0 oy
999 göst.
Diğer kategorisinde (117 puan) tarafından
Kızlar eşim muhafazakar bir insan. Öyle olduğu için evlendim. Aynı apartman da bir tane bayan hoca var. O bayan hocanın eşiyle eşim arkadaş. Kadınla bizde tanışıyoruz. Neyse eşimle ikimiz arabada oturuyorduk. Arabanın kapıları da açıktı. Karşıdan bu kadın gelince eşimle o kadın birbirilerine hayırlı akşamlar dedi. Ben hiç bişey demedim yalnız. Ben varken eşimin atlaması normal mi sizce. Bana çok tuhaf geldi. Birde dediğim gibi muhafazakar birisi. Ben aynı şeyi yapamazdım bilmiyorum ya. Tepki vermelimiyim

29 Cevaplar

+9 oy
(153 puan) tarafından
Bu nasıl muhafazakarlik selam veren birinin hakkına giriyorsunuz kendi kuruntunuz kiskancliginizdan yazık ya bu devirde bu kafayla yaşanmaz siz de selam verseydiniz kadin ailecek size selam vermiş 
-Reklam-
+3 oy
(10,012 puan) tarafından
insanların birbirne selam vermesinin ne gibi absürt hali olabilir ki
(5,329 puan) tarafından
aynen gayet medeni ve insanice .  bencede sorun olacak bise degil. senle anlik hoz goze gelinse sana selam veriridi demek o an gayriihtyari esinle anlik goz goze gelmis ve selamlasmislar ne olacakki
(1,805 puan) tarafından
Çevrenizde muhafazakar birileri var mı bilmiyorum ama o insanlar kendi karşı cinsten kuzenleriyle dahi aynı odada bulunmazlar :) göz teması kurmazlar büyük ihtimalle kadının o yüzden garibine gitti
(10,012 puan) tarafından
yok biliyorum tokalaşmazlar, göz göze gelmezler ama o an gelmiş olabilirler görünce de selam verilmiştir
(117 puan) tarafından
Aynen canım o yüzden garibime gitti. Kadının gözünün içine bakarsan o da hayırlı akşamlar der yani
(10,012 puan) tarafından
eşini de tanıdığı için olmuştur belki gözü dalmıştır. hemen kötü düşünüp büyütme. evet bir muhafazakar gibi düşünmüyorum ama her şeyin vir açıklaması vardır. aklına her zaman ilk olarak kötü bir şeyi getirme
(117 puan) tarafından
Bilmiyorum ben hassasım bu konularda eşimin de hassas olduğunu düşündüğüm için garibime gitti sadece. Demek ki benim gibi değilmiş
(5,329 puan) tarafından
muhafazakar deyince normal dininde namazinda niyazinda kendi halinde insanlar gelir aklima benim ailem oyle. simdi linclerler beni ama birkac yoba.z kuzenim vardi malim cmaa.ten  .  o donemler el vermez tolalasmazdi  bayramda falan. cocuklarina isim bile oradan gelen emir ile kondu hangi ismi istedilerse ccklarina o isim konfu falan..simdi kendini temize cekecem diye ak.k diye kicini yirtiyor soyadini bile degisti.3)

