+1 oy
167 göst.
önce Sağlık-Diyet-Spor kategorisinde (2,386 puan) tarafından
Merhaba kızlar. Bayadır yoktum. Hatırlayanlar olacaktır beni. 

Önemli bişey sormak için döndüm. Aklıma burası geldi. 2 buçuk yaşında oğlum var. Eşim bi video görmüş otizmle ilgili. Eğer çocuğunuz böyleyse otizmli olabilir diye. Bende biraz araştırdım çoğu şey var oğlumda. Test falan çözdüm yüksek riskli çıktı. Çok korkuyorum. Bakıyorum sanki hareketleri normal gibi geliyordu bana. Hiç aklıma böyle bişey gelmezdi. Öyle huzursuz oldum ki. Bilgisi olan lütfen aktarsın bana nolurrr...

10 Cevaplar

0 oy
önce (1,348 puan) tarafından
Nasıl yani ne gibi sıkıntıları var mesela algılaması size dikkatlice bakması varmı konuşması nasıl şunu yap dediğinde.kalkar yaparmı oyuncakları ust üste dizermi bu gibi sıkıntılardan hepsi varsa hemen çocuk psikiyatriye randevu al götür aynı gün sonuç geliyor 
önce (2,386 puan) tarafından
Mesela çağırıyoruz dönüp bakmıyo bizde sanıyoruz ki inat edip de bakmıyo. Bişey istediğimde yapmıyo. Arabalarını arka arkaya dizer bozulunca kızar. Parmak ucunda yürüme ışıkları açıp kapatma etrafında dönme bunların hepsini yapıyo. Biz bunları oyun sanıyorduk
önce (1,348 puan) tarafından
Korkma belkide normal hareketleridir bunlar bunları ancak doktor.belirler canım mesela bizde kedi hangisi dedi gösterdi kağıtta git.mutlaka göster çocuğu fark.ediyor olman lazimdi aslında
Otizmle ilgili pek bilgim yoktu. Herşey normal gibi geliyordu bize
-Reklam-
0 oy
önce (267 puan) tarafından
Ekran izletiyor musunuz çocuğa ?
Biraz izliyo ondan mıdır dersin
önce (267 puan) tarafından
Tamamen kesin o zaman sonuca bakın , tabiki ondandır
İnşaallah öyledir
0 oy
önce (17,588 puan) tarafından
Uzmana sormanız lazım dostum . Belirtiler var malesef. Altta yorumlarda gördüm 2.5 yaşında çocuk adını seslendifinde muhakkak bakar bir bakmasa ikincide mutlaka bakar bence. Uzman görüşü olun muhakkak 
Bazen bakıyo bazen bakmıyo ya ne bileyim ben mi çok kaptırdım kendimi anlamıyorum
Her seslendiginde bakmaması normal. Belki o an aklı biseyle meşgul. Ama için rahat etsin bence uzmana danis
Çoğunlukla oyuncaklarıyla oynarken bakmıyo zaten. Hep takip etcm artık
Ya dalgın olduğu zaman herkes için geçerli seslenince duymayabiliyor insan. Ama ben olsam yine de gotururdum.
Götürcm bende
0 oy
önce (2,567 puan) tarafından
En önemlisi telefon tablet tv verdinizmi veriyormusunuz
Arada veriyorum
önce (2,567 puan) tarafından
Hiç verme ne olur hep telefon tablet yapıyor
Vermicm artık ona da baktım internetten otizmle belirtileri hemen hemen aynıymış
0 oy
önce (515 puan) tarafından
  ne gibi hareketleri şüpheli geldi yazarmisiniz  nasıl anladınız yada 
Anlamadım ben. Eşim bi video gösterdi bunlar belirtiler bizimkinde de var mı baksana dedi. Çocuk sallanıyorsa el çırpıyorsa parmak uçlarında yürüyorsa seslenince bakmıyorsa vs. vs. Bende şüphelendim biraz araştırdım öyle bu fikre vardım
0 oy
önce (1,651 puan) tarafından
Melesef belirtiler var hiç vakit kaybetmeden psikiyatriye gidin erken tanı çok önemli.  

