0 oy
1,192 göst.
Aile kategorisinde (2,561 puan) tarafından

Başlığa ne yazacağımı bilemedim hanımlar ama sizinde fikrinizi almak istiyorum yorumlarınızı merak ediyorum 

Ben hastanede tedavi görürken eğer sağ salim evime dönersem aşure yapıp dagiticam dedim ve rabbim nasip etti eşimde yardım etti yaptık ve mahallede tanıdık tanımadık herkese dağıttı eşim herkesin kapısıni çalmış vermiş (ALLAH KABUL ETSİN ) 

ŞİMDİ SORUMA GELEYİM 

Ben aşure dağıtılırken küçük aşure kasetlerinde dağıtmaya karşıyım kimse evinde tek yaşamıyor ve bir çok insan ikinciye istemeye çekinir o yüzden büyük tencerem var onun içine koyar kapağını kapatır gittiğimiz yerde kab getirirler kepçe ile bol bol koyarız her sene böyle yaparım verdim yer doyasıya ailesi ile yesin isterim bugün eşim dağıtırken 2 kişi bu ne görgüsüzlük insan tabaklara koyarda dağıtır diye laf etmiş eşime morali bozulmuş bana göre görgüsüzlük olarak görmüyorum  ama yinede sizlere danışmak istedim benimde keyfim kaçtı çünkü biraz 

48 Cevaplar

0 oy
(7,123 puan) tarafından
Önemli olan böyle güzel bi geleneği devam ettirmek paylaşımda bulunmak değil mi ha tenceryle ha tabakla ne fark eder boş konuşmuşlar gerçekten
-Reklam-
0 oy
(320 puan) tarafından
Valla sen yine tencereyle dağıtmışın ben cumartesi yaptım daha kovaya koydum büyük cezveyle dağıttım yani bizim orda hep böyledir eşinin yerinde olsam eşek hoşaftan ne anlar deyip dönerdim geri vermeden 
0 oy
(1,045 puan) tarafından
Bence de gorgusuzluk asevinde aş dagitmiyorsun aleminyum tabaklar var buyuk her boyda hayir islerken verdigin aileyi de kotu hissettirmemelisin özel hissetmeli koyde bile senin bu yaptigin yapilmaz 
(2,561 puan) tarafından
Senden güzel konuşuyorum eminim Allah kalbinize göre yaşam nasip etsin
(1,045 puan) tarafından
Sen bence hastasin tedavi ol
(2,561 puan) tarafından
Senin ne olduğunu yazdılar canım o yüzden senin yazdığını umursamıyorum hayırlı günler
(1,045 puan) tarafından
Ne alaka farkli yorum gorunce ben iyiyim sen kotu demek bence nornal birine ait degil iyi bir insan oldugunu mu dusunuyorsun neyse sana da hayirli gunler
(2,561 puan) tarafından
................
0 oy
(10,836 puan) tarafından
Çok mantıklı canım Allah razı olsun. Burda dağıttılar Allah razı olsun onlardan ama dediğin gibi 2 kase bize yetmedi. 2 kızım var onlara yedirdik biz tadamadık ben yaparsam sen gibi yapmayı düşünüyorum 
0 oy
(1,432 puan) tarafından
Canim boşver insanlara iyilik yapsan bahane bulurlar ben tavuğun gotunden yeni çıkmış tap taze yumurtayı yesin diye verdim sonra geldi bana üstünde parmak izi var sen bana büyü yaptın dedi utanmaz ahlaksız o yüzden vemrmek lazım aslında öyle insanlara 
0 oy
tarafından
Kesinlikle moral bozma sen doğru olanı yapıyorsun bizim odalarda da tencere ile dağıtılır hatta tencere kazanı büyük olanlar kolay taşınsın diye kovalara katar öyle dağıtır ve bunu kimse garipsemez. Tek kullanımlık kaplar sağlıksız e herkese tek tek tas yetişmez verilen tabak geri gelecek mi durumu da ayrı mesele. Zaten senin amacın herkese bol bol vermek olduğu için tamamen ayrı mesele yani Allah kabul etsin evinizin bereketi bol olsun Allah'ım ailene  sağlık sıhhat versin inşallah 
0 oy
(1,114 puan) tarafından
Hiç de görgüsüzlük değil, Allah kabul etsin inşallah... Canım çekti benimde :) ysrıngücüm gelirse kalkıp yaparım inşallah 
0 oy
(863 puan) tarafından

