0 oy
498 göst.
önce Diğer kategorisinde (414 puan) tarafından

Ulaşa kesinlikle telefon vermem vermedim bu ayına kadar. Kızlar kuzenlerim biri 9 biri 4 yaşında telefonla oynuyorlar sürekli maalesef… onlardan görüp özeniyor alıyor benim telefonu oynuyormuş gibi yapıyor onları taklit ediyor . Bu akşamda annem telefonuyla oynarken Instagram da oturmuş video izliyor …. Kaydırmayı falan öğrenmiş :O daha 21 aylık :(. Şu an telefon yok telefon gitti diye bağıra bağıra uyandı geri uyutuyorum moralim çok bozuldu haftaya cuma evime gideceğim ama seneye yine geldiğim zaman daha çok telefon isteyecek kuzenlerimle çok sık görüşüyoruz ben nasıl engel olacağım bu duruma ilk defa başıma böyle bir şey geliyor abartma diyenler olacak ama kesinlikle telefon benim kırmızı çizgim arkadaşlar :(. Moralim çok bozuk ya :( 

15 Cevaplar

+1 oy
önce (3,241 puan) tarafından
4 yasindayiz dolu dolu ekransiz büyüttüm tv yi 3 yaşında açmaya başladım simdi ortamlarda sey diyo anne sende bana telefonunu versene diye biraz verdim misafirlikte hadi dedim özeniyo hevesi kalmasin Allah'ım eve geldim 1 hafta beni darladi telefon asagiya telefon yukari artik kimle olursa olsun vermiyorum hatta çocuklarada telle oynamayın oyuncak oynayin diye kızıyorum saf edilmis çocuklar hepsinin elinde bi telefon bi tablet anneler çay kahve sohbette