insanlarin selamlasmasi bence gayet normal su yasadigimiz dunyada . gerisi bence sapkinlik derecesinde. ozan gtsin suudii yada balta girmemis ormanda yasasin derim ben. bazi mezheplerde abdest bozuluyor mesela birkackere basima heldi parauzeri veririken bana kagit uzatti elim eline degmesin diye. tamm onu bi derece anlarim mezhep inanis farkliligi. ama  selamlasma gunaydinlasmak nebilim gayet medeni ve normal bisey
(2,720 puan) tarafından
Biri vardı burada erkek kardeşinin yanında kısa kollu giydi diye dert yanıyordu. Bilmiyorum bu tarz şeyler bana çok tuhaf geliyor. Onu okuduktan sonra bu post bana çok masum geldi.
(5,329 puan) tarafından
bencede. herseyin asirisi tuhafa kaciyor orta yol en guzelidir
(1,805 puan) tarafından
Aslında bu aşırıya kaçmak değil :) cemaat tarafından büyütülen insanların çoğunda vardır yetiştirilme tarzı farklı olunca insana garip geliyor
(10,012 puan) tarafından
cemaat olunca böyle oluyor genelde. dindar çok arkadaşım oldu ama cemaat işin içindeyse gerçekten daha farklı davranıyorlardı. baş örtme şekilleri farklı koydukları isimler farklı. kendi kendilerine dindar olanlar cemaate ihtiyaç duymayanlar böyle değil
(1,805 puan) tarafından
Maalesef benim akrabalarımda çok var bu durum ben evlendikten sonra eşim çok zorlandı akrabalarım konusunda neden böyleler diye
tarafından
tokalaşmamak insanlara yobazlık olarak geliyor olmuş:D o zaman sizin peygamberiniz de sizin tabirinize göre yobaz mı oluyor? çünkü kendisi bir kadınla biatleşmek için bile tokalaşmamıştır. istediğiniz siyer kitabını da okuyabilirsiniz. muhafazakar diyince bu kadar garibinize gitmesi de çok doğal herkesin yetiştirilme ya da inanç olarak yaşama stili fatklı.
(5,329 puan) tarafından
aynn iste diyorum ya herkesin yetistirilis inanc degerleri farkli. gununuzde olan sosyal yasam ile o donemin sosyal yasam kriterleri farkli . suanki dunyada suanki yaşamda bir sekilde kendi kosene cekilip dort duvar arasinda yasamayacaksan minibuste markette carsida pazarda en basitinden hastanede doktorda illaki bir erkkle muhattap olacaksin. o donem yobazlik degilse de bu donemde yobazlik olarak adlandirilir. atiyorum kuhafazakar otel adi altinda birauru otel var evet havuz ayri ama yeme icme birlesik otel gorevlileri ile bir sekilde muhattap olunuyor giden kadinlar. bu de demektir ki muhafazakarlik zamanla sekil degistirmistir gunumuz sartlarina uymustur suanda. peyg efendimizin donemi de yasasak haklisin.
(5,329 puan) tarafından
mesela benim ailem gayet muhafazakar bana gore kendi halindeyiz. atiyorum tatilden geldik babamin yaninda kardesimi. yaninda bikini giymeye cekinirim. mayonun altina bir sort cektim . basim acik annemin kapali. normal sosyal yassanyimizda annem de bende aktifiz. icmeyiz scmayiz vs vs namazinda niyazinda orucunu tutan kendi halinde bir aileyiz
+2 oy
(5,477 puan) tarafından
Muhâfazakarın bir tık ötesi sanki
(4,915 puan) tarafından
Vallahi yazdım yazdım sildim. Bugün kızım napoliten çikolata yiyordu. Garson beye almaz mısınız dedim? Çikolata uzattım. :)) Ben muhafazakar yetişen biriyim konyalıyım :)
(5,477 puan) tarafından
Bacımsu ben de muhafazakarı böyle bilmem yani :D valla siteye girdiğimden beri insanlara gülümsemeye çekinir oldum :/
+1 oy
(207 puan) tarafından
Asla normal değil.sen o kadının eşiyle selamlaşsan ne tepki verirdi yada sen böyle birşey yaparmısın.haramlık selamlık uygulanıyorsa asla caiz değil
+1 oy
(353 puan) tarafından
Asil boylelerinden korkucaksin muhafazakardir ama zihinlerini Allah bilir sözüm meclisten dışarı diyim bari aynısını sen yapsan eminim ki sorun olurdu
+1 oy
(313 puan) tarafından
Pardon ne tepkisi vereceksiniz ki allahin selamini vermiş bende komsularima selam veriyorum gayet normel yani 
+1 oy
(3,631 puan) tarafından
Allahin selami icinde olay cikartmazsin bacim. Sende iyi aksamlar deseydin. Ben absurt bisey goremedim. Muhafazakarlikla, muhafazakar adi altindaki asiriligi dogru bulmuyorum acikcasi. Bu da tam oyle bisey.
+1 oy
(141 puan) tarafından
Esine gore normalmi bir sorsana yada benim bir erkege hayirli aksamlar desem hosuna gidermi diye. 

