0 oy
295 göst.
Diğer kategorisinde (385 puan) tarafından
Kizlar ben 800 tl ye oturuyorum. Bu yil zam gelicekti ve kontratta en fazla %10 zam yapilabilir diye anlastik. Hele ki onlar vergiden kacmak icin bir de kira sozlesmesine 400 tl kira oduyorum gibi gosterdiler. Yani her halukarda 800 tl kiradan bunlaron en fazla 80 tl lik bir zam yapmasi lazimken simdi mesaj atmislar bu sene kirayi 900 tl yaptik yazmis. Bende ona bunun mumkun olamayacagini sözlesmede en fazla %10 yazdigini soyledim. Sizce boyle bir sey yapmaya haklari var mi ya bu ilk senem ilk kez karsilasiyorum boyle seylerle bu yuzden bir bilgimde yok lutfen yardimci olur musunuz

15 Cevaplar

0 oy
tarafından
Post çıksın yukarı canım bir bilgim yok
-Reklam-
0 oy
(2,590 puan) tarafından
Sozlesmede oyle yaziyorsa ondan fazla yapamaz bence
0 oy
(1,327 puan) tarafından
Canım Seni asla zorla çikaramaz kontur atta ne yazarsa o mahkeme verse bile kazanma şansı hiç yok zorlarsa git mahkeme verde hiç birşekilde o şekılde zam yapamaz 
(385 puan) tarafından
Oh cok cok sagol canim bende oyle dusunuyorum
0 oy
(460 puan) tarafından
Üst limiti %12 olmak üzere zam yapabilir. Tefe tüfe oranı değiştiyse bilemiyorum. Gerçi kontratta %10 yazıyor diyorsunuz mahkemeye vs verebilirsiniz ama kontratta kira 400 diyorsunuz. Yani nerden tutsanız elde kalıyor. 
(385 puan) tarafından
Komtratta yazan 400 tl %10 luk bir zam en fazla yapilabilir yaziyor.  
Yani suan bana %10 dan fazlasini yapamaz degil mi ?
(460 puan) tarafından
Yok kontratta ne yazıyorsa o. Eğer zammı kontrata uygun yapmazsanız gerekli yerlere şikayet edeceğinizi söyleyebilirsiniz. Kontrata 400 tl yazdıkları için zararı size dokunur dersiniz. Ama ağzınızın tadı kaçar tabii. Ev sahibiyle kavgalı olmak kötü. Kontratınız bittiyse yenilemediyseniz çıkartabilir de.
(385 puan) tarafından
Himm anladim canim cok cok tesekkur ederim yardimci oldun gercekten :)
0 oy
(1,862 puan) tarafından
Hayır yapamazlar, sözleşmede yazanı yapmak zorundalar en fazla, ayrıca sözleşmeye 400 yazdıysanız 400den fazla ödemicez deseniz bile hakkınız var yani :D fazla kaşınmasınlar bencee
(385 puan) tarafından
Bencede , cok ustelerse bunu hatirlaticam , zaten bir kac aya ev almayi dusunuyoruz cok zorlarsa bunu soyliycem
(1,862 puan) tarafından
Aynen hatırlat bunu, yüzsüzlük yapmasınlar hem vergiden kaçıyorlar hem fazla zam istiyorlar oh canım.
(385 puan) tarafından
Valla ya Allah islah etsin boylelerini
0 oy
(5,949 puan) tarafından
Yapamazlar  canım  şikayet  ederim  sizisi  de bak nasıl  yapıyorlar  öyle  bende  kontrat olmadığı  için  birşey  diyemedim  400 oturuyorum  500 yaptılar  bu yılda  50 çıkardılar  allahtan 
(385 puan) tarafından
Iste bazilari insaflida buyuksehirlerde insafsiz cok maalesef. Allah bildigi gibi yapsin bu firsatcilari Rabbim olmayanlarada ev nasip etsin en kisa zamanda insallah
(5,949 puan) tarafından
Kız ben sehirde de oturmuyrum  eşimin  iş  nedeniyle  birde  hocalar  yaa onlar   bile  böyle  yaparsa  oooo
