0 oy
761 göst.
Diğer kategorisinde tarafından
Kizlar size soruyorum bana akil verin. Elimiz cok acik esimle. Nasil biriktiririm nasil tollarim parayi. 4 senelik evliyiz bir gram altinimiz bile yok. Esim memur. Aldigi maas iyi olsa da yarisi birca gidiyor. Ama ben yine de biriktirmek istiyorum nasil birikid

24 Cevaplar

+1 oy
(12,277 puan) tarafından
Hayat pahalı zaten 

Üzerine tutumlu olunca bir tarafımız açıkta kalıyor 

Dünya malı dünya da kalır ben acimiyirum 

Elime düşeni de harcıyorum 

Bu dünyaya bir kere geliyoruz giyim e para yetmiyor  zaten birde boğazım dan kisamam  valla
tarafından
Ama cocuklar buyucek okula gidicek asil masraf ozaman başlıyo biraz birikim şart valla surekli ye iç gezle olmuyo hayatun gerçekleri de var canim
(12,277 puan) tarafından
Gezme olduğunu kim söyledi ;)) her keyiften eksik kaliyirz zaten  istediği istediğini yapar arkadaş sormuş bende yazdım
;))
Sen hayatın gerçekleriyle başbaşa kalabilirisn canım ben ilgilenmiyorum
tarafından
Valla suan bilmiyorum yani cik istiyorum biriktirmeyi. Zaten gezmiyorum bi yere gidemem sene de bir kaynanamgilin oraya gideriz o. 3 senede 3 kere de istanbula gittim biri gezmeye ikisi mecbur dugune. Elbise bile almadim dusun yani ama biriktiremiyim cok harciyom herseye
tarafından
Kiz ben sana birşey mi dedim:)))ipek kozalağı:))
(12,277 puan) tarafından
Hahha dediysen demediysen
Azcik nasiplendjn ;))(
-Reklam-
+1 oy
(121,300 puan) tarafından
Ben kartta olunca bedava gibi sanip harciyom nakitte vermeye elim gitmiyo
tarafından
Aynen vallaha ay ennnn
0 oy
tarafından
Açılmayan kumbara al canım yada elinde oldukça gram veya ceyrek al para her türlü gidiyor yoksa 
tarafından
Kumbaram vardi biriktirdim bi ara 250 lira sonra dayanamadim actim sorun bende yani ama tutmam lazim. Suan yanimda 70 kartta 50 lira var ne altin alinir ne bise. Esimde surekli veriri Allah var ama ben tutamiyorum oda bana kiziyor erkek dagitr erkeklerin yapisi bu sen toola diyor ben nasil toplicam anlamiyom kendisi de boyle dedikten sinra toplamaya basladi az da olsa. Bugun gram altin alim diyorum oara alip ondan harcamamam lazim
tarafından
Kuzum para oldumu gidiyor bende kumbara yapmıştım baya birikmisti eşim bı kere aşkım cimrilik yapma dedi ondan sonra sinirle açtım ama yeniden yapicam kumbara altın da gitmiyor kolay kolay
tarafından
Dogru altin yapayim o zaman ya
0 oy
tarafından
Birikim hesabı aç ufak da olsa o hesaba gitsin maaştan.

Ben şöyle yapıyorum eşimin maaş hesabı benimde kendi hesabım var eşimin maaşı yatar yatmaz belirli bir miktar ordan oraya atarım. Ha yetmedi mi tabiki çeker kullanırım ama bunun için gerçekten sıkışmam gerek 
tarafından
Benimde oyle.kendi kartim var iste ama muhakkak gidiyor anlamiyom
tarafından
Söyle eşimin maaşı yatınca belli bir miktar kendi hesabıma atıyorum ama ben oradan harcama yapmıyorum. Eşim zaten ayriyetten harcamam için veriyor. Genelde bu zamanda internetten alışveriş yapiyorum zaten çok fazla giysi alan biri değilim. Bebeğimé genelde alışveriş yaparım onu da direk maaş hesabından ödüyorum. Yani ne olursa olsun o kartı elime almıyorum :D
tarafından
Cok guzel iste almamak en iyisi :D ben de cok alisveris uapmiyorum hele 2 senedir dogru duzgun hic. Cunku hamileyim alsam naocam. Oglum da ikincisi geliyor ilk oglumdan hersey var fazaldan besik bile. Rahatim yani. Ama atamiyim sorun bende :D simdi esime dedim gram alcaz bakalim
0 oy
(4,732 puan) tarafından

