0 oy
1,256 göst.
Aile kategorisinde (58 puan) tarafından
Kızlar, gelinler kaynananin evine gittiğinde iş yapmalı mi? Mesela misafir gelince kalkıp bütün hizmeti gelin mi yapmalı, normal ev işlerini gelin mi yapmalı? Buarada kaynanam genç ve hiçbir rahatsızlığı yok. Oğlunu benden kıskanıyor, o iş yaparken ben oturduğumfa çıldırıyor her fırsatta laf sokuyo. En sonunda kayınbabama demiş, kayınbabam da beni iş konusunda söyle böyle yap dedi, gelindin dedi. Şimdi ben cins kaptım inadına hiçbir iş yapmayasim var.. Siz napiyosunux?? 

27 Cevaplar

+6 oy
(6,978 puan) tarafından
Şöyle düşün bide canim. Sen evdeyken annen misafirlere hizmet etse rahat edermiydin? Oda bir anne, esinin annesi. Annen olmasa bile yasina hürmeten kalkip yardim rdilmeli diye dusunuyorum. Bunu sorman bile tuhafima gitti acikcasi. Evini temizlemek zorunda defilsin ama cok yaslilarsa ara da bir temizlemek elimize yapışmaz, sevap hep. Yani biraz yaslanacagimizi dusunerek davranmali diye düşünüyorum.
(58 puan) tarafından
Bana büyücü muskaci mi demedi, hakaretler mi etmedi, laf mı sokmadı, oğluyla arami açmaya çalışır her fırsatta. İçimden gelmiyo açıkçası. Ona yardım ettiğimde kendimi enayi hissediyorum
(6,978 puan) tarafından
Bunlari yazmamissin tabi, o zaman isler degisebilir. Sen yinede Allah rizasi, esinin hatri icin elinden gelenibyap derim. Ama yine karar senin tabi
(182 puan) tarafından
Bnm kaynanamın bana ettiği lafları ni duysaydın sen hiç. Yüzlerine bakmazdın ayrıldım yine laf atıyor ben ALLAH rızası ve eşim için yapıyorum yinede sende ALLAH rızası için yap
(7,197 puan) tarafından
Bu lafları işitip hala gidiyor isen , gittiğinde de hizmet etmelisin kusura bakma bence çok ayıp bir şey buyuk hizmet ederken küçüğün oturması. Bir işin ucundan tutman lazım ya sofrayı kurarsın ya bulaşık yerlestirrsin ya çay vs ille gelin olman sart değil bunu yapman için adaptandir yardımcı olmak
(58 puan) tarafından
Canım zaten oturmuyorum hiç. Gebeligimin 34.haftasinda doğumu yapmak için oraya gittim, iyice agirlasmistim bide hastaydım. Bana hep sen hamilesin yapma otur dediler.. Ona rağmen kalkıp sofra toplamaya, evi düzlemeye yardım ediyordum.demekki sadece laftaymis hamile geline iş tutturmayiz demeleri. Şimdi başıma kalkıyorlar. Öncesinde hep yapıyodum zaten
-Reklam-
+2 oy
(166 puan) tarafından
Kaynanama da gitsem baska bir buyugun evine ya da yasit da olsam cay olcaksa bardaklari getirim yemekse tabaklara yardim ederim bulasiksa bulasiga yardim ederim bizde herkes oyle esimin ailesi de bizim ailede bilemiyorum sizin ailede nasil oldunu ama kayinbabanin karismasi guzel birsey dgil yani 
(58 puan) tarafından
Şimdi diyecekler ki uyarınca düzeldi gelin. Bundan sonra herseye uyari yaparlar
(166 puan) tarafından
O da var dogru sende bir is yaparken uyarildigim icin degil kendi icimden geldigi icin yapiyorum diye ustu kapali laf sok aman isini bil kizzz :D
+1 oy
(2,447 puan) tarafından
3 yıllık evliyim toplam 7 senedir içlerindeyim süpürgesini bilmem kaynanamin. Sık gitmem görüşmem. Baştan da dedim herkes kendi evinde iş yapsın diye. Yemek hazırlama bulaşık çay vs yardım ederim sadece. Yaşadığın yerle alakalı biraz canım. 