Biz bunu göz doktoruna götürdük Haziran'da abla telefon tablet izliyosa kes dedi genç bi çocuktu bende dedim telefon tablet hiç vermiyorum tv izliyo sorun varsa onu keselim dedim valla helal olsun abla bu devirde telefonsuz cocuk büyüten nadir kisilerden birisin dedi gurur duydum sırf televizyonu bile kessin diye bu kis kursa verdim cokta severek gidiyo bakalim
önce (425 puan) tarafından
bende hic vermem 8 yasinda telefonu eline ders programi icin alir onun disinda kimse oynamaz tl ortada durur bemde surekli ugrasmadigim icin onlarda hic oynama isteddigi yok tvde aksama kadar açık onu surekli izliyorlar
önce (3,241 puan) tarafından
Aynen bende sizin kadar Buyutebilirim inşallah bizde cok sosyal medya bağımlısı bir çift degiliz genelde tv ya izler ya onu bile izlemeyiz ben tv ye bile bağımlı degilimdir genelde hep kızımla oyunlar oynardik sulu kuru boya bahceye çıkardık  küçük kizim olunca şuan 4 aylik  tüm yaz biyere çıkamadı babannesi alt katimizda hep tv ye bagimli gibi oluyodu oo baktim sıkılıyo ugrasi yok dışarı cikaran yok kaynanam saat  bilmez yeterki sussun uyussun otursun 3 gün 3 gece izlese aaa kalk az gezin demicek tiptir verdim okula günün yarısı okulda geciyo yarisida dolana dolana dolduruyo aksamda erkencikten yatiyoruz mutluyuz
-Reklam-
0 oy
önce (503 puan) tarafından
Ayy İdil Allah yardımcın olsun aşkım zor durum. Ne kadar bilinclisin valla helal olsun. İyi yapmışsın ekransiz. Bu arada naptın goturdun mu ulasi hastaneye vücudunda çıkan şeyler neymiş 
önce (414 puan) tarafından
Götürdüm ya hiç birşey bulamadılar alerjisi de yok testte yaptırdık kan da verdik valla çok üzülüyorum sabah üzüntümden oturdum ağladım inan ki bir özel doktor var ona götüreceğim onu önerdiler oğluma şifa olur inşallah :(
Telefon meselesi de telefon şu an çocuklar içim resmen canavar asla alışmasını istemiyorum tvden çizgi film şarkılar açıyorum ama arabalar işte renkler hayvanlar baby tv falan izler o da izlemez bile telefon meselesi çok canımı sıktı ne yapacağım bilmiyorum
YouTube kids ya da normalinde o kadar saçma şeyler var ki . Bakarsan çocuk uygulaması ama ben utanırım onları izlemeye o kadar söylüyorum. Neyseki sürekli beraber degilmissiniz. Seneye kadar oyun üretecek yasa gelir bir şekilde oyalarsin park vs. Biraz daha seni anlayacağını düşünüyorum. Üzülme. Çok geçmiş olsun bu arada. Üzüldüm valla. Geçti mi peki hala duruyor m
Valla inşallah canım ya …
Yok kız hak duruyor ne kremler merhemler aldım bana mısın demiyor alerji şurupları var bilemiyorum çok canım sıkılıyor ona da
Yediklerini içtiklerini gözden geçir canım bide
3 gündür kuru kuru pilav işte makarna yediriyorum meyvesi bir armut var bakıyorum deniyorum hani yumurta vermedim mesela ona zaten alerjisi yokmuş domates düşünüyorum bilemedim inşallah bu doktor bize şifa olur diyorum
Domates armut alerjik besin asitli olduğundan. Hadi bakalım inşallah şifasını bulsun yavrucanin
Domates kestim canım ama armut alerji yapmıyor onu biliyorum önceden de o şişirmezdi ama mesela karpuz dokunuyor biliyor musun çok enteresan  test yaptırdık tescilledim bazı meyvelere sebzelere karşı kan değerlerinden baktılar bakalım inşallah bulur
önce (180 puan) tarafından
İdil hala konyadaysan meram tıp fakültesinde alerji bölümün de sevgi Keles var prof doktor öğretim üyesi tavsiye ederim son teşhisi onda koyduk biz oğlum için bizim burda bı komsuda ona gidiyor çocukları alerjik çocuk olduğu için onlarda memnun
Ona gittik canım bugün yarın sonuçları alacağız bakalım dedi ki sinek ısırığına benziyor alerjisi de çıkmadı bir şeye hassas cilt diyeceğiz dedi
0 oy
önce (1,003 puan) tarafından
Kesinlikle verme canım. Alışmasın şimdiki çocuklar maalesef alıştırılmış sırf rahatlari bozulmasın diye telefonla susturulmuş çok üzülüyorum yeni nesile. Biz aksama kadar dışarıda oyun oynayarak büyüdük. Oğlun çok küçük canım konuş onunla zararlı biz seninle oyun oynayalım falan de
İnan her gün dışarıdayım soğuk sıcak demeden oğlumla bayburtta yaşıyoruz normalde annemle babamın yanına geldim yaz tatılı için kuzenleşrmşn katkıları da oldu eksileri de konuşması hızlandı şu an konuşuyor mesela ama telefon meselesi beni çok üzdü asla vermem ben hayır dedim mi hayırdır o eve dönünce yine unutacak telefonu ama tekrar geldiğimde daha büyümüş olacak ve ben çevreden bu şekilde oğlumu nasıl koruyacağımı bilemiyorum :(
Telefon diye ağlaması beni şok etti moralim sıfır yani inan ki ben görmediğim zamanlar annemle babam da izletiyor yapmayın diyorum onlarda bir bırakıyor iki bırakıyor üçte ulaş ellerinde görünce yapışıyor valla bilmiyorum
Anlıyorum canım maalesef onları görümce isteyecek. Seçenek sun ona canım telefon yerine gel çizgi film izliyor mu onu izleyelim Dr belki işe yarar
Bak öyle olabilir genelde baby tv arabalar renkler hayvanlar falan izletiyorum kısıtlı kısıtlı şarkılarını söylüyor falan inşallah seneye de kanar
İnşallah canım
0 oy
önce (198 puan) tarafından
Canım henüz taze öğrenmiş çabuk unutacaktır, ilgisini başka yöne çevir bu kadar panik yapma sakin ol , 3 yaşına kadar kesinlikle ekrana maruz bırakma çocuğu . Allah yardımcın olsun 
Asla . Eve gidince elbet unutacak babası da bende onun yanında oynamayız çünkü . Tekrar seneye geldiğimde tekrar görecek onları ve bilinçli bir şekilde oynamak isteyecek ben çocuğumu bu durumda nasıl koruyacağımı bilemiyorum
O zaman 3 yaşında olacak ve süreli verebilirsin, net bir şekilde uyarabilirsin onlarda çocuklarına yanında vermez telefonu. Bence sana saygı duyacaklardır diye düşünüyorum
İnşallah duyarlar canım büyük olan söz dinler ama küçük erkek 4 yaşinda olana asla söz geçmiyor inadına yapıyor bazı şeyleri
Ah bu erkek çocukları... Çok fenalar çok , seneye büyümüş olacak inşallah o zaman düzelmiş olur
İnşallah canım
0 oy
önce (2,798 puan) tarafından
Kızım 3.5 yaşında bugüne kadar eşimde bende telefon vermedik..ama annemlere gidince annemin telefonunu kaçırıp çizgi film izliyor en son aldığında da herşeye saldırdı anneme bile saldırdı telefonu ver diye.. sonra ben kızdım dedim büyükbaban internetini kesmişler daha almıyor vermiyorlar da evde de öyle TV de 2 kanal var izlerse onları izliyor 
Ben de kızdım bugün annemle babama bundan sonra ulaş ın yanında telefon çıkarmak yok diye 1 haftanız kaldı dayanın dedim ama işte küçük kuzenlere laf geçiremem onlar böyle telefonla bütünleşmişler sanki nefes gibi yemin ediyorum evime gidince unutacak bilıyorum seneye geldiğimde  idrak olarak beni idrak eder de almaz eline :/ telefon şu an korkunç bir yer ilk defa başıma geldi valla kaynar sular döküldü tepemden
0 oy
önce (1,352 puan) tarafından
İmkanın varsa verme sakın ben eşimin yeğenleri yüzünden her görüştüğümüz de mecbur verdim her eve döndüğümüzde kavgalar bağrışlar eksik olmuyor telefon diye. Onun telefonu var ( benim eski telefonum) şarj etmem ortada durur şarjını bitirmişsin açılmıyor derim bi iki dener bozulmuş deyip vazgeçer ama kuzenler bir araya gelince yine aynı duruma dönüyoruz
Aynı durum bende de var maalesef ya elimden geldiğince bu durumu engellemeye çalışacağım bende yani gerçekten bazıları abartıyorsun diye düşünüyordur ama telefon cidden kırmızı çizgi yani
Haklısınız YouTube kids denen bi site var o kadar iğrenç ki yetişkin YouTube bile daha düzgün oradan
Kesinlikle berbat bir yer mesela benim kuzenim 4 yaşında sürekli telefon izliyor böyle gece sürekli korkarak uyanıyor ya 4 yaşında bir çocuk bu nedenle uykusundan uyanmamalı mesela en küçük örnek
Evet maalesef ki çocukların beynini yıkıyorlar resmen
0 oy
önce (1,747 puan) tarafından
Aşkım sen ne kadar uzak tutsan da zamanla büyüyor ve malesef cevresinde gördüğü için oda isticek.