Benim oğlumda otizm 4 yaşında 2 yaşında eğitime başladı şuan göz temasimjz var seslendigimjzde bakıyor komut bazı şeylerde alıyor her şeyi henüz algilamiyor 
Göz teması var. Algılamasında sorun yok. Gel diyorum geliyo. Al diyorum alıyo yemeğini hazırlıyorum mesela büyük bi minderimiz var ona  yatırıp yediriyorum artık biliyo ya yemeğini getirince kendisi alıp minderi yatar ona
0 oy
önce (4,152 puan) tarafından
Yorumda yazdığın belirtiler evet otizme uyuyor ama bunun net kararını uzman verir. O yüzden aksatmadan doktora gidin, bu süreçte ekranı tamamen kesin, bol bol oyun oynayın. Doktor gerekli görürse ve teşhis koyarsa da özel eğitime başlarsınız. Lütfen geç kalmayın. 
Randevu bakmaya başladım zaten. Anlamak da çok zor. Çünkü herşey normal geliyordu bana
0 oy
önce (4,047 puan) tarafından
Seslenince adına bakar  mi kendi etrafında dönme varmi parlak ucunda yururmu  kafasını yere çakar mi bir yere  odaklanip  bakar mi  arkadaş çevresinden uzak mi kalır sese duyarlığı nasil  bunlar varsa doktora götür 
Seslenince bazen bakıyo bazen bakmıyo. Parmak ucunda arada bir yürüyo. Kafasını yere çakıyo hatta takla atmayı öğrendi öyle yapa yapa. Bazı seslerden korkar mesela traş olurken saç kurutma makinesinden
önce (4,047 puan) tarafından
söyleşilerin otizm  belirtileri ama bunlar tek başına teşhis değil  en  iyisi ilerlemeden doktora goturun cnm çünkü otizm dereceleri var erken fark edilse ona göre tedavisi kolay olur
0 oy
önce (1,421 puan) tarafından
Otizmin çeşitleri var. Lütfen vakit kaybetmeden doktora götürün. Yoksa da içiniz rahatlamis olur. Benim kuzenime erken tanı koyuldu ve şuan çok çok iyi durumda. 
Randevu bakmaya başladım çok endişeliyim
0 oy
önce (9,078 puan) tarafından
Canim o videolar benimde karsima cikiyo inan cogunlugu benim oglumda da oluyo ilk zamanlar bende cok takilmistim bi kere hastaneye gittigimde dayanamadim anlattim oturdum bi de agladim doktor bana konusunce komut aliyosa seslendiginizdw bakiyosa digerlerine takilma demisti bunu sen daha iyi bilirsin mesela teker cevirme camasir makinasi izleme olsun ya da oyuncaklari siralama parmak ucunda yurume falan her cocukta olabilir tuhaf el hareketleri degisik bakislari he zaman zaman degil her zaman seslenincd bakmiyosa o zaman dusun derjm 
Ya zaten teker çevirme araba dizme çamaşır makinesi izleme her çocukta olmaz mı. Tuhaf el hareketleri yok değişik bakışları yok seslenince de arada bakar arada bakmaz

İlgili sorular

0 oy
18 cevap 630 göst.
0 oy
6 cevap 127 göst.
24 Eylül 2024 Diğer kategorisinde Ftm1907 (506 puan) tarafından soruldu
0 oy
8 cevap 80 göst.
19 Eylül 2024 Diğer kategorisinde Zelihaanne (1,279 puan) tarafından soruldu
0 oy
11 cevap 410 göst.
29 Mayıs 2024 Aile kategorisinde Selin demirci (2,195 puan) tarafından soruldu