0 oy
931 göst.
Diğer kategorisinde (1,306 puan) tarafından
Selam hanimlar iyi haftalar. Onceden de buna benzer bir post acmistim bizde degisen yok esimle biz farkli dusunuyoruz. Bir de sizin fikirlerinizi merak ettim. Evde iki kisi calisanlar gider paylasimini nasil yapiyorsunuz. Biz uc yillik evliyiz uc yildr da giderler konusunda  ortak nokta bulamadik.  Esim borc oduyordu bende tam 3 yildir ev giderleri kira yakit cocuk masrafi karsiliyordum .  Iki ay once esimin borcu bitti. Ama suan da ne kiraya yardim ediyor ne birseye . Sadece metropol yatinca et tavuk alir pazar malzemesi alir o kadar. 

Gecenlerde bir yere gittik  yemek yenecek iki alternarif vardi . Ikisine de   baktik bana kizdi orda hem pahali yere geliyorsun hemde para harcamak istemiyorsun dedi. Sonra bende donus yolunda konuyu actim. Dedim borclarin bitti artik 12.000 kiranin yarisini ve faturalarin yarisini vereceksin. Havuz hesabi yapacagiz giderleri ortak karsilayacagiz dedim. Bana dediki sen benden cok kazaniyorsun dolayisi ile ben ortak odemem senden az verecegim bana mi sordun 12 bine ev tutarken dedi. Sonra ikinci cocuk muayenesi icin ben ozele gitmek istedim durumum var. Bosuna ozele gitme ben o kadar para vermem dedi. Sehir hastanesine gittim memnun kald8m doktordan devam ediyorum . Organ tramasi icin bir doktora gittim 2500 Tl. 500 tlsini bile beb vereyim demedi. Oglum  icin alisverise gittik sepette benim koyduklarimi sepetten cikarip odemem icin elime verdi. Ogluma hep toplu alisveriis ben yaparim. Bezleri hep toplu alirim. Mama alinacagi zaman bir defada benden al dememistir.  Biraz uzun oldu k bakmayin. Zaman ayirip okuyabilen ve fikir verenler tesekkurler

