0 oy
1,493 göst.
Diğer kategorisinde (6,203 puan) tarafından

Bu zihniyeti gerçekten anlamak istemiyorum.Kendi kızları olsa ortalıkta bögururler çocuk o evlendiremem diye.Gerci böyleleri kendi çocuklarını da o yaşta evlendirir

image

21 Cevaplar

+4 oy
tarafından
tarafından seçilmiş

En İyi Cevap
Bende çocuk yaşta zorla evlwndirildim ve bu hep cahillikten bilinçsizlikten dir. Çocuk yaşta evlenip kahır çektiğim için  tedavi gördüm stresten başımda tümör çıktı ameliyat oldum başkalarının yanlışının hatasının bedelini ben ödedim ve boşanınca 2 buçuk yıl psikolojik tedavi gördüm bunlar hep çocuk yaşta o yükün altına girdiğim için. Hala bu cehaleti savunan marifet gibi anlatan zihniyetler var malesef ALLAH AKIL FİKİR VERSİN.  İnsan biraz hayattan ders almalı bu yüzden asla kızlarımı 20 yaşından önce evlendirmem Allah bahtlarını güzel etsin inşallah ama ne kadarda iyi insanda olsa karşılarındaki 16  17 yaşındaki bir çocuk başkasının kahrını çekemez içine atıp yıpranır cahilliği savunmayın artık. Ve kalkıp 16 yaşında zina edeceğine evlensin diyorlar biz kalkıp evleneceğine zina yapsın demiyoruz Allah şaşırtmasın evlatlarımızı. Biz onlara her zaman doğruyu öğretip arkalarında durup korursak onlarda bu hatayı yapmaz!!! 
tarafından
Paylaşımını nasıl algıladılar bilmiyorum sanki sen zinayı savunmuşsun gibi yorum yapmışlar ya biz burda bunun yanlış olduğunu adamın yanlış konuştuğunu söylemek istiyoruz.
(6,203 puan) tarafından
Kim işine nasıl geliyorsa öyle anliyor
tarafından
Bu paylaşımın zinayı savunmakla ne alakası var mis ki
tarafından
Sen zorla evlenmişsin ama benim cogu arkadasim ailesiyle mutlu degil diye 16 17 yasimda kendi istekleri ile evlendiler.  Bazılarının kendi tercihi oluyor.  Ama haklısın kimse kimseyi 16 17 yaşında evlendiremez. Hakları yok
tarafından
Kendi evleniyorsa bu onun tercihidir ama onlarda bi süre sonra yıpranıyor malesef çocuktan eşten yakınıyorlar çünkü çocuk yaşta aldıkları sorumluluklar onlara zamanla ağır geliyor malesef. Ve zoraki olması çok ayrı kimse kimse sevmediği istemediği bir insanla bir hayata mahkum etmemeli..
-Reklam-
+3 oy
tarafından
25 ve üstü olsan anlarim :) 

Sende 22 sin ve  21 de  okurken çocuk yaptın bunun üzerine konuşma bence :) 
tarafından
Ama doğuda malesef öyle olmuyor kültürleri o şekilde sen 18 yaşında reşit olurken onlar 13 14 yaşında reşit oldum gözüne bakıyorlar toplumu değiştirecek olan zaten bizleriz  

