0 oy
155 göst.
Diğer kategorisinde (367 puan) tarafından
İyi akşamlar hepinize hanımlar benim 8 gündür regl oluyorum orucumu tutamıyorum iki gündür akşamları duş alıyorum sahur yapıp niyet ediyorum sabah bi bakıyorum peçeteye gelmiş bozmak zorunda kalıyorum bugün bir yerden duydum duş alıp geliyorsa kusurlu sayılırmş diye sizce de öyle mi yoksa bozmam mı daha doğru bugün tekrar duş alacağım sizce ne yapmalıyım aydınlatır mısınız beni

4 Cevaplar

+2 oy
(685 puan) tarafından
10 gün kadar mühlet var, adetin en uzun süresi 10 gündür. Saatine saat 10 gün tamamlanmadan hüküm veremeyiz, akıntınız krem rengidir genelde ya işte o rengi görene kadar bitmiş diye hükmedilmez. Siz hala adetsiniz, boşuna Gusül alıp duruyorsunuz
(12,887 puan) tarafından
Spiral var bende
3 aydır 10 günü geçiyor
Normal afet gibi kanama oluyor 13 14 cu günde
oruö tutulur mu namaz kılınır mı
(685 puan) tarafından
Hayır 10. Günden sonra artık bir önceki adet günü kadar hesaplanır. Diyelim geçen ay 7 gün olsun bu ay 10 günü geçince önceki 7 gün kadar hesap edilir, arta kalan günler özür hükmündedir, tutulmayan oruç gününe gün kaza edilir
-Reklam-
0 oy
(388 puan) tarafından
Bende aynı durumdayım 8 gün oldu bugün ama geldiği için niyet etmiyorum ama iyice sinir bozucu durum oldu
(367 puan) tarafından
Aynen valla bende çok sinir oluyorum normal de 3 gün olurdu 4.gün duşumu alırdım ama sprial taktırdım 2 ay oldu 8-10 gün oluyor napacağımı şaşırdım
(388 puan) tarafından
Bende o da yok ama benim hep uzun sürüyo ama duş aldıkça geri geliyor oruç tutmak istiyorum ya olmuyor neyse buda Allah'tan diyip susuyorum geri :)
(367 puan) tarafından
Bende aynı üzülüyorum geçen günlere tutamadım diye
(388 puan) tarafından
Evet ya bende ama ne yapalım buda Allah'tan canım
(367 puan) tarafından
Aynen öyle canm
0 oy
(416 puan) tarafından
Normal kan gelirse olmuyor canım ama leke leke gelirse kusur sayılır sen namazını kılıp oturcunu tutabilir sin normalden kaç gün sürüyor adetin
(367 puan) tarafından
Benim normalde 3 4 gün olurdu ama sprial taktırdım 2 ay önce 8-10 çıktı günüm böyle kahverengi pembemsi bazen de kan şeklinde geliyor
(685 puan) tarafından
Fıkıhta leke de kan da eğer en az 15 gün temiz kaldıysanız adet hükmündedir, değişmez. Leke geldi namaz kılayım diye bir şey yok yani.
(416 puan) tarafından
Benim adetim 8 gün sürer hep bir kere 10a çıktı int baktım gunun  bittiyse kusurdur yazıyor du hemde 10 güden sonrası hastalık diye biliyorum
(685 puan) tarafından
10 günden sonrası özür hükmüne girer, evet. Bir önceki adet sayınız kaç günse o kadar hesap edersiniz kalan günleri de gününe gün kaza edersiniz
0 oy
(8,975 puan) tarafından
10 günü geçerse özür sayilir

İlgili sorular

0 oy
18 cevap 694 göst.
11 Ocak 2024 Diğer kategorisinde Babygirl babyboy (1,353 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 193 göst.
0 oy
5 cevap 206 göst.
20 Eylül 2021 Diğer kategorisinde 1993cagla (337 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 364 göst.
8 Ağustos 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu

378,265 soru

11,321,677 cevap

34,767 kullanıcı

...