0 oy
462 göst.
Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (187 puan) tarafından
Kızlar merhaba. 

Benim 2li ve 3lü taramalarım riskli çıktı. Haliyle hamileliğim çok stresli geçiyor. Eskiden gelinler, kaynanalar beraber doğururmuş. Yaş ilerledikçe risk artıyor. Acaba o dönemlerde bu rahatsızlık bilinmiyormuydu yada bu taramalar mı yoktu. Şimdi kimi duyarsam riskli diyor. Allahım herkesi bir şeyle imtihan ediyor ama yorumlarınızı merak ediyorum. Siz ne düşünüyorsunuz bu konuda? 

21 Cevaplar

+1 oy
(1,642 puan) tarafından
Riskli diyip çok sağlıklı doğuran insanlar gördüm. Rabbim kimseyi evladıyla sınamasın. Umarım bebeğin sapasağlam doğar
(187 puan) tarafından
Amin canım
(4,567 puan) tarafından
riskli demesi yaş yuksek. kadinin  yurmurta rezervleri azaliyor kalite dusuyor sperm kalitesi dusmustur haliyle kadin  yasi yuksekse esi de 20 lik delikanli degildir:) sistemsel olarak risk hesapliyor.
(1,642 puan) tarafından
Bana da ilk gebelik ogrendiğimde sigara içiyor musun dedi evet dedim. Ama zaten ogrendikten ertesi günü gittim testte pozitif olunca içmedim dedim o zaman risk yok dedi:)) ne dedikleri belli olmuyor
-Reklam-
0 oy
(307 puan) tarafından
Banada aynısını dediler. Hatta benim baya riskli çıkmstu sürekli hastanelerdeydim. Ama ben malesef bebeğimi kaybettim 21 haftalıkken. Erken doğum oldu. Ama arkadaşıma aynı şeyi dediler masalalh sapa sağlam doğdu çocuk. O yüzden cnm yiyeceği ekmeği varsa yer her şekil dogar.  Rabbim korktuğuna ugratmasin inşallah 
0 oy
(11,638 puan) tarafından
Yas ilerledikçe riks artıyor haklısın bu ikili testler bana saçma geliyor biliyor musun %80 bile değil doğruluk payı bir çok kişiye risk var deniliyor buna ablam ve bende dahil ikimizin çocukları da sağlıkla elhamdülillah çok şükür. Kalbini ferah tut detaylı ultrasonda doktorlar anlıyorlar canım burun yapısı parmak yapısı ensesi vs. Vs. 

Doktorum bana riskli çıkmış diyip başka hastaneye yönlendirdi ama ekledi ben ultrasonda iyi gördüm bi sıkıntı yok dedi ve ben daha üstüne düşmedim 
0 oy
(2,854 puan) tarafından
Risk yani ihtimal, kesinliği yok ki 10a1 riskli çıkan bile sağlıklı doğum yapabilir. 

