0 oy
758 göst.
Diğer kategorisinde (928 puan) tarafından

Kızların eminim çoğu kişi tepki verecek ama bizim elimizde olan bişey değil bizde daha başlık parası alınıyor benim ki 15 tam altın aldılar sizin var mıydı ve ne kdr alındı?:)

43 Cevaplar

+5 oy
tarafından
Başlık parası adı altında evlatlarını satıyorlar.  Süt hakkıymış pehh adam emmedi sanki anasını 
(1,353 puan) tarafından
O emcüklemiş oluyor canım kadın emiyor erkek emcüklüyor hahahaha
-Reklam-
+3 oy
(6,237 puan) tarafından
Yok ailem para karşılığı satmadı beni. 

Böyle diyince ağır oluyor biliyorum ama başlık parası demek = para karşılığı kızını vermek demek.
(6,944 puan) tarafından
Kesinlikle katılıyorum +
(2,218 puan) tarafından
Komik olmayın ve tabi kırıcıda
+1 oy
(2,098 puan) tarafından
Başlık parası haramdır ama kimin umurunda 
+1 oy
(762 puan) tarafından

25 tam altın istendi 21 tane verdiler :unsure:

(762 puan) tarafından
Aynen öyle kesinlikle
(151 puan) tarafından
Kızın için para biriktir altın biriktir canım çeyizin garantisi geçiyor,modeli geçiyor, öncelikle kitap al okumasını sağla bu yılda bile hala kız çocuklarını okutmayanlar var
(762 puan) tarafından
Zaten ilk planım okutmak hayırlısı ile.
Benide okutmadilar liseyi bitirene kadar babam burnumdan getirdi. Gizli gizli biraz derslere çalıştım sinava girdim Özel eğitim ve rehabilitasyon bölümünü kazandım yaşadığım şehirde olmasına rağmen izin vermedi sağolsun amcam açık ogretime yazdırdı beni ordan okudum şuan son sınıfım.
Kızıma güzel bir hayat sunmak için elimden geleni yapacağım
(151 puan) tarafından
Seni tebrik ediyorum, inşallah çalışma fırsati bulursun, kızın senin gibi annesi olduğu için çok şanslı
(762 puan) tarafından
İnşeAllah kpss ye calisicam atanirsam calisicam. Çok teşekkür ediyorum ♥️
+1 oy
(1,541 puan) tarafından
Cahiliyet dönemi gibi resmen sanki kızlarını satıyorlar çok saçma ve kötü birşey bana göre
0 oy
(253 puan) tarafından
Başlık değilde hediye olarak 3 bilezik istemişlerdi iki tane getirdiler cimrilerrrree
(6,944 puan) tarafından
Hediye insanın kendi içinden gelerek aldığı şeydir sizin ki hediye sayılmıyor maalesef.
(253 puan) tarafından
Bizde adet biz kız istediğimizde onlar istemeden götürürüz düğüne bir ay kalada bekledik adetleri biliyorlar baktık ses yok mecbur hatırlattım
(6,944 puan) tarafından
Tamam canım işte bu hediye olmuş olmuyor içinden gelmiş olsa yapardı zaten bizde de bir çok adet vardı ama asla söylemedim gerek yok içinden gelecek bi kere önemli olan o.
(253 puan) tarafından
Kız Benim Koca tarafı biraz cimri kaynanam yerde bir lira görse gözleri açılıyor görümcem cuzdanimdan para çalıyor baksam durumları da iyi ha
(6,944 puan) tarafından
Zaten öyleleri cimri oluyor kız benimki de öyle Valla resmen bedavaya kız aldı ağzımı açmadım keşke isteseydim  ah kafam :D
0 oy
(3,322 puan) tarafından
Annem 4 kiz verdi hiçbirinden  başlık parasi almadı bizde yok  
0 oy
(13,629 puan) tarafından
Teklif edildi babama.

Babam kavga çıkardı,bizde yok oyle
0 oy
(5,277 puan) tarafından
Biz abim evlenirken verdik 2013 senesinde 10 bin lira. Kızın babası aç gözlü daha borç alıp ödemediği de oldu. Şimdi küsler babamgil
0 oy
(12,762 puan) tarafından

Benim yengeme de aldılar o para ile oğullarına ev aldı kayınpeder şaka gibi :)  Ben de kendimle birlikte bir dizili ev ve bankada para getirdim her türlü zarardayız 

