0 oy
594 göst.
Aile kategorisinde (20 puan) tarafından
Merhaba ben yaşındayım yurt dışında yaşıyorum, buranın diline tam olarak hakim değilim çevremdeki insanlar ile İngilizce anlaşıyorum, gündelik konuşmalarımı yapabiliyorum ama bir iş bulmak için ingilizce elbette yeterli değil, bu arada hamileyim. Kendimi bazen yetersiz hissediyorum, ama çoğu zaman çok mutlu hissediyorum. Yetersiz hissediyor olma sebebim sosyal medyada özellikle Türklerin ev hanımlarını aşağılar tarzda konuşması.. 

20 Cevaplar

+7 oy
(1,101 puan) tarafından
Ev hanimi olabilmek bu devirde nasil bir luks var ya öyle boyle değil..Calismayi da seviyordum ev hanimi olmayi da sevdim.Cocugum okuldan gelince ona sarilabilmeyi kek ve süt kokan bir eve gelmesini onunla doya doya gezebilmeyi akşam işten gelecek eşimi beklemeyi evimle doya doya vakit gecirmeyi de cok sevdim.
(20 puan) tarafından
Şu an ev hanımı mısınız? ♡ o kadar güzel yazmışsınız ki
(1,101 puan) tarafından
Tam 8 yıl borsa da gayet guzel bir kariyeri olan bir işim vardi.Şimdi ev hanimiyim şukur maddi derdimjz yok kizimla daha cok vakit gecirmek icin calismiyorum.Calismak zorunda olan hemcinslerim var o kadar yoegun hayatlari var ki o zaman ev hanimi olmanin bu devirde bir luks oldugunu anliyorum.
(20 puan) tarafından
Allah herkesin yardımcısı olsun, herkes mutlu olsun. Insanlar mutlu olduğunda toplumda da kavga gürültü azalıyor
(296 puan) tarafından
++ size lavinya, çok güzel ifade etmişsiniz.
-Reklam-
+2 oy
tarafından

Günümüz şartlarında kadının çalışmaması en çok kadına zarar maalesef. Yanlış anlamayın, bende şuan çalışmıyorum. (Mesleğim var ama bebeğim küçük).

Öncelikle aile içinde maddi manevi ne kadar iyi olursan ol, bir elin nesi var - iki elin sesi var demişler. Yani gelir arttıkça, çocuğa sunulacak imkan artar. Şuan küçüktür belki çok etkilemez ama büyüdükçe maddiyat etkisi illa ki olacaktır. Aile olarak tatile gitmek, dışarıda yemek yemek, eğlenmek vs hep maddiyata bakıyor. Bunlar mecburi ihtiyaç gibi gözükmese de , psikolojik olarak ciddi etkisi var, göz görmüyor sadece. Ama en önemlisi şu ; bugün başına gelebilecek her türlü olumsuzlukta eşin sana destek çıkıyor olabilir. Ancak günün birinde o olumsuzluğu eşten yana yaşar isen, eyvah diyorum. Kimse başıma gelmez dememeli. İnanın kimse boşanmak için evlenmez ama hayatın ne getireceği belli olmuyor. Burayı takip ediyorsanız, birçok kişi tek başına çocuk sorumluluğu alamadığı için , başına gelen her türlü şeye göz yummak zorunda kalıyor. Aslında bu sadece boşanma olarak düşünülmemeli. Allah korusun eş vefat edebilir, hasta olabilir, işsiz kalabilir vs. Yani kadının çalışması en başta kendine güvencedir. Ayrıca sosyalleşme artar, kendi paranı kazanmanın vermiş olduğu haklı gurur artar, toplum tarafından verilen değer artar. Dolayısıyla özgüven artar. Çocuklar illa ki büyüyecek ama belli bir yaştan sonra iş hayatına atılmak çok zor. O yüzden bazı şeylere geç kalınmamalı diye düşünüyorum. 
Her zaman bir bebeğin önce annesi tarafından büyütülmesinden yanayım ama bu süreç aşırı uzatılırsa ( örneğin kimileri ilkokul çağını bekliyor vs) ileride pişmanlık kaçınılmaz olarak görüyorum. Devir maalesef eski devir değil. 
(20 puan) tarafından
Size hem katılıyorum hem katılmıyorum şöyle bir işe girdiğinizde işten cikarilmayacaginizin garantisi de yok, köşeye para koyup bir ev satın aldıktan sonra ev hanımı olmak çok kötü değil bence ♡ ama kaygılarınızı anlıyorum Rabbim evinize bereket versin
tarafından
İşten çıkarsanız, önceki iş tecrübeniz sayesinde yeni bir iş bulabilirsiniz. Ancak belli bir yaştan sonra diplomanızda ne yazarsa yazsın, tecrübe yoksa almıyorlar. Benim Türkiye şartlarında iyi denecek farklı üniversite diplomalarım var. Ona rağmen tecrübe ve yaş etkisinin önemli olduğunu görüyorum.
Sizin mantığınız ile o garantilik evlilikte de yok onu anlatmak istiyorum :) mesele mal mülk değil yani. Balık değil, balık tutmak. Anlatabildim mi bilmiyorum.
+1 oy
(509 puan) tarafından
Aslında çalışmayı çok istiyorum ama bebeğimle ilgilenmek daha hoşuma gidiyor. Çalışınca ayriyetten ev işleri falan filan da oluyor hayliyle daha çok yoruluyor insan o yüzden en güzeli çalışmamak :D
(20 puan) tarafından
Eğer esiniz ile ilişkiniz güzel ise bebek ile kalmak bana da çok cazip geliyor, çocuğu da evi de çok seviyorum
+1 oy
(183 puan) tarafından
Bu sorunun cevabı kişiye, bulunduğu toplum yapısına, aile durumuna göre değişir aslında. Ev hanımlığına farklı açılardan bakılabilir. Maddi olarak tek maaşla gayet iyi geçinebiliyorsanız,küçük  çocuğunuz varsa ya da hastalık durumunuz, ev hanımlığının birçok artı yanı olur. Sonuçta sizden eksilen pek bir şey olmaz. Ama çalışmak, sadece maddi açıdan değil, manevi açıdan da doyum sağlar. Kendi paranı kazanmak kişinin özgüvenini, sosyal hayatını arttırır. 

