0 oy
285 göst.
Aile kategorisinde (1,669 puan) tarafından
Hayırlı günler Kızlar ben bugün 2 yaşında kızım için kreş görüşmesine gittim eşim de benimle aynı düşüncede kreşe göndermek istiyorum ama bir taraftan İçim içimi yiyor Siz de böyle misiniz veya böyle miydiniz ilk kreşe göndereceğiniz zaman sabah saat 8.00'de akşam saat beşte kadar kalacak orada siz neler yaptınız bu süreçte çocuklarınızı nasıl alıştırdınız bir taraftan eşim kızım alışmaz falan diyor Ben de biraz Tedirginim acaba yemekleri nasıldır aç kalır mı kalmaz mı yani ister istemez insan tedirgin oluyor kreş güzeldi Ben beğendim ama ileriki zamanlarda bu şartlar neyi gösterir Bilmiyorum Siz neler yaptınız bu süreçlerde nasıl alıştınız Siz de benim gibi miydiniz bir tarafının çocuğundan uzak durmak istemiyorum Bir tarafım kızının sosyalleşmesini bir şeyler öğrenmesini istiyorum çünkü 4 aylık bebeğim var yani elimden geldiği kadar İlgilenmek istiyorum ama yetersiz kalıyorum sürekli Dışarı da çıkamıyorum iki bebekle çok zor oluyor Siz neler yaptınız bu süreçte ben gerçekten kafam çok karışık ne yapacağımı bilmiyorum bir tarafımı vermek istiyorum bir taraftan vermek istemiyorum Evet abartıyorsunuz falan diyeceksiniz ama gerçekten böyle değil yani ben de istiyorum kendimi kızıma eğitim ama yapamıyorum yetersiz kalıyorum yapmaya da çalışıyorum ama yetersiz kalıyorum ev hanımıyım zaten kreş çok uzak değil ama yani bayağı yürüme mesafesi var Haftada iki üç kere gitmeye çalışacağım yanına Çünkü bu şekilde içim rahat eder Yani çıkışa doğru saatlerde giderim yanına Öğretmen dedi bu durumu anlattım Tamam dedi Yani ilk defa olacağı için biraz Tedirginim alışır mı acaba benim kızım siz yani Nasıl olur bu süreç Yani aslında benim için de iyi hem kızım sosyalleşir hem ben de kendimle ilgilenebilirim Sizce ne yapmam lazım Bilgi verirseniz çok sevinirim Çok teşekkür ederim

19 Cevaplar

+1 oy
(1,601 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap

Kuzum 3 aydır gidiyor benim oğlum  dediğin gibi tam gün verdim benim evde başka çocukta Yok çalışmıyorum da zaten ilk 1 ay kadar  1 saat 2. Saat 3 saat diyerekten saatleri yükseltiyorlar bir anda sabah ver akşam al yapmıyorsun ilk başta büyük bir hevesle gidiyor sonrasında gitmek istemiyor 1 ay kadar ilk verirken ağlıyor yemekte ilk başlarda aç kalıyor ama bakıyorki başka seçenek yok yemeye başlıyor ilk uyku saatinde uyumamak için direniyor ama sonrasında diğer arkadaşlari uyuyunca oda uyumak istiyor bizimde 8.6 ama ben 9 gibi kahvaltısını evde yaptırıp götürüyorum akşamda 5 gibi Gidip alıyorum eğer hastane işim varda uzadiysa 10.15 dakika geç alabiliyorum ondada öğretmenine mesaj atıyorum sağ olsun benim gelmemi bekliyor ben pisman değilim ve şunu söyleyebilirim keşke her ailenin durumu imkanı olsa çocuğunu krese verse Muhteşem şekilde sosyellesiyor ve dil gelişimi oluyor örnek vereyim benimki Türkçeyi soksun dedik İngilizcede konuşuyor hayır diyorum no no diyor evet diyorum yes diyor istemediği bir şey olsun nayn diyor tabi benimkinin diliyle nan nan diyor 

-Reklam-
+1 oy
(655 puan) tarafından
Okul öncesi öğretmeni, çalışan  ve 2. Bebeğine Hamile bir anne olarak şunu söyleyebilirim.

1.si sabah 8 akşam 5 2 yaş çocuğu için çok çok uzun bir süre. Benim 5 yaşındaki öğrencilerim Bile öğlen olunca annemi özledim eve ne zaman gideceğiz diyorlar. 9. 30 geliş 14.30 çıkış saatleri. 