Mesela benim oğlum okdr naif kibar bı cocuktu şimdi kuzenleriyle bir araya geliyo konuşması tavrı bozuldu ne yapacağımı bende bilmiyorum görüştürmym diyorum ama hadi kuzenleriyle görüşmedi e bu çocuk okula baslicak 
Yani her şeyden koruyamayız tabii ki en azından bir süreç diyorum oynamasın eline almasın bak yukarıda da anlattım 4 yaşında ki kuzenim inan telefonla nefes alıyor gibi bir şey gece sürekli korkarak ağlayarak uyanıyor inan ki bugün olan şeye çok şaşırdım oğlumda çok üzüldüm bu şekilde etkilenmesini istemezdim :(
önce (1,747 puan) tarafından
Haklısın cnm
0 oy
önce (121 puan) tarafından
Abartmıyorsun bence benim de kırmızı cizgimdir. Kızım yedi aylık memlekete gittik tatile kayınvalideme verdim duşa girdim döndüğümde ona televizyon açmıştı bikaç defa da telefon gördüm çok sinirlendim birkaç defa uyarmıştım ama yine gördüm kalbini kırmak istemiyorum çünkü normalde çok iyi biridr severim ama mecburen en son dedim anne izletme diye biraz sert olmuş olabilir inşallah kirilmamistr. Çok şükür ki uzağız benim ailem de dikkat eder o yüzden içim rahat 
Ben de kendi aileme kızdım bu gün birdaha oğlumun yanında telefonla oynamayın diye normalde hiç dikkatini çekmez aslında ne olduğunu bilmiyor çünkü bir alo diyor konuşuyor kendi kendine o kadar zararsız . Bugün yaptığı şey moralimi çok bozdu kuzenlerimden etkileniyor tabi o ayrı seneye büyüdükçe daha çok idrak edecek bilemiyorum
0 oy
önce (397 puan) tarafından
Ay canım ya Allah yardımcın olsun işallah unutur telefonu
İnşallah edoşum ya
0 oy
önce (1,780 puan) tarafından
Ister istemez vermek zorunda kalıyorum, ama yasit kuzenleriyle bir araya gelince hadi telefonu her zaman oynuyorsunuz, birbirinizle oynayin diyorum ve kisitliyorum mumkun oldukca. Telefon sifreli, izin almadikca açamıyor. Ama seninki daha küçükmüş, anliyorum seni  kararli ol. Herkeste tablet var ailede, ben aldirmadim, iyice bagimli oluyorlar sonra
0 oy
önce (1,504 puan) tarafından
Ne güzel vermemişsin ben çalışıyorum 2 buçuk yaşındaydı bıraktığım da ister istemez alışmış dursun diye bu aralar çok sarıyor 
0 oy
önce (122 puan) tarafından