Bana göre ev hanımı olunsa da  kendini her yönden geliştirmek önemli. Mesela dil öğrenmek, çeşitli kurslara gitmek, kitap okumak, dikiş-nakış, araştırma yapmak... diye uzar bu liste, bunlar yapılabiliyorsa ev hanımlığına  büyük bir kayıp olarak bakılmamalı (öyle bakanlar için söylüyorum bunu). Öğrenen kadın çocuğuna da öğretir, çevresine de yararlı olur. Yoksa evde durayım, ona buna gidip sohbet, ev işi, yemek, sal çocuğu sokağa, ver ekranın önüne, maddiyattan daha ziyade manevi zararı olur.

Yarın öbür gün ne olacağımız belli olmadığı için kesinlikle ama kesinlikle kadınlarımızın elinde bir mesleği, çalışma olanağı olmalı. İlla da çalışmalı demiyorum, ama gerekirse çalışabileceğini,kendi  ayaklarının üzerinde durabileceği, kimseye ihtiyacı olmadığını karşı tarafa aktarabilmeli. Sadece bu potansiyel bile o karşı tarafı dizginler. Yoksa o an çalışıyor olsanız bile, eğer özgüveniniz eksik, kültürel açıdan zayıf, basık yapılı bir karakterseniz size her türlü baskıyı yapmayı kendine hak görür.

Asıl olay tek başına ev hanımlığı değil yani, donanımlı olmak, ihtiyaç anında rahat harekete geçebilmek önemli.

Daha  detaylı, başka öreneklerle açıklamak isterdim ama genel olarak bu şekilde düşünüyorum. 
+1 oy
(3,555 puan) tarafından
Yorumlar beni hayrete düşürdü ya ne güzel flu şekilde her şey toz pembeymis gibi ne güzel övülmüş anlatılmış ev hanımlığı hele ki bu devirde..…

Yanlış anlaşılma olmasın ev hanımı olmak kötü bir şeydir demiyorum ama kadının ekonomik özgürlüğü olmasından daha güzel bir şey var mı Allah askina kim diyor evleri pis olur çocukları ilgisiz olur bakimsiz olur hiç bir işe yetisemezler diye .....(Kıskançlık ya da karalama çalışması kendi fikrimi belirtiyorum)

Aksine çalışan kadinin her günü rutin aynı sıkıcı sekilde geçmediği için hayata daha motive devam eder toplum içinde bir yeri saygınlığı olur iyi bir işi varsa çocuğuna maddi sıkıntı yaşatmaz herhangi bir bosanma ölüm durumunda kimseye muhtaç kalmaz daha o kadar çok sayabilirim ki ....

