0 oy
519 göst.
Yemek-Tarifler kategorisinde (400 puan) tarafından
Selam anneler. Ben 4. Ayı bitirdikten sonra yavaş yavaş bir kere ağzına verme gibi yoğurt yedirmeye başladım çay kaşığı tatlı yemek kaşığı gibi yapmadım. Tadımlık bir kerelik verdim öyle. 6. Ay bitene kadar böyle devam ettik. Tabi su da vermeye başlamıştım. Suya ise şöyle başladım. Çişli bezinde sarılık vardı su verdiğim gibi geçti. Demekki susuz kalıyordu ve aşırı terleyen bir bebekti. Neyseeeee 6. Ay bitti ek gıdaya başladık patates, yoğurt zaten yiyordu, havuc yedi sonrasında kabak vereyim dedi öğürfu falan 1 ay boyunca ağzıni açmadı asla yoğurt yiyen oğlum yiyemez hale geldi yani. Bende hiç acele etmedim sabrettim falan filan. Corba yaptım ona hani 6+ bebek çorbaları var ya tuzsuz tatsız onlardan yoğurt çorbası sebze çorbası vs. Onlari da asla yemedi..  ona özel og markasının irmik hurma özü Pirinç unu keçi boynuzu özü aldım ki katıp karistitip yedireyim onalri da ağzına sürmedi ki tatliydi yani. Sonra bı akşam yemek yerken 4 kaşık çorbası yapmıştım bı ağzına verm dedim ne olacak. Kız verdim yedi... Baya yedi yani. İlk başta ağzını acmiyor zorla veriyorum sonra kendi hı hı hı hı yapıp yemek istediğini söylüyor gibi. Vermeyince sinirleniyor falan.  Bu sefer arastirmaua başladım bebeklerde tuz kullanimi falan diye Sonra tiktok ta Osman gonulal doktorun videosuna denk geldim. Ek gıdaya başlayan bebekte diyabet, alerjen gibi gibi sıkıntılar varsa bebeklere tuz kullanımı önermiyoruz. Tuz kullanımını sadece bebeklere değil yetişkinlere bile önermiyoruz diye bı video. Aslında biraz içim rahatladı. Annem de sürekli der o çocuğun iyota da ihtiyacı var. Beyin glikozla çalışır organik tatlı pekmez gibi biz yapıyoruz eşim Erzurum tortumlu ondan yedir diye söyleniyordu. Ben senden duydum bebeğe tuz yedirilmedigini falan. Biz aile de de çok tuzlu yiyen bir aile degiliz yani. Yemekleri normal yapıyorum. Oğlum bu zamana kadar hep anne sütü aldı. Bizimle beraber yemek yiyor artık. Yemeğin suyundan veriyorum ekmekle yiyor istiyor. Hatta dün annem yoğurt çorbası yapmıştı allahim küçük bir kase içti yani. Bunun yanı sıra memeden asla geri kalmıyor ve munchkin mi ne işte o suluklar var ya bir gün onu bitiriyor. Çok su içen bir bebek şimdiden. 

Uzun oldu kusura bakmayın. Size sorum çorba olarak ne icirebilirim hem eve hem ona yararli olan değişik çorba ne yapabilirim? 

16 Cevaplar

0 oy
(1,253 puan) tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Kızımın kendi doktoru "Çocuğa diyet yaptırmayın" demişti ve ben yemeklerine kaya tuzu kullanıyorum çok daha sağlıklı diye . 
-Reklam-
+3 oy
(386 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Vallahi 4 tane büyüttüm ikisi ikiz şuan 11aylilkar kim linclerse linclesin asla öyle tatsız tuzsuz yemekler yapıp önüne koymadım benim yiyemedigimi bebek nasıl yesin yavaş yavaş kendi yediklerimizden tattırdım sonra devan ettim şuan çok iştahlı bebeklerim hiç bir zaman çocuklarımdan yana yememe problemim olmadı çok şükür. Kim bebeğe yağsız tatsız yemek veriyorsa bebeği yemekten tiksindirmiş genelde yemeyen bebekler oluyor. 

