta eşimin kendi ailesi bile kız verince başlık ister
(235 puan) tarafından
50 bin isteyen dogunun  hangi şehiri merak ettim :))
(27,352 puan) tarafından
Kagizman köylerinde ve yerlerinde var :)
0 oy
(2,615 puan) tarafından

Hmm evet babam yuklu bi miktar aldi :angry:

tarafından
Doğuda mısın sende :)
0 oy
(13,702 puan) tarafından

Biz de kızın annesine bir tam altın istenmez ama alınırsa hoşluk olur.

Anneme bilezik alındı.

Annem bana 3 tane taktı ama :D

Yengemin annesine ne alındı bilmiyorum

tarafından
Zaten hediye alırlar ama bizde onlara tek tek bohça yaptık onlarda kumaş kıyafet hediye falan almıştı :)
0 oy
tarafından
10 milyar aldı annemler babam istemedi ama kaçtığım için babaannem hemen maydanoz oldu o istedi yani 
tarafından
Burda elli isteyip alan bile var kızz yani bnmki accık onların yanında
tarafından
Hadi yaa sizin ora neresi :)
tarafından
Erzurum kürdüz ama
tarafından
Erzurum genelde Karadenizle çok yakındır :)
tarafından
Evet yakın gelin geldiğim köydede herkes alıo ama mesela kaçan kız falan olsa ailesiyle konuşmaya barışmaya gidilir orda kesilir başlık parasıda
0 oy
tarafından
Hayir canim öyle adetimiz yok kızımıza  iyi bak bisey istemeyiz diyolar once ALLAH a sinra sana emanet derler malatyaliyım bu aradaaaaaa 
tarafından
Bende doğudayım babamda aynısını söylemişti ama burda çok var başlık parası olayı
tarafından
Vallaha düğünde  takmalari icin bizimkiler altin bile istemedi ne takarsiniz takin dediler önemli olan huzurunuz  dediler
tarafından
Zaten normali de bu bence
tarafından
Aynen öyle
0 oy
(40 puan) tarafından
Hayır alınmadı bence bir kadına hakaret
tarafından
Kesinlikle öyle ama burda adet olarak görüyorlar malesef
0 oy
(2,447 puan) tarafından
Cahil insan işidir başlık parası. Evladını mal gibi satmaktan başka bisey değildir..
tarafından
Babamda aynısı söyler hep
(2,447 puan) tarafından
Oyle ama canım evladının mutluluğu huzuru değil de paranin öncelik olması çok kötü bi düşünce bence.
tarafından
Malesef ve parayı alınca da artık kız sizin naparsanız yapın moduna giriyorlar
(2,447 puan) tarafından
Aynen öyle canım bunun yüzünden de çoğu kadın susup oturmak zorunda olduğunu hissediyor ve öyle yapıyor.
0 oy
(880 puan) tarafından
Biz malmiyak satilak :D
tarafından
Gelde bunu isteyen ailelere söyle aaa olmaz adettir diye söylenirleer :))
(880 puan) tarafından
Ağanın pokunun üstüne pok yapılır mı ey bilo :D  doğru diyon valla
tarafından
Hahajaj :))
0 oy
(772 puan) tarafından
Aldığımız tek para nişanda makas kesmio düğün de de ewden çıkarken sandığın üstüne oturulur okadar onlarda adet yerini bulsun die yani
tarafından
E o normal canım bende gelinlikle evden çıkarken yeğenim kapıyı tutmuştu :) hatta bende ablam için kapı tutmuştum çocuklar için zaten o
(772 puan) tarafından
Okadar işte başkada yok :))
0 oy
(7,118 puan) tarafından
Evladını "mal"  gibi gören anne babalar yapar bunu ancak. 
tarafından
İşte onlara diyince ne alaka adetimiz bu diyolar anlamıyorlar
(7,118 puan) tarafından
Ne adeti ya. Rabbimin bana emanetini para alarak başkasına nasıl emanet edebilirim ki. Havadan para geliyor işte başlık parası isteyenlere. Daha doğrusu para tatlı geliyor. Kızın gururunun ,.değerinin ne önemi var ki...
