0 oy
288 göst.
Diğer kategorisinde (204 puan) tarafından

Allan nasip ederse oglum olacak ben adını ABDUSSAMED koymak istiyorum o ise MÜZEMMİL koymak istiyor sizce hangisi ? Müzemmil ismi peygamber efendimiz s.a.v ismi kuranda müzemmil sureside var anlamı ey örtüsüne bürünen demek cebrail aleyhisselam ona vahiy getirdigi zaman korkarak ortu altina saklanmistir ve cebrail aleyhisselam yaaa eyyühel müzemmil demistir ve ayet nazil olmustur 

Benim koymak istedigim ismin anlamida ABDUSSAMED yani  Esmaül-Hüsna'dan biri olan "Samed" ismi Kur'ân-Kerîm'de Allah'ın sıfatı olarak İhlas Sûresi'nde geçmektedir. Bu isim; ihtiyaçların bitirilmesi, izdırapların giderilmesi için tek merci olan, ebedî ve ezelî olan, hiçbir şeye ve hiç bir kimseye muhtaç olmayan Allah'ın kulu anlamına gelir. Ve Dünyada birincisi Hafız ABDUSSAMED var hilirsiniz oglumda hafiz olmasi niyetiyle koymak istiyorum uzun oldu ama yardim edin :)

16 Cevaplar

+1 oy
(13,203 puan) tarafından
Ne kadar teferruatlı da düşünüyor ve boşuna bu kadar ağırlık yüklüyoruz bebeğe daha mantıklı isimler var illa kuran kerim den olacaksa 
(204 puan) tarafından
En guzel.isimler zaten Allahin ve peygamberimizindir daha baska guzel isim bulamiyoruz ondandir canim
(13,203 puan) tarafından
99 tane ismi var daha makul
-Reklam-
0 oy
tarafından
İsimlerin anlamları güzel de söylenmesi çok zor değil mi ? İlerde o çocuk zorlanmicak mi 
(204 puan) tarafından
Zorlanicak ama ahirettede ana babalar isim yuzunden hesaba cekilecek bunuda dusunelim ona gore isimler koyalim hadisi serif var cocuklariniza guzel isimler koyu  ahirette o isimlerle cagrilacaklar diye o yuzden islami anlami olan bi isim koymak istiyorum
0 oy
(256 puan) tarafından
Abdussamed daha iyi
(204 puan) tarafından
Degil mi :)
0 oy
(13,251 puan) tarafından
Gene Kur'an da gecennama kullanımı daha uygun olan Samed olmaz mı?
(204 puan) tarafından
Tek basina kullanilmaz haramdir samed ismi Allahin ismidir abdussamed allahin kulu anlamindadir asla esmaul husna isimler tek konulamaz haramdir .
0 oy
(1,584 puan) tarafından
Valla canım eşinin söylediği ismi söyleyemedim bile ;) ama senin söylediğin isim daha iyi  
0 oy
(802 puan) tarafından
Canım bı isim illa Kuran'da geçiyor diye koymak zorunda değilsiniz hani birazda çocuğun gelecigini düşünseniz çocuk büyüdüğü zaman acba bu ismi severmi bide isimler çok ağır belki çocuk kaldırmaz bu isimleri 
(204 puan) tarafından
İsmin cocugun ahlaki uzerinde etkisi buyuk ve ahirette o isimlerle cagrilacaklar peygamberimiz cocuklariniza guzel isimler.koyun demostir bundan kastida kuranda gecmesi yada peygamberlerin ismidir canim o yuzdn ismin agirligina takilmiyorum koyacagim isimler buyuklerin salih kisilerin ismi olsun da agir olsun bsey llmaz :))
(802 puan) tarafından
Ben sadece biraz daha güzel isimlerden bahsediyorum sizin koyucaginiz isimler çok uzunesela daha kısa koyabilirsiniz mesela benim yeğenim adida âlim çok güzel bir isim böyle kisada koyabirsiniz
0 oy
(1,807 puan) tarafından
Aslında isim hakkı  babanindir diye gecer bi cok kitapta ama böyle güzel isimler olunca orta yol bulmak.lazim
(204 puan) tarafından
Kızıminkini annem koysun dedi kirmadim annesi koydu bunuda ben koyayim o kdr cefa cekiyorum hamileliklerim cok zor  geciyor hakkim drgil mi :D
(1,807 puan) tarafından
Valla hakkimiz tabiki kizimin da ben koydum  o zaman bu senin istedigin olsun
(204 puan) tarafından
Iste olmuyo :D
0 oy
(747 puan) tarafından
İkisininde anlamı çok güzel canım.Sadece müzemmil hiç duyulmadık bi isim yadırganabilir :/ Bilemedim
0 oy
tarafından
Yerinde olsam ikisinide koyardım kuzum ama çok ağır olur sanırım mesela oğlumun adı Züheyr Eymen bu bile ağır geliyor 
(204 puan) tarafından
Ooo ikisini koysam kimlik kartinda yer kalmaz baya uzun oluyo :)
0 oy
(1,007 puan) tarafından
Esinizin soyledigi ismin soylenmesi cok zor bence sizinki soylediginiz olsun ama.ikisininde anlami guzel
(204 puan) tarafından
Evet ama gelde anlat esime bunu
0 oy
(765 puan) tarafından
Bence ikiside değil canım ya söylemesi kolay isimler var yine Kuran'da geçen 

