0 oy
896 göst.
Diğer kategorisinde (2,798 puan) tarafından
Tebrik ediyorum sizleri birini tanımadan cevap vermeden siz. Nasıl yorumlar yapıyorsunuz... lohusalık 40 gün lohusalikta nasıl namaz kilinmiyor kuran okunmuyorsa cinsellikte olmaz ki ben 40. Gün duş aldiktan kacgun snra cinsellik oldu.. kendinize göre yorumlar yapmışsınız masallah ki bırak cinselligi ben çok şükür namaz kılan biriyim hergun günleri sayan biriyim ki namazlarimi gecirmeyeyim

22 Cevaplar

+4 oy
(367 puan) tarafından
Sen kaostan falan mı besliniyorsun arkadaşım 
(2,929 puan) tarafından
Aynı kişi değilmiş şimdi fark ettim :)
Bu hesap başka

O miracin annesi
Bu mirayin annesi
(367 puan) tarafından
Ayyy evet ben de şimdi baktım aynı kişi değilmiş.

Özür dilerim bu arkadaştan <3
(2,929 puan) tarafından
:D ahahahaj
(367 puan) tarafından
Post sahibi görse helallik isteyip sileceğim de oda bsiey demedi çok kötü oldum şu an
(2,798 puan) tarafından
Bilmiyorum canım o postu olur öyle yanlisliklar
(367 puan) tarafından
Hakkını helal et valla canım. Diğeriyle karıştırdım
(2,798 puan) tarafından
Olur canım karışıklık☺️☺️
-Reklam-
+3 oy
(14,892 puan) tarafından
Ya o değilde herkes cinsellikle alakali dini konulara hakim. Kocayi reddedersen lanetlenirsin diyorlar ve bu dini konuya maşallah herkes hakim. Ona bakarsan faiz yemekte haram, yalan söylemek, gıybet etmekte günah ama kimse bu konularda dini bilirkişi değil. Sadece cinsellik olunca dini çok iyi biliyorlar. 
(207 puan) tarafından
Ya mesela benim 5 aylık kızım var eşim korunmak istemiyor bende korunmuyorum o yüzden ilişki yaşamıyoruz ben izin vermiyorum. Günah mı?
(5,383 puan) tarafından
Eşini reddedmen evet günah aynı şekilde onunda seni reddedmesi günah
(207 puan) tarafından
Ama korunmaya karşı ve ben 2 cocuk bakabilecek durumda degilim
(5,383 puan) tarafından
Sen korunacaksın canım yada en iyisi fetva hattını ara
(207 puan) tarafından
Ona da izin vermiyor ki , teşekkürler canım
+1 oy
(14,487 puan) tarafından
dogrusu da bu zaten
(14,487 puan) tarafından
Allah Allah tanidik mi :)
ne yatmasi Allah icin gel su bebeye bak yatam az
(2,929 puan) tarafından
:( yakın olsam bakardim beee
(14,487 puan) tarafından
sen nôrüyon niye yatmadin
(2,929 puan) tarafından
Gel başka posta gidek
(14,487 puan) tarafından
oh valla op benim yerime pasami ❤
+1 oy
(211 puan) tarafından
Lohusalık dönemi çok değişik bir dönem ya her kafa ayrı bir bilgi veriyor ama hafız arkadaşlarla konistum bire bir kanama tamamen bitse ibadetde olur cincelikte
(180 puan) tarafından
Evet ya gerçekten çok saçma konuşmuş arkadaş
(1,387 puan) tarafından
Benim kanamam üç gün sürdü. Ne yani üç gün sonunda namaza mi başlayacaktım. 40 gün anne için ilişki de zararlı diğer şeyler de. Sağlık açısından zararlı ise gunah. Allah kırk gün hak vermiş ne yapsakta eziyet etsek diye bakıyorlar. Kırk gün kadının kafası bile yerinde olmuyor.
(2,474 puan) tarafından
Evet imamı Ebu hanife ve diğer müctehid imamlarına göre kılmanız gerekiyor. Kendinize yoktan yere kaza oluşturmuşsunuz. Bu fetvayı size kim verdi veya kimden öğrenerek uyguladınız merak ediyorum.