0 oy
(1,084 puan) tarafından
12 bin TL alındı eşya ve altın aldım 
(6,944 puan) tarafından
Burada herkes istediği kişiye yorum yapabiliyor diye biliyorum.
Ve asla hakaretlik bir durum yok elden ele dolandırmayı daha nasıl açıklayabilirdim sizce?
(1,084 puan) tarafından
Bende yorum yaparım ama aşağılayıcı şekilde değil.
(6,944 puan) tarafından
Hala anlamak istemiyorsunuz sanırım karşı tarafı dolandırdınız desem eyvallah hakaret sayılır derim ama benim dediğim anlamı çok farklı ki ben burada kızlarımızın bu şekilde evlendirilmesine sinir oluyorum yani aslında kızlarımızın arkasında duruyorum kızlarımız değersiz olmamalı siz kızınızı bu şekilde evlendirmek ister misin bence istemezsiniz çünkü evlat en değerli varlıktır.
(1,084 puan) tarafından
Ben halimden memnunum.ustelik kızım yok olsa da almam .
(6,944 puan) tarafından
İşte cevap bu olmalı zaten.
0 oy
(324 puan) tarafından
Aile başlık parası aldıktan sonra size altın yapıldı mı 
0 oy
(351 puan) tarafından
Asla söz konusu bile olmadı hatta altın dahi istemedik 
0 oy
(1,832 puan) tarafından
Süt parası diye duydum ben Urfa'da. Alıyorlar burda. Herkes alıyor mu bilemem ama çevremde kızın ailesine süt parası adı altında para veya altın veriyorlar.
(148 puan) tarafından
Yok canım bende urfaliyim 24 yıl önce bile ailem almadı üstüne çeyiz ve altın yaptı babam herkesde yok bazı yerlerinde var
(1,832 puan) tarafından
Diyorum ya canım zaten herkeste yoktur ama alan alıyor
(148 puan) tarafından
Aynen
0 oy
(790 puan) tarafından
Ben mehir olarak 5 tam altın istemiştim ama mehir olarak evlendikten sonra eşim aldı ama bana sormadan diğer altınlarımla beraber kardeşine ev alsın diye vermiş ben hamilelikten kaynaklı hastaneye gitmek için annemlerdeydim görümcem yapacakmış yeniden bakalım yapmazsa altınlarımın hepsini eşimin benden çekeceği var bizim karşı komşu sormuştu başlık parası ne kadr istedin mehir ne istedin evlendiğümin ertesi günü soru yağmuruna tuttu kapımı çalıp bende ben satılık değilim kendime değer biçilmesine karşıyım nikahta takılanlarıda dün  bozdurduk borçların bir kısmını kapattık demiştim kaynanayı sıkıştırıp  ona sormuş oda fazlasıyla taktık demiş eve gelen çeyizimide erkek tarafı aldı zannetmiş onlarda sadece kız olması beklenirmiş öyle demişti
0 oy
(2,858 puan) tarafından
Başlık parası aldıkları için gülen surat mı. yani valla burda m.al değilim ki para alasın derler ;)
0 oy
(2,218 puan) tarafından
16 sene önce 5 bindi başlık param o parayla beyaz eşya mutfak eşyası herşeyimi almıştım şimdi 40 50 tam altın olmus diyolar 
(6,944 puan) tarafından
Neden kendi aileniz yapmıyor ?
(1,410 puan) tarafından
Durumları olmaya biliyor bu açıdan bakasaniz her yorumun altına aşağılayıcı şeyler yazmış siniz
(6,944 puan) tarafından
Asla öyle bir yorumum yok olanı söyledim ki bizim o taraflarda da vardır ve bizim durumumuz da ahım şahım değildi ona rağmen babam 4 kızından da tek kuruş almadı ve her şeyimizi yaptı bu bir bahane olamaz insan evladını nasıl parayla verebilir aklım almıyor sadece.
(2,218 puan) tarafından
Yani kabul etsekte etmesekte atalardan gelen bir gelenek evet 5 bindi ama saydığım eşyalara tabiki yetmedi babamda üstüne çok koydu alanda var almayanda var senin baban almamis Allah razı olsun benim babam almış Allah ondanda razı olsun
(6,944 puan) tarafından
İnşallah bir an önce son bulur bu saçma gelenek çünkü kızlarımız çok değerli onlara paha piçilemez.
0 oy
(7,358 puan) tarafından
5 cumhuriyet olmuştu benim bizim burlarda var hala daha ama şimdi kibarcası hediye deniyo 
0 oy
(3,543 puan) tarafından
Bizde öyle birşey yoktur başlık parasını geç hiç birşey istenmez kına gecesinde kapı kapatma adeti vardır onda bile babam öyle şeylere gerek yok  kimse kapı falan kapatip huzursuzluk çıkarmasın diye uyarmıştı adetker adı altında  kızlari satmak gibi geliyor başlık parası 
0 oy
(5,714 puan) tarafından
su parası duymuştum ben çok saçma:) 

şimdi de başlık yok güya saçma sapan altın listesi veriyorlar aynı şey. hala uygulanıyor olması da ayrı saçma. bizde yok şükür o yüzden kendimi mal gibi görmüyorum:)

İlgili sorular

+1 oy
9 cevap 570 göst.
15 Ağustos 2023 Diğer kategorisinde Miraysu (2,669 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 360 göst.
17 Aralık 2022 Aile kategorisinde Annelikguzel (1,618 puan) tarafından soruldu
0 oy
51 cevap 1,167 göst.
6 Eylül 2020 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
+1 oy
25 cevap 568 göst.