Mesela batıda 21 yaşında Doğum yapmış olanlara biz çocuk çocuk doğurdu diyoruz :)
(6,203 puan) tarafından
O sizin bakış açınız çocuk yaşı 18e kadar 18-24 genç sayılıyor.Yani 14yasindakiyle 21-22yasindakinin düşüncesi bir degil
(1,466 puan) tarafından
21 yasndym  be bebisim yakında gelicek gayette memnunum  dogusu  batisi  yok bu işin 20 25 arası gayet ideal kendi fikrini  dogruymus  gibi savunma herkez kendi aklina yatanı yaşıyor zaten tamam sen 30 da yap cocunu
tarafından
Rabisko hadi canimm gidisko canım bas git maydonoz ajjajajja bi daha burnunu sokma hiç bir yoruma :) uzulursun
(1,466 puan) tarafından
Hahaha ay ne saçma bi  yorum kendini sen şimdi bişey mi dedi sandın gercekden yazık:D uzsene beni  merak ediyorum  nasıl uzuceksin:D
+2 oy
(1,908 puan) tarafından
Büyük kpnuşup kınamayın  yargılamayında böyle konuşanlar ın kızları erken yaşta kaçıyo genelde.. siz nerden bilebilirsinizki ne yaşıyo neyden kaçıyo iyi bişey yapıyo demiyprum ama böyle hor görmek yerine anlamaya çalışın yurda gitsinler yazmıssnz adı üstünde çocuk o kadar  akıllı olsa zaten evlenmez o yaşta  ama onu o duruma  iten pisliklerin suçu bu !
(6,203 puan) tarafından
Dediğini asla kabul etmiyorum benim kızım öyle bir şey yapsa ben o çocuğu şikayet eder gene de alırım ordan.Allah beyni kullanmak için vermiş evlenmeyi,çocuk yapmayı düşünecek beyni varsa polise gitmeyi düşünecek beynide var demek ki
(1,908 puan) tarafından
Zaten düzgün aileleri  olsa evlenmezlerdi o yaşta!aklı  başında  Kimse çocugunun o duruma düşmesini istemez.. siz kocaman insansınız hiç hata yapmıyo musunuz da küçük kız hata yapınca böyle  hor  görüyorsunuz.? Evde sevgi görmeyen kızlar dışarda en ufak sevgi kırıntısına kanıp gidiyolar sırf sevilmek için bunu yaşamadan yargılayamazsınız!
(6,203 puan) tarafından
Ailesinde sevgi görüp o yaşta evlenmeye can atan çok kız var ve bu tacize,tecavüze giriyor.Bak senin de dediğin gibi "küçük" yani evlenemez ve evlendirilemez.Evde sevgi görmeyen kızlar eğer ailesini sevmiyorsa okulunu okuyup,üni.kazanip o şehirden gidecek.Ondan sonra istediği herşeyi yapabilir
(1,908 puan) tarafından
Doğru yol okumak evet ama cahillik zamanında büyük aklı ile hareket edilmiyo o aılesi çom sevip de seve seve evlenmek  isteyenler çok nadir genelde sevilmek için evleniyolar
+1 oy
tarafından
Evlilik icin de çocuk icin de akli melekeleri yerinde dir bunu yapabilir raporu verilmeli testi geçemeyen raporunu alamayan kisirlastirilsin biktim ben küçücük çocukların kazık kadar heriflere verilmesinden biktim küçücük yavruların işkence ve tecavüzle ölmesinden yüreğim kaldırmıyor artık 
(6,203 puan) tarafından
Çocuk yaşta da evlenmek ya da evlendirilmek zaten tacize ve tecavüze giriyor
tarafından
Tabikide tecavüz ya resmen be alenen herkesi bilgisi dahilinde eziyet igreniyorum allahım iki tane kız evlâdım var üstümüzden uzak etsin elim ayağım titriyo düşündükçe
+1 oy
(323 puan) tarafından
Yanlış konuşma 14 15 16 17 yaşında erkekler görsün diye orasını burasını açıp gezip sevgilj yapıp bı bakis bı el tutuş sonra yanak sonra dudaktan opme sonra sevişmeyi öğrenme olunca gençlik oluyor cahillik ergenlik hormonlr oluyor evleninve mi kötü oluyor erken evlilikte ise adam gibi biri olmazsa hayata başlamadan öldün demektir bu doğru ama bence erken yaşta zinalar olacağına erken yaşta evlilik olmalı aile her zaman arkasijda durmali kızının benim kızım sevebilir aşık olabilir bize anlatıp seviyorum sadece diyebilir ama asla şimdiki kızlar gibi dizine oturup foto çekemez evlensin madem adam gibi adamsa derim 
tarafından
Terbiyeyle olmuyor o isler ne yazik ki terbiyeden kastınız eve kapatmak falan mi sen cocuguna ne konusursan konus o arkadaslarindan gordugune merak salmissa yapar ve senin ruhun bile duymaz anca kendinizi kandirirsiniz kac kisinin kizi suanda 14 yasinda bekaretini kaybetmistir ama annesinin babasinin ruhu duymamistir devirdeki cocuklar senden benden zeki ve asla anlayamazsin yalanini dolanini
(6,203 puan) tarafından
Öyle bi dünya yok maalesef.Cocuguna düzgün bir terbiye verirsen,doğruyu,yanlısı ogretirsen ne yapıp,ne yapmayacağını çok iyi bilir
tarafından
Sen cok buyuk konusuyosun dikkat et cikmasin cocugundan kizindan olmasa oglun birini hamile birakir falan Allah korusun ayrica anlamiyorum sende kucuksun tamam 14 ve 17 yasta cok haklisiniz ama 18 yasina gelmis birinin kendi kararidir ve aile destek olmadiginda kacmaya kalkiyolar izliyoruz tv de destek olmakta hop hadi 1 haftaya evlendirelim demek degil iki yuzuk takilir 2 sene bekletilir sozlusunuz diye 2 sene sonra da hala devam ediyosa iliski zaten ailelerde tanir okeylerlerse evlenirler bunda anormal bise yok bence ayrica o kadar tepkiliysen sen niye evleniyosun kucuk yasta sende evlenmeseydin
(6,203 puan) tarafından
Ben 18-19-20 yaş üstünden bahsetmiyorum farkındaysan bahsettigin yaş 14-15-16-17.Ben kızıma,oğluma gerektiği terbiyeyi veririm kızım kalkipta kaçarsa gider o kızı şikayet eder,eve getiririm şükür Allah akıl vermiş kullanıyorum.Cocugumu o yaşta seviyor diye evlendirmek iyi anne anlamına gelmiyor çocuğumu göz göre göre tacize,istismara,tecavüze yolladığım anlamına geliyor ve benim yaşım 22 küçük değilim çocukta degilim
tarafından
İnşallah bulursan getirirsin öyle her kacani saniyesinde bulup getiremiyorlar ne yazik ki. Sen gene de buyuk konusma insallah de ;)
0 oy
(536 puan) tarafından
çocuk yaşta evlenmeye yanlış bakıyorum hatta bence evlilik yaş sınırı 20 olmalı
(6,203 puan) tarafından
Ve evlenmeden önce beyin yaşı ocin test yapılmalı,bebek yapmak içinde ehliyet almaları lazim
0 oy
(1,113 puan) tarafından
Bem 23 de evlendim universite bitirmistim ikinciyi okuyodum yani nerdeyse 2 meslegim vardi esimin guzel bir meslegi var bir dedigimi iki etmez ama yine de cok erken olduğunu düşünüyorum yani en iyi es ve sartlarda olsa 20nin alti cok erken heleki 14 16 17 Allah korusun
(6,203 puan) tarafından
İkimizin de yaptıkları aynı ve düşüncemiz de 22yasindayim ama erken diyorum
0 oy
(4,960 puan) tarafından
Bende geçen acile gittim doktorlar konuşuyordu 15 yaşında hamile kanaması falan olmuş cahil cesurdur diye 