Valla ben evde brokoli  çorbası tavuk şehriye yoğurt tarhana mercimek bamya domates çorbalarını yapar bebeklerime de yedirirm 
(1,364 puan) tarafından
Bende hep öyle yaptım benim ilk çocuğum ama hiç öyle tatsız tuzsuz şeyler yedirmedim açıkçası şuan iştahlı bir bebek herşeyi yiyor mesela teyzem çocuklarına çok özenli davrandı şimdi ikisi de mıy mıy yemek yiyorlar
(386 puan) tarafından
Yani hep öyle oluyor benim yengem de güya hemşire herşeyin sağlıklısı diye diye çocuğu bıktırdı öyle şeyler yediriyor görsen sen tiksinirsin sonra da yemiyor diye söyleyip milletin çocuğuna özeniyor
(1,364 puan) tarafından
Bence herşey dozunda güzel bazen biz anneler olarak bazı  şeyleri çok abartıyoruz kaş yapalım derken göz çıkartıyoruz
+1 oy
tarafından
Tarhana çorbasıyla sebze çorbası ver istersen 
+1 oy
(4,546 puan) tarafından
tarhana yayla corbasi  ezogelin  sebze corbasi  vogu corbayi icer artik cogu yuyecegi tatmis bagirdaklari alismis
(4,546 puan) tarafından
tuz icin kim ne derse desin valla ben bi vimdik hep kattim. tatsiz tuzsuz yesi bebek de yemiyor bizde sevmiyoruz yani onlarinda damak tadi var aslinda.  minnacik atiyordum mezzetlensin diye. bende
(400 puan) tarafından
Aynen. Alıştı artık hiç iki bir etmeden ağzını açıyor.
(400 puan) tarafından
İşte bende öyle diyorum ona yaptığım çorbaları ben yiyemem. Yemedigim şeyi de oğluma vermek istemem zaten.
(544 puan) tarafından
Bende öyle mesela dün tazefssulge verdim içine çok sevdi yayla çorbası çok sevdi hep biz ne yersek veriyorum ama ağır salçalı olanları daha vermedim 9 aylık şu an yiyor maşallah tuzu da hafif atıyorum kendimize de böyle daha iyi bence
+1 oy
(5,811 puan) tarafından
Yoğurtlu şehriye çorbası yapabilir sin yoğurtlu un çorbası yapabilirsin

Havuç patates pirinç ile yapılan çorba var bide ondan yapardım ben aklıma başka da bir şey gelmedi 
(400 puan) tarafından
Sizde yiyormuydunuz o çorbaları.
(4,546 puan) tarafından
yenir tabi  ben mesela tarhana corbasi yapiyordum. kivami koyuca ve haff tuzlu. kaynayinca cocuga ayiriyordum iki sefer yemelil. kalana tuz ve kaynar su ekleyip kivamini acip biz yiyorduk. yayla corbasi da oyle. sebze corbalari ev ahalisi yemek bende sevmem o yuzden bebege ozel olmus oluyor o
(5,811 puan) tarafından
Yoğurtlu şehriye çorbasına tuz katar yerdim ama diğerlerini yemiyordum:)
(5,811 puan) tarafından
Benim oğlum tarhana çorbası brokoli çorbası falan yemezdi sadece bunları yerdi
+1 oy
(3,869 puan) tarafından
Yoğurt çorbasi

Şehriye çorbası

Tarhana çorbası

Balkabağı çorbası

Mercimek çorbası

Sebze çorbası

Tavuk çorbası 
+1 oy
(11,639 puan) tarafından
Tarhana, et ve tavuk suyuna çorbalar arpa tel şehriye artık yavaş yavaş başlayabilirsin canım beb ilk biber salçası ile başladım daha sonra domates de ekliyordum dediğin gibi alerjik bi bebek olmadığı için bi sorun yaşamadım 
+1 oy
(1,793 puan) tarafından
Yayla çorbası düğün çorbası herşeyi ver bende mecburen 4 buçuk aylık hızlı bir şekilde ek gıdaya başlamak zorunda kaldık doktor kontrolünde ama hiç doktorun dediği gibi yediremedim ama bizimle aynı yiyor sadece tuzu daha az koyuyorum artık yemekelre her çorbayı veriyorum ağız tadı yok diyorlar ama var beyenmedigi seyelri yemez aç kalır o derece linclencek bir durum yok her bebek aynı değildir ben 7 aylıkken katı gıdaya geçtim çünkü bebeğim katı seyelri istiyordu börek poğaça mantı öyle bebek püre ve mamalarini yemiyordu hazır ve paketli gıda olmadıktan sonra tuzunu azaltıp hep veriyorum sıkıntıda yaşamadık su içtiği sürece kabizda olmadı içmediği dönemde oluyor ondada püre yemediği için artık kayısı suyu veriyorum
+1 oy
(5,062 puan) tarafından
Öncelikle maşallah diyelim cnm ben hiç cocuklarima aman aman özel bişey yapmadim yemek olarak bn me yediysem onu verdim sende dene seçici olmuyorlar hem rahat ediyorsun 
+1 oy
(2,645 puan) tarafından
Ispanak kuzum ıspanağı yemek gibi pişir sulu olsun iyice ez çatalla çok şifalı