image

madem borç ödüyorsunuz çok sıkıştırmayın kendinizi bizimde borç ödediğimiz zamanlar ben kumbara almıstım kumbara 5 lira:) bozuk 1 ve 50 kuruş atıyorum eşimden benden kalan bozuk paraları somra günde 10 20  lira atıyorum arada elime geçerse 50 lira atıyorum 2 3 ayda bin lira oluyor işe yarıyor 
tarafından
Ay bundan di iste kumbaram laizm oldu actiydim bide merakima yenik dusmustum :D
(4,732 puan) tarafından
haha bende iki kez merakıma yenik düşüp açtım hemen küçük altın almıstım sende öyle yap bu 3. artık merak etmiyorum canım aylık 50 100 kağıt para atıyorum birer kez geri kalan 1 lira =) iyi işe yarıyor
tarafından
Aynenn bende oyle yaptiydim kagit para degikde iste beslik onluk falan bayagi acmadim 3 ayin sonunda 300 lira anca vardi yoktu yane :)
0 oy
(54 puan) tarafından
Bizde kumbara aldik büyük açılmayanlardan doldu geçen açtım 825 tl çıktı üstünü de tamamlayıp 2 tane gram yaptım sende öyle yap ama açma hemen dolsun
tarafından
Demi dayanmamm lakzm ya
(54 puan) tarafından
Kesinlikle
0 oy
tarafından
Valla gelmisiz dunyaya birkere o borc bu borc oduyoruz bide elimdekini de biriktiremem. Onu da yiyim musade ederlerse yani. 
tarafından
Demi oda var
0 oy
(1,340 puan) tarafından
Canım sana kendi tutumumu anlatayim belki faydasi olur eşimin maaş 2600 bizim aylık 1700 tl borc var 450 tl de faturalar var etti 2150 tl aylık 100 tl bez parası ve 300 tl market etti 2550 tl pazara çıkmıyoruz çünkü kisın yicek bisi pek bulamıyoruz pazarda 

Gündüz tv açmam,boşa su akıtmam,makinaları asla yarım çalıştırmam,ayda 2 kereden fazla fırın çalıştırmam,marketten çok fazla abur cubur almam temel ihtiyaç alırız,indirimlere bakarız,dışardan ayda 1 kez yeriz çok canimız isterse ve bunları yapmama rağmen para yetmiyor nerdeyse o yüzden eşim çok sık mesai yapar mesai parasını direk altın olarak koyarız para olarak koyarsak harcarz die bu devirde birikim zor iş ama eşinin gelir iyiyse bence bi eline kağit kalem al aylik gelir ve gider hesapla zaten gereksiz harcaman varsa ben napıyorum ya israf diyip birakırsın
tarafından
Valla helal olsun ben de tutumluyum ama eşim eline geçen mesaiyi püf edip yiyo resmen malum virüs dönemi insanlar zaten bi yere gitmiyo ama bizde yine de birikmiyo asgari ücret le çalışıyo
(1,340 puan) tarafından
Benim eşimde asla para tutamaz eline ver 10 bin tl bugün yer ama para işine ben bakıyorum maaşı karta yatıyor ki karttıda bende mesai parasini elden alır direk bana getirir bu ay pek mesai olmadı gram alcaz o yüzden ve altınları nisan ayında satıp bi kredimizi kapatcaz Allah nasip ederse
tarafından
Masallah size uaa
tarafından
Keşke eşim de parayı bana verse ama nerdee ne kadar aldığını filan bilirim ne aldı ne etti çöpü dahi söyler ama eve öyle getirip birkmaz
tarafından
Bana da birakir istedigimi eksik etmez alirim bozuklarini falan ama ben de sknti iste
0 oy
tarafından
Maaşı iyiyse ev kira değilse birikir ama asgari ücretle çok zor mesela alışveriş listesi yaparak git fuzuli şeyler alma sadece gıda filan al üst baş eve tabak filan eşya alma bi yerde birliktir birikim olursa da onunla altın al para olunca bozuluyo hemen ama altın duruyor kenar da
tarafından
Asla almiyorum huzuli eve esya. Erzak aliyorum evim lojman kirada degil. 4 bucuk aliyoruz sukur 2 bucugu gidiyor borca kaliyor 2 ona da bezi mamasi evin ihtiyaci bide bize ikceye gitmek bile masraf yol parasi 50 lira e surkeli bise oluyo gitmek zorunda kaliyoru?
0 oy
(3,282 puan) tarafından
Bi kumbara al ama gözünün göremeceği yere koy eline geçtikçe at açmıycam de kendini şartlandır birikyo inan eşinede attır  kağıt para alışverişten kaşan bozuk para falan hep at.

