0 oy
223 göst.
Diğer kategorisinde (519 puan) tarafından
Kızıma 2 gün önce lazımlık aldım. 21 aylık bu arada. Lazımlığını çok sevdi zaten ona seçtirip aldım bırakmadı elinden ben de çabuk öğrenecek diye sevinirken çocuk lazımlığa oturmak istemedi. Banyoya koydum bezini ve kıyafetlerini çıkarttım oturttum ağladı oturmak istemedi. Soğuktur dedim sıcak su döktüm ısıttım yine istemedi. Bu akşam da bezini alacağım zaman yine denemek için götürdüm oturmak istemedi meğer çocuk banyodan korkmuş. Lavabonun yanına aldım çiş çiş falan dedim. Oyalamak için 1den 10 kadar saydım o ara çişini yaptı bitti deyip kalktı. Bezini daha takmadım. Zaten yarım saat oldu olmadı. Şimdi ne yapıcam peki? Uyuma modunda. Uyuduğunda bezini takayım mı? Gece kaldırsam bu sefer de uyandığı zaman geri uyumaz diye korkuyorum napıcam akıl verin bana 

10 Cevaplar

0 oy
(519 puan) tarafından

En İyi Cevap

Postu yazarken koltuğa işemiş bile :D ne ara çişi geldi 15 dk da. Demek ki sık sık bakmak lazımmış:D

(519 puan) tarafından
Ay valla mı ya.? Eşim de öyle dedi erken bir de doğum olacak yorma kendini diye. Ama ne bileyim eylülde doğum olacak o zamana kadar alıştırmak istiyordum ama işte.
(7,911 puan) tarafından
Birde hamilemisin oheyyy veyyy delimisin baci ben bu sağlam halimle bel ağrısından geberiyom sjsj boşuna kendine eziyet edersin he bir iki gün dene aama lazimliga oturmak istemiyorsa çok zorlar seni :)
Yarın bir dene ona göre başlama kararı alirsin
(519 puan) tarafından
Aynen en iyisi yarın da Bi bakayım ona göre devam ederim olmazsa olmaz. Ben bile 7 yaşında bıraktım gece beslenmesini dndnnd
(171 puan) tarafından
Ben yorumunuza katılmıyorum. Benimde oğlum 21 aylık ve 20 gün önce bizde başladık. İlk başlarda evet altına kaçırıyorru, söylemeyi unutuyordu falan ama bende 36 haftalık hamileyim ve doğumdan daha zor olur diye eğitime başladık. Her yere alez serdim, her gün üç posta çamaşır yıkadım, sürekli 5 dk da bir tuvalete götürdüm. 20 günün sonunda hem tutmayı öğrendi hemde bezi tamamen bıraktı. Şu an çok rahat markete de gidiyorum parka da götürüyorum. Cisi gelince anne çiş diyor. İlk günler kaçırması söylememesi çok normal. Bence başlamışken bırakmayın ki 21 aylık artık konuşmaya da başlıyor derdini anlatabiliyor ve havalar ısınıyor. İlk zamanlar tabi ki zor olacak eğilip kalkıyoruz sürekli ev temizliyoruz hamileyiz yoruluyoruz ama biz anneyiz çocukların en kritik dönemlerinde yanlarında olmalıyız ve bu önemli dönemleri başkası değil biz yanında olarak geçirmeliyiz. Benim eşimde gece kalkmak istemedi, sürekli tuvalete götürmeye usendi. Lütfen biraz daha büyüsün ben bez alırım oğluma bırak şu eğitimi dedi ben inat ettim hayır şimdi olmazsa hiç olmaz dedim sabrettim sinirlenmedim geçecek bugünler dedim hep sevgiyle yaklaştım çocuğuma. Her altına yapmasında sarıldım oğlum annende bir zamanlar böyle minnacikti ve hep altına çiş yapıyordu şimdi büyüdü ve öğrendi sende öğreneceksin dedim. Gece ya Allah çekerek yataktan kalktım Allah'ım sen zorlastirma kolaylastir dedim ve şu an bezsiz hayat dertsiz hayat diyorum. Günlük 3-4 saate kadar tutuyor çişini. Evde yaptırıp parka gidiyorum dönene kadar çiş istemiyor istese bile parkta tuvalet var oraya götürüyorum. Pes etme, hoşgörülü ol onun çocuk olduğunu ve ilk defa bezden ayrılacağını unutma sabırlı ol. Sonu selamet olur
(52 puan) tarafından
Tebrik ediyorum sizi. Daha kolaylari bizim olsun insallah. :) yazdım burdan bı şeyleri aklima.
-Reklam-
0 oy
(7,911 puan) tarafından