Ha 3 gün, ha 30 gün ne fark eder? Demek ki doğumdan sonra rahimde kalan kan miktarınız 3 günde akabilecek düzeydeymiş. O saatten sonra kendi krem rengi akıntınız geldiyse Lohusalık süreciniz islami olarak bitmiştir. Kuran da okur, namaz da kılar, oruç da tutar, doktor müsaade ettiyse eşinizle de birlikte olursunuz ama bu sonuncusu önerilmez.
Ancak siz kesildi sandınız da sonraki günler leke leke gelmişse YİNE LOHUSASINIZ. Zira insanlar leke leke gelen kanın da diğer kanla aynı olduğunu bilmiyorlar. Şaşırdığım bir mesele daha.
Temizlik kan kesilince değil, şahsın kendi krem rengi akıntısını görmesiyle kesinleşir. Yoksa kan kesildi ama azıcık krem rengi akıntı, azıcık pembelik leke varsa bu temiz demek değildir. TAMAMI KREM RENGİ AKINTINIZ OLMALI Kİ TERTEMİZ SAYILSIN.
Ayrıca 40 gün içinde eğer (Örn. 26.günde) bir kez olsun leke gördüyseniz, o zaman lohusalığınız otomatik olarak 26 güne çıkar. Arada kılınan namazlar, oruçlar vs boşa gitmez. Nafile hükmüne girer. Ancak namazların kazası yoksa da oruçların vardır.
(1,387 puan) tarafından
Mantığa sığıyor mu senin şu son söylediklerin
(2,474 puan) tarafından
Hangi mantığa yavrum? Mantığa sığmayan yeri neresi?
Bakın biz müctehid değiliz, müctehid olabilmek de bu devirde artık mümkün değildir. Hükümler, Kur'an ve sünnet ışığında çoktan sahabeler ve o dönem alimleri tarafından çıkartılmış, günümüze kadar da gelmiştir.
Bu din hem akil, hem nakil dinidir. Ayşe fatmanın sözleri değil yani bunlar, islami hüküm. Ne üstü ne altı değişir, doğru bir tanedir.
18 senemi verdim şunları öğrenebilmek ve öğretebilmek için, senelerdir bu kitapları yalayıp yuttuğum halde kendi kafamdan bir şey söylemeye yüreğim yetmez, açıp yine kitaba bakarım. Bazen çok şaşırıyorum ama, dünya kendi kendine fetva veren insanlarla dolu. Öyle ya da böyle, siz reddettiniz diye veya aklınız almadı diye doğru olan hüküm değişmeyecek.
Gözlük takanın da gözü var, takmayanın da. İkisi de görüyor ama dereceleri farklı. Akıl da böyledir, aynı göz gibi onun da belli sınırı vardır. Sizin veya bizim aklımız almıyor diye o şey yok olmuş olmaz. Müctehidlerin aklı, sahabenin aklı bunlara yetiyordu ki Allah Rasulünden (sav) gördükleri şekliyle hüküm verdiler ve uyguladılar.
+1 oy
(6,620 puan) tarafından
Kanama bitince cinsellikte olur namazda diye duydum ama bazı hocalarda 40 gün ibadette cinsellikte olmaz haram diyorlar hangisi doğru bilmiyorum ben 40 gün beklemiştim işimi garantiye aldım yani namaz için de zaten 40 güne kadar lekelenmem olmuştu o yüzden bunlar Derin konular en iyisi fetva vermek yerine fetva hattını arayıp sormak 
(2,929 puan) tarafından
Himmm garantiye aldin demek :D
(6,620 puan) tarafından
Hee tabi ne yapayım lan ;)))
(2,798 puan) tarafından
40 gün lohusalık ben geçen hocama sormustum lekelenme oluyorum diye bana dedi..ilk dogumunda kanama kacgun sürdü onu da unuttuğum için kazalara kalabilir dedi namazlarin
+1 oy
(342 puan) tarafından
Milletin kendi yaptığı helal ve doğru başkasının yaptığı hep haram ve günah oluyor Malesef ki keşke başta dürüst ve ahlaklı olabilseler.. Rabbim cümlemize akıl fikir ihsan eylesin 
+1 oy
(5,383 puan) tarafından
Sadece hoca mı Doktor hemşire avukat pedagog eczacı ne ararsan var ha en çokta herbokolog var 
(2,679 puan) tarafından
Kız birde psikologlar var onları unutmuşun
0 oy
tarafından
Mevzu nedir noldu
(2,798 puan) tarafından
Bundan önce acdigim posta bakin
0 oy
tarafından
Ne oldu ki ?
0 oy