2.si o çocuk böyle bir durumda annem babam beni bıraktı diye kaygılanacak ve okula asla devam etmek istemeyecek. Yarım gün olarak anlaşabilirsiniz. Uyum süreci için de önce günde 1 saat sonra 2.5 saat sonra da yarım gün şeklinde çocuğu alıştırabilirsiniz. 

Eylül ayında benim oğlum da 2 yaşına girecek ve ben de doğum yapacağım. Doğum iznine ayrılıp 3 yaşı dolana kadar oğluma kendim bakmak istiyorum. Belki oyun grubuna haftada 2 3 saat için yazdırabilirim. Umarım fikir olmuştur 
(5,021 puan) tarafından
Benim kızım 3,5 yaşında 1 senedir kreşe gidiyor ve dediklerine harfiyen katılıyorum. Biz en başta 1 saat olarak başladık artırarak yarım güne çıkardık eylülde tam güne başlayacak. Bence de 2 yaş tam gün için çok küçük
(655 puan) tarafından
5 yaş öğrencisini bile okula alıştırmak için 1 ay uğraşıyorum her sene. Bazı öğretmenler alışmıyor bu çocuk deyip yolluyor eve  inanın bu sene 5 öğrencimle 2.5 ay uğraştım
(5,021 puan) tarafından
Bizim gönderdiğimiz kreşin müdürü çok samimi bir kadın. Yeğenim de oraya gitti diye gönderdik zaten. Kadın kendi ağzıyla 'hepsi nerdeyse 3 ay ağlıyor sonra alışıyor' dedi ki 3 yaş altı almıyor zaten yasak olduğu için. Ben kızım 1 saat içerde oynarken kapıda bekliyordum çocuklar ağlıyordu annemi özledim diye. Çocuğu direkt başlatmak bence çok travmatik :(
(655 puan) tarafından
Evet evet bazı anneler bırakıp kaçıyor. Bekleyin güven verin diyoruz takmıyor. Çocuk annem beni bıraktı diye kıyamet koparıp okuldan kaçıyordu çıplak ayak.
(1,923 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Kuzeybebesi bende ilerde bu durumu yasamyayin diye oyun evine gidiyorum şuan kreş gibi ama haftada iki gün üç saat  2.5 yaşında bebeğimde ,öğretmenleriyle duruyor artık ve çok severek gidiyor oyun evine , ama alışana kadar 5-6 ay ebeveynli grublara girdim ,iyice ortama alıştı kreş gibi şimdi, haftada iki gün 3 saat öğretmenine teslim ediyorum ,yani bencede çok erken 2 yaş için ,tam günden  önce yavaş yavaş, ebeveynli grublarda alistirsaniz çocuğun güven bagida zedelenmemis olur ,en azından ağlamaz ben şahsen çocuğumun ağlamasına kıyamam gerek yok birden çocuğa o kadar yüklenmeye ,bizim öğretmenimiz psikolog hani ayrışma sürecini 5-6 ayda güven bağını bozmayacak şekilde kontrollü şekilde ilerlettik , o yaş grubu anneye aşırı bağlı oluyor birde birden kurallar olan, o kadar kalabalık bir ortam,tanımadığı insanlar , tam gün bende uygun bulmadım ,bebeğiniz çok zorlanır diye düşünüyorum