Valla oğlum 20 aylık telefon ne bilmez kaydırmayı bile bilmiyor çok mız mız çok ağlayan bir çocuk artık illallah ettiriyor ben öğretmeye çalıştım hani düzenli saatli veririm en azından biraz bile olsa piskolojik olarakta rahatlarım diye 21 haftalıkta hamileyim ama tık yok öğrenmek istemiyor TV'ye bile doğru dürüst bakmaz:)

0 oy
önce (2,282 puan) tarafından
Kim olursa olsun ben rica ediyorum annesinden telefonu elinden alır mısınız biz gittikten sonra izlesinler diyorum. Yoksa dediğin gibi kızımda gidip yanlarında izliyor.
0 oy
önce (3,346 puan) tarafından
Seneye daha çok var şimdiden strese girme . 

Telefon oynamayan çocuk yok bu devirde 
0 oy
önce (24 puan) tarafından
Sen kararlı dur arkadaşım zaten bi yerden sonra çocuklarda vaz geçiyor. şuan çok küçük her gördüğünü taklit edecektir. 

İlgili sorular

+1 oy
4 cevap 172 göst.
20 Eylül 2024 Diğer kategorisinde Ecrin-Busra (1,504 puan) tarafından soruldu
+1 oy
7 cevap 243 göst.
5 Eylül 2024 Diğer kategorisinde Bbsbsb (7 puan) tarafından soruldu
0 oy
10 cevap 424 göst.
0 oy
28 cevap 823 göst.
2 Eylül 2024 Diğer kategorisinde Kardelennn (48 puan) tarafından soruldu