Bazen erken evlenmek iyi ama bazen zulüm oluyor 
(6,203 puan) tarafından
Bazı kişiler ailemden kaçmak için evlendim der ama ailenden kaçmak istiyorsan devletin yurtlarına git yani çocuğun çocuğu oluyor
0 oy
tarafından
Her zaman tutanak tutulmuyor malesef ben göztepe de çalıştım 16 yaşın da hamile olup nst çektirmeye gelenler vardı doktor gösteriyordu bana
(6,203 puan) tarafından
Doktorun yaptığı da suc
0 oy
(477 puan) tarafından
O da birse mi abo bulgaristanda 11 yasindaki kizin bebegi var 16 yasindaki kizin 3 bebegi var
(6,203 puan) tarafından
Allah akıl versin
(477 puan) tarafından
Malesef gercek hayat zor sadece hikayelerde hayat guzel
0 oy
(1,451 puan) tarafından
Bn doguma girdigimde 17 yaşında suriyeli bir koz ikinci çocugunu dogurmaya gelmiş kız acılar içinde öyle çırpınıyorki daha gençliginin baharında çektigi acılara seni evlendiren annenin babanın bn ne diyim dedim içimden bn yaştayken çocuk gibiydim daha 
0 oy
(2,613 puan) tarafından
Bende 16 yasinda evlendim.
(6,203 puan) tarafından
Şuan kaç yaşındasın bilmiyorum ama inşallah uzun zaman sonra pişman olmazsın ve inşallah kocan çok çok iyi birisidir
(2,613 puan) tarafından
19 yasindayim sukurler olsun çooook iyi birisi benden daha çocuk hatta
Insallaah cnm
0 oy
(614 puan) tarafından
Bende 18 e girdim 2 ay snra evlendim de evlendim