Bende elime geçtikçe biriktirmeye çalışıyom biraz biriktirdim eşim cimrilik yapma az harca dedi biraz harcadım  o para ayrı yerde durur gözüm görmez  isteyince oluyo 
tarafından
Ne guzel yaa. Masallah valla
(3,282 puan) tarafından
Bende  3 senelik evliyim canım bu son 1 senedir çokda değil ama yinede allah bereket versin az cok biriktirdim eşimle  gram aldım 5 tane onlar yokmuş gibi davranıyorum hiç onlara güvensem satar satar yerdim inan duruyo  çok şükür sende eşinden falan aldıklarını at bi kenara ama sayma koyduğun yerde kalsın zamanla birikir eşinde şaşırır inan
tarafından
Tamam oyle yapacagim soylemeyecegim esime asla
(3,282 puan) tarafından
aynen canım bide bizimkilerin kesesi bir haftalık 200 tl alıyo eşim sadece ben de sadece 50 tl pazar parası alıyom böyle biriktirdim  siz kendi başınaysanız daha iyi biriktirirsiniz canım  3  5 kenra koyarak ille 50 100 tl koycan diye bişey yok devamlı
0 oy
(598 puan) tarafından
Altın düşünce al yükselince sat altın nede olsa kolay kolay bozulmaz 
tarafından
Dogrusun suan almak mantikli demi
(598 puan) tarafından
Düşmüşse al
0 oy
(17,917 puan) tarafından
Maaşı alır almaz kenara ayıracağınız miktarı kenara koyun geri kalanı harcayın . O ayırdığınız parayı da altın olarak koyarsanız hem bozdurmal istemezsiniz kolay kolay hem de paranız hiç değer kaybetmez uzun vadede. Burak özçivit ve Fahriye evcen bile o zenginliğin içinde her ay çocuklarına altın alıp koyuyorlarmış. Bir kaç ay yapıldığında insan daha çok şevke gelir. 
tarafından
Demi ya a cok haklisin kuzum
0 oy
(228 puan) tarafından
kumbara  al gercekten de doluyor ben tam 3 orta buyuklukle kumbara doldurdum  .. Bir de sana şöyle bir tavsiye verebilirim ben parayı çantamda taşımam evde biryere bırakırım Çünkü ne zaman çantada dursa ilam harcını diyor evde bir yere bırak ne kadar eline gelsin üzerine koyarsın Bir bakmışsın gerçekten de bayağı toplamışsın
tarafından
Ins kuzum bu tavsiyenide yazdim koseye cantada para tasima :)
0 oy
tarafından
Maaş eve girmeden eşin çeyrek altın alsın ya annene ver  ya kaynanana sizin adınıza saklasın.. Bozdurmam evde dursun dersen evde sakla  her ay alırsan güzel birikir 
tarafından
Ayy nasil guzel olur her ay krnara koymak
tarafından
E tabi güzel olur
0 oy
tarafından
Bende aynıyım ya 
tarafından
Aah ah sorma )
tarafından
Aslında iyi para geliyor bazen eve ama hemen bitiyor
tarafından
Aanlamiyom ki bi bizim mi paramiz bereketsiz yoksa cidden bizmi beceremiyoruz
tarafından
Biz çok abur cubur birde evde herşeyi iki paket alıyorum bitmeden ondan mı acep:)
tarafından
E yaanii :Dahsldla
0 oy
(5,946 puan) tarafından

Biz bir kutunun  içine  1 lira  ve 20 lira arası  para atıyoruz  hiç  ellemiyoruz 1 yıl boyunca  baya birikiyor  o parayı da memlekette  harcıyoruz  :D:D

tarafından
Ohh en guzelii :Dkalaldsa
0 oy
(50,193 puan) tarafından
bebeginiz varsa bireysel.emeklilik hesabi actirin banka her ay para cekiyor elinize gecen paralarida o hesaba yatırın bebegin geleceği icin birikim olur biz actirdik 2 bin parasi oldu simdiden çok şükür 
tarafından
Onu actik cok guzel birikti sonra bjze ixinde faiz var dediler korktuk kaoattik ama yokmus ya aman bosuna aldik o oarayida
0 oy
(2,256 puan) tarafından
Hesp yapicaksn canim esinn aylik aldığı maasi getirip butun borclarini ayiracksn ve sna kalan ne kadarsa eger fazlasıyla yetiyorsa yarisiyla gdp bi gram altin veya çeyrek altın yapabilirsn ben öyle yapıyorum 
tarafından
Cok mantikli ♡
0 oy
tarafından
İsraf dan kaçın benim eşimde askeri personel guzel maaş alıyor çok şükür ama ev kredisi1araba kredisi2 kardeşimin düğünü için 40 milyar kredi çekti eşim onun kredisi3 ev kirası kömür parası elektrik su telefon İnternet her ay yatiririz kalanıni eve alincak varsa alır çocuk hesabına atarız evde nakit 100 TL olsa yeter bana hazır gıda asla yok asitli içecek yok çocuk abur cubur yok varken kıyafet alışverişi yok deterjan falan alırım pazar a giderim ay da bir bide kuruyemisciye çok şükür birikip gidio
tarafından
Ay ne guzel valla masallah
0 oy
tarafından
Kumbaram var zaruri seyler disinda hicbir sey almiyorum surekli makina calistirmiyorum tam dolmadan ışıkları suları kapalı tutuyorum kullanmadıgım sürece minimalizm le ilgilenmeni tavsiye ederim sade bir hayat olusturdugun zaman tasarruf ediliyo
tarafından
Bende aynilarini yapiyorum valla

İlgili sorular

0 oy
8 cevap 219 göst.
28 Haziran 2021 Diğer kategorisinde İnstructor (738 puan) tarafından soruldu
0 oy
70 cevap 1,866 göst.
0 oy
10 cevap 677 göst.
14 Ağustos 2021 Diğer kategorisinde Ukonetsret (4,676 puan) tarafından soruldu
0 oy