Eskiler öyle bi durumda elalem görmesin diye evden bile çıkarmazmış özel durumlu çocukları. Şimdi ne kadar varsa eskiden de o kadar vardı. 
0 oy
(186 puan) tarafından
Benimde riskli dendi amniyo sentez önerildi gün filan verilmişti herkes tehlikeli dedi yaptırmadım sonra detaylı ultrasonda birşey çıkmadı çok şükür dedik ve çok şükür sapasağlam doğurdum herkes doktor filan alalım dedi bn kabulum dedim doğurdum her denileni stres yapma bende öyleydim gece gündüz ağladım allahın hediyesi dedin kabul ettim çok şükür allah ta sağlıklı bir şekilde kucağıma aldırdı inşallah seninde öyle olir
0 oy
tarafından
Bana da aynısını dediler hatta her biri bir şey söyledi doğumdan iki hafta önce doktor dedi sendromlu doğabilir ama isim vermedi bir sürü sendrom var dedi. Böbrek genişliği ve kalpte parlaklık vardı. Psikolojim bozuldu her gün ağlıyordum. Sonda doğdu ki bebeğim gayet sağlıklı. Sadece böbreği için gidip geldik o da bir yaşında dğzeldi çok şükür. 
0 oy
(4,684 puan) tarafından
Dediğiniz gibi risk taraması yapılıyor sadece. O yüzden hepimizde bir miktar risk olması normal. Önceden sadece down değil pek çok engel türü daha yaygındı. Kıyamam köyün delisi deyip geçiyorlardı. 
(2,440 puan) tarafından
Canım sordunmu eşine benim soruyu
(4,684 puan) tarafından
Yok balım işten gelmesi lazım :D ama aklımda akşam soracağım :))
0 oy
(28 puan) tarafından
O testleri umarsama diyemem ama bu aralar çok sıklaştı bu testlerin sıkıntılı çıkması. 4 sene önce annemde kardeşime hamileyken dediler riskli hem sende kist var hem de çocuğun beyni su toplamış falan dediler. Aldır dediler ama annem doğurdu çok şükür sağlıklı benden de akıllı bir kardeşim var. Kaderi yazan Allah. Sağlıksız derler çocuk normal doğar. Normal derler doğumda sağlıksız olduğu öğrenilir. Allah gönlünüze göre versin sağlıkla kucağınıza almayı nasip etsin inşallah 
0 oy
(27,564 puan) tarafından

Rabbim ne demiş o olur yanilma payı çok yüksek olan testler.

0 oy
(3,485 puan) tarafından
25 yaşında 2ci oğluma hamile iken bana da yaş riski var dediler down sendromlu deldiler maşallah sapa sağlam 
0 oy
(6,770 puan) tarafından
canım yaş ilerledikçe risk artar evet ama riskin fazla çıkması down sendromlu çocuk doğuracağın anlamına gelmez riskin düşük çıkması durumunda da çocuğun yine down sendromlu doğabilir. bu olasılık hesabı. 20 yaşındaki birinin down sendromlu çocuk sahibi olma olasılığı milyonda 1 belki ama 40 üstünde 1000de 1 gibi. eskiden de vardı down sendromlu çocuklar şimdi de. sadece bizler, büyüklerimize göre daha fazla hormona, radyasyona maruz kalıyoruz. hâliyle bizde ihtimal biraz daha artıyor. eskiler doğal ürün tüketirdi bizim yediklerimz hep ilaçlı hormonlu, eskiler ömürleri boyunca 1-2 defa belki röntgen çektirdi biz hastaneye gitsek hadi hemen röntgene deniliyor. telefonlar vs de cabası 
0 oy
(13,836 puan) tarafından
Yaş ihtimali artırıyor ama tek kriter değil. Eskiden ne hastalıkların çocuğun adını biliyorlardı ne de teşhisini ki nerde kaldı istatistik çıkartsınlar ölen çoğu insana bile durup dururken öldü deyip geçmişler 
0 oy
(117 puan) tarafından
Benim kızımada dawn sendromu dediler hem ammiyosentez hem fetal DNA testi yapıldı ikisinde de %90 dawn sendromu dediler hamileliğim sitresle ağlayarak geçti aldırmak için rapor verdiler ama aldırmadım şuan 2 buçuk yaşında çok şükür hiç bir şeyi yok eğer yaşın 30 un üstündeyse o testler riskli çıkıyor şuan 3.ye hamileyim testleri yaptırmadım 
0 oy
(859 puan) tarafından
Riskli olup sağlıklı doğuran var eşimin yengesi bebek engellidir gelişmemiş aldır demişler sağlıklı kızı oldu 5 yaşında şuan 

Benm kizimada taramalara gir engelli olabilir denildi bende girmedim ne gelirse Allah'tan dedim şükür hiç sorun olmadı 