2 çocuğum var biri 3 yaşını bitirdi biri 1 aylık 22 yaşına gecen ay girdim. 

Evlatlarim için şükürler olsun 

Ama keşke 28 de falan evleneydim

Gençlik gerçekten 23 den snra başlıyor 
(6,203 puan) tarafından
Sen o yaşta reşit oldugun için sana hiçbir şey diyemem
(614 puan) tarafından
Valla ben kendime diyom

Salaksın hülya..
0 oy
tarafından
Bende 16 yasin da evlendim :(
(323 puan) tarafından
Niye üzgün simgesi var hayatın iyi değil mi :(
0 oy
(778 puan) tarafından
Benim kayınvalidem 14 yaşında evlenmiş kayinbabam la
(6,203 puan) tarafından
Aferin ona
(778 puan) tarafından
Kendi elinde değil ya vermişler
0 oy
(5,491 puan) tarafından
14-15 yaşında sevgilisi olup da ondan çocuğu olmaktansa, evlenmesi eşinden çocuğu olmasını onaylarım. Kendisi de istiyosa zorla evlenmediyse bu kimseyi ilgilendirmez
(6,203 puan) tarafından
18yas altı evlilikler taciz,tecavüz sayiliyor ve insanların evlerden birbirini tanıması gerekiyor.Gokten düşme gibi hadi sen çok güzelsin evleneyim demekle evlilik olmuyor maalesef.Her sevgili olanında çocuğu olmuyor.Senin kızın 14yasinda birini severse evlendirir kışın?Empati yap bence oyle yorum yap
(5,491 puan) tarafından
Orası ayrı ama maalesef neler duyuyoruz. Tanıdığım bi kız vardı 16 sında evlendi, 17 sinde hamile kaldı 18 inde doğurdu kendi isteyerek evlendi ve çok mutluydu
(6,203 puan) tarafından
Oylelerinin eşleri bir süre sonra karıları kendinden genç diye eve kapatıyor,şiddet uyguluyor tabi dar gorusluler için söylediğim gecerli
(5,491 puan) tarafından
Adam da çok büyük değildi en fazla 5 uaş vardır arada
0 oy
(4,725 puan) tarafından
Eski postlarindan şey hatırlıyorum, resmi nikahtan önce imam nikahı yaptığını annenin karşısına çıktığını vs anlatmıştın. Hayat seni o noktaya getirdiyse, başka insanlara da farklı seçenekler sunabilir. Keza, yaşının da çok büyük olduğunu sanmıyorum
(6,203 puan) tarafından
22yasindayim ben 16-17degil ve ben isteyerek bunu yaptım resitim,kimse karışamaz yani kararima:D Hayat da beni bı şeylere itmeni yani annem çok iyi biri ve bu yaşıma kadar bana anne de oldu baba da ve ben hala okulumun okumaya devam ediyorum birisiyle evlendim diye herşeyimi birakmadim
tarafından
Aydan ciddi konuşmalarda da gülüyorsun bu da insanların sinirini  bozuyor.
Sürekli insanları küçümser dalga geçer
 gibi bir hava veriyor ablam :)
(6,203 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Valla istedikleri kadar sinir olabilirler bu benim sorunum değil sonuçta.Ben insanları gülerek küçümsemek ve küçümsememin geçerli bı sebebi olması gerekiyor
(4,725 puan) tarafından
Yahu, sen gülerek beni mi küçümsedin şimdi :D ay tamam öyle olsun gönlün olsun :D
(6,203 puan) tarafından
Yorumu tekrar oku öyle yorum yap bence belli yazdığımı algilayamamissin
0 oy
tarafından

