0 oy
1,095 göst.
Diğer kategorisinde (2,359 puan) tarafından
Kızlar cok kotuyum cok aglıyorum gozlerım kıpkırmızı oldu buyuk kızım 23aylık herseyı ıh ıh Dio yeterli degil dedigi seyler diolar kimsee yardım etmıo kaynanam ıddiasından gelmiyo annemde yoruluyorum die hastayım die sürekli bahane kızımla ılgılenemedım dogum  yaptım kızım 4aylık esimgile dedm bak cocukla oynayın vıdeo acmayım ben emziriyorum ılgılenemıyorum die die dilimde tüy bitti smdi hıc oyun oynamadık hıc eger cocgumda skntı varsa vicdan azabı Çekerim 3gundır yanlızım cok bunaldım sabahtan beri aglıyorum dıkkatını verıp oyun oynamıo yapıskanlı kagıtlar var ıstemıyo yapmak bozuyor dedigi kelimeler sunlar korktum ama. ayran mı .kardes. dusuyummu öpüyüm .bebe aglıyo .neset dio havuc dio birden ona kadar sayı sayıyo geridende.. hayvanları taklıt edip bazılarınım ismini soyluyor ama anne su ver babam ıse gttı mama demıo kızım soyle diyorum soylemio .. YouTube'dakı sarkııları soyluyo bebegim hasta oldu gelsene ellerını versene babi babi yes papa dıobukadar  bsey istemese no no Duo hayır dio anne dio 

27 Cevaplar

+1 oy
(1,396 puan) tarafından
Anlamadım ki bişey 
(2,359 puan) tarafından
Bende sütümü içiyimde sakınlesym msjlarınız sayesinde bıraz yuregıme su serpildi süt yapıyım narı kucuk hanfendiye mama da almıo
(1,396 puan) tarafından
Evet kuzum anladık arkadaşlarda bişey dememiş zaten bak onlarda duzelttiler ☺️☺️ şimdi sıkmayın canınızı
(1,396 puan) tarafından
Can58 :) evet için bak benimde canım çekti şimdi bende içim uyuyayım eşim dellendi kalk uyu diyor artık ☺️☺️♥️♥️
(1,329 puan) tarafından
Alyakus sende kusura bakma canım. Süt içelim güzelleşelim:D 3gunluk dünya kırmaya kirilmaya gerek yok. Bebeğinize endişe etme insAllah. Hepimiz tek bakıyoruz yüzde yüz tabiki yetemiyoruz. Eğer sorun var diye endişe ediyosan doktora git☺️❤️
(2,359 puan) tarafından
Saol cnm yetemedigme cok üzülüyorum dogum yaptığından bu yana doktor arastryorm bisenedir gpturmedk genel kontrol gbi istiyorum saolun canlar
-Reklam-
+1 oy
(397 puan) tarafından
Canım boşa ağlıyorsun çok normal kardeşi oldu haliyle kıskançlıktan geriliyo bazı çocuklar benim abimin oğlu 2 yaşına yeni girdi bide kardeşi oldu yeğenim konusmuyo sadece anne baba dede diyo psikologa götürdük doktor eğer söylenenleri anlıyorsa sadece konusamiyorsa normal dedi kiskancliktanda geriler cocuk dedi her çocuğun gelişimi aynı değil.sonucta zamanla konuşur 
(183 puan) tarafından
Benim yegenimde 2 yasında oda düzgün konusamoyo. Baska bir tanıdık covçcugu 3 yasında oda oyle ilgilenmek gerekiyor sürekli ko usmak falan. Ağlamayın bence normal.