Bu arada bende 4 yaşına kadar oyun evinle idare etmeyi düşünüyorum 4 yaşından sonra yarım gün  kreş düşünüyorum, şuan hem yaşıtlarıyla  sosyalleşmesi ,hemde ilerde kreşe başlarken sorun yaşamayalım diye oyun evine götürüyorum
+1 oy
(1,123 puan) tarafından
Resmen başından atma derdindesin yazdıklarından bunu anladım ister kusura bak ister bakma sabah 8 akşam 5 yuh diyorum yani.bir de ev hanımısin 
0 oy
(1,669 puan) tarafından
Kızlar cevap yokmu
0 oy
(176 puan) tarafından
Canım birsey sorucam kreş fiyatı nedir 
(1,669 puan) tarafından
50 bin 5 ay
0 oy
(32 puan) tarafından
2yas çok küçük kreş güzel gozuke bilir ama kimse sizin kadar iyi bakamaz ve nasıl bakacaklarinida bilemezsiniz ve uzun süre orda kalacak 
0 oy
(1,347 puan) tarafından
Saatleri çok uzun onun için 2 saat yeterli olur o ne öyle canım zaten çok küçük daha ben 3 yaş kizimi bu sene vericem inşallah ama okdr uzun saat kabul etmem sosyallessin biraz konuşması felan düzelsin diye yarım gün yeter
0 oy
(1,449 puan) tarafından
O saatler 2 yaşında bir çocuk için çok fazla. Çalışacaksanız o ayrı ama ev hanımıysanız bence o kadar durmasına gerek yok. Önce saatlik bırakın ve zamanla arttırın süreyi. 5-6 yaşındaki bir çocuk için ideal saatler o dediğiniz
0 oy
(12,960 puan) tarafından
Çalışıyor olmama rağmen tam gün vermeyi düşünmüyorum yarım güne derslerimi toplayıp yarım gün vereyim diyorum 2.5 yaşında Eylül'de 32 aylık olacak 
0 oy
(1,926 puan) tarafından
Bak çalışan bir anneyim ona rağmen kreşe vermeyi düşünmüyorum. Bakıcı ile evde oluyor. 2 yaş için saatleri çok uzun. Ayrıca sanki kardeşi doğunca onu evden göndermişsiniz gibi hissedecek ve kıskançlık ağlama krizleri artacak. Yarım gün olsa neyse ama saatleri çok uzun. Ayrıca bak şu sosyalleşsin mevzusuna da hiç takılmayın. Bu cümlede kreşlerin pazarlama taktiği oldu artık. 2 yaş çocuğuna sosyalleşme değil anne lazım. Yine eğitim vs takılmayın. Bakın bu çocuk 2 yaşında 5 değil 
(1,669 puan) tarafından
Benim kızım çok hareketli ikisi çok zor
0 oy
(156 puan) tarafından
Benim kızım Eylül'de 36 aylık olacak ve ben çalışıyorum. Yarım gün bakıcı yarım gün kreş şeklinde ilerleyeceğiz. Evde bakiciyla da bir yerden sonra sıkılıyor ama o yaşta tüm gün kreşte durmasını da istemiyorum. Sizinki daha küçük 
(1,669 puan) tarafından
Teşekkür ederim
0 oy
(2,838 puan) tarafından
Uzmanlar 4 yaşina kadar vermeyin verecekseniz de yarım gün verin diyor.. ben kızımı 3 yaş 2 aylikken verdim 2 gün refakat ettim tek başına yemek yemeye çalışırken gözlerim doldu müdahale etme dediler.. hemen ortama uyum sağlayamiyorlar bir de .. o sene küçük bebegim vardı bende yarım gün çalışıyordum kızım da yarım gün gitti onun için iyi oldu .. 4 yaşina girince tam gün verdim 8 aydır tam gün gidiyor gitmek istemiyor bu sene 5 e kadar sıkılıyor belli ki.. oğlum da 2 buçuk yaşında Eylül'de göndercem inşallah şu an annem bakıyor ben nöbete gittikçe .. biraz ayak sürüyorum ne kadar büyüse o kadar iyi.. 2 yaşında vermek doğru gelmiyor çok küçük 
(1,669 puan) tarafından
Bakalım ne olacak
0 oy
(104 puan) tarafından
2 yaşında verdik kızımı, ilk gün 1 saat kaldı, sonra günde 1 saat 2 saat artırarak bıraktık. 2 ay sonra 9-17 arasi bıraktık. İlk zamanlar zor oldu, ama alıştıktan sonra o kadar sevdi ki. 2 haftadır tatildeyiz gitmiyor her gün soruyor anne kreşe ne zaman gideceğim diye. Bir de kaç yaşında bırakırsan bırak 2 ay zaten zorlanıyor çocuklar. Ben kesinlikle tavsiye ederim yani erken bir yaş olduğunu düşünmüyorum. Ama eve geldiğinde mutlaka ilgilenin. Kendisini dışlanmış hissedebilir. Kardeşine kızabilir.
(1,669 puan) tarafından
Şorucu bir sürermiş o zaman
0 oy
(1,847 puan) tarafından
8-5 arası 2 yas için çok uzun bir süre gitmek istemez terk edildim diye düşünür. Yarım gün anlasmanizi tavsiye ederim.

Alışma süreci biraz zorlu olacak ama kesin gitmesini istiyorsanız siz de kararlı olmalısınız. 4 yaşındaki oğlumun okula uyum süreci 2 ayı buldu diyebilirim. 