16 yaşındaki evliliği de desteklemiyorum da..

Sizin gibi gevşek erkeklere meze olacağına 19 yaşında evlensin bu kızlar daha iyi. Bazi Pislik erkekler gezip tozup bırakmayı bilirsiniz. 

0 oy
(3,823 puan) tarafından
Çok haklısın ve burda kileri anlamıyorum hemen bir büyük konuşma senin evladından çıkar büyük konuşmuyoruz gerçekleri söylüyoruz benim de bir kızım var ben onunla ilgilenirsen dinlersem doğruyu yanlışı öğretirsem kendi aklıyla hareket eder doğru yolu bulur 

Burda kimlere önereceğim bunla ilgili bir film var HALAM GELDİ diye onu izlesinler 
(6,203 puan) tarafından
Bende anlamıyorum büyük konuşmakla ne alaka oldugunu öyle bir cümle de kurmadım yani.benim kızım 14yasinda ben seviyorum evlendir diycek beni sanki evcilik oynuyoruz
(3,823 puan) tarafından
Aynen konuşmak olsun buradakilere evlenmeyi  kurtulmak sanıyorlar ki bunu bilen adam daha çok yüklenir o çocuğa bunu göz ardı ediyorlar
0 oy
(716 puan) tarafından
Benim annem yok ben 6 aylıkken ölmüş. Iki kız kardeşiz ablam var. Vanliyim. Üvey annem var ablam 15 yaşındayken kanser oldu. Kötüydu durumu herkesin ağzında ölüm vardı. Ben tabi o zaman 11 yaşında falanım. Bende babaannemle kalıyordum o bana baktı büyüttü annemin öldüğünden annem bildiğim kadının aslında babaannem olduğunu çok sonradan öğrendim herneyse. Kalktılar ablamı evl3ndirdiker babam asla istemedi ama öleceğini düşündüğü için mecbur evet dedi. Ablam 15 16 yaşlarında evlendi. Babam iyileşti ve yemin etti ben evet demeden tam büyümeden asla beni evlendirmeyecekti. Öyle de oldu 20 yaşında kendi isteğimle evlendim. Biz kürtlerde 20 yaş baya büyük b3lki siz dersiniz 20 çok mu büyük sanki ama büyük. Kürtler 17 18 19 civarı evlenir genelde. Allahtan ablamın eşi çok iyi benim eşimle alakası yok mesela ablam baskın karekter eniştem hep güler bazen diyorum ki zaten küçük evlenmiş eniştemde zor bir insan olsaydı kafayı yemişti ablam

İlgili sorular

0 oy
65 cevap 1,034 göst.
28 Nisan 2022 Diğer kategorisinde Beyzanurw (389 puan) tarafından soruldu
0 oy
1 cevap 92 göst.
9 Aralık 2023 Diğer kategorisinde Manas (894 puan) tarafından soruldu
+1 oy
36 cevap 1,221 göst.
11 Ağustos 2022 Diğer kategorisinde Yni.anne (36 puan) tarafından soruldu
0 oy
9 cevap 156 göst.