(605 puan) tarafından
Soyluyoruz ama dinleyen kim diyanetin sitesinde de yazıyor zaten ama insanlar kendilerine bi yerden firsatmi cikarmaya calisiyor anlamiyorum ama suanki mevzu neye gore 
0 oy
(244 puan) tarafından
Dini konularda o yüzden çok yorum yapmam herkesin bildiği kendine ama Doğrusu zaten dediğin gibi 40 gün hem saglık hem din açısından ilişki yaşanmamalı
(1,347 puan) tarafından
Sağlık açısından evet 6 hafta beklenmeli burada tartışma konusu dini boyutu:)
(244 puan) tarafından
Anladım canım:)
(244 puan) tarafından
Zaten sağlık açısından uygun olmayan şeyin dinimizde de tartışması olamaz altta arkadaşın biri de yazmış ikisi de birbirini doğruluyor
(1,347 puan) tarafından
Öyle bi dönemdeyiz din alimleri bile birbiriyle çelişiyor . Neye inanacağız bilmiyoruz
(244 puan) tarafından
Normalde böyle şeylere yorum yapmam biran yapasım geldi:) bişi diyeceğim ama tartışmaya da konu olur mu hiç bilmem ben dini bilgilere çok çok eski kitap kaynaklarına bakarım İnternet'e falan değil yada fetva hattını arayarak değil çok çok zorlanırsam dayımı arayıp öğreniyorum biz küçükken annem bize haftada dini bilgi verirdi yani hem bilgi hem ashabın hayatını Müslümanlıgın bu günlere kolay gelmediğini vs vs buda inanılmaz işimize yaradı
0 oy
(3,809 puan) tarafından
Senin o postu görmüştüm sen yanlışlıkla 1 ay önce yazmıştın sanırım aman boşver kiz
0 oy
(1,347 puan) tarafından
Bir hocadan dinlemiştim bende lohusalıkta 40 muhabbeti yoktur bu ortalama bir süredir daha erken de bitebilir geçte bitebilir diye anlatıyordu. Benim kanamam 2. Hafta bitmişti sonra bir daha gelmedi mesela 
(1,387 puan) tarafından
Benim de ilk üç gün geldi sadece sonra kesildi ne yani ilişkiye girebilir mıydım yani?
(1,347 puan) tarafından
Sağlık açısından hayır. Rahmin toplanması en az 6 haftayı buluyor.
(1,387 puan) tarafından
Sağlık için zararlı olan şeyler zaten dinimizce günah.
(1,347 puan) tarafından
Diyanete gir bak o zaman :) açıkça kendisi de belirtmiş kanama bitti an lohusalıkta biter diye
(1,347 puan) tarafından
Diyanetin başındakiler bunu diyor hocalar da bunu diyor ancak çelişen konu sağlık açısından zararlı olan şey günahtır diyoruz. Buraya soruyu diyanete sormak lazım
0 oy
(1,324 puan) tarafından
Bununla alakalı bir hoca fetva vermişti arkadaşımla tartışmaya girdiğimizde sağlık açısından uygun olmayan şeyin dinimizde de tartışması olmaz diye doğumdan sonra 40 günlük süreçte kadınlar dışarıdan gelen bütün enfeksiyonlara karşı hassas olduğu için ilişki ve ibadet yapılmaz diye
(180 puan) tarafından
Dışardan gelen enfeskiyonun ibadetle ne alakası var ilişki tamam da kanama kesilince namaz kılınır yani ilişki rahim toparlanmasını için önerilmiyor
(1,324 puan) tarafından
Benim fikrim ya da ben böyle düşünüyorum demedim sorduğumuz hoca bu şekilde söylemişti dedim ben din mensubu değilim çok muhteşem bilgilerimde yok bu sebeple size din bunu emrediyor kesin demedim ama sağlık olarak kendi alanım olduğu için uygun değil diyebilirim sadece yorumumu dikkatli okursanız zaten benim düşüncem olmadığını sadece sorduğum hocadan aldığım cevap olduğunu anlarsınız ibadetle ilgili de her hoca farklı bişey söylüyor bu sebeple bu nettir diye birşey diyemem
0 oy
(333 puan) tarafından
Sakın olmakta fayda var
0 oy
(194 puan) tarafından

