+1 oy
800 göst.
Diğer kategorisinde (440 puan) tarafından
Kızlar bebeğim nerdeyse 26 aylık olacak.Ilk aylarından beri kitap okuyorum.Müzik dinletirim.Parka götürürüz,avmye gideriz.Yazın tatile gideriz bir sürü şehir gördü.Aileme gidiyorum yeğenlerimle fln oynasın diye özellikle.Bazen oyun gruplarına katılırız .Hep iletişim kurariz.Her seyin en iyisini yapmak için paraladım kendimi ama yok konuşmuyor.Defalarca doktora gittik hiçbir sorun yok konuşur diyor.Kime gitsek,kimle karşılaşsak "Aaa bu çocuk niye konuşmuyor?Kesin bir sorun var.Benim çocuğum susmuyor "diyen ***** insanlar sinirimi bozuyor.Hayatında 2 satır kitap okumamış insanların çocuğum hakkında yorum yapmasına katlanamıyorum.Çocuğuma faydası olur mu acaba diye ücretsiz izne bile ayrılmayı düsündüm ama doktor öyle bir şeye gerek olmadiğını,sadece beklememizi istiyor.Inanin beklerim ama çevrede sürekli saçma yorumlar duymak beni çok üzüyor.Anneyim takıyorum kafama.Oğlum benim her şeyim

