0 oy
1,953 göst.
Diğer kategorisinde (6 puan) tarafından
Arkadaşlar bazı inançlar var mesela 40 gun ışık ( gece lambası) hep yanar sönmez bebeğe yada anne lohusa olduğu için karabasan gelir basar... bebek sarılık olmasın diye beşiğe sarı bez bağlamak. Al basmasın diye kırmızı bez bağlamak falan. Kapıya kötülükler içeri giremesin diye elek takmak... bir sürü sey. Ben hiçbirine inanmiyorum ama ailemde boyle seyler var ve simdiden diyorlar 40 gun acik kalsin isik falan ben inanmadikcada beni garipsiyorlar acaba boyle seyler batıl inançmı yoksa bunları yapmak mi gerekiyor sizlerde nasil.

24 Cevaplar

+6 oy
tarafından

40 gün ışıgıda yakmicm bebeğe de kendime de rahatsızlık, sarı  bezde bağlamicm kırmızı bezde ışık bebeğimide benide rahatsız eder sarılık için çok şükür hekimlerimiz var al basmasın diye de dua bez mi korucakmış benle bebeğimi Rabbime sığınıp ayetel kürsi okumak varken :)

(1,499 puan) tarafından
Aynen benimde kızım ilk zamanlar çok kusuyordu karanlıkta göremem boğulur diye ışık açık yatıyorduk ama on günlük falan olduğunda gece lambası ile yatmaya başladık aslında onuda kullanmam ama 2buçuk aylık olduk ama hala aşırı olmasada kusuyo onun için böyle yatmak zorundayız
(452 puan) tarafından
Anladım cnm çok geçmiş olsun düzelir inşallah, şükür cnm ne gece uyurken kusması oldu ne sarılık nede başka bişey tek sadece 5 aylıkken hafif bi grip geçirdi oda memlekete tatile gitmiştik hava değişikliğinden dedi doktor onun dışında şükür Allahıma bişey olmadı, Allah şifa versin cnm oda düzelir inşallah zamanla
(1,499 puan) tarafından
İnşallah sağol canım
(6 puan) tarafından
Zaten emzirince sarilik olmuyor olursada emince geciyor diye biliyorum bazen bikac gun sut gelmeyince sarilik oluyormus bebekler galiba.bezle bu sorunun cozulecegine inanamiyorum sacma geliyor banada canim.tesekkur ederim yorumun icin
(1,151 puan) tarafından
Sırf şu ihtimallerden korktuğum için yapacam :D
-Reklam-
+3 oy
(32 puan) tarafından
İslamiyette batıla yer yoktur yapmayın hanımlar ..
(6 puan) tarafından
Bencede oyle canim.sanki bunlari yaparsam gunah isliycekmisim gibi geliyor allahtan baska birseyden yardim istedigim icin
(32 puan) tarafından
Ezgicim çok haklısın işte maalesef bu durumlar çok yaşanıyor hele birde yok bebek tuzlama yok bilmemne Allah muhafaza okadar çok saçmalık varki .. herşeyden önce mantıklı düşünülse zaten bu işler yapılmaz ama mantık yok
(6 puan) tarafından
Bende seninle ayni dusuncedeyim canim
(128 puan) tarafından
Merve Şahin farkındaysan ben orda karabasan var diyorum bide sarı tülbent bebeğin sarıldığını alır diğerlerini duymadım bile daha önce .... Sen ne yazdığımı bı oku tekrar istersen
(128 puan) tarafından
Işığı da ben korkmamak için açık bırakıyordym karanlıktan korkarım şimdi bile gece uyanınca eşimi de uyandiriyorum
+2 oy
tarafından
Bizde de cok ya :) lohusa kadin 40 gün yalnz birakilmaz. Sarilik olmasn diye sari tulbent örtülür. Yok besik bos sallanmaz. Daha bir sürü sey.. Isime geldiğine inanirim gelmeyene hurafe der gecerim
+2 oy
(355 puan) tarafından