burada hiçkimse kafasına göre hüküm çıkaramaz. dini konularda ya Kur'an'dan ya hadislerden ya da ilim ehlinin icma ettiği nakiller ile hükmü bildirirsin. En iyi ilmi de Sahabe, sahabeyi takip eden tabiin ve tabiin'i takip eden etbaut tabiin'den alırsın. ötesi yoktur. 

"Nebi -sallallahu aleyhi ve sellem-'in ashâbı, tâbiîn ve onlardan sonra gelenlerden olan ilim ehli, loğusa kadının, kırk gün ile namaz kılamayacağı konusunda icmâ etmişlerdir. Ancak bu süreden önce nifastan temizlendiğini görürse, yıkanır ve namaz kılmaya başlar. Bir kadın, kırk günden sonra kan görmeye devam ederse, ilim ehlinin çoğunluğu: Kırk günden sonra artık namazı bırakmaz (yani kılmamazlık etmez) demişlerdir. Bu, fakihlerin büyük çoğunluğunun görüşüdür. Süfyân-i Sevrî, Abdullah b. Mübârek, Şâfiî, Ahmed ve İshak b. Rahâveyh bu görüştedirler." (Sünen-i Tirmizî, c: 1, s: 256)

0 oy
(261 puan) tarafından
Bu konuşmanın öncesini görmedim ama geçenlerde birileri lohusayken kanaman bitince namaz kilabilirsin ibadet edebilirsin demislerdi ben öyle hiç bilmiyorum benim bildiğim 40 gün dinlenirsin oruç tutamazsın namaz kilamazsin ilişkiye giremezsin tıpkı adetken ne yapamıyorsan onları yapamazsın. Bu işin dini boyutu herkesin Allah la kendi arasında ben karışamam hoca da değilim doğrusu her yerde farklı yazar benim için kuran neyse odur. Herneyse ilişki konusuna gelinecek olursa da ben kocamın çocuğunu doğurmuşum bin bir zorluklarla acılarla sancilarla kocam da 2 ay bir tarafını tutup bekleyemiyosa gitsin zaten napayim o kocayı. Dinen böyle bisey serbest dahi olsa ne kocam ben o haldeyken beni zorlar ne ben o haldeyken birsey yapabilirim. Arkadaş 3 gün tutun kendinizi ya sağlığınızı da dusunmuyosunuz ben anlamıyorum. Doğumdan sonra 40 gün bile az kadın kendini ne zaman hazır hissederse erkek o kadar beklemek zorunda ya. Hastalık lohusalik zaruri bir durum. He bekleyemiyosa bu kadar da uckuruna duskunse çıksın gitsin onun iki dk zevki için kendi sağlığımı kendi psikolojimi hiçe sayamam valla 
0 oy
(155 puan) tarafından
40 günlük süreçte kadın dinlenir organlar toparlanır ne cinsellik ne namaz olmaz günümüzde dini kendilerine göre yaşıyorlar kolayına geleni yapıyorlar bu hocada olsa her hoca doğru diyor diye bişey yok kur an ı hatim edip te yanlış yönlendiren insanlar bile var bir ara çıkmıştı heryerde yok kadın regl iken kur an ı açıp okuyabilir yok kur an da namaz yoktur Allah bizi bu zamanki hacı hocalardan ve bu tarz sapkın insanlardan korusun
(2,798 puan) tarafından
Amin canım herkese guvenilmiyor
0 oy
(6,116 puan) tarafından
İyide sen kendin yazmışsın doğum yaptım bebeğim 1 aylık diye. 40 çıkmış vs sonradan yazdın
(2,798 puan) tarafından
Ben yazmisimda ben biliyorum namaz nasıl kilinmiyorsa cinsellikte olmaz lohusalıkta
(6,116 puan) tarafından
Tamam işte sen yazınca insanlar illaki uyarıyor bu çok normal
0 oy
(1,110 puan) tarafından
Baktım seni linçliyorlar sende ortada yoksun söyledim ben bilip bilmeden sallıyorsunuz diye ya burda ki insanlar çok dengesiz ciddi söylüyorum çok şaşırırıyorum bazılarının tepkiselliğine 
(2,798 puan) tarafından
Teşekkür ederim canım gördüm snn yorumunu da

İlgili sorular

0 oy
8 cevap 356 göst.
2 Eylül 2020 Diğer kategorisinde Nagiş❤️ (11,983 puan) tarafından soruldu
0 oy
22 cevap 733 göst.
9 Haziran 2024 Diğer kategorisinde Ecrin-Busra (1,502 puan) tarafından soruldu
0 oy
37 cevap 1,031 göst.
19 Mayıs 2024 Diğer kategorisinde Linkin (17,452 puan) tarafından soruldu