tarafından
Nasıl dedin kız bende 3 yıllık evliyim geçen taşındı resmen cırkım çıktı kendimi o kadar görmüşüm ki bir ara oturduğum yerde uyumuşum birde üstüne rüya gördüm her gittiğimde bir iş çıkarır ya enayi yerine koyuyor beni eltimde yerinden kalkmaz Ama Allah var bilir yaptığımı titiz olduğumu öbüründen daha iyiyim dayananam ya
(2,447 puan) tarafından
Düğünden önce bizim tartışmalarımız başladı zaten canım patavatsız biraz kaynanam. Ev yerleştirmeye falan kimseyi çağırmadim eşimle kendimiz yerleştirdik temizledik. Ufak tefek şeyler kalmıştı yatak odasına girdi ilk o zaman dedim yapma bisey herkes kendi evinde yapsın diye. Yeni eve taşındım mesela 1 yaşında kızımla kendim 1 haftada topladım 1 2 haftada anca yerleştim. Esim gelmeyin biz yaparız demiş benim haberim yoktu ona bile bana suç atıyor e istemiyorsunuz diye ben kimseye bisey demedim gerek yok zaten kendim hallettim diye. Bi ara büyücüye çıktı adı da ondan bisey elletmem. Gelip gitmeyiz zaten o başka ilçede ben başka ilçede kocalar olunca gidip geliyoruz. Kendi aileme dahi ben hadi gelin buyrun vs demem esimde demez. O yüzden mesafemiz var herkese
tarafından
Valla takdor ettim canm en güzelini yapmışsın benim eşim aksine milleti çağırır bende senin gibi kendi işimi kendim yapayim istiyorum ama nerdee gittiğim yerde de aynı oturmak yok bana ama akillandim
0 oy
(58 puan) tarafından
Ha bu arada  bunu kayınbabama söyleten de şeytan kaynanam. Kiskirtmis adamı bana karşı 
(7,197 puan) tarafından
Bir müslümana şeytan denmez
0 oy
(2,493 puan) tarafından
İyi de olsa kötü de olsa ben bir kayınpederin bu konularda gelinini uyarmasını doğru bulmuyorum. Kayınvalide dese normal ama kayınpedere gerçekten yakışmıyor. Kaldı ki insan nerde ne yapacağını bilir. Söylemeyle gönülsüz iş olacaksa hiç olmasın. 
0 oy
(8,081 puan) tarafından
Gittiğimiz de eşim gizem yorgun dokunmayın der onlarda tamam  der geçer yani zorla değil ki. Ayrıca başkasının evinde iş yapmaktan hoşlanmıyorum 
(173 puan) tarafından
MaşAllah kocana darısı bnm delinin başına
(58 puan) tarafından
Benimkisi ölsem yine iş yap der
(173 puan) tarafından
Bnmkide ıyyy nefret ediyorum hayatımdan
0 oy
(1,358 puan) tarafından
Ben hic is yapmadim sadece yemek yersek masayi toplarim o kadar. Kaynanamda aliyti bu duruma. Sanki gelin degil hizmetci aliyolar birak yapma hicbisey sende sinsice kocana yaklas adami uzmeden soyle senden taraf olsun
0 oy
(14,032 puan) tarafından
Altli üstlü oturuyoruz 1 buçuk senelik gelinim. Yeni evlendiğm zamanlar benden iş bekliyordu ev nerden baksan 200 m2 ve baştan asağı darma duman ediyorlar evde genç kız var ama gelin yapar diye bekliyolardi hiç oralı olmadım gittiğim zaman yardimci olurum misafir gelecekse bi süpürge açarım bu kadar kimse kusura bakmasın evimi siler supururum onların saçma sapan dağıttıklari evi toplayana kadar. Sende inadına değil mi hiç yapma gelin is yapacak diye bir kural yok yapıyorsak içimizden geldiği içindir emri baki olunca benim de yapasim GELMEz hele ki kayinpeder sen ne karisiyorsun ya bi sus  
0 oy
tarafından