46 Cevaplar

+12 oy
(1,742 puan) tarafından
Şaka gibi gerçekten okuduklarım.beni çok şaşırttı anladığım kadarıyla seni maaşın geçinmeye yetiyor koy kapının önüne gitsin bunu, çocuğuna bile kıyafet mama  almayan adamı koca diye yanımda bulundurmam hiç 
(1,306 puan) tarafından
Allah sukür ben cok iyi kazaniyorum. Tum masraflari karsiliyorum kalani oglum icin birikim yapmaya calsiiyorum. Oda bana sen benden cok kazaniyorsun diyip kendi kafasina gore takiliyor . Ornegin organ taramasi icin 5 kuurs vermedi. Eve geldik bi baktim kendine akilli saat bakiyor onu alacak. Tv ihtiycimiz yok tv alacagim diyor
(1,742 puan) tarafından
Bilmiyorum benim sabredip susacagım şeyler değildir bunlar, bende çalışırken eşime ben teklif ederdim bazı şeyleri karşılamayı onun haricinde bende kalırdı maaşım
tarafından
Cidden nıye yanında taşıyorsun kusura bakma ama cidden sana yük varlıgıyla hadı parası batsın para için sevmez insan ama şu yaptıgı sevgı de saygı da bırakmaz insanda ne bıleyım erkegın bır duruşu olmalı kocan bayagı omurgasız sana yıkmış kendını keyfıne bakıyor dısardan bakanda Maşallah işte şöyle böyle konuşup adam yerıne koyar bilmezler kı evı ayakta tutan sensın.. Ben olsam çekemezdim vallahi helal
(1,742 puan) tarafından
Aynen bende sabredemem yani ortak harcansa ya da başka şeylere ödese yetisemese neyse ama hele de diliyle yap demesi  benim kabul edeceğim şey değil
(10,510 puan) tarafından
Katılıyorum karı koca arasında böyle şeyler olmamalı. Sizde senin paran, benim param olayı var maalesef. Bir olamamışsınız. İki kişi çalışsam heralde birimizin maaşına dokunmazdık. Öyle şey olmaz
-Reklam-
+2 oy
(7,157 puan) tarafından
Çocuğa sen bakıyorsun evi sen geçindiriyorsun yemeğini temizliğini sen yapıyorsun e bu koca neye yarıyor o zaman öyle saçmalık mı olur. Dinen bile erkek evi geçindirmekle yükümlü kadın parasını eşine vermek zorunda değil
+2 oy
(1,295 puan) tarafından
Canım sen niye eşini besliyorsun o evde gerçekten okurken o kadar sinirlerim bozuldu ki kira sende giderler sende koy kapıya parasının yettiği ev tutsun yaşasın kendi 
(1,443 puan) tarafından
Kesin bende koyardım bebesine evine bakmıyorsa yallah kapı dışarı
+1 oy
(1,571 puan) tarafından
Ay ne kadar saçma. Ben şu anda çalışmıyorum ama çalışsam bütün harcamaları eşime yaptırırım. Kendi maaşımı da biriktiririz . Kadının çalışma zorunluluğu yok ki. Çalışıyorsa da parasında kadın dışında kimsenin söz hakkı yok. Ben evlenmeden önce eşime demiştim. Ben çalışıyorum diye sakin ha güvenme. Ister çalışırım ister çalışmam. Çalıştığımda da benim parama da güvenme. Kendine güvenip evi , karımı, çocuğumu gecindiririm diyorsan öyle evlen. Yoksa hiç bulaşma demiştim. Ne diye koca diye yanında dolaşıyor o zaman. Aldıklarını eline tutuşturup senin ödemeni bekliyor bir de. Canım kusura bakma ama böyle adamdan bir de ikinci çocuk. Kendi çocuğunun masrafını bile yapmaktan kaçınıyor. 
0 oy
(3,118 puan) tarafından
Kafama takılan tek şey siz evlisiniz ve para konusu nasıl oluyor yani sen bunu öde o onu ödesin ne bileyim bana tuhaf geldi herseyin ortak olması lazım yani evlisiniz sonuçta 
(1,306 puan) tarafından
Tesekkurler yorum icin evet 3 yildir ortak nokta bulamkyoruz. Ortak olmak istemiyor odemek istemiyor diyim. Mesela evde tv var. Ben giderlere ortak ol diyince hayir diyor tv olmasina ragmen diger ay tv alacagim  diyor
(3,118 puan) tarafından
Ayyy çok tuhaf sizin eşiniz o zaman madem öyle evlenmeseydi kendine istediğini alsaydı peki şimdi sen izne falan ayrılsan ne olacak hani hamilesin sanırım
(1,306 puan) tarafından
Simdi hamileyim evet saglikli olursam izin bitince okula donecegim. 5 aylik olduk bir parca kiyafet almadi. Organ taramasj icin 2500 tl bir doktora gittim 500 tlsini bile vereyim demedi. Sonra eve geldik bana akilli saat gosteriyor kendine onu alacakmis
0 oy
(4,002 puan) tarafından
esinin yaptigi cok itici ya , olaki ucretsiz izne falan ayrilsan dogumdan sonra neler olacak kim bilir ?
(1,306 puan) tarafından
Allah saglik versin de hic ucretsize ayrilmam. Cunku hic guvenmiyorum ona. Adam 3 yilda bir defa temizlik malzemesi almis insan degil .  12.000 bini bana mi sordun ev tutarken diyor
0 oy
(4,174 puan) tarafından
Böyle evlilik mi olur siz evet kağıt uzerinde evlisiniz ama bence değilsiniz ev arkadaşısiniz inanın şok oldum ben okuyunca aklın varsa kurtul bu adamdan seni kullanıyor resmen 