Birde öyle birşey ki yeni nesil minalar lilalarla oluyor çok ezilir minik kuş kendi bile zor söyler kimsede onun adını aklında tutamaz uzun süre benim fikrim tabiki 
(204 puan) tarafından
Ya tabiki oyle ama iste her annenin dusuncesi farkli ben koyacagim ismin sahibina bakip koyuyorum niyetim onun gibi olmasi  o sekilde dusunuyorum :)
0 oy
(12,477 puan) tarafından
Ikisi de güzel ama zor söyleniyor ya abdussamed daha iyi müzemmilden
(204 puan) tarafından
InsaAllah dedigim konulur ;)
0 oy
tarafından
Ikisi de çok ağır isimler canım her çocuk taşıyamaz bu isimleri benim bir akrabamın çocuğunun ismi böyle ağır isimdi  çocuğun hastalıktan hastaneden bası kalkmıyordu  ismini değiştirdiler  iyileşti hocaya sormuşlar hoca her çocuk taşıyamaz bu isimleri demiş
0 oy
(1,630 puan) tarafından
Sırf anlamları güzel diye bu kadar zor söylenen ve yazılan isimleri ben olsam koymam. Çocuk çok zorluk çeker ilerisini düşünün bence. Onun yerine eğer peygamber ismi koyacaksın direkt Muhammet ismini koy bence daha iyi. Bu benim fikrim tabii. Sağlıkla büyüsün minnak 
0 oy
(1,077 puan) tarafından
Her kuranda gecen ısım anlamlı guzel ya da manalı sevap dıye bırsey yoktur. Bunun gıbı muzzemmıl soylenısı zor kaldı kı bır anlamı da yok ortuye burunen demek. Bunun yerıne tabıkı abdussamed daha mantıklı 
0 oy
(3,921 puan) tarafından
Başka isim koyun bence ağır olablr çocuğa

İlgili sorular

0 oy
7 cevap 187 göst.
26 Şubat 2021 Aile kategorisinde Elifgeylani (204 puan) tarafından soruldu
0 oy
6 cevap 67 göst.
21 Aralık 2023 Diğer kategorisinde Bakiderya (1,122 puan) tarafından soruldu
0 oy
13 cevap 328 göst.
28 Haziran 2020 Aile kategorisinde Esrageylani (9 puan) tarafından soruldu
0 oy
19 cevap 711 göst.
24 Eylül 2019 Diğer kategorisinde ❤Prensesimin Annesi❤ (225 puan) tarafından soruldu

374,585 soru

11,203,629 cevap

34,506 kullanıcı

...