+1 oy
561 göst.
Diğer kategorisinde (1,036 puan) tarafından
Ben 0 pozitif esim b negatif bebegimin 0 negatif çıktı mümkün mü böyle bir şey 

20 Cevaplar

+2 oy
(4,860 puan) tarafından

Evet çaprazlama sonucu senden 0 babasından da negatifi almış. Bu çok normal bir durum :)

-Reklam-
0 oy
(2,696 puan) tarafından
Evet canim normal.
(1,036 puan) tarafından
Teşekkür ederim
0 oy
(1,089 puan) tarafından
Normal benim AB + eşim 0- kızım b pozitif oldu
(1,036 puan) tarafından
Şaşırdım bende anne ya da babadan alıyor sanıyordum
(364 puan) tarafından
ikinizdende almis canim senin 0 yani 00 esininde B0 caprazlama yapildigi zaman ya 0 olacak yada B ,
zamaninda biyoloji dersinde baya ugrasmistik bu caprazlamalarla :)
(1,089 puan) tarafından
Doğru canım
0 oy
(1,421 puan) tarafından
Benim AB negatif eşim 0 pozitif bebemiz b pozitif 
0 oy
(2,273 puan) tarafından
Ablamın 0+ eniştemin a+ oğlunun a- yani normal 
0 oy
(9,078 puan) tarafından
Annemin A babamın B benim 0 doktorumla konuştum ilk ogrendigimde nasıl olabilir ki dedim anne A0 baba B0dir sen 0lari almissindir baskın gen A ve B çıkmıştır ondan Annene A babans B demişlerdir dedi 
(1,036 puan) tarafından
Aa bilmiyordum çok açıklayıcı oldu teşekkür ederim
0 oy
(6,577 puan) tarafından
Nesi farklı ki birini senden diğerini eşinden almış olağan şeyler bunlar bende farklı deyince herşeyi farklı sandım :D 
0 oy
(2,925 puan) tarafından
0 babadan almış negatifi senden aslında 
0 oy
(1,458 puan) tarafından

10. Sınıflara anlatmayı en çok sevdiğim konu bu☺️☺️ mümkün elbette, sen B kan grubu oldugun için iki ihtimalin var ya hem annenden hem babandan B aldın ve BB kan grubu oldun ya da anne ve babanin birinden B digerinden 0 aldin ve B0 kan grubuna sahip oldun. Eşin de 00 kan grubuna sahip zaten A veya B karakteri yok. Yani o annesinden de babasindan da 0 almis. Sizin kan gruplariniz Hem B hem 0 antijeni icerdigi icin sizden 0 kan gruplu bir bebiş doğabilir cok normal. Rh faktörü için de benzer bir durum söz konusu sen rh pozitifsin yani bedeninde rh faktörü var, ama rh faktoru eşinde yok. 

Senin rh faktörün eğer homozigot baskın(RR) olsaydı bebeğin rh pozitif doğardı eşin negatif(rr) olsa bile. Ama senin ki heterozigot baskınmış yani (Rr) imiş.
Rr × rr ile caprazlandigi zaman %50 ihtimalle Rr(rh pozitif), ya da %50 ihtimalle rr (rh negatif) olacaktı, negatif olmuş☺️☺️☺️ çok mutlu oldum yazarken ders anlatmayi çok ozlemisim☺️☺️☺️
(1,036 puan) tarafından
Uzun uzun acikladiginiz için çok teşekkür ederim bende tuhaf tuhaf şeyler düşünüyorum bebekler mi karıştı tövbe estağfurullah:)) esimde benim gibi ya benimkini ya da kendininkini olduğu gibi alacak saniyormus
(1,458 puan) tarafından
Rica ederim canimm yok gayet normal ☺️❤️❤️
0 oy
(4,589 puan) tarafından
Normal bacım bizim eşimle A ve 0 pozitif kızların biri A biri 0 negatif
0 oy
(610 puan) tarafından
Ben A+, eşim A- kızim da 0+. ben de eşim de A0'ız ve kızım ikimizden de 0'i aldı demek ki. Ama millete sorsan bir karışıklık var diyorlar 
0 oy
(2,098 puan) tarafından
Sizden almış aslında. Anne ve babanın direkt aynısı geçmez birkaç seçecek oluyor dna kodlamasında
0 oy
(9,658 puan) tarafından
genler 2lidir. mesela ka  grubu sen sıfır grubu isen 00 dır o gen ve çocuğuna tek sıfır aktarırsın. 