(2,359 puan) tarafından
Kıskançlık hatsafada ona tuhaf tuhaf bakıyo sureklı zarar verıo vuruyo oyuncak atıyo inş sıkıntı olmasında zamanla gelişsn 2aydır agzında yiyecek tutmaya başladı 2yas sendromu basladı üstüne
(2,359 puan) tarafından
Mavii aynen 3yas ta gec 2yasına girmeden cogu seyi demeleri lazım bnce  aynen sureklı ılgışenmek lazm emzirirken elimden tutup goturuyo gidiyorum oturduğum yerden sarkı soyluyorum oda soyluyo bazen alkıslıyorum
0 oy
(1,699 puan) tarafından
Cnn daha açıklayıcı yazarmisin bisey anlamadım sana destek olmak adına sorununu anlamam lazım 
(2,359 puan) tarafından
Cnm annemler yardmcı olmuyor ılı cocukla nasedemyrm kozıöa bsey ogretemiyorum kızımda gelısim geriligi  oldugumdam supheleniyorm sizcede varmı diyorum  söylediği kelimeler bunlar diyorum dogumdqn snra ihmal ettim gelişmedi diyorum
(1,699 puan) tarafından
Oğlum 20 aylık gel git güle güle baba anne al ver iyiyim falan diyor senin kızın kaç kelime biliyor cnm yaz bakalım
0 oy
tarafından
Anlamadım niye anne kayinvalideden bekliyorsun ki ilgilenmelerini 
(2,359 puan) tarafından
Cnm annemler yardmcı olmuyor ıki cocukla basedemyrm kızımaa bsey ogretemiyorum kızımda gelısim geriligi  oldugumdam supheleniyorm sizcede varmı diyorum  söylediği kelimeler bunlar diyorum dogumdan snra ihmal ettim gelişmedi diyorum
0 oy
(5,134 puan) tarafından
Tam anlaşılmıyor canım
(2,359 puan) tarafından
Cnm annemler yardmcı olmuyor ıki cocukla bassedemyrm kozıöa bsey ogretemiyorum kızımda gelısim geriligi  oldugumdam supheleniyorm sizcede varmı diyorum  söylediği kelimeler bunlar diyorum dogumdqn snra ihmal ettim gelişmedi diyorum
0 oy
(5,406 puan) tarafından
2 yaşına giriyor bu sözler yeterli mi ben bilmiorum. Ama hiç konuşmuyor diyemeyiz. Bebeğinde küçükmüş ama yine de kızı doktora götürüp destek alabilirsin. Ağlama canım dermansız dert yok kimseden de medet umma çoğu kişi hem çocuk hem bebek bakıyor. Evi bırak zıkkım yesinler çocukların ile ilgilen
(2,359 puan) tarafından
Aynen ev supuremedim bile esimi bkliorm geceye gecınce ev fln artık umrumda degl yemekte cest yapmıorm yetısemıyorum cnku esım osten geldi makarna yaptı bende onceden corba vardı .. kücügü goturecem goturdgumde ablasının durumunda anlatcm cocugu görmeden tavsiye verır herld  cogu kısı oyle destek almayanda cok ama insan kafayı yer
0 oy
(78 puan) tarafından
Kız boşuna telaşlanmissin gayet normal çocuk.konusmaya başlamadan önce sessizlik olur ih ih demeleri bu yüzden birden konuşmaya başlayınca sasiracaksin
(2,359 puan) tarafından
Gercekten mi oyle mi dersiniz ben bosa telaslanym bosa aglamıs olayım nolr dua edin oh oh Duo mutfaga goturup su ıstıyo yukkarda yazdgım kelimeleri söylüyor o günler yakın mıdır acaba çok canım sıkıldı bugün gerçekten gelişemiyor diye üzüldüm ağlamaktan kıpkırmızı oldum
(78 puan) tarafından
Normal cnm o aylarda öyle olur boşuna üzme kendini sende kimseden medet umma kendin al yanına konuş onunla sohbet et illa cevap vermesi gerekmez sorularına evet veya hayır diye cevap verse de önemli değil sen bo bol konuş kelime dağarcığı gelişsin
0 oy
(2,014 puan) tarafından
2 yaşında bi çocuk için normal değilmi çoğu şeyi söylüyormuş zaten sizin istediğiniz kelimeleri söylemiyor diye çocuğun gelişimi kötü olcak diye bişey yok bence. 