Velhasıl kelam yapmayın Allah askina arkadaşlar komik olmayın:)
(5,496 puan) tarafından
Çalışanların bu şekilde konuşması da karalama çalışmasına girmiyor mu peki kıskançlık demicem çünkü zaten kıskanılması gereken çalışanlar ! Olarak düşündükleri için neden insanların evinde mutlu olabileceğine inancınız yok çalışmıyorum maddi özgürlüğüm var her günüm ayrı geçiyor bazen extra koşturmalı geçiyor hatta yani çalışmayan ve rahatça yaşayan kadınlarda bihayli çok bunuda inkar edemeyiz değilmi
(3,555 puan) tarafından
Bir şey inkar etmeye çalışmıyorum farkındaysan kendi fikrimi söylüyorum
0 oy
(4,351 puan) tarafından
Herkesin kendi hayatı kim ne olursa olsun hangi mesleği yaparsa yapsın ya da ev hanımı olsun aşağılamaya hakkı yok. Ama bence öyle bir şeyde yok sadece herkesin kendini güvence altına alması güzel bir şey yoksa herkes herkese saygı duymak zorunda 
(20 puan) tarafından
Doğru söylüyorsunuz ♡
0 oy
(658 puan) tarafından
2 üniversite mezunu ev hanımı olarak yazıyorum ev hanımı sultanlıktır kuzenimle aynı anda evlendik bebeklerimiz aynı yaşta o çalışıyo hep şikayetci çocuğundan eşinden evinden işinden yetemiyorum çocuk beni bilmiyo üzerinden bi söz hakkım yok ev hiç 4 4 lük toplu olmuyo falan diye sızlanıyo ama ev hanımlığı oyle mi her saat senin istediğini istediğin saatte yap 
(20 puan) tarafından
Vallahi o kadar doğru söylüyorsunuz ki bende çok seviyorum, evi toplamayı, temizlemeyi, yemek yapmayı güzel güzel şeyler alıp evimi süslemeyi ♡
(658 puan) tarafından
valla gidip onun bunun emri altına gireceğime geleceği güzel evlat yetiştiririm çocuğum ilerde yaa annemle oyun oynayamadım annemle şunu yapamadım demesin bu yaşlara bi daha gelmeyek
(20 puan) tarafından
Kesinlikle doğru söylüyorsunuz.
0 oy
(1,043 puan) tarafından

Eşin işten geldiğinde ona kapısını sen açıcaksın o yüzden akşamı dört gözle beklicek daha güzeli olamaz. Hele ki çocuk oldu mu tadından yenmez <3