(385 puan) tarafından
Hadi yaaa. Herkes paragoz olmus gercekten yaziklar olsun bunca sorun sikintinin arasinda parayi dusunuyorlar .s
(5,949 puan) tarafından
Herkes açgözlü  olmuş  paraya doymuyorlar
0 oy
(505 puan) tarafından
Bnde 1000 tl veriyom sozlesmeye 500 yazmis bi arttirsn sikayet ederm bnada yuzde 10 yazdi gecende gelmis yilbasnda 1100 olcak dedi yapsinda bnde ona yapcami bilirm
(385 puan) tarafından
Valla cok haklisin canim sikayet etme gibi bi hakkimiz varsa sonuna kadar bunu desteklerim bende. O zaman hala israrlar 900 derse bende kendisine o 400 tl yi hatirlatayim :))
(505 puan) tarafından
Aynn cnm
0 oy
(7,118 puan) tarafından
Kontratta ne yazıyorsa o geçerli olur canım. Kontrant zaten iki tarafında  mağdur olmamasi özellikle kiracının magdur olmaması için yapılır. 
(385 puan) tarafından
Cok sagol canim oh valla icimi rahatlattiniz hepiniz. Az bi para gibi gorunsede ben dogumdan sonra isten ciktim esim tek calisiyor 1 tl bile kiymetli oluyor insana
(7,118 puan) tarafından
Öyle tabi kuzum. Geçim yapmak kolay mi
0 oy
(3,729 puan) tarafından
Kontrat noter onayliysa geçerlidir eğer notere onaylatilmadiysa herhangi bir geçerliliği yok 
(385 puan) tarafından
Onu hic hatirlamiyorum valla ya. Noter onayli olursa altinda ustunde falan bi yerlerde yazar mi peki canim ?
(3,729 puan) tarafından
Tabiki mühür basıp imza atıyor
0 oy
(10,441 puan) tarafından
Yok canım kontrat esastır
(385 puan) tarafından
Cok sagol canim
0 oy
(2,321 puan) tarafından
Sözleşme dışına çıkamaz canım 80 ya onu düzelmiş 100 yapmış ama ona hakkı yok
(2,321 puan) tarafından
Bende yaşadım aynı durumu
(385 puan) tarafından
Suna bak yaa gercekten Allah islah etsin boylelerini. Simdi yazmis iyi o halde kontratta yazan sekilde yapalim demis birde utanmadan
(2,321 puan) tarafından
Bizim söyxzmeşmede de yüzde 10 yazıyordu 70 yapıyo ama bizimki de 100 dedi niye 100 dedim yuvarladım dedi iyi bende yuvarladım 50 dedim yok derseniz çıkarız dedim sorun 20_30 değil ama insanı enayi yerine koyuyorlar günü gününe ödedik yıllarca bulamaz yani bizim gibisini o yüzden 50 ye tamam dedi
(385 puan) tarafından
Valla ayni sekilde canim , esim 5 ay issiz kaldi gununden bir gun gec odemedim vallahi kenardaki birikimden verdik hep bunlari bilmelerine ragmen boyle yuzsuzluk yapabiliyorlar iste
(2,321 puan) tarafından
Anladıkları dilden konuşacaksın canım o zaman anlıyorlar Allah hepimizin yardımcısı olsun
0 oy
(6,978 puan) tarafından
Ilk basta yapmissiniz hatayi vergi kacirmaya ortak olmussunuz bilerekten, sikayet etsen sen niye kabul ettin derler. Ama 800 uzerinden en fazla 80tl alabilirler kontratta iyleyse
0 oy
(373 puan) tarafından
Yapamax canım her sekilde sen haklısın 
0 oy
(119,499 puan) tarafından
Posr yulari ciksin

İlgili sorular

0 oy
13 cevap 420 göst.
2 Ekim 2022 Aile kategorisinde Birdilektut (1,271 puan) tarafından soruldu
0 oy
18 cevap 514 göst.