(1,306 puan) tarafından
Teskekurler ev arkadssi bile ortak oder ama bu adam yasadigi ev icin bana mi sordun 12.000 e tutarken diyor yarisinj vermicem diyor. Oglum iki yasinda ilk haftadan itibaren mama aldim. Aldigi mama sayisi elin parmaklari kadardir. Giderleri paylasmicm  sen daha cok kazaniyorsun ben veremem senin kadar diyor. Sonrada tv ihtiyacimiz yok . Ben 3ve tv alacam diyor
(4,174 puan) tarafından
Böyle saçmalık mi olur yaa nasıl sabrediyorsun inan ben sinirlendim burda ya
(1,306 puan) tarafından
Bende sinirleniyorum aynen o yizden bide fikir almak istedim. Yani daha cok var da mesela organ taramasj icin 1 tl bile vermedi eve gekdik kendine akilli saat bakiyor
(4,174 puan) tarafından
At tövbe kusura bakmayın ne baba nede size eş olmayı hak ediyor
0 oy
(10,919 puan) tarafından
Bence evlilikte şöyle olmali ki ben calismiyorum ama calissam şoyle olurdu. Herkes maasini ortaya koyardi orta hesaba. Butun borclar irdan odenirdi kira fatura kredi iste ne varsa. Yiyecek icecek cocuk derken. Kalan parada orda kalip yine birikirdi. Hic senin paran benim param olmazdi. Oylede olmali bence evlilikte
(1,306 puan) tarafından
Ben maasimin giderler kismini ortaya koyuyorum ondan da giderlerin yariisni ver diyorum havuz hesabi yani gid3rlerin hepsini erkke olarak sen karsila ben maassima dokunmicam demiyorum. Benim fazla kazandigimi soyleyerek ortak olmak istemedigini soyluyor bana mi sordun ev tutarken diyor. Tv ihtiyacimiz yok bu kez kafasina gore ben diger ay tv alacam fiyor
(1,535 puan) tarafından
İşte benimde demin yazdığım yorum.  Aynısını  yazmışsınız. Evlilikte sağ cep sol cep mi olur ya. Tek bir hesap olur.
(1,306 puan) tarafından
Yok bu adamin kafa degisik calisiyor. Mesela organ taramasjna gittik 5 kurusunu da ben vereyim demedi. Eve geldik ekndine akilli saat bakiyor internetteb
0 oy
(10,350 puan) tarafından
Canım yanlış anlama ama böyle evlilik olmaz sen benden çok kazanıyorsun ben ona para veremem yok o benim masrafım değil vs vs bu evlilik değil bildiğin ev arkadasligi bizde eşimle çalışıyoruz hemde borç ödüyoruz ama asla sen benden az kazanıyorsun yok ben şunu aldım verdim hesabı olmaz eşim benden önce maaş alır onunla kredileri mutfağı kredi kartini vs hallederiz geri kalan para ortak kasada durur sonra benimki yatardi (şuan tatilde olduğum için maaş almiyorum) benim yatanla yetmeyen masraflar ihtiyaçlar olunca onları alırdık gerisi gene ortak kasada dururdu evlilik senin paran benim param senin masrafin şu bu demek değildir 
(1,306 puan) tarafından
Evet iste esim bunu anlamiyor 3 senedir de koy kasaba olmuyor bizden. Biz dugun zamani borclari ikiye bolduk bende nakit oldugu icin ve borc isini sevmedigim icin bana dusen kismi nakit verdim v3 kart hic kullanmafim. Esim ise karttan ve borc ile aldigi icin surekli onu borca dusuren benmisim gibi davraniyor. Kendime bir miktar ayiriyorum onunla neden borclarimi odemiyorsub diyor e zaten ben nakit odedin kira yaakit giderler cocuk masrfai bende nasio hepsini odeyebilirim ki
(10,350 puan) tarafından
Bu konuyu enine boyuna iyice oturup konuşmanız lazım cnm anladığım kadarıyla 2. Çocuğa hamilesin sen yarın öbür gün ücretsiz izne çıkınca maaş alamayacaksın o zaman nolcak hadi çocuk büyüdü ise dondun o zaman esin diyecek mi sen çalışmadığın dönemde şu kadar masraf yaptım cocuga bunları aldım bana şu kadar borçlusun hadi öde mi diyecek tercih senin karar senin elbette ama bu böyle gitmez
(1,306 puan) tarafından
Tesekkurler bu durumlardan dolayi ben ucretsize cikmayacagim. Annem bakacak okula donecegim izin bitince. Adam bagirip cagiran tip  biraz dha bakacahim yolu ayiracahim gerekirse
(10,350 puan) tarafından
Meslektasiz sanırım:)))) canım bak ben gecen sene mayısta dogum yaptım sonra ücretsiz izne ayrıldım eylül ayı geldiginde maalesef lohusa depresyonu yaşadığım için ve evde olduğum sürece her halta karışan insanlar olduğu için ücretsiz iznimi iptal ettirip bebeğim 4.5 aylıkken ise döndüm ilk ay ohh ne dedim kendime geldim resmen ne depresyon ne bisey hiç kalmadı ama sonra müthiş bi vicdan azabı çektim bebegimi bırakıp ise döndüğüm için sanki ondan ayrı kaldığım için beni sevmiyor benim kucağımda sakinleşmiyor beni annesi olarak görmüyor ben yokken mama yemiyor gibi düşüncelerle bu seneyi zor bitirdim hala vicdan azabı çekiyorum benim yaptığımı sen yapma inan bana çok üzülürsün kesinlikle ücretsiz izin hakkını kullan bebeğinin sana en çok ihtiyacı olcak eğer esin bu durumu sorun yapacaksa tabi karat senin ama pişman olacaginin sana garantisini veriyorum