yardım ederim ama arada da otururum köle değilim sonuçta yoruluyorum insanım. hele de emziriyorum onlar benim etrafımda 4 dönsün torunlarına bakıyorum sonuçta. ve arada dinlenerek yapmalı bence sakınca yok. bunu da dert ediyorlarsa da salla canım. için nasıl rahat ediyorsa o şekil davran. kızları gelince de oturyorlar bana yazık yani. bakıyorum herkes yeri geldiğinde paşa paşa kalkıp yardım ediyor ;) 

0 oy
(255 puan) tarafından
Illa ki yapiyosun yasi gencte olsada yaslida olsa mecbur yapiyosun yani 
0 oy
tarafından
Ben varya bir kere tanismaya gittigimde evinde bulasik yikamadim kaynanamin. Sinsi sinsi gelir bide mutfakta durur bana yarim ediyor zannederler oturur köşede. Bir e ben gitmeden kahvalti bulasiklarini bile yıkamaz makineyi de dolu birakir, gozde yikar gozde yerlestirir. Birkere 12 saatlik yoldan geldik bana dolap ustlerini sildirdi boyu ulaşmıyormuş hobitin. Sevgiliyken ses kaydini yakalamistim ogluna atmis gozde soyle bi evi temizlesin diye ne hakla demistim. Ne yediysek ne ictiysek ben yaptim yikadim hazirladim. Ama sonra arkamdan bu sisko bu ogluma buyu yapti yoksa nesine asik olsun oglum yok bu pis,hurmet etmiyo vs vs neler demis. Simdi gidiyorum, oldugu gibi birakiyorum. Oyle yaranamadik boyle yaraniriz
tarafından
Yuhh ya gözüne dizine dursun
0 oy
(25,224 puan) tarafından
Annemin evine gidince nasıl iş güç yapıyorsam kayınvaldeme gidince de tabi ki yaparım. Ona bir misafir geldiğinde daha cok yardım ederim ki yarın öbür gün ne biçim gelini var Zeynep'in demesinler. Zaten kaynanam bana iş buyurmaz hayatta ben yaparım 
0 oy
tarafından
Benim kaynanam yaşlı ben elimden geldiğince yardımcı oluyorm hatta bazen gittiğimde evinize temzlerim yaşlı olmasada sonuçta bir anne eşinin annesi seninde annen sayılır bilmiyorm ben büyüklere hürmet ve saygıda biraz hassasım işini kendi de yapabilir ama senin yapman ona kendini özel hissetirebilir gelinim beni düşünüyor diyebilir aranzdaki ilişki nasıl bilmiyorm ama ben 17 yaşında evlendim kendi annemden babamdan çok onlarla vakit geçirdim sagolsunlar onlarda ellrini üzerimizden hiç cekmediler ne zaman ihtiycn olsa hemen gelirler doğuma girerken kendi annem yoktu heyecandan ağladim kaynanam sarılıp öpüp gondermsti doğuma korkma kızım biz bekliyoruz seni diye oda ağlamıştı  ben bir işini temzligni yapmışım çok mu 
0 oy
(7,197 puan) tarafından
Adaptandir gittiğin yerde yardım etmek . Bana göre yanlış bir şey büyük iş yaparken küçükte az da olsa işin ucundan tutar biri yemek koyarsa diğeri çay koyar. Ben boş boş oturup önüme çay kahve konmasindan rahatsız olurum biri demlerse biri tepsi kurar yan gelip yatilmaz
0 oy
(271 puan) tarafından
Benden büyük ki olursa olsun ben varken iş yaptırmam kaynanamda genç tir ama gittiğimde hiç bir işi yaptırmam başka gittiğim akrabalarında da öyle neye yardım gerekiyor sa yaparım yoksa oturup hizmet beklemek hiç bişey yapmamak beni rahatsız eder 
0 oy
(26 puan) tarafından
Valla ben baskasi in evinde is yapmayi sevmem ufak tefek yardim ederim caydi bulasikti o kadar. Esimde yap demez. Kaynanamda beklemez. Mesafe iyidir.
0 oy
(180 puan) tarafından
Kaynana iş yapıp yapmaman senin kararın ben karisamam ama soylede bişe var o insan eşini doğurdu sen ondan daha genç ve saglamsin onun demesine gerek bile duymamalisn. Yemekten sonra bulaşık yikasan ne kaybedersin sen misafir yanında otururken onun çayları tazelemesi herşeyden önce senin zoruna gitmeli bence. Senin tercihlerin ama iş olayını bu kadar büyütme gözünde 
0 oy
(7,791 puan) tarafından
Komple ev temizliğine girmem ama yemek yapılacaksa hulasikta çay meyve vs gibi şeylerde beraber hazırlarız kaynanamla temizlersem de bı orda kaldığımda uzun kaliyisam yattigim odayı temizlerim :D zaten kendi yapar pek bana bı şey bırakmaz ama bıraksa bile yapılmalı bnce canım abartmadan tabi... Eşinin annesi senin de annendir sonuçta.
0 oy
(148 puan) tarafından
Kim olursa olsun ben yardım ederim 15gun kaldım yanında yaz tatilinde çalışıyordu yemek bulaşık temizlik hep yaptık küçük görümcemle zaten o iş yaoarken oturmak içime sinmez bnm aynı şekilde oturmaya gittiğim evde bile beraber hazırlar beraber yeriz
0 oy
(1,572 puan) tarafından

Hiçbi is yapmiyorum evimde bebeğimle ilgileneyim daha fazla oyun oynayalim vakit geçirelim diye kendi işlerimi aksatiyorum bi de gidip is mi yapicam anca hayalde kalir:D

İlgili sorular

0 oy
3 cevap 302 göst.
9 Şubat 2021 Diğer kategorisinde misafir tarafından soruldu
0 oy
20 cevap 788 göst.
8 Şubat 2023 Aile kategorisinde 1istanbul__masali (4,853 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 317 göst.
13 Temmuz 2021 Diğer kategorisinde ilginbusranur (25 puan) tarafından soruldu
0 oy
12 cevap 381 göst.
14 Ekim 2022 Aile kategorisinde Ahdevefaa (173 puan) tarafından soruldu

380,213 soru

11,383,397 cevap

34,884 kullanıcı

...