(2,359 puan) tarafından
Ims oyledir ben elfam yapıorumdur soyle dıyprum soylemio ama cok cnm sklıyor puzzle da yapmıo bozma derdımd eoturup oynamıo
0 oy
(1,396 puan) tarafından
Arkadaş anlattı bana annenden de kaynanandan da medet umma sen güçlü bir annesin bak iki çocuğun var benim kızım nerdeyse iki yaşına girecek sadece mama anne dede baba diyor başka da bir şey söylemiyor kalbini kirdiysam özür dilerim canım 
(2,359 puan) tarafından
Ben smdiye kadar cok güçlü durdum cok dik durdum sabrettim sabrettim bugün kendimi tutamadım bırden bosaldım annem hep gelecek bı bahane buluyo onların yuzunden kızımla ılgıelnemedm evde tek gezdı durdu cizgı fılm actım esimde diyor annen ablama gıtsin yardım etsım buraya gelmesin aman dio ben yemegiyle ustu basıyla ılgılenecem die mahvoluyrm yemegı zor yıyo annem her gelecm dedignde ay cok hastalandım bı ısıöe geldı elım kolum agrıo Dio yarımda gelecekti sabrettım sıktım dişimi dıoki teyzen anneanne gidelm temizlige diyo sen izn verirsen gitcem. Dio naparsan yap dedm bakalım bi dio hala yirmiüc aylık bebek yeterli degilmi ki bu soyledıklerı
(2,359 puan) tarafından
Yok kuzu burda ne ınsanlar var kalp kıran kotuleyen nasıl dusıncelı guzel bı ımsansın bunlarıda aglayarak yazdım zaten e sen dusınmednmi sknto varmıdır die bunlardan baska demiyormu yemek yemesi herseyı skntı zor cocuk bnmki
0 oy
(13,806 puan) tarafından
Bence konuşmayla ilgili bir sıkıntısı yok . Kardeş geldiği için belki öyle davranıyor. Inatlaşıp zorla söyletmeye çalişma bence o zaman hiç konuşmak istemez. Sen mümkün olduğunca küçük bebeginle ilgilenirken onuda yanından ayırma. Kendini ihmal edilmiş hissetmesin.
0 oy
tarafından
Gereksiz yıpratma kendini cocugun gayet yeterli gelişimi. Benim oglum 27 aylik oda henüz dediğin gibi cümle kuramıyor ama acele etme 3 yaşına kadar yolu var. Kardeşi olduğu için kıskançlık da yapabilir  ve unutma çevren istediği kadar ilgilensin kızın hep senden bekler. Benimde küçüğüm 2 aylik. Ben onu emzirirken bir elime de araba alıp oğlumla araba sürüyorum yani ikisiyle de aynı anda ilgilenmeye çalışıyorum. Elbet bütün gün biseler yapamayız ama olduğu kadar. Napalim bu günlerde geçici. 
0 oy
(344 puan) tarafından
Arkadaşımın oğlu 30 aylık 2.5 yaşında yani ama sadece anne baba ve su diyebiliyor ve geriliği yok herşeyi normal sizin bebeğiniz çok çok daha ilerde bence boşuna kafanıza takıp hasta etmeyin kendinizi
0 oy
(309 puan) tarafından
Ne dert ediyorsun canm Allahım sağlık sıhhat versin benim oğlum 3 yaşını geçen ay bitirdi ve 1 aydır konuşmaya başladı benim oğlumda herseyi ıh ıh diyerek anlattı ve bu bir aydır anne baba dışında herseyi söylemeye başladı çok şükür hiç sıkıntı etmedim herseyi zamanı var diye düşündüm seninki çoğu şeyi yine söylüyormuş benimki ıh ıh demeden başka bisey bilmiyordu dili yeni açıldı çok şükür 
0 oy
(895 puan) tarafından
Uzulme canm ya bak sutun gider.tmm ilgilenmek iyi de illede ilgilenmeyince geride kalack diye bisey yok.her cocuk ilgilimi buyuyo.bizler hep ilgiylemi buyuduk.cocuga cocuk emanet edilirdi.benim yegenimde konusmuyordu bulbul gibi 3 yasinda konusmaya basladi.cok tv bilg verme.birde anlatmaya calistigi zaman hemen anlayip mudahale etme.anlatabilmesi icin zaman tani cnm.merak etme duzelir.hemde bayagi kelime diyormus zaten
0 oy
(84 puan) tarafından
tarafından düzenlendi
Göz teması var mı. Oyuncakları oyuncakların amacı doğrultusunda kullanabiliyor mu. Sayı sayması vs önemli değil gelişim geriliği olan çocukların sayısal yatkınlığı olabiliyor ama en önemlisi göz teması. Bebeginle de onla da ilgilenmeye çalış. Çok yorulsan da çok yıprasan da sen annesin güçlü olmak zorundasın. Kayınvalide anne yapmamış olsa bile sen lazımsın o çocuga. Kimseyi suçlama sen zaman yarat. Beraber oynayın beraber bebegin altını değiştirin beraber yemek yapın. Eline ver bir parça hamur bir küçük oklava.ikiniz beraber açın. 

Yani okudugumdan anlayabildiklerim bu kadar. Noktalama vs olmadığı için cümle nerede başlıyor bitiyor bir kısmını anlayamadım ne yalan diyeyim. 