45 Cevaplar

0 oy
(15,224 puan) tarafından
Bir iki doktor daha danış. Onlar da aynı şeyi söylüyorsa beklemeye devam et . Hiç mi kelimesi yok. Ne durumda şuan 
(440 puan) tarafından
Var canım anne baba,mama,gel,ver,bi diyor bin demek istiyor ba diyor bak demek istiyor.Tüm komutlarimizi alır ,hangi rengi,sebzeyi,meyveyi ,hayvani sorsak bilir.Işaretle bir seyler ister.
(15,224 puan) tarafından
Telefon TV tablet izliyo mu peki
(440 puan) tarafından
Günde yarım saat fln .Onu da sordum doktora günde 2 saate kadar izleyebilir dedi
(15,224 puan) tarafından
Evet azmis. Arkadasimjn çocuğu da 2 yaş 3 aylık. O da seninki gibi. Ama o çok telefon izliyo. Ondan mi acaba dedim.  Bence ekranı tamamen kes. Yakında artar kelimeleri inşallah
(440 puan) tarafından
Inşallah canim sağ ol
-Reklam-
0 oy
(221 puan) tarafından
5 gün sonra 14 aylık oğluma niye yürümüyo niye parmak ucuna yürür diyen ...... var hepsine cevabım var herşeyin zamanı var diyorum konuyu kapatıyorum çok bıktırdılar be ya
(440 puan) tarafından
Yürüse de bulurlar yine sorun edecek bir şey
0 oy
(6,364 puan) tarafından
Komşunun oğlu 3 buçuk yaşında daha doğru düzgün kelimesi yok. Genelleme yapmak doğru değil ama erkek çocukları gerçekten geç konuşuyor. Arkadaşımın oğlu da 2 buçuk yaşına girecek bir kaç kelimesi var onlarda net değil. Yani takma kelimesi varsa en azından ikili cümleler kurabiliyorsa "anne gel"gibi basit kelimeler sıkıntı yoktur. Ama hiç kelimesi yoksa tekrar doktora götür derim. 
(440 puan) tarafından
Biz zaten hasta olsa da olmasa da sürekli kontrol amaçlı doktora gideriz .Prof. diyor sorun yok ama çevre boş konuşup sinirlerimi bozuyor cahillere katlanamıyorum
0 oy
(2,762 puan) tarafından
Acaba böyle uzun boylu iri bir çocuk mu? Ondan hani kocaman görüp konuşmadığını görünce şaşırıyırlardır.
(440 puan) tarafından
Yok kız çok normal kilosu da boyu da
(2,762 puan) tarafından
Dinleme kimseyi benim oğlum 24 aylık olana kadar anne baba demedi. Sonra direk cümle kurmaya başladı. Bazıocuklar böyle gözlem yapmak için bekliyorlarmış. Hiç unutmuyorum anne su ver demişti. Nasıl bir çocuğun ilk kelimeleri bu olabilir diye hala düşünüyoruz ama olabiliyor dediler
(440 puan) tarafından
Bakalım inşallah çok bekletmez
(1,953 puan) tarafından
Kelime topluyor olabilir ve birden konuşabilir zbazi çocuklar birden konuşuyor,  siz kitap okumaya ve yaşıtlarıyla sosyal etkileşime devam edin gene düzelmezse 2.5 yaş civarı tekrar doktorlara gidin canım
0 oy
(7,249 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Cevredeki gereksiz insanlar gereksiz ve boş konuştugu için konuşmamayı tercih ediyor de sende 
(440 puan) tarafından
Gerçekten insanlarımız konuşacak bir şey arıyor kendine.
(7,249 puan) tarafından
Allah çene vermiş diye herşeyi konuşuyorlar takma canım
0 oy
(248 puan) tarafından
Fizyolojik bir sorunu yoksa elbet konuşur ancak dil gelişimi açısından 24 aylık çocuğun iki kelimeli cümleleri falan kurmasını bekleriz. Bireysel farklılıklar elbet vardır ancak dil gelişiminde en çok çevre etkilidir. Bahsettiğiniz gibi küçüklükten itibaren kitap okuma , akranları ile iletişim, ekransız yaşam sürdüyseniz bu gecikme beklenmez. Çalışıyorsunuz sanırım, siz işteyken bebeğin bakımını üstlenen kişiler fazla dikkat etmemiş olabilir mi ? Malum, ülkemizde 2 aylık bebeklere bile TV açılıyor ve çoğu kişinin çocuğu dil gelişimi açısından geri kalıyor. 
(440 puan) tarafından
Ablam bakıyor yok asla açmaz çocuğum tv bağımlısı değil zaten.Günde yarım saat kendim açiyorum eğitici şeyler
(248 puan) tarafından
Bu durumda zaten ekrandan uzaklaşma ve akranlarla iletişim ortamını arttırmak tavsiye edilir. Anladığım kadarıyla siz hepsini iyi yapıyorsunuz, o zaman farklı açılardan değerlendirmek gerekir. Yanlış anlamayın, pekçok çocuk zaten ülkemizde bu yaşta bu sorunu yaşıyor ama o pekçoğu genelde fazla ekran ve yalnız kalmanın sonucunda uyaran eksikliği ile bu durumu yaşıyor.
0 oy
(845 puan) tarafından
Erkek çocukları geç konuşuyor çevremdekilerin hepsi öyleydi
(440 puan) tarafından
Ailemde genelde erken konuşuyor çocuklar.Bakalım inşallah çok bekletmez oğlum .Hamileyim  etkileniyorum
(845 puan) tarafından
Belli olmaz canım inşAllah.
0 oy
(7,039 puan) tarafından
Canım hepimize illaki bi yerden baskı yapiyo çevre benim oğlum geç emekledi 1 yaşındaydı herkes konuştu niye emeklemiyo diye 3 600 doğdu oğlum her ay güzel kilo almasına ramen zayıf dediler şuan 2 yaşında 16 kilo hala zayıf diyolr halbuki hareketli olduğu için etleri sıkı oğlumun tepkini koyacaksın konuşanlara ha onu yapamam diyosan umursamayacaksin bitti başka çare yok anneler olarak beden sağlığımızı korumamız gerektigi gibi akıl sagligimizi da korumamız gerekiyo bize bişey olsa çocuklarımız nolacak 
0 oy
(1,514 puan) tarafından
15 aylık oğlum dediğin gibi her şeyi bilen bi oğlum var daha bir kere anne baba dediğini duymadım 
0 oy
(2,023 puan) tarafından
Sevdiklerine bülbül de geç. Patavatsız çok maleseff
0 oy
(3,097 puan) tarafından
Öyle benim de oğlum 2 buçukta filan başladı konuşmaya. O yaşa gelene kadar ama beni özellikle görümcem çok darlamıştı. Yok benim oğlum 1 buçukta başladı konuşmaya yok bu kadar geç konuşması normal değil yok bir sorun olmasın falan filan diye. Neyse muayeneye gittiğimizde doktora bunu da sordum 5 yaşına kadar konuşamaması normal sizi anlayıp tepki verebiliyorsa canı yandığında hissediyorsa sorun yok demişti. Benim tabi içim rahatladı. Sonra görümcemin 2. Çocuğu oldu o 4 yaşına geldi konuşamıyordu şuan 5 buçuk yaşında hala herşeyi konuşamıyor. Bu kadar kötü niyetli olduğu için başına geldi çocuk için üzüldüm sadece. 
0 oy
(286 puan) tarafından
Canim ben kızım 4 yaşında ve su an hala doğru düzgün konuşamıyo küçük kızım 26 aylık ablasindan iyi konuşuyor ikisine de ben büyüttüm aynı şekilde yani konuşan çocuk zaten konuşur kimisi konuşmayı sevmiyor olabilir kafana takma bankada diyorlardi hatta otizmli flan olabilir doktora gotur dediler şimdi gayet iyi konuşmaya başlıyor zmanaa bırak kafana takma 
0 oy
(3,389 puan) tarafından
Hiç takma kızımda senin gbi takıodum kaç defa dr götrdüm o kdar üzmüşümki kendimi boş yere 3 buçuk yaşında şükür başladı şimdi 5 yaşında kreşe gidiyor seninkide bi açılır susturamazsın üzme kndni biraz bekle sabret erkek çocklrı geç konuşur derler ama oğlum daha erken konuştu belkide ablasından dolayı
0 oy
(1,939 puan) tarafından
Öncelikle günde 2 saat tv izleyebilir diyen doktora karşı şok oldum. Ayrıca size tavsiyem harf çalıştırın hece çalıştırın. Böyle böyle açılır gider. Öncelikle basit harfleri çalıştırın mesela 
0 oy
(4,231 puan) tarafından
Canim 18-24 ay arasi 2 li cumle donemidir. +-6 aylik sure de normal kabul edilir. Dil gelisiminde kritik donemler var bi surec sonrakini de etkiler. 