0 oy
(1,535 puan) tarafından
Ya siz aynı evi paylaşan 2 öğrenci değilsiniz ki. Ne kadar  saçma. Ben çalıştığımda  gelen 2 maaş ortak olarak toplanır. Tüm harcamalar yapılır. Kalan olursa birikim yapardık. Yok sen şunu öde. Yok şunun yarısını sen öde. Falan  yok bizde. Şimdi ben çalışmıyorum.  Eşimin maaşı benim  maaşım  demektir. Tüm harcamalar yapılır. Kalan olursa  birikir.
(1,306 puan) tarafından
Iste esim bunu anlamiyor dolayisi ile de evin ortak giderlerjne  katilmak istemiyor. Mesela tv ihtiyacimiz yok  diger ay tv alacahim diyor
0 oy
(5,240 puan) tarafından
Gerçekten acayip bakamayacakmis niye evlenmiş ki. Ya çalışmasaydıniz o zaman ne yapacaktı
(1,306 puan) tarafından
Yani evet bende bunu dusundum hic bir ihtigacimiz karislanmayacakmis resmen. Sukr ettim halime calistigim icin. Zaten diyor bana mi sordun 12000 e ev tutarken 3 yilda bir defa temizlik malzemesi almis insan degil. Cocuga mama almaz  bez almaz nerde gereksiz sey var onu alir gelir .  Yemek yapmaz mutfaga 3 4 ayda bir girer 8 10 tane bicak  satir almis gelmis ne yapacaksa lazim olanlari almiyor giderlere asla karismoyor
0 oy
(14,698 puan) tarafından
Ve sen hala ikinci çocuk istiyorsun 
(1,306 puan) tarafından
:) yok cocugu ben istemiyorum zaten oglum var iki yasinda sizce calisan ve  ailevi problemleri olan bir insan ikinci cocuk ister mi. Ama ikinci cocuk istemeden de olduysa Allah verdi bakacagim mecbur. Ikincicoculta sorun etmedim cunku ogluma da hic destegi yoktu maddi olarak kendim ikinci cocuga da bakatim ve kendi ailem arkamda hep destekler. Yakinda bitirecegim de bu isi  ayrilik olarak kaynedecwgim birsey yok ama hali hazirdaki durumu bir de 3. Ksiilerden yorum bekledim
(14,698 puan) tarafından
Eşin sadece nikahlı kocan asla aile değil paylaşım yok bizde de eşimin çok borcu var ama asla aldığını kendin öde diyemez yeri geldi kredi çekip onun borcunu da ödedim ama senin paran harcansın benim param bana kalsın çakallığını yapan insandan ne eş olur ne aile buna insan kullanmak derler ha ben olsam evliliği bitirirken hiç bir faydan yok derim mahkemede de söyler onu da rezil ederim
0 oy
(2,245 puan) tarafından
Sen çalışmasan bu adam senle evlenmezdi ozamn. Peki kendi maaşını napıyor hep kendine harcıyorsa bu nasıl evlilik.. çocuğun ful masrafı bile kocan ödemesi lazım. 
(1,306 puan) tarafından
Gecenlerde pazar icin para cekerken bir miktar paran oldugunu gordu o saatten sonra iyice saldi adam. Cocuga 5 parca kiyafet 5 mama  3 paket bez almistir bu zamana kadar 2 yasinda dusun
0 oy
(1,337 puan) tarafından
Aklıma mantikli olarak sadece şu geliyor büyük bir borcun altina girin ev araba arsa gibi ortak bir malın borcuna, esin de onu ödesin sen de evin giderlerini karsila en mantikli bu geldi aklıma 
(1,306 puan) tarafından
Yani aslinda ben 3 yildir birsey olmadiysa artik duzelmez modu ile bitirme kafasindaydim. O yuzden guvenmedigim icin borca girmem sanirimm . 6000 kira icin vermeyen insan onuda odemez bence. Cunku arabanin kredisini bile ben odedim
(1,337 puan) tarafından
Kendi aldigini ne yapıyor peki?
0 oy
(2,021 puan) tarafından
Ne kadar saçma bir konu siz evlisiniz senin param benim param diye birşey yok yeri gelir sen ödeme yaparsın yeri gelir eşin ödeme yapar eğer eşin bu kafayla giderse işler çıkmaza gider 
(1,306 puan) tarafından
Evet is cikmaza girdi bende cozum oneri aramaya geldim arkadaslardan . Kafamiz farkli calisiyor  organ taramasi icin 500 tl bile vermedi ve eve geldik kendine akilli saat bakiyor bence normal degil
0 oy
(3,548 puan) tarafından
Biz de iki kişi çalışıyoruz ayın 15 inde ben kendi kredi kartimi ödeyecek kendi ihtiyaclarimi karşılayacak kadar parayı alır gerisini esime gönderirim borcu da o öder ihtiyaçları da karşılar pazar market de halleder 
(1,306 puan) tarafından
Ben acikcasi guvenmedigim icin kalan parami gondermem ondan da massinj hic istemedim sadece havuzdan sana dusenleri ver dedim. Gecen
(3,548 puan) tarafından
Yani guvenmiyorsan tabiki bütün giderlerin ortak ödenmesi lazjmsen daha çok kazanıyorsun diye sen daha çok ödersin diye bir şey yok yani ortak kullanılıyorsa ortak ödenir
0 oy
(8,680 puan) tarafından
eşin işin kolayını bulmuş, ne güzel. 