tarafından
Öyle malesef sonra kızı alınca paranı vermişiz artık bizim malımızsın der gibi davranıyorlar
(7,118 puan) tarafından
Aynen öyle canım.
0 oy
(1,096 puan) tarafından
Diyarbakirliyim bizde öyle adetler yoktur babam istemedi herşeyi kendi karşıladı mutfak eşyalarım olsun evimin ihtiyaçları olsun. Hepsi için anneme para verdi annemle birlikte aldik dedem asla kimsenin parasına tenezzül etmez hatta elinden geldiğince damadın ailesine yardımcı olur öyle cömert bi adamdır kapı arkası falan yapıyo akrabalarımız çeyiz parası isteyen var ama dedem kesinlikle çok sıkı bu konuda asla izin vermez kimsed3n bisey almamıza. Zaten damadın ailesi evin mobilya ve beyaz eşyalarını almaya zorunlu. Ama babam bana bi büyük ekran televizyon da aldı düğünde bi kolye seti taktı 
tarafından
Ne güzel canım maşallah normali de bu zaten yeni evlilerin evini ortak döşemek herşeyden daha iyi
0 oy
(250 puan) tarafından
Ne başlık parasi;) ben bedavaya gittim. Düğünü bile annem yaptı. Sonra niye kaynananı sevmiyosun. ;)))
tarafından
E yok artık bi zahmet düğün yapsalarmış :))
(250 puan) tarafından
Yemedi tabi;) allah eşimden ve anamdan razı olsun. Onların sayesinde icimde hiç bisey kalmadı. kaynanam olacak kadına gelince daha bi iğnesi yoktur üstümde bi de utanmadan milletin yanında düğün yaptik dedi. Tutamadım kendimi sen mi yaptın anam yaptı düğünü dedim şimdi cook iyi ama iş işten geçti evine bile gitmiyorum. Eşimde sonuna kadar sen haklisin diyo. Es konusunda doğru secim yapmışım. Erkeklerinde gerçek yüzleri bu sayede ortaya cıkmış oluyo sağolsun hep bana destek oldu
0 oy
(487 puan) tarafından
Tabiki de hayır hiç te hoşlanmam öyle şeylerden ben mal mıyım ki paraya karşı veriliyım bana saçma geliyor eşimden de ailesinden de hiç bir şey talep etmedim varsa durumları kendileri takar elbet diye
tarafından
Kesinlikle katılıyorum öyle olmalı
0 oy
(8,081 puan) tarafından
Kadınların öldürüldüğü mal gibi görüldüğü itip kakildigi bir devirde bu konuyu konuşmak dahi istemiyorum
tarafından
Çok haklısın canm malesef buda bi gerçek ama alan insan çoook var
(8,081 puan) tarafından
Canı cehenneme o zihniyet değil mi zaten kadınları mahveden canım
tarafından
E öylee kadın onlar için satılan bir hizmetçi
0 oy
tarafından
Benim babamda doğulu.Benim kızım eşya değil ben kızımı satmam dedi.
tarafından
Ne güzel demiş Allah razı olsun
(8,081 puan) tarafından
Işte bak böyle aileler de var tebrik ederim babanızı
tarafından
Saolun kizlar.Baslik parasi alip kizin ceyizini yapan akrabalarimiz var onlarada cok kizar.Bir kızının ceyizini yapamadın mı diye.Nişanda toplanan parayi altinlari bile bize verdi.Allah razı olsun.

İlgili sorular

0 oy
43 cevap 770 göst.
+1 oy
9 cevap 570 göst.
15 Ağustos 2023 Diğer kategorisinde Miraysu (2,725 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 361 göst.
17 Aralık 2022 Aile kategorisinde Annelikguzel (1,618 puan) tarafından soruldu
+1 oy
25 cevap 569 göst.
28 Haziran 2020 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu