+1 oy
323 göst.
Aile kategorisinde (5 puan) tarafından
Kızlar merhaba. Daha önceden de post açmıştım. Aile büyüklerimin yanlış davranışlarından dolayı bebeğimi vermek istemiyorum kucaklarına. Bebeğim daha çok küçük 2 aylık bile olmadı. Aslında ben yanlışa en başta yaptım insanlara sınır koymayarak. Ama tabii bunu artık geride bıraktım bundan sonrasına bakacağım. Kendi anneme az çok anlattım bazı şeyleri. Bebeğim bağışıklığının henüz oluşmadığını çok sallandığı zaman çok kustuğunu. Sürekli salladıkları için buna alıştığını ve bunun da beni zorladığını. Az çok anlattın Kendi aileme. Bunu eşimin ailesine karşı da yapacağım. Kendi anneme nasıl anlattıysam kırmadan üzmeden onları da anlatacağım. 

Size sorum şu olacak ne zamana kadar bebeği başka kucaklara vermemek gerekir. Yakın temas kurmalarını engellemek istiyorum uzaktan sevsinler istiyorum. Çünkü bir şeye izin verdiğim zaman ipin ucu kaçıyor. Sizin neler yaptınız bu konuda. Aile büyüklerinin her şeye karışmalarını nasıl engellediniz nereye kadar engellediniz. Bu durum bebeği asosyalleştirir mi. Tabii ki de tamamen görüşmeyi bırakmaktan bahsetmiyorum. Ama biz onlara gittiğimizde ya da onlar bize geldiğinde bu saatten sevsinler Ana kucağına koyuyorum ondan baksınlar. Çünkü ellerini ayaklarına dokunuyorlar bebek şimdi elini emmeye başladı daha aşiları bile yok. Benim gibi düşünen anneler sizler neler yaptınız nasıl yol izlediniz nasıl tepkiler aldınız paylaşırsanız sevinirim

11 Cevaplar

+1 oy
(779 puan) tarafından
Sakınan göze çöp batar canım şimdi sen onu korumak istiyorsun eyvallah hepimiz bunu isteriz ama seninki biraz abartı yani öyle kucağa vermemek pusette uzaktan baktırmak falan anneanne babaanne ve dedeler için çok zor hiç hoş değil. Uyar yapma dediğimi yapmayın de. eğer inadına yaparlarsa, o zaman ceza amaçlı vermezsin anlarlar hatalarını ama durduk yere bebeğim küçük uzaktan sevin demek dalga geçmek gibi bir şey.  Hasta değillerse ellerini temizse ve çocuğu sapur şupur opmuyorlarsa sorun olmaz şimdilik.  Ha illa bu dediklerimi yapacağım diyorsan çocuğu hiç gosterme daha iyi en azından adı belli kız/gelin göstermiyor olur biter 
(5 puan) tarafından
Canım niye dalga geçmek olsun ki. Bebeğin doğduğu ilk gün şapur şupur öptüler. Kolonya sıkıp bebeğime dokundular. Kendilerini  bebeğimin annesi sandılar. Bebeğimin affedersin foku hakkında bile karar veriyor oldular. Ama onlara göre bulaşıcı değil. Ama daha şu bebeğin bağışıklığının olmadığını anlamıyorlar.  Yani daha anlatsam neler neler var. Biz dedik ki ailenin ilk torunu kimseden sakınmayalım ama yanlış yapmışım. İpin ucu kaçar oldu. Yani beni bile yetersiz hissettirecek duruma geldiler ki 3 gününden beri bebeğime ben bakıyorum tek başıma. Mastit oldum grip oldum evimin yemeğini temizliğini bebeğimin her şeyin bakımını kendim tek başıma yapıyorum. Ama aile büyüklerinin derdi sadece bebek sevmek. Birçok şeye de mesafe koydum ama gene kucaklarına aldıklarında üzerine üzerine öksürdüklerinde sigara içip bebeğime yaklaştıklarında sence abartıyor mu oluyorum
(779 puan) tarafından
Bu arada önceki postunu şimdi okudum bunu neden yapmak istediğini daha iyi anladım. Öncelikle  Sakin kal dediğim gibi bebeği almak isteyenin hasta olmadigina ve temiz olduğuna emin ol. kayinbabanin sigara içme meselesi can sıkıci bunu tatlı ve kesin bir dille konus baba sigara içtikten sonra çocuğu alma ciğerleri etkileniyor de. Annene diyecek çok şey var da neyse susacagim. Onun için de yapacağın şey basit sevmesi için ver ama kucakta çok durmasına müsade etme.isin bile olsa hasta bile olsan kendi bebeğinin ihtiyaçlarını kendin gider annene yaptırma herkes bir yere kadar haddini bilsin yani. Normal şekilde anneanne gibi dede gibi sevsinler tamam o zaman sorun kalmaz ama yok eski şeyleri devam ettirirlerse o zaman ilk yorumda yazdığım gibi bebeği gerekirse gosterme bir süre sebebini de net olarak söyle.
(779 puan) tarafından
Bak benim bebeğim pandeminin ortasında doğdu hatta hamileyken kardeşimin kendi öz kardeşimin düğününe bile gitmedim karnımdaki bebeğin sağlığını korumak için.  Bebeğim doğdu ilk 3 ay kimseye git gel kabul etmedim sadece annem geldi doğumda yanıma o kadar. 3.aydan sonra ziyaret kabul ettim uzaktan olacak şekilde çünkü o zaman şimdiki gibi değildi ama ilk ziyarete gelen eltim tam olayak kayinbabanin yaptıği gibi gitti sigara içti geldi kucağına almaya kalktı bebeği aldım kucağından başka zaman sigara kokusu üstünde değilken sev abla dedim.  Sonra memelkete geldim artık dedeler falan çok merak ediyorlardi görmek istiyorlardi o halde aşırı sakinmadim verdim kucaklarına sevdiler ettiler taa ki benim kendi dedem 4 aylık bebeğime baklava şerbeti verene kadar. Aldım elinden çıktım annemin evine üstüne 2 bayram geçtiği halde yanına gitmedim tekefin açtım sebebini de söyledim ama hatasını anlamadı bir de beni suçlu buldu görmemiş oldum saygisiz oldum ama umrumda değil ben pandemiyi hiçe sayıp büyüktür diye ayağına götürüyorum o da şerbet veriyor olacak değil bu da benim koruma yöntemim dedim ve dedigimi yaptım. Daha böyle biyle çok şeyler yaşadım sen de yaşayacaksın ama arasinj bularak koruma yöntemini kendin bulacaksın. Önceliğin kalp kırmamak olsun ama uyardigun kişi buna ısrar ediyorsa sadece kalp kırmayıp kafasını bile kirabilirsiniz o noktada
(5 puan) tarafından
Beni anladığınıza öyle sevindim ki ... Farklı konularda olsa aslında niyetimiz aynı bebeğimizi korumak. Tabiki zamanı gelince herkes sevecek ben bu bebeği fanusa koymicam ama keşke zamanında bilinçli davransalardi ya da ben en başta bazı şeylere sınır koysaydim da bebeğin sevilecek zamanı gelince içim rahat şekilde kucaklarına verebilseydim. Artık bundan sonrasına bakacağım. Son cümlelerinizi çok beğendim. Tecrübelerinize kulak asacağım teşekkür ederim
(356 puan) tarafından