Walla oqlum 4aylik oldu hala biz isikla uyuyorz cnku qece uynior karanlikta aqzini bulamiorum isiqida yakmaya useniorum die hic kapatmiorm:) batil inancmidr bilmem ama buyukler bise diorsa ben yaparim wardir bi bildikleri cokta zor seyler deql dedikleri elek asma olayinida ilk defa duydum ayrica

(6 puan) tarafından
Üşenme olayk olur kesin dedigin gibi canim :)
tarafından
bizdede gece lambasi yaniyordu kizim korktuğu icin holun isigi hep acik sabaha kadar karanliigi bende sevmiyorum hemde kusan bebek olduğu icin gormeliyim bebegi
+1 oy
(725 puan) tarafından
Karabasana inanıyorum bunu batıl inanç olarak görmüyorum. Bende 40 gün boyunca isigimi açık tutacagim kom ne derse desin
tarafından
Ve Sena sayfadan koşarak çıkar :D :D
(6 puan) tarafından
Isik olunca gelmiyormu acaba banada bekarken 2 kere geldiler biliyorum ama isikmi acaba o sorunu cozen bana dua etmek geliyor ama gece lambasini yakacagim bende galiba hem dua hem gece lambasi artik :)
tarafından
Kız susun :D annem içerde dua okuyordu kadını zorla odaya getirttim burda oku diye bBamı da salona gönderdim orda uyu diye evi karıştırdım iyice :D :D
(382 puan) tarafından
Işık olayını bende yaptım 40 gün açık kaldı ışığım odamda sonra kapadım karabasan gerçekden var
(725 puan) tarafından
Ha bir dr şunu bilirim bebeğin beşiğine ya da yastığının altına makas bırakılır taa ki beşikten cikana kadar
+1 oy
(104 puan) tarafından
 40 gün boyunca ışık açık kalmasını ben ilk defa duydum .hamileyken  Saç kesilmez diyorlar ben kestirdim hiç bişey olmadı çok şükür sağlıklı bebeğim  Böyle şeyler bana da batıl inanç gibi geliyor canm 
(6 puan) tarafından
Banada oyle geliyor ama toplum bunlara inanmaya zorluyor :)
0 oy
(1,204 puan) tarafından

Kiz gece gece bu nasil soru bari gündüz sorsaydin korkarım şimdi eşimde gelmedi daha  

:'( benim oğlum 27 günlük ilk  10 gün ışık açık kaldı çok şükür öyle sarılık felan olmadı 