(20 puan) tarafından
Katılıyorum size ♤♡
0 oy
(1,345 puan) tarafından
Ev hanimi olmak cok guzel ve cok zor bisey. Herkes zorlugunu farketse cok guzel bisey olcak. Ama herkes yattigimizi düşündüğü için guzel olmaktan cikiyor. 
0 oy
(5,496 puan) tarafından
Ev hanımıyım ve o aşağılayanlara inatla olmayada devam edeceğim istersem çalışacak eğitime ve özgüvene sahibim ama kızımı kimseye emanet edemem ben evimde çok çok mutluyum aktif bir hayatım maddi olarak sıkıntım ve paranın hesabını tutmayan sorgulamayan bir kocam var ❤️
0 oy
(1,171 puan) tarafından
Ben 2 üniversite bitirmiş ve çalışmayı bırakıp evlenmiş biriyim hiç ye gocunmuyorum eşimin iş arkadaşları bayan lar hep iki çalışan eşim hergün yemek ütü temizlik dertleri var diyor yapmaya bile üşeniyorlar diyor ve kibir desen en üst düzeyde ler yeminle şu rahatımı hiç bişeye değişmem kızımla ilgileniyorum istediğim gibi ev işimi misafirimi ağırlıyorum dahası ben keyfim kızım  
0 oy
(7,793 puan) tarafından
Çocukla çalışmak o kadar zorki anlatamam 2 çocuğa bakıcılar 20 bin istiyor ya çalışmayacaksın ya büyükler bakacak ayrıca iş ev çocuklar çok zor evde düzen kalmadı
0 oy
(1,601 puan) tarafından
Attığın taş urkuttugun kurbağaya değiyorsa çalışmak güzel. Ama yok aaz bir maaşım var. Aldığım para da cocuk varsa bakıcısı gidecek  diyorsan en güzeli evde oturmak. 8 yıl çalıştım. Şimdi çalışsam çocuğuma bakacak kimsem yok. O yüzden aldığımı vermek için üzerine evin de tüm sorumluluğunu üstlenmek için çalışamam. 
0 oy
(9,656 puan) tarafından
sosyal medyadaki şeyleri ciddiye almayın. o fenomenler size mükemmel bir hayat yaşıyorlarmış gibi gelebilir. acaba hangisi gerçekten öyle bir hayat yaşıyor. onların gösterdiği kadarını biliyorsun sadece. ev hanımlığına gelince, bir işte çalışmak bazen daha kolay olabiliyor. çalışan bir kadın da bana göre başarılıdır, güzel, iyi bir çocuk yetiştiren ev hanımı da. kim ne yapıyorsa yapsın iyi yapsın benim için yeterli
0 oy
tarafından
Çalışan kadınım geçen sene doğum iznimi iptal ettirip ise döndüm ev hanımligi bana göre değil her gün aynı sıkıcı rutin her gün aynı şeyler bi süre sonra tembellik hantallik oluyor hiçbir işimi yetistiremiyordum oysa çalışırken kesinlikle her işimi yapar üstüne çay kahve içip keyif yapacak zamanım Bile kalırdı oysa çalışmadığım zamanlarda öğretmen olduğum için yaz tatili somestr tatillerinde üzerime öyle bi ağırlık geliyordu ki kendimi taniyamiyordum ekonomik özgürlüğüm var kimsenin eline bakmıyorum ve hayatın ne getireceğini belli olmaz yarın öbür gün bosanabilirim yada eşim bi nedenle ortada olmayabilir çocuğuma ailemin Bike desteği olmadan aslanlar gibi bakabilecek maddi manevi gücüm var çalışmak nimettir kesinlikle 
0 oy
(152 puan) tarafından
Evet çok kötü bişey 3 memur gücünde çalışıyorsun ama maaşın yok mesain yok öğle aran yok tatilin yok işbaşı 8-9 ken bizim genelde 6 da başlıyor gece yarılarına kadar bebekliysen sabaha kadar (: ama en güzel yanı ailene çocuklarına hizmet ediyorsun
0 oy
(1,419 puan) tarafından
Valla keşke eşimin durumu yetse de evde durup çocuklarimı buyutebilsem. Eşim 10 ay idare ederiz en azından çocuk anne sütü alsın diyor. Öğretmenim ve diğer sene çalışmak zorundayım küçücük yavrumu bakıcıya bırakacağım mecburen
0 oy
(1,452 puan) tarafından
Keşke.bwnde evladımı olabilsem banada mesela.luks güzel.geliyor.
0 oy
(28,506 puan) tarafından

Çalışmanın zorluğu olduğu gibi ev hanımi olmanın da zorluğu var kimse kimseye su iş kolay veya ev hanımı olmak kolay diyemez.

Saygısız insanlar genelde ev hanımı olanları birşey yapmıyor zorluk yok kafasında olurlar.

0 oy
(1,100 puan) tarafından
 Aslında ne ev hanımı olmak ne de çalışan bir kadın, çalışan bir anne olmak kötü bir şey değil. Yaptığın her işi en iyi şekilde ve en mutlu olacağın şekilde yaptıktan sonra, kendi değerini koruduktan sonra hayat güzel gelir sana. Hayat sana güzel gelince etrafına da bulaşır. Ben ne iş yaparsan yap en iyi yap ve değerini koru düşüncesindeyim. 

İlgili sorular

0 oy
29 cevap 669 göst.
11 Mart 2024 Aile kategorisinde Yrdsn (407 puan) tarafından soruldu
0 oy
32 cevap 941 göst.
18 Şubat 2022 Diğer kategorisinde Hillll (606 puan) tarafından soruldu
0 oy
15 cevap 909 göst.
29 Eylül 2023 Aile kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
4 cevap 195 göst.