Allah büyüktür başka doktra da git
0 oy
(1,337 puan) tarafından
Valla o bnm galiba detyli bile sorunluydu.beynnde sivi varmi demediler dovn  sendrimumu midesi yokmu demeldiler kqlbi delikmi demediler neler neler sana anlatamam hamileligm zehir olmustu surkeli dua ederdm hatta adak bile adadim saglikli dogarsa kurban kescem durumu olmayanlara dagitcam djye.sonuc saglikli bi bebegm oldu masallah subanaallah dogum yaptgmda ebelere doktrlara anlattm herseyi ve ona gore bebek doktru muayne etti ama hoc bir sey cikmadi suan 10aylik cok yaramaz yerinde durmaz beni hayattan bezdirdi ama sukur olsn diyormki iyiki saglikli herseyi cekmeye raziyim yeterki saglikli olsn 
0 oy
(1,952 puan) tarafından
Hiçbir çocuğuma test yaptırmadım 9 ay mutlu bir hamilelik geçirdim . Sadcee ultrasonla ense kalınlığına burun kemiğine bakıldı tmm . 
0 oy
(216 puan) tarafından
Benim de detaylıda çok riskli çıktı yüzde 70 ihtimalle engelli olacak hatta doğururken ölebilir anne karnında ölebilir dedi ama gayet sağlıklı oğlum hamd olsun. Gebeliğinizi zehir etmeyin birçok kadının canı sıkılıyor bu testler yüzünden. Rabbim sağlıkla kavuştursun inşallah 
0 oy
(697 puan) tarafından
Karnından falan sakın sıvı aldırma o testleri yaptirmanida hiç önermezdim kesinlikle doğruluk payı yok benim renklide doktor dediki herşeyi normal görünüyor ama normal görünümlü down sendromlu bebeklerde olur falan amaçları araştırmak sadece sıvı almayı teklif etti reddettim sapasağlam çok şükür canını sıkma yanı 
0 oy
(6,370 puan) tarafından
Benim görümceme de hamileyken down sendromu dediler bebeğine şimdi iki yaşında ve gayet sağlıklı doğdu
0 oy
(30 puan) tarafından
Sana şimdi ne kadar stres yapma desemde elinde olmayacak biliyorum ama benim de ikili taramada ense kalınlığı çıkmıştı dünyam başıma yıkıldı 12 beklediğim hamileliğimden bir lezzet almadım hep korku ile geçti hamileliğim ve o testlerin bir ihtimal olma olasılığını düşünmeden Dr lar sağolsun bazen o kadar kesin konuşuyorlar ki hamilenin psikolojisini düşünmeden çok kötü bir durum bu maalesef. Ama sonra noldu Allah'a binlerce şükürler olsun ki oğlum sağlıklı doğdu bir sorun yoktu olan benim zehir olan 9 ayıma oldu. Canım senden ricam olabildiğince yalnız kalmamaya çalış canın istemese bile hep kalabalık ortamlarda eğlenceli arkadaşlarınla birlikte ol. Bunun yanı sıra beslenmene çok ama çok dikkat et her gün mutlaka et yoğurt yumurta meyve sebze kuruyemiş ve enn önemlisi bol bol su içmeyi ihmal etme kitap oku mutlaka hatta sesli oku bebiş de dinlesin ☺️ uykularina da dikkat et bağışıklık sistemine çokça çalış sapasağlam olsun bunlar çok önemli detaylar biliyorum bu üzüntüyle içinden gelmez ama bebeğim için ağlaya ağlaya yediğimi biliyorum ben her şey çocuklarımız için sende eminim ki o bebeğini kucağına aldığın an o müjdeli güzel haberi alıp bizlerle paylaşacaksin ♥️☺️ 

İlgili sorular

0 oy
16 cevap 535 göst.
0 oy
8 cevap 129 göst.
1 Şubat 2024 Diğer kategorisinde Asli_eren_47 (796 puan) tarafından soruldu
0 oy
15 cevap 356 göst.
28 Ocak 2024 Aile kategorisinde Myangell (577 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 294 göst.
11 Ağustos 2023 Diğer kategorisinde Nehirrr (796 puan) tarafından soruldu