tarafından
Korkma bişey olmaz yavruna kendine ayetel kürsi oku yada bildin duayı Rabbim sizi korur korkulacak bieşy yok eminim minnak yavrunun yanında hep melekler vardır sizi korur için rahat olsun
(1,204 puan) tarafından
INŞALLAH cnmm
(6 puan) tarafından
Canim gece bahsettik :) bahsetmisken soruyum demistim ama haklisin :)
0 oy
tarafından
Kırk gün ışık açık kalır ve anne ile bebek tek bırakılmaz tek yatmaz yani mutlaka eşinle yatman lazım bu batıl değil bende inanıyorum yaşayanlar da var tanıdığım 
0 oy
(6,681 puan) tarafından
Hic birine ne inanirim nede yaparim 
(6 puan) tarafından
Bende inanmiyorum canin Allahtan baska hicbirsey bizi koruyamaz dua edicez bol bol
(6,681 puan) tarafından
Aynen canim haklisin )
0 oy
(588 puan) tarafından
Işık açmayı bende duydum sarılık olmasın bebek diye hemde sen bebeğini görürsün uyurken iyi olur ama digerleri banada batıl gibi geliyo 
0 oy
(807 puan) tarafından
Valla ben cocuklugumdan beri holün ışığı acık olmadan uyuyamam. Gece lambası falan da kesmiyo yani direk ara holün ışığı acık olması lazım. Evlendim 7 yıllık evliyim hala aynı. Hatta gece en derin uykumun arasında bile elektrik kesilse gözler fal taşı gibi acılıyo hemen :DDD o yüzden pek sıkıntı yaşayacagımı sanmıyorum her halükarda bi ışık acık olmak zorunda benim icin zaten :) 
0 oy
(338 puan) tarafından
Batil inancmi bilmiyorum soyledukelrin ama bizde kirk bekler buyuklerimiz yanimizda lohusayken 3 harfli karabasan tebelles olmasin diye. Birde bebegim isigi kapatinca korkuyo o yuzden kapatmiyorum 2 bucuk aylik
0 oy
(73 puan) tarafından
Lohusali kadına ve bebeğine gelirmiş başına gelen bir çok kadından duydum.. benim muskam var Ümmü sübyan muskasi doğumdan sonra bebeğimin beşiğine koyucam batıl inancmi nedir bilemiyorum hem kendi sulalemde hemde eşimin sülalesinden  yaşayanlari biliyorum annemde başına kuranı kerim koyup öyle yatmış kız kardeşimde kendi muskasini koymuştu başıma gelmedi ama Allaha sığınmak lazım
(6 puan) tarafından
Evet canim sureklide dualar okumak lazim nazardan falanda korunmak icin
0 oy
(3,695 puan) tarafından
Bana göre de batıl inanç anlattıkların canım.   Sarı kırmızı tülbent filan..Karabasanı bilmem de lohusayken daha çok korkuyo insan ben normalde evde tek başıma kalabilirim gece saat kaç olursa olsun ama lohusayken mutfağa su içmeye de gitsem korkardım. Işık konusunda da gece lambası açık uyuyorum bebek kusarsa filan çabuk farkedeyim en azından bi tehlikeyi önlerim diye
(6 puan) tarafından
Bende gece lambasini acicam canim bebegi gormek icin
0 oy
(905 puan) tarafından
Lohusa kadinla ugrasrlar bu bi gercek yasadimda ama elek falan isik acip kapatma inanmyrm oglm 20 gunlukken isigi kapatim gece yi bilsn dye yok butyn gece aglyrdu 
(6 puan) tarafından
Tesekkurler canim gece lambasi acik kalir bebisi gormek icin artik tesekkur ederim
0 oy
(108 puan) tarafından
Hic biine inanmadim yapmadim bizde . Lohusa kadinin odasinda Kurani kerim olur bebegin omzuna ufak minnak kuran takilir bebegin basinin altina minik bicak konur birde lohusa kadin korkmasin diyee esinin kiyafetlerinden konulur yanina o kadar ama o kiyafeti ben sadece 3gun tuttum 4gun hepsini koydum bolca okudum inancim o sekilde . Ha birde bebege sari yemeni orteriz hastaneden cikarken bide bir yere giderken hepsi oo . 
(6 puan) tarafından
Sari yemenin nasil faydasi oluyor acaba sariliga herkes dedigine gore ise yariyor demekki :) bu arada bicak olayini ilk senden duydum ve urkutucu bisey
0 oy
(1,232 puan) tarafından