sen ne kadar alıyorsun x

eşin ne kadar alıyor y. evin geliri x+y bundan giderler neyse onu düşerseniz kaşan parayı da ikiye bölersiniz.

eşinde biraz hödüklük var
(1,306 puan) tarafından
Ben bu ay dedim 12000 kira 6sini ver 1000 tl de faturanin yarisini ver. Hayir veremem dedi sen cok kazandigim icin sen vereceksin cogunu dedi.ee zaten bumlar bende bir de cocuk masrafi yakit araba ev giderlei de bende
(8,680 puan) tarafından
bütün masrafı sen karşılıyorsan o ne işe yarıyor? sen kendi kendine pek ala yetiyorsun, bir de adam kahrı mı çekeceksin. restini çeksene, bu adam fazla şımarmış.
0 oy
(415 puan) tarafından
Ev arkadaşlığı gibi geldi bsna biraz. Acaba eşiniz sizin ondan çok kazanmanızı takıntı yapmış olabilir mi? Şöyle bir fikir nasıl olur mesela siz maaş alınca tüm maaşınızı ona atsanız onun maaşı ile birleşse ve evin tüm ihtiyacını kira, alışveriş herşeyi ona ödetseniz? Özellikle her yerde harcamaları onun yapmasını isteyin ve nasıl olsa tüm para sende deseniz. İşe yarar belki 
0 oy
(122 puan) tarafından
İkimiz de çalışıyoruz borçları faturaları ödüyoruz kalan para tek hesapta duruyor biraz nakit kendimize alıyoruz kalanı hesapta duruyor ihtiyaçları da oradan alıyoruz
0 oy
(2,068 puan) tarafından
Oh valla siz beyefendiye bakın. O da kendi parasını kendine saklasın 

İlgili sorular

0 oy
14 cevap 393 göst.
25 Temmuz 2020 Aile kategorisinde Sni ck iyi anliyorum (909 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 92 göst.
8 Nisan 2024 Yemek-Tarifler kategorisinde clk38 (1,400 puan) tarafından soruldu
+1 oy
4 cevap 140 göst.
31 Aralık 2023 Diğer kategorisinde Bbttnnmm (334 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 115 göst.
2 Kasım 2023 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu

393,748 soru

11,775,178 cevap

35,793 kullanıcı