Bana gore normal degil kadin kadinla erkek erkekle muhattap olmali
0 oy
(624 puan) tarafından
Bana tepki verecek herhangi bir durum var gibi gelmedi. Adam sussa siz de sussanuz selam krtada kalsa daha abes bir durum ortaya çıkacak 
(117 puan) tarafından
İzin verse ben selam verecektim
(624 puan) tarafından
Yani bizde de olmuştur bu tarz durumlar ama ben hiç anormal düşünmedim. Eşim benden daha dışa dönük biri, kadın erkek genelde başta o alır selamları
0 oy
(1,408 puan) tarafından
Hayırlı akşamlar biraz bana dini temelli geliyor bir sakınca görmedim iyi akşamlarda denmemiş bilemedim.
0 oy
(1,805 puan) tarafından
İlk diyen kim bence önemli olan o :)
(117 puan) tarafından
Anlayamadım orasını valla bir anda oldu sanırım eşimdi
0 oy
(1,782 puan) tarafından
Bence sorun yok canım samimi olduğum komşum vardi eşimde sorardi nasılsınız diye ama annem yaşında kadındı sorabilir bence bunda birşey yok bide sen yanindaymissin 
(117 puan) tarafından
Aynı şeyi bir erkeğe ben yapsam acaba nasıl olurdu. Eşim dururken benim selam vermem normal mi sizce canım
(1,782 puan) tarafından
Tabii hoş olmaz canım bende komşumun oğlunu görünce açıkçası sormam konuşmam da  tabii senin de selam vermen gerekir ama belki eşinin dili surtmustur belki dalginligina gelmiştir canim tabii seninle selamlaşmasi daha uygun olurdu ama benim anlamadığım siz yanindayken eşinize diyor da neden şizede hayırlı akşamlar demiyor
(117 puan) tarafından
Valla baktım ikisi birbirine hayırlı akşamlar deyince ben eğdim kafamı ne diyim şok geçirdim o an.
(1,242 puan) tarafından
Allahtan selam vermişler. Neyine şok oldun tövbe estağfurullah
0 oy
(1,113 puan) tarafından
Tepki vermenize gerek yok ama sizinle selamlaşması daha uygun olurdu. 
(117 puan) tarafından
Yok benim kızdığım nokta şu. Ben dururken sana ne oluyor adam. Ben aynı şeyi bir erkek hocaya yapsam yanımda eşim varken
(1,113 puan) tarafından
O da uygun olmazdı :) ama tepki vermeyin bence. Gereksiz yere olay büyümüş olur.
0 oy
(261 puan) tarafından
Anormal degil ama sana baktım hiç semi gordumu
(117 puan) tarafından
Arabanın içinde çok anlayamadı sanırım benim olduğumu dışardan pek görünmüyor ya hani içi
0 oy
(1,619 puan) tarafından
Benim esim tarafi da muhafazakar gibi bisey benimde oyzden tuafima gtti soncta kocasi gelip sana selam verse senin kocanin tuafina gidicek bide senin esin ilk selam verms bence esinle konuscagn bi konu bu ha ben biraz genisim o konuda mesla ev sahibimizin geliniyle kiziyla ben muhattap etmistim esimi 
0 oy
(10,818 puan) tarafından
Muhafazakar değiliz. Ama eşimin yanında ben varsam komşum/ komşularım bana selam verir. eşim de önden atlamaz. Ha ben yokken selâmlaşmalarında sakınca yok. Bende aynı şekilde komşum kocasıyla Yanyana ise komşuma döner konuşurum. Tabii kocasına da selam veririm ama önceliğim komşum olur
0 oy
(17,824 puan) tarafından
Ay Allah'ım. Kız bı hayırlı akşamlar demişler. Neticede birbirlerini tanıyorlar. Bence aşırı abârtmissin. 
0 oy
(537 puan) tarafından
Boşver bu kadar takma kafana
0 oy
(247 puan) tarafından
Abartma istersen
0 oy
(2,756 puan) tarafından
Yani canım Allah'ın selamı selam verdi ya cevap vermiştir sende verseydin ya muhafazakar insanlar selama çok dikkat ediyorlar 

İlgili sorular

0 oy
6 cevap 401 göst.
21 Nisan 2020 Aile kategorisinde ❣2 Prenses Annesi ❤ (530 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 63 göst.
20 Eylül 2024 Aile kategorisinde Pamuk şekeri (1,432 puan) tarafından soruldu
+3 oy
8 cevap 571 göst.
8 Ağustos 2023 Diğer kategorisinde ASEL ESRA (1,561 puan) tarafından soruldu
0 oy
19 cevap 591 göst.
10 Mart 2023 Diğer kategorisinde SuDuru (321 puan) tarafından soruldu

399,383 soru

11,946,361 cevap

36,101 kullanıcı