Sigaraya bnde izin vermem tabi de normal şartlarda hasta degilss sevebilir büyükler bizden çok onları seviyorlar bu gercek
-Reklam-
+1 oy
(15,807 puan) tarafından
Ben bu kadar hassas olmadım hiç. Verdim kucaklarına herkes sevsin. Herkesin içi kaynıyor. Torunları yani haliyle sevmek.istemeleri çok normal. Eğer gelinim ya da kizim ileride bana böyle yaparsa çok üzülür ve bozulurum. 2 aylık olmuş artık büyümüş biraz da. Bilmiyorum senin dusuncenr saygım var. Kendi çocuğun elbette nasıl istiyosan öyle davran. Ama ileride anneannesi babannesi hep cocuguna korkarak aman annesi ne der acaba diyerek yaklasacaklar belki de çocuğuna. Aralarındaki bağı zedeleme derim ben . 
0 oy
(6,750 puan) tarafından
baştan kuralları koyacaksın, onun annesi benim ben ne dersem o diye. yapılan yanlışların neden yanlış olduğunu anlatacaksın, kurallarıma uymazsanız ben de kendi önlemimi alırım diyeceksin. senin kurallarına uyarsa ne güzel çocuk dedesiyle de nenesiyle de vakit geçirir. mahrum bırakmak da doğru değil. yapacağın şey doğru yanlış neyse anlatmak. baktın olmuyor rest çekeceksin. 
(5 puan) tarafından
Tabiki çok haklısınız ben bu bebeği eve hapsetme fanusa koyma derdim yok sonuçta. Ama en başta yaptıkları hareketler öyle soguttular ki hep tedirgin yaklaşıyorum. Ve niyeyse tedirginligimin altıni hep dolduruyorlar. Uslubumu ayarlayıp bunlari onlara anlatacağım ve herşey zamanı gelince yaşanmalı.
0 oy
(58 puan) tarafından
Aslında ben şöyle düşünüyorum tabiki koru kolla ama sakınan göze çöp batar kendimizden pay biç eskiden bizlerde elden ele dolasirdik hatta hiç unutmam çeşme vardı çeşmenin de bir tasi vardı bütün çocuklar yetişkinler o tastan su içerdik biraz daha sakin olmaya çalış hem bebek sevile sevile özgüveni oluşur bırak sevsinler hasta değillerse elleri temizse ne olacak ki bak ne güzel senin bebeğini seviyorlar 
0 oy
(356 puan) tarafından
Bncede biraz abartı olmuş soğukta çıkıyordum o bile sakinito bebeği oldu eve gelince elini yıkar sever bizimkiler Allah'ın izniyle bişey olmaz
0 oy
(318 puan) tarafından
Çok çok abartiyorsun 
0 oy
(798 puan) tarafından
Benim görümcem ler yatıya geldi 10 günlükken canım. Kızı da hastaydı mesela. 10 günlük bebeğim ve eşim rota virüsü kaptı. Perişan olduk doktor anlamadı ne olduğunu falan o kadar zordu ki. Olabildiğince korumakta fayda var en ufak bir şeyde hasta oluyorlar ve senle bebek çekiyorsunuz. Arkadaşım okula 5 aylık bebeğini getiriyor mesela uzaktan seviyorum bacağına falan dokunurum elini yüzünü hiç öpmem 
0 oy
(136 puan) tarafından
O kırılacak bu üzülecek yok arkadas bam bam bammm, oğlum 4 günlüktü kayınpederim hasta oldu eşim hastaneye gidelim dedi yok iyiyim dedi ama öksürüyor bir gorsen apartman sallanıyor,terliyor 3 kez hadi Baba dedi eşim hayır dedi bana git bebekldrin içtiği calpol dan al dedi. Eşim babannesini aradı babamlari çağır çocuk hasta olacak dedi. Hastaneye gidip test verdi başka akraba da kaldılar o gece meğer koronaymis toparlanıp memlekete gittiler prematüre çocuğa hiç acimadilar, yeni doğum yapmış kadına acimadilar, kayınvalidem 50 yaşında evlendi (kayınpederimin ikinci eşi) çocuğu yok diye benim çocuğumda hevesini alsın diye. Vaktinde evlenip dogursaydi dedim bende kimse kusura bakmasın bebeğinin sağlığını düşün, havalr sıcak zaten çocuk sıkılır kucakta
0 oy
(4,457 puan) tarafından
Vallahi ben hiç sakinmadim ikisinide zaten önüne gelende almak istemez bizde öyle halası teyzesi vs sever eder 
0 oy
(7,737 puan) tarafından
Gülüm swn biraz fazla kisitliyosun 
0 oy
(158 puan) tarafından
Ben en başından sınırımıkoydum resim çekilmesine müsade etmedim isteyen gelir kendi görür bakıp bakıp nazar etmelerini istemedim . 

Onlar ısrar ettikçe ben uyardım eşimde destekçi oldu eşinle anlaşın beraber sınır çizin. Çabuk hasta oluyor bahanesini kullanın belirli yaşa kadar kucağa vermiyorum çok kusuyor aman üstünüzü batirmasin diye alın.

surekli böyle yapınca ister istemez yanaşmıyorlar ben böyle yaptım eltim yapmadı o daha çok sevildi ama benim içime böyle sindi yapicak bişey yok.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 63 göst.
12 Şubat 2024 Aile kategorisinde Elif.alparslan (9 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 147 göst.
12 Şubat 2024 Aile kategorisinde Elif.alparslan (9 puan) tarafından soruldu
0 oy
7 cevap 270 göst.
17 Kasım 2023 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 319 göst.