çocuğun 0 grubu olduğuna göre eşinin kan  grubu b0. eşinden de 0ı almış çocuk. rh+ ve rh- e gelirsek. pozitif negatife baskındır. çocuk negatif ise sen rh+rh- sin, eşin de rh--. çocuk d ikinizden rh- genini almış.

tablo yaparsak 

anne 00   baba b0

çocukların kan grupları

00 00 b0 b0

yani çocuğunun 0 ve b grubu olma ihtimali yüzde 50

rh bakmından ise

anne +-    baba - - ise

+-    +-    - -   - - kan grubuna sahip olur. 

senin bebeğin de 0 rh- olabilir yani bu çok normal 
(1,036 puan) tarafından
Anladım uzun uzun aciklamissiniz cok sagolun esimde benim gibi zannediyormus ya tamamen benimkini alacak ya da kendisininkini o da şaşırdı
(9,658 puan) tarafından
genetik çok eğlenceli bir şey:) mendelin bezelye deneyi var kafa karışıklığını bitiyor.

ikinizden a kan grubu çocuk olsa o olmazdı işte :) o mümkün değil sizin kan gruplarında
0 oy
(288 puan) tarafından
Tabiki mümkün açıklamasını yapamam karışık biraz araştirmiştim bende bi bak googleden istersen
0 oy
(8,247 puan) tarafından
Benim ve eşimin  kanalarimiz aynı olduğu için 2 çocugumuzunda aynı oldu kanları
0 oy
(735 puan) tarafından
Ya banada acıklama yapın 3cocugumda negatıf benım gıbı baba pozıtıf 4gebeyım bakalım bu ne olcak barı bıtanesı babadan pozitif olsun ya
(9,658 puan) tarafından
genler ikilidir canım. mesela kadın geni xx erkek gemi xy. yumurta, x kromozomu olur sperm ise x ve y. sperm xse kkz sperm y ise erkek olur.
kan grubuna gelirsek negatif kan çekiniktir.
kan grubu da ikili gendir. anne baba pozitif olmasına rağmen çocuk negatifse annenin ve babanın gçgenleri +- dir. anneden - babadan - gelirse çocuk da - - olur rh negatif olur yani.

anne a baba a ise de çocuk 0 kan grubu olabilir mesela yine bu sebepten:) genetik çok acayip bir şey
(735 puan) tarafından
Allah razı, olsın cnm ya ne güzel yazmıssın
0 oy
(14,493 puan) tarafından
A+ 

B+ 

Oğlum 0+
0 oy
(2,223 puan) tarafından
İkinizden de almış işte ben A+. Eşim 0-   oğlum 0+
0 oy
(2,716 puan) tarafından
Gayet normal canım benim de A (+) eşimin 0(+) kızımda A (+) sizinkindede çaprazlama var biri negatif biri pozitif olduğu için 
0 oy
(2,553 puan) tarafından
Bizimde farklı farklı.dedeleriyle aynı gruptan kızım.

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 144 göst.
0 oy
7 cevap 175 göst.
7 Mart 2024 Aile kategorisinde Seherhanim53 (19 puan) tarafından soruldu
0 oy
2 cevap 45 göst.
9 Aralık 2023 Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde Kaavi (2,500 puan) tarafından soruldu
0 oy
3 cevap 61 göst.
7 Eylül 2023 Diğer kategorisinde prensesimvar (32 puan) tarafından soruldu

398,154 soru

11,906,951 cevap

36,036 kullanıcı

...