Yani baci gece tuvalet egitimine başlayan ilk insansin:D

Bağla bezi sabah çıkar ve ona çöpe attır sen artk büyüdün vs de 
(519 puan) tarafından
Ne bilim anam zaten koltuğa işemiş bile snsnsnd
0 oy
(3,774 puan) tarafından
Kuzum sen bezi tak sabahtan 0 dan başla çok sık idrarı geliyor çocuktur anlamıyor bir kere söylese iki üç kaçıyor bazen ben oğlumu ilk 3 gün 10 dk da bir sürekli götürdüm 3 günün sonunda bu süreyi 15-20 dk ya çıkardım ama sürekli sordum çiş varmı ka.ka var mı diye bu şekilde w haftada alıştı gece bezini de ilk günden bıraktım yatağa Alez serdim ilk iki gece kaldırdım lavaboya götürdüm diğer günler ya kendi kalktı yada kalmadı gece kaçırmaso da yaşamadım ben çok şükür birde gece uyumadan önce çok sıvı tüketmesin gece sıkıntı olur 

Hayırlı başarılar ❣️
(519 puan) tarafından
Peki kaç yaşındaydı bir de gece uyanınca geri uyuması zor oldu mu
(3,774 puan) tarafından
Benim oğlan uykucu olduğu için hiç zor olmadı geri uyuması ben başladığım da 2 yaşını 3 ay geçmişti canım
0 oy
(726 puan) tarafından
İyi cesaret maşallah benim oğlan 22 aylık başlamayı bile düşünmüyorum sana başarılar diliyorum 
(3,774 puan) tarafından
Benim oğlan da 22 aylık herkes başla diyor ama çocuk çiş falan demiyor ki gece bezi hala çok dolu oluyor bende başlamaya cesaret edemiyorum
(519 puan) tarafından
Valla ben de gaza geldim de başlamaya karar verdim. Eylülde doğum olacak o yüzden de başlamak istiyorum ama bakalım
(726 puan) tarafından
Bizim oğlanın bezi çoğu zaman taşıyor taksın biraz daha bezi çiş demiyor utanıp saklamıyor tuvalet yaparken erken daha ya
0 oy
(854 puan) tarafından
Ya knka böyle böyle alışacak bi anda olmazki  bende helene böyle çiş yaptırıyorum ama tamamen başlamadım önce çiş yapmayı aklina iyice kazısın az zaman sonra zaten eğitime başlanır şuan altına yapmaması bi mucize bence illaki kaçırır her çişte söylemeyebilir bilmiyorum yanlış bi uygulama mı ama ben helene böyle yaptırıcam inşallah 
0 oy
(360 puan) tarafından
Canım benim kızım 18 aylıktı alıştırınca erken diyen olmuş valla bir ay kadar zorluğunu yaşadım ama çok şükür unuttuk ne gece ne gündüz bez takmadım altına eski bir çarşaf yada battaniye yaptım arasına muşamba koydum uyuturken öyle yatırdım gece uyandıkça kontrol ettim kaçırmış mi diye çok şükür fazla zorlanmadan unuttuk hamileymişsin ilerde iki çocuğun bezi kolay değil bacım ben geçen yıl unuturdum rahatım diye yeni çocuk düşündük 13 haftalık hamileyim  kızım da 32 aylık şu anda diğeri doğunca 3 yaşından geçmiş olcak
0 oy
(1,577 puan) tarafından
Tuvalete bırak sen tuvalete gittiğinde onuda götür altını açik bırak bez bağlama pijamasininindir annecim otur toş yapcaz de sende otur yap görsün benm kızımda öyleydi öyle böyle öğrendi korkusunu yendi
0 oy
(5,333 puan) tarafından
Yani şöyle söyleyeyim.  Eğer çocuğun kendi ifade edebilecek şekilde konuşuyorsa  çiş veya büyük abdestini anlayabilecek  devam et derim ederken 5 dk bir çişin varmı de bu çok savir istiyor bn kızımı 32 aylıkken kestim maşallah 3 günde kaptı tabi konuşuyor anlıyordu biraz büyük abdestten korktu bnmki. Yaş biraz büyük olunc çabuk kavrıyorlar  psikolojikmen zorlamadan sabrederek devam etmen lazm.

Sen bilirsin şimdi çocuğnu konustgnu flaan anlayabilcekse devam et anlamyrsa zorlama kızını cnm.

Gece kendi kızıma hiç bağlamadm bazen uyandırdım şimdi uyanmaz yatmadan önce sıvı alımını azalt cnm o fark etmeden bezle seninki küçük sonra o uyanmadan cikarirsin
0 oy
(15,235 puan) tarafından
Çiş eğitimine başlamadan önce çocuğun fiziksel olarak anneninde psikolojik olarak hazır olması gerekir. İllaki alıştırabilen vardır ama bence 21 aylık çok erken tuvalet eğitimi için 
0 oy
(19,780 puan) tarafından
Sürekli sorman lazım tuvalet eğitimi zorlu bi süreç bizde yavaş yavaş bezi bırakıyoruz daha doğrusu kendisi çıkarıyor ama ben hazır değilim :))) herşeyi yıkadım sildim ama zaten öğrendi gbi gece sor saat başı uykudan uyanması zor olsada gelince gider bi süre sonra

İlgili sorular

0 oy
1 cevap 101 göst.
6 Haziran 2022 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 272 göst.
30 Mayıs 2024 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
+1 oy
7 cevap 226 göst.
21 Ocak 2023 Diğer kategorisinde Toprak_Hilal (2,367 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 354 göst.