Yorumlarda gordum yapilabilecek herseyi yapmissin aslinda. Acaba ihtiyaci istegi olmadan herseyi yapiyo olabilir misiniz ? Yani mesela cocuk su istemeden su vermek ,yemek isteemden yemek vermek gibi. Yani gelip size su dediginde hemen suyu vermeyin mesela. Ne istiyosun ,suyu vereyim mi, suyu ver ,oyuncagi al gibi ,hangi oyuncak,kirmizi top,mavi araba gibi cumlelerle karsilik verin. İhtiyaclarini belirtmesine alan taniyin. 

Surekli 2 li basit cumleler kurun anne gitti,baba geldi ,kapi ac,su iciyoruz,yemek yiyoruz gibi. 
0 oy
(160 puan) tarafından
Benim kızım 32 aylık dediğin gibi herşeyi bilir gösterir işine geldiğini söyler 2 kelimeli cümleler kurar ama 3-4 kelimeli asla demez. Bugün eltim yaşıtlarına göre çok geride olduğunu söylüyor. Dil terapisine gitmedik daha ama diğer çoğu şeyi uyguladım bakalım diyorlar 3 yaşında konuşur . İnşallah konuşur bu ay ki doktor kontrolünde söylicem bakalım ne diyecek korkmuyor değilim ama konusmamasından dolayı 
0 oy
(156 puan) tarafından
oğlum 2.5 yasından sonra konusmaya başladı canını hiç sıkma çocukların gelişimi bir ayda bile farkediyor bi bakarsın konuşmaya başlamıs yiğenimde 3 yaşında başladı konusmaya dili birden açıldı takma etrafı.Sanırım erkek cocukları biraz geç konusuyor
0 oy
(10,953 puan) tarafından
Çocuklar şaka gibi yemin ederim.benim oğlumda konuşmadı konuşmadı bir anda cümle kurmaya başladı.sanki konuşmayı hep biliyormuş ta gerek duymamış gibi 
0 oy
(2,268 puan) tarafından
Benim oğlum 25 aylık kullandığı kelimeler söyle 

Anne gitti 

Baba arabaya gitti 

Acıyor 

Ver 

Su 

Mama 

Dede 

Nene 

Bir üç dört beş 

İkiyi bilmiyo fhdgdg

Renkleri bilmiyo ama istediğim çoğu şeyi getirip bana veriyor yerde bir çöp olsa mutfağa koy derim anlıyor 

Evet benim oğlumunda kelime hazinesi az ama her çocuk bir değil üzülme ben hiç takılmıyorum çünkü 4 çocuğum var hepsinin konuşma süreleri birbirinden farklıydı 
(915 puan) tarafından
Yaa yaşın büyük o zaman yani benden tabii ben daha toy :D  maşallah maşallah Allah size bağışlasın :)
(2,268 puan) tarafından
Yaşım 33 çocuklar gelin genc anneyim ben
(915 puan) tarafından
Çok iyi benim annem de genç anneydi ben 13 yaşındayken annem de 34 yaşındaydı :) valla en iyisini yapmışsın şimdi arkadaşım gibi çocuklar büyüyünce hatta şimdiden büyükler arkadaş gibi olmuştur :)
(2,268 puan) tarafından
Ne arkadaş ne arkadaş valla birbirini yiyorlar akşama kadar oğlanın ergenlik tripleri kızın istekleri diğer oğlanın arada kaynamasi em küçüğün Yaramazliklari ayy yazarken yoruldum
(915 puan) tarafından
Öyle olur bizde kardeşimle çok kavga ederdik bizim de aramızda 4 yaş var ne savaşlar verdik bir görseydin :ad
0 oy
(693 puan) tarafından
Oğlum 27 aylık.kisitli ekran çünkü ben çalışıyorum babaannesi yemek yedirmek için mecbur açıyor onun dışında eve gelince hep etkinlik okuma boyama yaparız sürekli sohbet ederiz anne baba olarak ama bizim de kelimemiz az yine de ilk ya da son heceleri çıkar.aya başladı..yava suavas olacak her çocuk bir degil

İlgili sorular

0 oy
14 cevap 227 göst.
8 Temmuz 2021 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
41 cevap 1,315 göst.
+2 oy
19 cevap 513 göst.
12 Mart 2024 Diğer kategorisinde Dilek06 (425 puan) tarafından soruldu
0 oy
46 cevap 1,112 göst.

380,067 soru