Okul oncesinde calisan bir ogretmen olarak ben oğlumu 4 yaşında gönderdim anaokuluna belki 3 olabilirdi.  Ama benim fikrim 2 yas çok erken
(1,669 puan) tarafından
Ben nasıl yapacağım kararsızım çok teşekkür ederim
0 oy
(2,934 puan) tarafından
Okul oncesi ogretmeni olarak yazıyorum çalışan anneler bırakmak zorunda evet ama size tavsiyem madem çalışmıyorsunuz sakın vermeyin krese . Krese vereceğiniz parayla evinize yardımcı tutun temizlik ve yemek için siz de rahatlamış olursunuz böylece. Bazen çocukla bırakıp çıkarsınız hatta. 2 yaş çok küçük ben çalışan annelere bile 4 yaşına kadar evde güvenilir bir bakici öneriyorum. 
(1,669 puan) tarafından
Teşekkür ederim bilginiz için
0 oy
(1,629 puan) tarafından
Dediğin saatler çok çok uzunn ben çalışıyordum oğlumu 4.5 yaşındayken verdim ama kafayı yedirtti bana tam iki ay giderken ağladı 9 da bırakıp 16-16-30 gbi alıyordum son 5 ay ağlamadan gidiyordu ama sürekli geç alıyorsun geç geliyosun. Bilmem şu arkadasım önce gitti vs vs seyler söylüyordu. Geç almıycam söz gbi şeyler söyleyip ikna ediyordum okulu öğretmeni eğitimi çok çok iyidi. Sürekli video resim atıyolardı sosyal medyaya ve bize özelden gayette eğleniyordu ama dediğim gbi iki ay o ağladı ben ağladım sinirden. 2 yaşı kreş için bence çok erken. Benim oğlu öok mülayım sakin laftan sözden anlayan bi çocukken bu kadar zorlandıysam 2 yaşındaki bi çocuk pek anlamaz alışamaz gibi geldi 
(1,669 puan) tarafından
Kızım ağlarsa ben çok üzülüyorum
0 oy
(660 puan) tarafından
O yaşta bir çocuğun sosyallesmekten çok size ihtiyacı var calismiyorsunuz evdesiniz madem onun yerine evde bakici bulabilirsiniz ilginizi evdeyken eksiltin en azından aynı evin içinde oldugunuzu bilmek ona güven verecektir 2 yas daha bebek gideceği kreş ne kadar mükemmel olursa olsun asla sizin yerinizi tutmaz 
(1,669 puan) tarafından
Ben de içim rahat değil
0 oy
(524 puan) tarafından
Bana kalırsa, kendini ifade edemeyecek kadar küçük bir bebeğin kreşe gönderilmesini doğru bulmuyorum. Kardeşi ile ve sizinle dolu dolu zaman geçirmesi daha uygun gibi. Haddime değil ama sorduğunuz için fikrimi belirtmek istedim. Orada akran zorbalığına maruz kalsa size anlatamaz. Hocaları susturmak, durdurmak için kaba davransa söyleyemez size. Ben 5 yaşında kızımı kreşe gönderiyorum ve her defasında geri almak geliyor içimden. Çünkü koca maaşlı kadın tahammül edemiyor. Küçücük çocukla rekabete giriyor. Sürekli şikayet ediyor. Yani çocuğumun nazlı olması onun gıcığına gidiyor resmen. Kendisi geçen veli toplantısında bizlere diyor ki, "ben dövülerek büyüdüm. Bende bi eksiklik görüyor musunuz?" Evet mi diyelim yüzüne karşı. Evet kişiliği karakteri oturmamış. Küçücük çocuğu mazur göremeyecek kadar bencil. Velileri eleştirecek kadar hadsiz. Ben de Allah biliyor ya, çocuğum sosyalleşsin diye gönderdim. Hem de kardeşi ile rahat ilgilenebilmek ve kendime vakit ayırabilmek için aynı sizin gibi. Ama hoca iyi olsa yardımcı sorunlu çıkıyor. Yardımcı iyi olsa hoca sorunlu çıkıyor. Kızım her akşam eski öğretmenimi istiyorum diye ağlıyor. Yani keşke bu işi çocukları sevmeyen kişiler yapmasa. 2 ay kaldı diye kendimi teselli ediyorum. Tahammül edilemez bir yaratık. Allah iyilerle karşılaştırsın. 

İlgili sorular

0 oy
11 cevap 181 göst.
4 saat önce Diğer kategorisinde LaleCik (236 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 149 göst.
16 Şubat 2024 Diğer kategorisinde Evin6231 (241 puan) tarafından soruldu
0 oy
5 cevap 70 göst.
16 Kasım 2023 Diğer kategorisinde SnurT (203 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 152 göst.