Ay ne görgüsüzlüğü canım bizim köyde de böyledir bizde böyle gördük .tencere ile dağıtıma çıkar evden verilen kaba koyardik bizde .Tabi şu var şimdi bizim köyde herkes herkesi tanır birbirinin pisirdigini yer.asure geldimi biz 9 kişiydik hepimize yetsin isterdik. .şehirlerde artık çoğu kişi dışardan gelen birşeyi yemiyor bazen çöpe atıyorlar ama öyle bile olsa görgüsüz demek çok çok ayıp yüzüne karşı.ben olsam hiç vermeden dönerdim kapıdan . tanımadığın insanın yaptığı densizlik içinde canını sıkma Alllah kabul etsin daha çok versin<3

0 oy
(380 puan) tarafından
O kelimeyi söyleyen kişi görgüsüz ve saygısız bence zaten senin yaptığın en doğrusu boşver takma hiç Allah kabul etsin 
0 oy
(136 puan) tarafından
Ben de tencere ile verilse almaya çekinirdim açıkçası niyet iyi olsa da görüntü hoş değil hane halkına göre 2/3 kase süsleyip verilir bence
(382 puan) tarafından
Bize 1 kasecik canım 3 kişiyiz bize verdiler 1 tane doğru yapmış tencere doya doya ye yapamayanlar İçin bide hamileyim ya
0 oy
(1,258 puan) tarafından
Bence çok güzel bir davranış tebrik ederim.
0 oy
(263 puan) tarafından
Ben olsaydım o komşuya derdim Allah kabul etsin deseydin sanane nasıl veriyorsam istersen alma 
0 oy
(660 puan) tarafından
O kadar uğraşmışsın maddı olarak ayrı yorularak ayrı emek vermişsin. Bence onların yaptığı büyük terbıyesızlık. Öyle dıyene vermeyeceksın aslında
0 oy
(3,612 puan) tarafından
Allah kabul etsin 
0 oy
(1,209 puan) tarafından
Eski mahalemde bana biri tencereyle kapıya getirmişti aşırı mutlu olmuştum bide çok severim istediğin tabağı getir koyiyim diye valla hepimize yetti bence en mantıklısı bu☺️
0 oy
(2,734 puan) tarafından

Sizi tebrik ediyorum bu hareketinizden dolayı gerçekten bu düşüncede insan kaldımı? Allah razı olsun Allah kabul etsin. Ve birşey daha diyeceğim. Geçen gün tarihçi Talha uğurluel anlatıyordu. Osmanlı zamanında aşure yi çorba gibi sulu yaparlardı ve şimdiki gibi kaplarda değil büyük sürahilerle gezdirip kapı kapı insanların kaplarına dökerlermiş.görgüsüzlük değil aslında bilmeden bir Osmanlı geleneğini yaşatıyorsunuz. Allah hayırlı kalbi temiz insanlarla karşılaştırsın sizi <3

0 oy
(844 puan) tarafından
Küçükken köylerde büyük bakır kazanlara yapılır onlarla kapı kapı gezip dağıtırlardı. Kaç gündür aşure aşeriyorm ne getiren var nede ben 2 çocukla yapabiliyorum. dua edin de biri aşure getirsin amin 
(2,561 puan) tarafından
A101 konserve var cnm evde yapmış gibi aşırı derecede lezzetli tavsiye ederim

Pakette toz olan değil konserve
(844 puan) tarafından
Denedim evde sişenin yerini tutmuyor
0 oy
(12,797 puan) tarafından
Hoşt ko.pek deseymis esin iyi sizin gene tencere ile dağıtılıyor bizim burda bakirlara doldururlar kapi kapi gezerler 
0 oy
(1,672 puan) tarafından
Onu diyene vermeseymis eşin keşke 
0 oy
(17,910 puan) tarafından
Taş yesinler.

İlgili sorular

+2 oy
20 cevap 1,125 göst.
28 Haziran 2024 Moda kategorisinde Busra05 (1,951 puan) tarafından soruldu
+2 oy
33 cevap 1,174 göst.