ben hiç öyle antin guntin şeyler yapmadm kızımda evde ne piştiyse oda onu yedi kmse kmseyi lincleyemez o antin guntin şeylerle büyüyen Bebek büyüdükçe hiç bir yemeği kabul etmiyo  begenmiyo yemek seciyo
(1,173 puan) tarafından
Buna katılıyorum canım çok pişmanım hep böyle bebeklere göre şeyler pisirdim yedirdim 11 aylikken hasta oldu 3 hafta yemek yemedi şimdi asla hiç birsey yediremiyorum tarhana ve mercimek dışında ağzına birşey sürmüyo napacam bende çok canım sıkılıyo
Mesela önceden ekmeği yemeğin suyuna bandirinca yerdi şimdi puturlu bile yemiyo :(
(1,173 puan) tarafından
13 aylık bu arada
+1 oy
(797 puan) tarafından
Tatsız tuzsuz benim bebeğim de asla yemedi. Buhar makinesi alıp orda haşlayıp verirdim. Her şeyin organiğini getirtirdim. Çocuğum yemedi. Ne zaman ki bizim yemekleri uzattım canavar gibi yemeye başladı. Oğlum 10 aylıkken yoğurtlu sarımsaklı üzerine kırmızı toz biber salça soslu makarna yemeye başladı. Bazen çok kasmamak lazımmış. Şimdi evde yaptığımız her şeyi yiyor. 2.ye hamileyim. Ona öyle şeyler yapmayacağım biz ne yersek onu veririm azar azar. Baharatını az koyuyorum birlikte yiyoruz. Bebek çorbalarını seviyor ama içine tuzunu koyarsan tabi 
+1 oy
(2,257 puan) tarafından
Valla bende tadım zamanı tuz atmadım baktım çocuğum yemiyor bir çimdik tuz attım öyle yedi, Osman beyi bende takip ediyorum geçen ona sormuslardi sizin yazdiginiz gibi yazmıştı. 
+1 oy
(702 puan) tarafından
Linçlemek için değil sadece örnek veriyorum ben iki çocugumada üç gün kuralıyla verıp bır yasına kadar tuz salçalı bırsey vermedım bana kızan kayınvlidem öyle yapmadık biz dort aylık verdim birşey olmadı dıyenin şimdi  ıkısı böbreklerden sıkıntılı biri gut hastalığı oldu böbrek kaynaklı o yuzden şimdi birşey olmuyor dıyenr aldırma yss  20 30 a dayanınca eger genlerde de varsa direk hastalık tetıkleyıcı çünki ılk bır sene bobreklerı tuzu işleme yetkisi yoktur nacizane örnek veriyorum hele seker dırek diyabet uyarıcısı
(1,717 puan) tarafından
Aklı başında bir yorum canim rahatladım:))
(702 puan) tarafından
Sağlıkçıyım ama o halde bile dikkat etmeme herkes karıştı cahil ilan edildim canım :)
(1,717 puan) tarafından
Biz doğru olanı ,çocuklarımıza yapalım da cahil ilan etsinler kuzum .:))sonradan pişman olmaktansa böylesi daha iyi
(702 puan) tarafından
Çok haklısın canım:)
+1 oy
(3,594 puan) tarafından
Kiz8ma hep yediğimiz  yemekleri verdim sadece şekerli şeyler vermiyorum yapmış olduğum yemeğe az birşey tuz katıyorum  ama çok fazla değil  
+1 oy
(1,725 puan) tarafından

Ben 3 tane büyüttüm şuan dördüncü 4 ayın içinde ne yemek yapsam suyundan az az veriyorum ki hiç bir cocuguma da özel ayrı yemek yapmadım ne yemek yaptıysam ondan yedirdim her geçen gün saçma sapan şeyler çıkartıyorlar tuzun herkese zararı var bunu herkes biliyor ama sıfır tuzla da büyüyen bir çocuk görmedim büyüten de ilerde çok zorlanır hiç mi disari veya misafirliğe gitmeyecek illaki ömür boyu da tuzsuz yemek yapamaz ilk başlarda insan özeniyor ama sonradan aman çocuğum onu bunu şunu yemiyor aman arkasında kaseyle geziyorum diye dert yaniyolar ne varsa onu yedirir kalkarım çok şükür ki çocuklarımın hiç birin de bir sıkıntı da yok :D

+1 oy
(2,183 puan) tarafından
Linclenecek birşey yok görüyoruz o kadar özenle büyüten annelerimiz var yok tuzsuz tadsiz en sonunda çocuk yemesi gerek çağda çiğ makarna ve kızarmış patatesten başka birşey yemiyorlar ver bacım ne yiyorsan ondan ver az az 

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 99 göst.
0 oy
1 cevap 83 göst.
0 oy
0 cevap 41 göst.
2 Ocak 2024 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu

384,659 soru

11,506,773 cevap

35,160 kullanıcı

...