0 oy
tarafından
Tablet telefon televizyon ne varsa hepsini kaldır öncelikle dil gelişim kartları var durumun varsa onlardan bir kaç tane bol resimli hikaye kitapları al tekerleme parmak oyunu ve çocuk şarkıları öğren nefes egzersizlerine bak youtubeden nefes egzersizi şarkı tekerleme en son parmak oyunu şeklinde ayarla bebeğinide al anakucapı puset neyin varsa oturt oda sizi izlesin her çocuğun gelişimi farklıdır unutma durumun varsa kendin ilgilenemiyorsan haftada 2-3  gün  3 saat oyun ablası tutabilirsin armuttan fiyat alabilirsin sana en yakın yerdeki kişiler teklif yollar seçersin içlerinden 
0 oy
(6,047 puan) tarafından
Bence konuşma hızını bu kadar dert etmeyin. Benim kızımda çok geç konuştu çok şükür zekasinda bir problem yok. Çocukların hepsi ilgi oyun ister ama her zaman yetişemiyoruz.sende kendine haksızlık etme. Üzülme. Dışarıdan gelen bütün yorumlara da kapat kendini. Kızımı başka çocuklarla kıyaslayip aralarında az bı zaman da var ama şu çocuk daha çok şey konuşuyor diyenlerde oldu(eltim) hepsine vereceğin tek cevap sizene olsun. . Kimseyi sen ve senin çocukların ilgilendirmez . Kendini böyle yipratirsan çocuklarına yardımcı olamazsın.
0 oy
tarafından
Konuşuyor işte çocuk daha ne diyecekti 
(2,359 puan) tarafından
Blmiorm sankı eksık gbi dikkat dagınıklıgı var gbi DHA cok cümle kursun ıstıyorö
tarafından
Zamanla olacak yani daha 2 yaşında bile değil
0 oy
(2,693 puan) tarafından
İşte ikinci çocuğu yaparken iyice ölçüp tartmak gerekiyor arada yaş farkı az olunca ilk çocuk mağdur duruma düşüyor ilgilenmek zorlaşıyor küçük bebek varken büyük ihmal ediliyor ya da fırsat olmadığı için ilgilenilemiyor ama bana gelişim geriliği varmış gibi gelmedi biraz vakit ayırıp ilgilene bilirsen açılır yavaş yavaş bide TV tablet telefon çok vermeyin bunlarda gelişim geriligini tetikler ve bence kimseden medet umma sonuçta onalara danışıp yapmadın çocuğu 
(2,359 puan) tarafından
Aynen cnm butun annelerın yasadıgı durum Allah'ın gücüne gitmesin cok ıyı oldu ama yas farkı az olunca ılgılenemedigi icin insan üzülüyor  keske DHA fazla yapabılsem diye üzülüyor insan smdi buyukle ilgilensem küçük süt beklıyor busefer saatlerce emzorıyprum buyuk sıkılıyo elımden tutup kaldırıyor benı .. tablet vermyrm TV acıyoruz arada 3yasıma kadar acmwywcam ins annem gelcek yarın ıns ılgıleneblrm acılır ıns
0 oy
(4,668 puan) tarafından
Canım surekli ama surekli konusacaksin çocuğuna. Yaptigin herseyi,gördüğü herseyi analatacaksın. Ne kadar farklı kelime kullanırsan o kadar iyi. Video televizyon izletme. 36 ayına kadar dil gelisimi için kritik donem bu süreyi gecirmemesi cok önemli. Panik yapma ama çocuğunu da boşlama lütfen. Dedigim gibi günlük konuşmalar farklı kelimeler duymak yeterli olacaktır.
(2,359 puan) tarafından
Nende dedim kackere 3yasına kadar ne verdik verdik bak cpl onemli ben emziriyorum aktivite yapım die yırtındım konusuuyorm bazen öylece suratıma bakıyor bende kızıyorm boslamıcam cocugumu tmm hersey onlar için bidk durmuyorum evde surekli kosturmaca inş bir an önce konusur 36auı gecmeden DHA cok cümle kurar saolun

İlgili sorular

0 oy
10 cevap 579 göst.
26 Şubat 2022 Aile kategorisinde Zeh123. (9 puan) tarafından soruldu
+1 oy
30 cevap 1,309 göst.
14 Şubat 2023 Diğer kategorisinde duygudemirbag47 (467 puan) tarafından soruldu
0 oy
55 cevap 1,270 göst.
17 Şubat 2022 Aile kategorisinde Ozinin Annesi (78 puan) tarafından soruldu
0 oy
24 cevap 655 göst.