Batıl inanç tabiki İslam dininde lohusa kadına karabasan müsabakalar olur vs diye bir şey yok Bu Hristiyan inancinda var .Arastirdiginizda görürsünüz .Ama lohusa kadın sık ateşlendi bazen de kabus görür ve bunu başka şeylere yorar halisinasyon görür bunu karabasan zanneder .Yani dua okuyun yeter .Sarı bezi de doktorlar asla onermiyorlar çünkü bebek sarılık olduğu zaman o sarı bez sarı ışık yüzünden ayırt edilemiyormus
(6 puan) tarafından
Herkes sari bez diyor nasil faydasi olurki sari bezin sariliga anlamiyorum. Birazda cevredekiler korkutuyor canim aslinda.aman karabasan gelir aman kotu ruyalar gorursun aman soyle olur boyle olur sonra psikolojik etkileniyoruz aklimiza geliyo gece gece zaten uyku duzeni olmuyo napiyosak psikolojik yapiyoruz bence
(1,232 puan) tarafından
Sarı bezi bebeğe ortersen bebeğin sarılık olduğunda çocuğun yeni sana normalmiş gibi gelir anlamazsin canım inanma öyle şeylere .Ayrıca karabasan lohusayken musallat olur falan bunlar Hristiyan inancinda var lohusa kadın sık şık kabus görür halisinasyon görür bunu da farklı şeylere yormuslar işleri güçleri hamile lohusa kadını korkutmak.Dua oku Allah a sığın hicbirsey olmaz Allah in izniyle
0 oy
tarafından
Ben sadece açık renkli gece lambası takarim canım bebekler savunmasız olduğu için karanlıkta uyutmayı düşünmüyorum ama öbürlerine inanmıyorum yok sarı tülbentmis yok elek takmakmış bana saçma geliyor Allah sureler indirmiş nas Felak Ayetel kursi korunmamız için okuyup Allah a sığınmak daha mantıklı bence.. 
(6 puan) tarafından
Evet canim haklisin
0 oy
(33 puan) tarafından
Ne bunlara inandım nede yaptım canım ama dediğim gibi inanç meselesi yapanada saygı duyarım benim annemler teyzemler neler yapmaya çalıştılar ama hiç birine izinde vermedim bu 40 muhabbetine bile dinen böle şeyler yok bide çok güldüm sarı bişe bez mi örtü mü neyse artık nasıl çocuktaki sarılığı alsın vallahi komik:))
(6 puan) tarafından
Canim psikolojik oluyor zaten hersey dua edip kendimizi rahatlatmamiz lazim cevre bizi psikolojik etkiliyor bende beze falan inanmiyorum. Aman isigi acik tut korkuturlar falan diye bizi psikolojik etkiliyorlar resmen
(33 puan) tarafından
Ya bilmiyorum insan izin verirse etkilenir bana ne kadar laf sölediler biliyo musun neden bebeği yanına almıyosun diye odasında tek olmazmış ya hani bende hayır olucak dedim herkes benim odama yatak baktı bebek için almadım herkes odasını bilicek alışıcak dedim açıkçası yanımda bende ona alışmak istemedim çünkü sonra hiç ayıramıyosun bu sefer eşle sorunlar başlıyo bana göre gerek yok biz evde babası ben hep gece gündüz kalkıp okurduk Maşşalah hiçte korktuğunu düşünmüyorum bak dediğim gibi 3 aylık oldu şimdi başka yerde uyutamıyorum yatağında yatıyo güzelce
(33 puan) tarafından
Mesela Kırklıyken değişik değişik yıkıyorlar ya varya inanki çok komiğime geliyo yok tuzluyolar kokmazmış kundak yapınca kibar mi olurmuş neymiş yaa çok komik şeyler
(6 puan) tarafından
40 tane tas topluyorlar bizdede 40 i cikinca yikandigi suya atiyorlar sonra yikandigi suyu besigine serpiyorlar falan :)
(33 puan) tarafından
Yok artık :))))))) ne diyim ki bu konu uzar gider hayırlısı:)
0 oy
(373 puan) tarafından
Ben kapatmadim isigimi hastanede son gece yalniz yalniz kaldim gozume bir seyler takildi.evde de los isikta uyudum

İlgili sorular

0 oy
11 cevap 233 göst.
9 Kasım 2023 Aile kategorisinde Mrs. Boz (36 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 331 göst.
0 oy
53 cevap 594 göst.
0 oy
15 cevap 242 göst.
5 Ekim 2022 Diğer kategorisinde Ayse22! (69 puan) tarafından soruldu

378,338 soru